Kippenhuisvesting Verdediging van de Veehouderij Weekblad Rechtskundige Dienst. Voor en door de Landbouwers voor liefhebbers* Arbeid adelt Interprofessioneel Komitee ter AALST 5 JANUARI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42'„te JAARGANG Nr 2058 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. I. K. V. V. Parochiaanstraat, 27, BRUSSEL 1. Bij de Uitgever Strengholt (Am sterdam) verscheen onlangs het derde boek in de reeks Doe het Zelfsamengesteld door R. Zonder van (1962 - 231blz -135 fr). In dit der de deel behandelt Zondervan de oplossing van de problemen die zich stellen in verband met de tuin, zoals het maken van afscheidingen en hekken, het aanleggen van pa den, de maaimachine, rustieke meubels, pergola's, het plekje voor de hond en dezes verzorging, de kip en haar hok, het konijnenhok, de grondbewerking, enz. Ook voor de uitbater van een kleine hofste de bevat dit derde deel zeer nutti ge wenken. Kijken we, bijvoor beeld, even wat hij rijk geïllu streerd zegt over de kip en haar hok. Om kippen te houden moet men een hok hebben. Voor dat hij ech ter hier mee begint moet hij heel wat weten, en naar dat weten zijn plan opmaken. Het is wel waar dat de meeste kippen een groot aan- Eassingsvermogen bezitten. We ebben allen a! wel eens schippers gezien die op hun schip kippen houden, ze voeden met etensresten, en er een zeker aantal eieren van bekomen. Anderen houden kip pen op een binnenplaats, waar een stuk golfplaat in een hoek, en er onder een stok, dienst doet als nest, plus een kistje met wat stro als leg- nest. De meesten onder onze lezers kennen nog andere gevallen in die aard. Kippen nemen wel genoegen met deze minimum eisen, maar ze laten zich voelen in het eieren leg gen. In dergelijke primitieve om standigheden leggen de kippen geen 200 a 250 eieren per jaar. Wil men een dergelijk résultaat berei ken, dan zijn er enkele regels waar absoluut dient rekening mede ge houden. Licht, lucht en bewegings vrijheid zijn de eerste eisen waar aan een huisvesting voor kippsn moet voldoen. Het zijn juist dit licht en lucht waartegen zo veelvuldig gezon digd wordt en waarin vaak de oor zaak van vele ziekten te vinden is. Wanneer ge licht en lucht nog weet te doen samengaan met een droge bodem en een zitplaats uit de wind, dan hebt u de voornaamste eisen bijeen waaraan een kippen hok moet voldoen. Ieder kippenhok heeft een front, de kant waarin zich de meeste lucht en licht toelatende openin gen bevinden. Het best is dat dit front naar het zuidoosten ligt, zo dat de vroege morgenzon in het hok schijnt, en de koude noord oostenwind er niet inblaast. In de zomer, als de middagzon wat te veel van het goede geeft, schijnt zij bij deze ligging niet meer in het hok. De toegangsdeur kan willekeurig geplaatst worden. Wat de ren of uitloop betreft, is het wel de ge woonte die aan de frontzijde te leg gen, maar er is niets tegen, wel in tegendeel de ren aan de achter kant of opzij te maken. Dat de uit loop dan inde schaduw komt te lig gen kan in de zomer een voordeel zijn. Staat het kippenhok op hoge, droge grond, dan kan de vloer ge rust teruggebracht worden tot een funderingsrand voor de muren, een verdere vloer is dan overbodig. Daarop komt dan een strooisel- bed, dat we kunnen maken van wat turfmolm gemengd met een grote overmaat fijn gehakt stro, mos, kaf, droog blad,terwijl machi nale houtkrullen ook uitstekend voldoen. Deze strooisellaag wordt niet meer dan 20 cm dik gemaakt, en bevat dan een derde tot een vierde turfmolm. Is het hok eenmaal bewoond, dan wordt de mest steeds door dit strooiselbed gemengd en geleide lijk vullen we dit aan met wat we van de genoemde materialen ter beschikking hebben. Turfmolm is niet verder nodig. Zo n bodemlaag kan jaren ach tereen in gebruik blijven er zijn er die tot vijf jaar toe zo n strooi selbed hebben, dat altijd rul blijft, volkomen reukloos is en geen on derhoud vraagt dan dat het re gelmatig met de vork wordt omge zet. [Zie vervolo 3' bladz. 3' kolom Het spijt ons te moeten melden dat ingevolge het plotse overlijden van onze Rechtskundige, deze zit dag verschoven wordt. Zie verder in het blad. Door de Beroepsvereniging van Fabrikanten van Samengestelde Voeders werd een Interprofessio neel Komitee opgericht ter verde diging van de veehouderij. In zijn toespraak op de kontakt- vergadering van 31 october ter be spreking van de oprichting van gezegd komitee, gaf de voorzitter onder meer volgende uiteenzet ting Tot dusver heeft de voortbren ging van dierlijke produkten zich steeds in stijgende lijn ontwikkeld en alles scheen erop te wijzen dat deze ontwikkeling ook in de toe komst zou aanhouden. Na de in werkingtreding van de Euromarkt- verordeningen is de toekomst zich echter minder gunstig beginnen aftekenen en van nu af aan reeds werken de veehouders meer en meer met verlies. Dit wil niet zeggen dat de Euro marktverordeningen geen reke ning hebben gehouden met de nor male bescherming die de veehou ders mochten verwachten maar, naar het schijnt, zouden onze Eu romarkt-partners af en toe een loopje nemen met de interpretatie der bovenvermelde verordeningen en deze zelfs, in sommige gevallen, over het hoofd zien. Daarom mo gen wij vrezen dat gedurende de overgangsperiode onze veefokke rij zal bedreigd zijn en het is deze vrees die de veevoederfabrikanten er toe aangezet heeft, uit te zien naar de middelen om zich te hand haven. De veevoederfabrikanten zijn echter niet de enigen die bedreigd zijn en het is daarom dat zij kon- takt hebben gezocht met de op de huidige vergadering vertegen woordigde sektoren om samen met hen de mogelijkheid te onderzoe ken tot het oprichten van een in terprofessionele vereniging. Voorheen hebben wij ook soms moeilijkheden ondervonden, wel ke echter hoofdzakelijk te wijten waren aan de normale cyclische prijsbewegingen der dierlijke pro dukten. Ingevolge de toepassing van de Europese landbouwveror- deningen werden de prijzen van de grondstoffen vast bepaald hetgeen, theoretisch, aan goed uitgeruste bedrijven van dierlijke produkten een zekere rendabiliteit zou moe ten verzekeren. In werkelijkheid stelt men echter vast dat, zoniet de beschermingsmaatregelen, dan toch hun uitwerkingen van land tot land verschillen zodat de kon- kurrentievoorwaarden ver van ge lijk zijn. België telt over het algemeen ak- tieve en bekwame kwekers, die over goede dierlijke rassen' be schikken en, waren er geen over gangsjaren in de Euromarkt voor zien, dan zouden wij zeker nie mand moeten vrezen. De veevoederfabrikanten heb ben er, van hun kant, altijd naar gestreefd steeds betere voeders ter beschikking van de kwekers te stellen. Ook zij kennen hun stiel en kunnen normaal het hoofd bieden aan de buitenlandse konkurrentie. Onze handikap ligt echter in het feit dat wij, in tegenstelling tot de Nederlanders, geen traditionele uitvoerders van dierlijke produkten zijn,- onze landbouwpolitiek was tot dusver niet genoeg export- minded met het gevolg dat wij over een onvoldoende ervaring beschikken. In de laatste jaren werd België uitvoerder van varkensvlees en eieren de uitvoer van deze pro dukten werd bij middel van uit- voerpremies degelijk beschermd maar sedert de inwerkingtreding van de Euromarktverordeningen beperkt onze regering zich ertoe deze verordeningen stipt toe te passen zonder speciaal onze dier lijke produktie te begunstigen. En daar wij relatief hoge graan prijzen kennen, worden er ook ho ge heffingen op de ingevoerde bij - produkten toegepast, hetgeen na tuurlijk een nadelige weerslag heeft op de kostprijs van onze dier lijke produkten, met het gevolg dat wij omzeggens niet meer aan uitvoer kunnen denken. Holland daarentegen is een tra ditioneel uitvoerland en daar de Hollandse drempelprijzen relatief lager zijn dan de Belgische, zijn de heffingen ook veel lager. Dit heeft voor gevolg dat de Euromarktver ordeningen die theoretisch tot een gelijkschakeling van de minimum- uitvoerprijzen zouden moeten lei den, niet de verwachte uitwerkina hebben. Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1