MANIFESTEREN. Kan de boerenactie een uitkomst brengen 1 Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Als de Belgische landbouwers AALST 3 NOVEMBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2049 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Land 1 gegeven door de lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Sedert vele weken komen de landbouwers met hun tractoren op straat om meer economische en so ciale rechtvaardigheid ten hunne opzichte van de regering af te dwingen. Sedert meer dan 100 jaar zijn de boeren het slachtoffer ge weest van een mensonwaardig be staan, te wijten aan veel omstan digheden en ook aan leemten in ons wetgevend stelsel. In de 19e eeuw schreef een be kende sociale figuur Arbeiders aller landen verenigt U In 1962 dienen dezelfde woorden gericht tot de landbouwers. Immers sinds lang lijden zij aan een minder waardigheidscomplex. Wanneer wij een terugblik wer pen op de geschiedenis dan con stateren wij dat reeds bij de wet van 20 augustus 1887 de uitbetaling van de lonen aan de loontrekken- den beschermd wordt. Sedertdien is er heel wat verbeterd en wer den er voor de arbeiders hoge lo nen bedongen. Waarom wordt het risico van het boerenbedrijf niet geruggesteund door bescher mende maatregelen ten einde ook aan de landbouwer een behoor lijk loon te verzekeren in een maat schappij, waar op het huidig ogen blik 80 van de bevolking een behoorlijke levensstandaard be reikt heeft Waarom worden de Belgische landbouwprodukten niet be schermd, zoals men de metaal en steenkoolnijverheid met honder den miljoenen financieel steunt Zeg ons waarom de boter niet af doende beschermd wordt tegen de verderfelijke sluikhandel of zijn er misschien scharrelaars die er belang bij hebben dat er dagelijks rond de duizend kilo boter over de Hollandse grens binnen ons land gebracht worden Anderzijds kunnen wij ons de vraag stellen waarom de melk bij de boer slechts 3,75 fr. kost op ba sis van 33°, waar de melkventer 7,25 fr. mag vragen. En het is toch de boer, die het risico draagt van zijn veebedrijf en de kleinste ver goeding krijgt. In een onlangs verschenen rap port in het landbouwweekblad De Boer wordt er op gewezen dat een landbouwer met 4 melk koeien, 2 vaarzen en een paar kal veren, een uurloon bereikt van 12 fr., de arbeid van de echtgenote niet in aanmerking genomen. Is dat rechtvaardigheid waarde loon trekkende minimum 25 fr. per uur verdient, inkomen dat verzekerd is en onafhankelijk van de weersom standigheden of het jaargetijde Wij zouden het economisch pro bleem verder kunnen uitdiepen, maar een andere vraag houdt onze aandacht gaande, nl. de so ciale zekerheid. Bij de besluitwet van 28 decem ber 1944 werd een stelsel van maat schappelijke zekerheid, laat staan een transitoir stelsel, voor de loon trekkende ingevoerd. Deze besluit wet strekte er toe een vergoeding uit te keren in geval van ouder dom, ziekte-invaliditeit, onvrijwil lige werkloosheid, financiële steun voor de kinderlast en het waarbor gen van een jaarlijkse vakantie. In het Verslag aan de Regent wordt hieromtrent gezegd dat dit stelsel voor de loontrekkende be doeld is, de maatregelen voor de niet-loontrekkende zouden het voorwerp uitmaken van een afzon derlijke wetgevende maatregel. Welnu waar blijft die afzonderlijke wetgevende maatregel Of vergt het misschien 20 jaar om dergelijk stelsel in te voeren voor de zelfstan digen Wat betekenen al die ver gaderingen en congressen om de sociale zekerheid van de ganse be volking te dekken Of maken de loontrekkendende ganse bevolking uit Zeg het ons en troost ons niet langer met plechtige beloften. Moest het tot bij de wet van 27 maart 1960 duren vooraleer een eerste pensioenregeling voor de zelfstandigen werd ingevoerd En waarom slechts een bedrag van 21.000 fr. als de loontrekkenden se dert de wet van 5 april 1962 41.600 fr. zullen ontvangen Is dat de in terpretatie van artikel 6 van de grondwet, dat iedereen gelijk is voor de wet Wij vergeten maar al te zeer dat onze boeren ook een menswaardig bestaan verlangen en dat ze ook deel uitmaken van de maatschappij. Ze worden wel niet vergeten om belastingen te betalen, waar veel geldmagnaten om vrijstelling ervan vragen om zo gezegd verbouwingswerken uit te voeren. Een feit waarover wij ons kun nen verheugen is de toekenning van de geboortepremie van 7.500 fr. voor het eerste kind, zowel aan de loontrekkende als de niet loon trekkende. Waarom deze laatste echter niet evenveel gezinsvergoe dingen ontvangen blijft voor ons Zie vervolg onderaan hierneven). II. In onze vorige bijdrage bespra ken wij enkele problemen, die met het oprichten van een boerensyn- dikaat samenhangen. En wij kwa men daar tot de conclusie, dat een syndikaat, in de vorm zoals wij dat bij de werklieden kennen, met al de beslommeringen die daaraan zijn verbonden als mutualiteiten, werklozensteun, allerlei soorten verzekering, enz., heel waarschijn lijk niet dat is wat de boeren no dig hebben. In alle geval toch niet in die opvatting. Evenmin kan dat nieuwe syndi kaat geschoeid zijn op dezelfde leest als de reeds bestaande land bouwersverenigingen. Niet alleen omdat het toch de bedoeling is AL de boeren de gelegenheid te ge ven samen te werken, tot welke partij of groepering zij ook beho ren, maar vooral omdat die be staande verenigingen slechts on rechtstreeks invloed kunnen uitoe fenen op het dagelijks beheer van het Departement van Landbouw. De toestand is nl. zo dat de mi- een vraagteken. Een ander probleem is de verdo ken werkloosheid. Voor de loon trekkende bestaat een regiem van verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid. Waarom kunnen er dan geen maatregelen genomen worden om dit euvel te verhelpen in de landbouwsector Het is toch bedroevend vast te stellen dat vele boerenzonen hun huwelijk moeten uitstellen omdat ze geen voldoen de werk hebben of m.a.w. geen in komen om hun gezin te onderhou den. Wij weten het, voor het ogen blik zijn onze landbouwers nog niet voldoende verenigd om hun eisen kracht bij te zetten. Daarom sporen wij hen aan vakorganisaties op te richten zoals de arbeiders dat ge daan hebben. Het is daarom dat alle boeren met belangstelling de nieuwe be weging gadeslaan. Wanneer de boeren eensgezind voet bij stek houden en wanneer de leiding de goede richting blijft uitgaan en steeds dat éne doel voor ogen heeft, nl. de boeren te dienen, dan krijgen nu de boeren de kans van hun leven. Dat ze die niet onge bruikt laten voorbijgaan. Ingezonden door Een boerenzoon. nister niet verplicht is te luisteren naar deze verenigingen. Hij raad pleegt ze, of laat ze links liggen voor zover hem dat wenselijk lijkt of niet. Hun adviezen hoeft hij niet op te volgen, ja kan er regelrecht tegen in besluiten treffen. Hij kan dus gemakkelijk iets beslissen waar de boeren en hun verenigingen helemaal niet mee akkoord gaan, zonder dat zij iets anders kunnen doen dan alleen protesteren. Den ken wij hier even aan de manier waarop de melkprijsverhoging tot stand is gekomen. Het is daarom onze mening dat de boeren moeten kunnen beschik ken over een wettelijk geregelde vertegenwoordiging in het Minis terie van Landbouw, waardoor ze dan aan het dagelijks beheer zou den kunnen deelnemen. In dat verband lazen wij een suggestie in het weekblad Het Boerenfront van de hand van een jurist, die zich al jaren met dat vraagstuk bezig houdt. Daar dit het overwegen waard is, geven wij hieronder de integrale tekst De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie van de landbouw. Het mag wel enige verwondering wekken dat in ons land door geen enkele landbouworganisatie, en zelfs niet door enige drukkings groep, over de wenselijkheid van een of andere vorm van publiek rechtelijke organisatie van het be drijfsleven in de landbouw gespro ken wordt. In deze periode van scherpe crisis in de landbouw wordt, ook door diegenen die de zware trom roeren van het verzet der boeren en die aan de eisen van de agra riërs lucht geven, met geen woord gesproken over de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, als een mogelijk middel om de boeren stand nu eens op een doeltreffende wijze te organiseren en hem te wa penen met eigen bevoegdheden, die hem in staat kunnen stellen voortdurend op regeringsvlak zijn eisen te stellen en met gezag te verdedigen. In Nederland heeft men door het instellen van het «Landbouw schap», sedert meer dan tien jaar, de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie in het leven geroepen en het zal niet ernstig kunnen betwist worden dat de Nederlandse boeren Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zei ven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1