Nederlandse land- en tuinbouw. Een historisch huwelijk Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De ontwikkeling van de AALST 24 NOVEMBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41Ue JAARGANG Nr 2052 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stands verdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nc 4.25.93. O. CAUDRON. Het Nederlandse bestuur van de Landbouw publiceerde onlangs een verslag waarin de toestand van de land- en tuinbouw wordt bekeken in 1961 doch bijwijlen ook een blik wordt geworpen op de evolutie in 1962. Daar onze noorderburen als deelgenoten van de Econcmische Unie over aanzienlijke mogelijkhe den beschikken voor de invoer in België en tevens veelal ook onze- mededingers zijn op de vreemde markten, blijkt het niet van belang ontbloot van dit verslag een sa menvatting te geven ten behoeve van onze lezers. Volgens voormeld verslag wa ren voor het boekjaar 1960-61 de uitkomsten van de Nederlandse akkerbouwbedrijven door het nat te weer en de lage prijzen der pro dukten ongunstig, doch er kon een normale iuwvoederwinning plaats hebben waardoor de voederaan kopen voor de veehouderij be perkt konden blijven. Ook de uitkomsten van de var kens- en pluimveehouderij en van de gemengde bedrijven op zand grond waren bevredigend. Ten aanzien van de uitslagen van het boekjaar 1961 1962 mag verwacht worden dat ze voor de akkerbouwbedrijven wat gunsti ger zullen uitvallen dan ln 1960-61. De oogst was immers vrij goed en de prijzen zullen voor verschillen de voortbrengselen wat beter zijn. De rundveehouderij had in 1960- 61 een gunstig jaar wat betreft de grasgrosi, de ruwvoedering en de prijzen voor rundvlees, doch de af zet van zuivelprodukten was nog steeds moeilijk en de prijzen waren ongunstig. In de varkens- en pluimveehou derij werd in de tweede helft van 1961 een vrij sterke prijsdaling vast gesteld. Bovendien had de var kenshouderij in december 1961 te kampen met een hardnekkige mond- en klauwzeerepidemie. Voor de tuinbouw is 1961 over het algemeen een vrij gunstig jaar geweest. Nochtans was er door het uitblijven van een vorstperiode en door het vroege voorjaar maar weinig vraag naar bewaarproduk- ten, anderzijds waren de verwar- mingskosten in de kassen laag. De zware regenval in de tweede helft van 1961 heeft insgelijks in de tweede helft van 1961 door de hoge grondwaterstand veel schade aan de fruitbomen, boomkwekerijge wassen en tulpen toegebracht. Voortbrengst en afzet. Het Nederlands Centraal Plan bureau neemt aan dat de totale iandbouwproduktie in 1961 onge veer overeenkomt met deze van 1960. De ongeveer 9 lag®* akker- bouwproduktie (gevolg van ver mindering van het akkerbouware aal en van de mindere opbreng sten) werd gecompenseerd door de hogere voortbrengst van de tuin bouw en van de veehouderij. Enkele gegevens betreffende de akkerbouw in 1961. De oppervlakte landbouwgrond verminderde met 3000 ha. De met akkerbouwgewassen beteelde op pervlakte verminderde met 14.200 ha (1,6 Hier stond tegenover een uitbreiding van het grasareaal met 9.600 ha bijzonder in de gebie den met veel gemengde bedrijven. Doordat van de oogst 1960 het percentage afkeuring hoog was, bleef de beschikbare hoeveelheid pootaardappelen beperkt. Ingevol ge de aanzienlijke vraag voor de uitvoer waren de prijzen der poot- aardappelen echter zeer hoog. De voor de keuring aangegeven oppervlakte van de oogst 1961 was niet alleen groter maar er werd bovendien een hoger percentage van goedgekeurd (nl. 83% tegen 70 in 1960) De totale met graan beteelde oppervlakte was ongeveer 10.000 ha groter dan in 1960. De met peul vruchten beteelde oppervlakte was ongeveer 12 lager <^an in l960< tengevolge van de slechte opbreng sten van de vorige oogst. Voor de conservennijverheid werd in 1961 toch een flinke oppervlakte groene erwten geoogst (ca 5.800 ha). De opbrengst was zeer goed doordat de oogst meestal bij gunstig weer kon plaats hebben. De totale oppei vlakte besteed aan oliehoudende en vezelgewas sen bleef in 1961 schier ongewijzigd ten opzichte van 1960. De teelt van verbruiksaardappe- len werd in 1961 vrij sterk inge krompen. Oorzaak hiervan zijn on getwijfeld de teleurstellende finan ciële uitkomsten van de oogst 1960. De kwaliteit en ha opbrengsten vielen gemiddeld niet tegen. De teelt van de fabrieksaardap pelen (voor vervaardiging van aardappelmeel) werd in 1961 nog iets uitgebreid. (Zie vervolg 3' bladz. 1' kolom VRIJE TRIBUUN. Een lid van het pas opgericht Algemeen Boeren Syndikaat A.B.S. zendt ons de hiernavolgende bijdrage met bede tot opname in ons blad. Wij willen een goed gevolg geven aan zijn vraag en laten het volgen onder de rubriek Vrije Tribuun wat betekent dat wij de stellingneming voor rekening laten van de inzender. Door de pers is nu wel voldoende bekendheid gegeven aan de histo rische verzoening tussen de Bel gische Boerenbond (BB) en de Al liance Agricole Beige (A A.B.) ener zijds en de Unions Professionelles Agricoles (U.P.A.) anderzijds. Vorige week donderdag, werd een persconferentie gehouden te Brussel waar wij getuige zijn ge weest van een feestelijk huwelijk, waarbij dan lezing en commentaar werd gegeven van het huwelijks contract, ttz. van het gemeen schappelijk actieprogramma van de drie onderscheiden land bouwersorganisaties. De boeren zullen nu wel stilaan weten welke eisen er van verschil lende zijden zijn gesteld, hoewel ze zeker niet hebben moeten wach ten om die te weten te komen, naar die gemeenschappelijke verkla ring. In alle geval nieuws brengen ze zeker niet, tenzij misschien en kele details, die waarlijk getuigen van een zeer vruchtbare fantaisie. Men kan heel het programma be schouwen als de inhoud, achteraan een boek, dat men al herhaalde keren heeft uitgelezen en waarvan men het slot dan ook op voorhand kent. Laten wij dus liever even nagaan op welke wijze dit hartroerend hu welijk tot stand is gekomen. Wij zullen daarbij zien dat er een vrij bewogen verlovingstijd aan voor afgegaan is. Hoewel men wel eens wil doen voorkomen dat de protestacties van de boeren kunstmatig verwekt zijn door bepaalde woelmakers le zen wij in het Het Volk van 15 dezer, dat men de beroering onder de boeren kan kenmerken als een uitbarsting van een ontevreden heid, die lang werd opgekropt. Wij hoeven hier zeker niet op te sommen waarover onze boeren al lemaal ontevreden waren. Wij zou den minder werk hebben met te vertellen waarover ze wel tevre den zijn Naar het voorbeeld van Frank rijk zijn de meest vooruitstrevende boeren in Wallonië, en naar wi hebben gehoord, zouden het hoofdzakelijk de jonge boeren ge weest zijn, bij elkaar gekomen en hebben zulkdanige druk uitgeoe fend op de leiding van hun organi satie de U.P.A. dat deze, aanvan kelijk wel een beetje tegen de goesting, gedwongen werd het verzet te organiseren. Daarmee kwamen de eerste betogingen aan de gang, die vrij heftige beroering in het Waalse land hebben ge bracht. Reeds van bij de aanvang van de drietand-actie heeft de U.P.A. een uitnodiging gestuurd naar de BB. om aan de protestactie mede te doen. Maar voor deze laatste kon reageren waren de jonge boeren van de U.P.A. reeds volop aan 't be togen met een heftigheid en een enthousiasme dat er geen houden meer aan wa'. In een pamflet, dat door het Ar- rondissementsverbond der Boeren- gilden van Dendermonde op 19 september werd uitgegeven, kun nen wij ons een gedacht vormen over het verder verloop van de ge beurtenissen. Op het ogenblik dat de Waalse, vereniging (U P A.) de medewer- van de BB. vroeg, waren de mani festaties reeds begonnen en de po litieke ondergrond van de zaak was moeilijk te miskennende hoeve van minister Heger werd met ha kenkruisen besmeurd, op vergade ringen werden sommige C V P. par lementairen zeer heftig aangeval len, in spreekbeurten en strooi briefjes werden de BB. en de Vlaamse boeren met grote ver achting bejegend. In deze voorwaarden was het afwijzend antwoord van de Bonds raad van de BB. meer dan gerecht vaardigd. Ten andere, geen enkele boerenorganisatie, zelfs niet het Boerenfront, sloot zich bij de U.P.A. aan. Deze tekst moeten wij nu even aanvullen met deze uit een gelijk aardig pamflet dat verspreid werd op 12 oktober, deze keer door het Arrondissementsverbond van de Boerengilden van Gent. Hier luidt de woordelijke tekst als volgt (men merkt welke eigenaardige manier de verloofden hebben om elkaar Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn I Het overnemen van artikelen zonder verantwoordelijk voor hun bijdragen aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1