De nood van onze landbouwers. BOTERSMOKKEL. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De bestrijding van de AALST 10 NOVEMBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 4kte JAARGANG Nr 2050 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel, (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stondsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Er is gedurende de laatste maan den heel wat beroering geweest bij de landbouwers, die met allerhan de, soms spektakulaire middelen de aandacht willen vestigen op het feit dat er niet genoeg voor hen gedaan wordt, en zij de meest ver waarloosde stand van de bevolking uitmaken. Reeds herhaaldelijk werd er in deze kolonnen op gewe zen dat het inkomen van de landbouwers geen gelijke tred heeft gehouden met het inkomen der andere standen van de bevol king, en dat zij op sociaal gebied niet dezelfde voordelen genieten als de arbeiders, niettegenstaande zij voor het land van dezelfde, zo niet van grotere waarde zijn dan de werknemers. In feite hebben de landbouwers een harder en zwaarder leven dan de arbeiders. Men noemt ze onaf- hankelijken, omdat ze van geen patroon afhangen in feite zijn het echter arbeiders die zwaar werk verrichten, met een inkomen dat niet in verhouding staat tot deze arbeid, zonder te genieten van de maatschappelijke zekerheid die het leven van de loonarbeiders be schut tegen alle wisselvalligheden en tegenslagen van het leven. De toestand van de landbouwers, enkele kleine en korte perioden niet te na gesproken, is nooit roos kleurig geweest, maar vroeger ja ren viel dit zo niet op omdat de andere standen het al niet veel be ter hadden. Nu echter wordt het verschil zo groot dat het in zekere zin wraakroepend wordt. In bevoegde kringen zoekt men naar een oplossing en door hun be togingen trachten de landbouwers het nemen van afdoende maatre gelen af te dwingen. Dat is hun recht, en niemand kan het hen kwalijk nemen. Het was dan ook niet erg mooi vanwege Dhr Cool, de leider der kristen arbeidersbe weging, te insinueren dat de noden van de landbouwers niet veel om het lijf hadden, gezien ze hun beto gingen konden houden gezeten op hun eigen traktoren. Alsof het be zit van een traktor, een noodzake lijk werktuig in iedere landbouw onderneming van enige omvang, een bewijs van welstand is. In dit verband is het wel passend even de tekst in herinnering te brengen, die prijkte boven een oude tractor, tijdens een betoging. Die tekst luidde «versleten wel, maar nog niet betaald Dhr Cool zou nog eens moeten herlezen wat Z.H. Paus Johannes XXIII over de toestand van de land bouwers zegde in zijn beroemde Encykliek «Mater et Magistra». In dien hij daar zijn licht gaat opste ken, zal hij misschien anders oor delen over de toestand. We zouden hem ook kunnen antwoorden dat de arbeiders in ons land wel heel rijke mensen moeten zijn, gezien de meesten onder hen beschikken over televisies, motos, autos enz. In verband echter met de ma laise onder de landbouwers zouden wel een paar opmerkingen willen maken die, o.i. een speciaal licht werpen op de toestand waar in onze landbouwers verkeren. Enkele maatregelen van rege ringswege kunnen de toestand wel verbeteren, maar fundamen teel zal hij altijd ongezond blijven indien de struktuur van onze land bouw niet veranderd. In het laat ste nummer van het maandschrift van de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom (Oc tober 1962) schreef de Directeur van dit organisme (Georges Simon) dat, struktureel gezien onze land bouw nog steeds staat op het peil waarop hij 180 jaar geleden stond. Dit is fel overdreven. Toch is het klaar dat een landbouwbedrijf dat in de huidige tijd niet gemechani seerd is niet meer renderend kan werken. Maar mechanisatie is slechts mogelijk op bedrijven van een zekere omvang met aaneenge sloten percelen. In de loop der tij den zijn onze landbouwgronden zo danig verbrokkeld geworden in tienduizenden kleine perceeltjes, die elke rationele en renderende bebouwing onmogelijk maken. Daarom dient er naar middelen uitgezien om in de mate van het mogelijke de percelen door ruil verkaveling samen te brengen. In dit verband kunnen wij ver wijzen naar een in ons land be staande wet die ongelukkiglijk als dode letter moet worden aanzien omrede er noch voldoende geld, noch voldoende deskundigen schij nen te bestaan om de verkavelings plannen in een behoorlijk tempo uit te werken. Het samenbrengen van de ver brokkelde percelen in grote blok ken zal evenwel voor de toekomst van vele bedrijven een noodzake lijkheid worden» Onze landbouwgronden zijn te veel verkaveld en dat belet de noodzakelijke mechanisatie van onze landbouwbedrijven. Maar herverkaveling is niet voldoende. Want na enkele tientallen jaren zal de toestand, door verkoop en eifverdeling weer dezelfde zijn. Inzake landbouwbedrijven zou een wet het overerven zo moeten (Zie vervolg onderaan hierneven). Beteugeling in De enorme schade welke de bo tersmokkel aan onze landbouw en aan de schatkist (wat gelijk staat met de belastingbetalers) veroor zaakt, wordt duidelijk wanneer men weet, dat, zonder de bedrie- gelijke invoer van 10.000 tot 12.000 ton boter uit Nederland, er voor ons land geen botervraagstuk zou bestaan daar de produktie dan in evenwicht zou zijn met het ver bruik en er bijgevolg ook jaarlijks geen 400 tot 500 miljoen frank zou dienen betaald uit het Landbouw fonds of uit de schatkist om inland se boter tegen aanzienlijke verlies- prijzen uit te voeren. Sedert jaren dringen wij met klem aan in ons blad voor afdoen de maatregelen ter beteugeling van de botersmokkel. Wij zeggen niet dat er in de grensstreek en ook enigszins binnen het land door de overheid niets wordt gedaan tot beteugeling van de botersmok kel, doch de bestrijding geschiedt regelen dat, in het belang van de landbouw, verdere verkaveling uitgesloten is. Een zeer delikaat probleem, maar dat toch, vroeg of laat een oplossing zou moeten vin den. De landbouw en het land zijn niet gediend met versprokkelde landbouwgronden, wel met grote, of betrekkelijke grote bedrijven, die beschermd moeten worden te gen verdeling of verkaveling. Het recht op opvolging van de oudste zoon, dat vroeger bestond, en nu in sommige landen nog be staat, heeft zijn goede kanten. En er bestaat wel middel om, bij over lijden, de andere kinderen die van de opvolging zijn uitgesloten, recht matig te vergoeden, desnoods met hulp van overheidswege. Want het land heeft er belang bij dat onze landbouw welvarend is en renderend werkt, wat in de huidi ge tijd grotere bedrijven veronder stelt, tenzij het om tuinbouw gaat. Met andere woorden, naast on middellijke hulp, heeft onze land bouw ook behoefte aan strukture- le hervormingen die, op lange ter mijn, van onze landbouwers weer mensen zullen maken die flink hun brood verdienen. Onze landbou wers zijn nu geprolitariseerd, en dat is onzin. Niemand haalt hieruit enig voordeel. het vooruitzicht niet met de vereiste middelen, is niet planmatig en hardnekkig ge noeg. En toch is bij deze strijd een groot nationaal belang betrokken. Wij lazen onlangs in de pers dat het Kabinet voor Sociale en Econo mische Coördinatie in de tweede helft van oktober 1.1. nieuwe maat regelen tegen de botersmokkel in overweging heeft genomen die er op gericht zijn de afzet van smok- kelboter in het binnenland te be teugelen. Volgende maatregelen zouden daartoe worden getroffen Een eerste maatregel zou erin bestaan in de botermijnen nog al leen de verkoop toe te laten van boter die in de mijn werkelijk aan wezig is. v Hoe onbegrijpelijk het ook weze, worden tot heden in sommige bo termijnen massa's boter verhan deld die er nooit aanwezig zijn. De handelaar koopt er oplevering bo ter die aan iedere kontrole ont snapt en waarvan de oorsprong door niemand gekend is. Voor waar de gedroomde organisatie ten bate van de smokkelhandel die bij elke nuchterdenkende mens de vraag doet rijzen hoe is het mogelijk De groothandelaar zou voortaan verplicht worden elke aanvoer en verzending van boter onmiddellijk in een voorgeschreven register aan te tekenen. Thans hoeft hij dit niet dadelijk te doen en beschikt hij daarvoor over een tijdspanne van 12 uur. Meestal worden de documenten dan ook opgemaakt nadat de wa ren waarop zij betrekking hebben reeds lang naar een andere be stemming zijn vertrokken, zodat geen kontrole meer mogelijk is. Een verplicht vervoerdokument steunend op de wet van 8 juli 1935 zal voor de boter worden inge voerd. Alle vervoer van boter zal door dit document moeten gedekt zijn. Het moet vermelden de naam en het adres van de voortbrenger, de fabrikant of de verkoper van de boter in België. Ook de verkoop van boter op de markten zou worden gereglemen. teerd in de zin dat voor elke ver. koop een factuur zou dienen afge. leverd, zoals thans reeds het geva (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1