BOERENACTIE. Naar een nieuwe landbouwpolitiek Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt BURELEN Een paar belangrijke feiten in de AALST 17 NOVEMBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag I 41ste JAARGANG Nr 2051 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Een latijns spreekwoord luidt timor initium sapientiae of de schrik is veelal het begin van de wijsheid. Dit spreekwoord komt ons te binnen wanneer wij vast stellen met welke ijver de regering zich thans blijkt bezig te houden met het landbouwvraagstuk. De boerenmanifestaties hebben ten minste toch dit resultaat gegeven hoe kleinerend zij ook aanvanke lijk door een grote boerenorgani- satie werden bejegend Naar wij in de dagbladen lazen, hebben de Eerste Minister en de Minister van Landbouw onlangs een afvaardiging van de C.V P. ontvangen samengesteld uit de he ren Van den Boeynants, voorzitter van de senaatsfractie van de par tij, senator d'Aspremont-Lynden en volksvertegenwoordiger Tinde- mans, beiden verslaggevers opeen recente vergadering van de partij raad uitsluitend gewijd aan land bouwvraagstukken en Roberti, lid van het nationaal komitee van de Waalse C.V.P.-vleugel. In een mededeling verstrekt door het kabinet van de Eerste Minister wordt gezegd dat de af vaardiging aan het regeringshoofd het landbouwprogramma van de C.V.P. heeft uiteengezet. Onder verwijzing naar de ver slagen voorgedragen op de alge mene partijraad van 6 oktober en naar de beslissing van het natio naal komitee van 18 oktober, heeft de afvaardiging bijzonder het drin gend karakter onderstreept van sommige maatregelen op ekono- misch, sociaal, struktureel en wet gevend gebied. In het vooruitzicht gestelde maatregelen op korte termijn. Volgens voormelde mededeling heeft de Eerste Minister zijn instem ming betuigd met de snelle goed keuring van de wetsvoorstellen tot wijziging van de pachtwet, van de wetsvoorstellen betreffende het recht op vóórkoop ten voordele van de pachter, het uitgesteld loon in de landbouw, alsmede het zo genaamd pariteitswetsvoorstel. Er zouden eveneensmaatregelen wor den getroffen ter aanpassing van de vergoedingsnormen en van de herklasseringsmethoden bij ontei gening van landbouweigendom- men. De Eerste Minister heeft ook de formele verzekering gegeven dat als eerste etappe bij de toepas sing van het sociaal statuut der zelfstandigen, de regering binnen kort stelling zal nemen betreffende de maatregelen die dienen getrof fen met het oog op een merkelijke verhoging van de gezinsvergoe dingen voor de zelfstandigen (waaronder de landbouwers) van het derde kind af. Latere maatregelen. Anderzijds zullen volgens de verklaring van de Eerste Minister eerlang maatregelen worden voor bereid tot regeling van de verze kering tegen zware risico's inzake ziekte en invaliditeit voor zelf standigen. De Eerste Minister heeft aan de afvaardiging eveneens bevesligd dat het programma voor openbare investeringen 1962-1965, dat deel uitmaakt van het programma voor economische expansie een bijzon der hoofdstuk ten opzichte van de landbouw omvat. De voorzieningen van dit programma zullen tege moet komen aan de essentiële be hoeften van de landbouw op struk tureel gebied nl.de ruilverkave ling, sanering van gronden, verbe tering van de landelijke wegenis. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom.) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 18 nov. tussen 10 en 12,30 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal heip eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Wanneer men de kranten van vóór een paar maanden herleest in verband met de boerenactie, die toen in Vlaanderen nog in haar beginstadium stond, dan krijgt men eigenlijk medelijden, omwille van de snelle manier waarop ze van vel zijn verwisseld. Het moet alles zins een pijnlijke operatie zijn ge weest, zo op zo'n korte tijd de ka zak te moeten keren. Want de weg die ze intussen hebben afgelegd is een lange weg geweest en voor velen wellicht een zeer zware. En niet alleen de kranten hebben zo'n gedaanteverwisseling onder gaan, maar ook de politieke partij en hebben bijzonder vlug aange voeld blijkbaar hebben ze daar een speciaal zintuig voor, dat het deze keer ernstig was en allen zijn ze uit hun schelp gekropen, om de boer te redden. Ze verslijten de boeren wel voor zeer naief als ze veronderstellen dat deze het niet in de gaten heb ben van waar de wind komt. Alle karpersprongen die nu worden uitgehaald dienen tot niets meer de boer met gezond verstand heeft het wel degelijk begrepen het is alleen de boerenactie, en niets an ders, die heel die ommekeer heeft teweeg gebracht. Zelfs in bepaalde landbouwers kringen, die vroeger beweerden dat de drietand-actie geen zin had, is men nu tot het inzicht gekomen dat ze vlug op de trein moeten wip pen willen ze hem niet missen, 't Is wel een beetje eigenaardig hoe vlug men van mening kan veran deren. Het is nu wel voor iedereen dui delijk dat de boerenactie op zijn tijd is gekomen en dat ze haar doelmatigheid bewezen heeft op een verrassende wijze. En daarbij dan te bedenken dat ze nog maar in haar kinderschoenen staat Twee nieuwe feiten. Benevens de normale actie van het boerenverzet, vallen er deze week twee zeer belangrijke feiten te constateren Naar ons werd medegedeeld zijn vorige zondag de vertegenwoordi gers van de boerenactie uit de ver schillende Vlaamse provincies bij elkaar gekomen. En na meer dan 5 uur besprekingen is er besloten geweest tot de definitieve oprich ting van een boerensyndikaat, on der de naam van Algemeen Boe- ren-Syndikaat. (A.B.S.) Hieronder drukken wij de ons toegezonden beginselverklaring in tegraal af. Beginselverklaring Vertege nwoordigers van de landbouwers uit de verschillende provincies van het Vlaamse land, samengekomen op zondag, 11 no vember 1962, om de noodtoestand van de landbouw te bespreken, stellen onder meer vast dat de toestand van de land bouw van jaar tot jaar slechter wordt dat de produktiekosten stelsel matig stijgen, terwijl de verkoop prijzen dezelfde blijven of zelfs nog dalen, desnoods onder de druk van de overheid -dat de gekende schuld van de landbouw angstwekkend stijgt dat de zuivelsector een hope loze warboel is geworden en dat van een afdoende sanering niets in huis komt dat de boer in sommige geval len nog niet de helft van de prijs ontvangt, die de distributie aan verbruiker berekent -dat er aanzienlijke sommen uit de zakken van de landbouwers veehouders in het landbouwfonds terecht komen, waarvoor ze geen evenredige compensatie krijgen. Vooral de hennen en varkenshou ders zijn hiervan het slachtoffer -dat de sociale achteruitstelling van de landbouwers een schreeu wende onrechtvaardigheid blijft, vooral wat betreft de kinderbijsla gen en de pensioenen -dat de landbouwgrond, bron van leven voor de boer en ook en niet in het minst nationale rijkdom, ten prooi blijft van allerhande spe culaties dat de boeren verstoken blij ven van gelijk welke ernstige me- dezeggingsschap in het bepalen van de te voeren landbouwpolitiek. Ze stellen eveneens vast,: -dat de achtereenvolgende re geringen, de verschillende politie ke partijen en de onderscheiden landbouwersorganisaties, niette genstaande alles wat ze voor de boeren hebben gedaan of beweren te hebben gedaan, toch niet in staat zijn geweest het stelselmatig verval van de landbouw tegen te houden. Daarom hebben ze, na overleg met hun standsgenoten, die ze ver tegenwoordigen, besloten hun eigen lot in eigen handen te ne men. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1