BENELUX Gemeenschappelijke Richtprijzen Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt doorheen de geschiedenis* AALST 15 DECEMBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2055 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de Lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In een magistrale studie onlangs verschenen («Terre Commune» Brepols 1962 700 blz) onderlijnt Professor Henri Bernard dat de lan den die de mondingen van Schel de, Maas en Rijn beheersen aard rijkskundig en geschiedkundig steeds op elkander waren aange wezen. Benelux loopt door heel de geschiedenis van de Lage Landen als een gouden draad, en wanneer in 1945 de staatslieden van deze lan den de juridische grondslagen leg den voor een intieme samenwer king tussen België, Nederland en Luxemburg, deden zij niets anders dan de kroon op het werk zetten van eeuwenlange traditie. Het boek van H. Bernard is een van de zeldzame geschiedkundige werken die men leest als een ro man en ons bovendien een klüar inzicht geeft in de geschiedenis van Europa en de plaats der Lage Lgnden in dit geheel. Reeds onder Karei V was Bene lux een politieke werkelijkheid die, na het verdwijnen van deze grote figuur, ongedaan werd gemaakt in de 17e eeuw, om in 1813 door Enge land weer hersteld te worden. En geland dat grote offers had ge bracht in de strijd tegen Napoleon, wilde toen ten noorden van Frank rijk een politieke macht, bekwaam om weerstand te bieden tegen iedere gebeurlijke heropleving van het Franse impérialisme. Deze her groepering van de Lage Landen aan de zee was een logische, aard rijkskundig en ekonomisch verant woorde samensmelting, die men nooit ongedaan had moeten ma ken. De delta der drie grote stro men uit het Westen vroeg en vraagt een politieke, of toch ten minste een ekonomische eenheid in het hinterland. Toch was deze politieke eenma king in 1813 nog een gewaagde on derneming. Sedert het uiteenscheu- ren der Lage Landen in de 17e eeuw waren het Noorden en het Zuiden van elkander vervreemd geworden en hadden zij rug aan rug geleefd. Het Noorden en het Zuiden waren niet enkel vijanden geworden, een hinderpaal die men met diplomatie kan uit de weg rui men, ze waren echter vooral gron dig van elkander verschillend ge worden, wat veel erger is ver schillend onder oogpunt van kui tuur, mentaliteit en godsdienst. De mensen uit het noorden voel den zich superieur ten overstaan van dezen van het zuiden, ze waren meer ontwikkeld, be zaten een degelijke en volkseigen kuituur, leefden op een hoger ni veau en kenden meer welstand. Bescheidenheid was hen onbekend zodat ze aan dezen van het zuiden gaarne lieten voelen dat ze beter waren. Dat kon men in het zuiden niet kroppen ,- de Belgen hebben bovendien nooit overheersing en bestweterij van andere volkeren, het mochten dan nog nauwverwan- te volkeren zijn, kunnen dulden. Daarbij kwam dan dat het noorden protestants was, koud en stijf, het zuiden katholiek, warm en joviaal Het afgrendelen van de Schelde was, naast dit alles, niet van aard om een verbroedering in de hand te werken. Het samenbundelen van deze twee gebieden onder éénzelfde kroon was dus niet de ideale op lossing. Daarvoor waren de twee volkeren, alhoewel elkander aan vullend en op elkgnder aangewe zen, te veel van elkander weqge- groeid. Er was echter een andere oplossing men had de twee ge bieden onder een federaal staats bestel kunnen samenvoegen. Men had toen toch reeds het voorbeeld der Verenigde Staten van Amerika, gesticht in 1787 een samenbundeling onder één fede raal bestuur, maar met een decen tralisatie die rekening hield met de zeden en gewoonten, de gods dienst, de regionale noodwendig heden der verschillende gewes ten. Zo opgevat zou men waar schijnlijk nooit 18.0 gekend heb ben. m Wat Professor H. Bernard hier zegt over de toestand in de Lage Landen vóór 1830, is het overwe gen waard met het oog op de toe standen in het België van 1962. Het wordt met de dag duidelijker dat het willen samenbrengen van Wa len en Vlamingen-zo verschillend van elkander- onder één centraal bestuur een hopeloze onderneming wordt, die vroeg of laat de onder gang van het land kan bewerken. Decentralisatie kan hier een ge lukkige oplossing brengen. Historisch en ekonomisch zijn in de huidige omstandigheden Wa len en Vlamingen op elkander aangewezen een scheiding zou naar alle waarschijnlijkheid uit draaien op een ekonomische ramp, waarvan we allen de weerslag zouden gevoelen. (Zie vervolg 2' bladz 2' kolom voor landbouwprodukten in de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) De Europese Commissie heeft een ontwerp van reglement uitge werkt behelzende de criteria wel ke dienen nageleefd door de lan den aangesloten bij de E.E.G. bij de vaststelling van richtprijzen voor de landbouwprodukten. Dit ontwerp zal ter goedkeuring wor den voorgelegd aan de raad van ministers der lid staten. In deze bijdrage lichten wij de voornaamste bepalingen toe van bedoeld ontwerp van reglement. Artikel I bepaalt dat het noodza kelijk is om te komen tot een ge meenschappelijk landbouwbeleid een toenadering te verwezenlijken tussen de richtprijzen voor de land bouwprodukten in de onderschei den lidstaten en dientengevolge de criteria te]'bepalen volgens de welke deze^richtprijzen dienen vastgesteld. Deze criteria dienen rekening te houden met de volgende drie doel witten 1) aan de personen die werk zaam zijn in de landbouw een be hoorlijk inkomen verschaffen 2) de produktie richten in func tie van de vraag 3) bijdragen tot de ontwikkeling van de algemene economie of volkshuishouding. Criteria betreffende het inkomen van de personen werkzaam in de landbouw. Artikel 2 bepaalt dat de vaststel ling van richtprijzen moet geschie den in het raam van een algeme ne prijzenpolitiek voor landbouw produkten gebaseerd op de princi pes uitgedrukt in artikels 39 en 40 par. 3 van het Verdrag van Rome, welke beogen de landbouwers en landbouwarbeiders die werken in goed geleide en economisch leef bare landbouwbedrijven gemid deld over meerdere jaren een be hoorlijk inkomen te verschaffen. Door behoorlijk inkomen dient te worden verstaan een inkomen toekomende aan de personen vol ledig werkzaam in de landbouw dat gelijk staat met het inkomen verworven in bedrijfstakken welke kunnen vergeleken worden met de landbouw. Met het oog op de toepassing van dergelijk criterium, moet bij de vaststelling van richtprijzen voor landbouwprodukten rekening ge houden worden met volgende fac toren a) evolutie van de prijzen bij de voortbrenging van landbouwpro dukten waarvoor geen richtprijzen worden bepaald, hierbij rekening houdend met het aandeel van de ontvangsten voortkomende van deze produkten in de totale ont vangsten van de landbouw in de Gemeenschap b) ontwikkeling van het alge meen prijzenpeil of van de levens duurte cl evolutie van de prijzen be taald door de landbouwers voor belangrijke productiemiddelen, nl kunstmeststoffen, bestrijdingsmid delen van insekten en ziekten, ge concentreerde voeders, machines en getuig, drijfkracht (brandstof fen, kolen en electriciteit), dienst- prestaties en arbeiderslonen. Om het algemeen prijzenpeil te beoalen dient het algemeen index cijfer van de levensduurte genomen (huurgelden uitgesloten). De wijzigingen in de prijzen van de voortbrengingsmiddelen tegen over het vorig jaar dienen in aan merking genomen bij benadering volgens de relatieve belangrijkheid van de verschillende voortbren gingsmiddelen voor de produktie van het landbouwprodukt dat het voorwerp moet zijn van de richt prijs. Criteria betreffende de richting van de produktie in functie van de vraag. Bij de vaststelling van de richt prijzen dient er over gewaakt dat, zowel het afzonderlijk peil der richtprijzen als de verhouding tus sen de richtprijzen van de onder scheiden produkten onderling, er toe bijdragen een evenwicht tot stand te brengen tussen de voort brenging en de invoer enerzijds en de vraag op de binnenlandse markt en voor de uitvoer ander zijds. Op giond van oriënterende voor uitzichten (in de vorm van balans rekening) bepaalt de Europese Commissie de ontwikkeling van de voortbrenging, het binnenlandse verbruik en de buitenlandse han del van de produkten vallende onder toepassing van de richtprij zen en duidt tevens op basis van deze vooruitzichten de doelwitten aan welke dienen bepaald door de (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt li delven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1