De eisen voor verbruiksmelk Terugblik over 1962. m Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt in de Verenigde-Staten. Een slecht jaar voor onze landbouwers. AALST 12 JANUARI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2059 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stands verdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De gezondheidsdiensten van de Verenigde Stategi zijn zeer streng voor alle produkten die iets te ma ken hebben met de menselijke voeding. Dit geldt ook voor de verbruiksmelk en op de hoedanig heid wordt bijzonder streng gelet. Daarom is de veehouder die zich toelegt op het leveren van ver bruiksmelk gehouden aan een strenge wetgeving en moeten be paalde regeien op gezondheids gebied in acht worden genomen. De eisen die gesteld worden zijn soms zwaar en op het eerste ge zicht lijken ze overbodig en ge zocht Bij nadere beschouwing is er echter een reden voor. Als voor beeld kan genoemd worden, dat twee bedrijven niet één koeler mo gen gebruiken. De reden voor dit voorschrift is, dat bij het optreden van besmettelijke ziekten op een bedrijf het andere daar zijn melk niet kan koelen, zonder ook be smet te worden. Aan de andere kant stellen deze maatregelen de veehouder in staat goede melk te winnen en hiervoor een redelijke prijs te ontvangen. De inspecteur moet het bedrijf inspecteren en persoonlijk met de boer de rondgang maken. Na de rondgang moet hij zijn handteke ning voor akkoordbevinding van het geïnspecteerde op het formu lier plaatsen. De inspecteur be houdt het origineel, de veehouder moet het duplikaat voor eenieder zichtbaar in het melkhuis ophan gen. De inspecteur let op de verlich ting van de stal, zowel kunstlicht als daglicht. Ook wordt er aan dacht besteed aan de ventilatie. De vloerkonstruktie moet dusda nig zijn, dat zij gemakkelijk te rei nigen Is. Aan cement wordt de voorkeur gegeven. In de stal mogen geen melkres- ten van voorgaande melktijden aanwezig zijn. Muren en zolder moeten goed geverfd of gewit- kalkt zijn, de zolder stofdicht. Het voederlokaal moet afgesloten zijn van de koestal, terwijl de omge ving van de stal 8 meter mestvrij moet zijn. De mesthoop moet min stens 15 meter van de koestal ver wijderd zijn, echter met dien ver stande, dat in de zomertijd de mest direct over het land verstrooid dient te worden, of ten hoogste 4 dagen opgehoopt in de mestver- spreider, of 7 dagen in een vlie genvrije ruimte opgeslagen mag worden. Er moet een speciaal melkhuis zijn om de melk te bewaren. De vloer van het melkhuis moet van beton of ander gemakkelijk te rei nigen materiaal zijn, de muren van hout, baksteen of tegels, en in ieder geval goed geverfd. De opper vlakte van de ramen moet min stens 10 van het vloeroppervlak zijn. Gelet wordt op goede venti latie, door middel van gazen in- sektendeuren, en de deuren moe ten zelfsluitend zijn. Wasblik, wastafel en handdoe ken dienen aanwezig te zijn. Veel aandacht wordt er besteed aan z g. buitendeurstoiletten. Deze moeten beslist zo afgesloten zijn, dat de vliegen er niet bij kunnen. Melkbussen en emmers worden met een vergrootglas en met be hulp van een elektrische lantaarn geïnspecteerd. Melkfilters moeten in de originele verpakking aange troffen worden, dus niet los. Doe ken mogen niet gebruikt worden. De inspecteur heeft het recht tij dens het melken de handen en de klederen op reinheid te inspekte- ren, open wonden moeten bedekt zijn, en de nagels kort. De melkmachine wordt grondig onderzocht tepelhouders, melk en luchtleidingen, de melkemmers en rubberringen worden nagezien. Ook de koeler en de temperatuur van het koelwater wordt gecon troleerd. De flanken en uiers van de koeien moeten geknipt zijn, uier en spenen moeten vóór het melken gereinigd worden met een chloor- houdend desinfectiemiddel. In geheel Amerika is de tbc be strijding in 1925 ter hand genomen. De meeste staten zijn nu geheel tbc vrij. In het begin werd subsidie gegeven om het vee door slach ting op te ruimen. Dit gebeurt nu niet meer. Op verkopingen en ten toonstellingen moeten bewijzen aanwezig zijn dat de aanwezige dieren tbc vrij zijn. Er zijn twee typen melkmachi nes, de hangende en de staande. Welke van de twee de beste zijn is moeilijk uit te maken. De han gende zijn echter gemakkelijker schoon te maken, omdat de melk en luchtleidingen korterzijn. Meest al wordt bij het hangende type s avonds de hele machine uit el kaar genomen en in een 3 °/0 chlooroplossing schoongemaakt. {Zie vervolg onderaan hierneven.) Nu wij het nieuwe jaar zijn in gegaan in een tijd van vorst en sneeuw en wij in een min of meer gedwongen toestand van werk loosheid verkeren hebben wij wel de tijd om het verlopen jaar 1962 eens aandachtig te overschouwen. Voor de landbouwers en vooral voor de kwekers van kiekens, zwijnen en hoornvee was het vast en zeker een jaar van tegenslag en verlies. Voor de telers van granen en aardappelen ging het beter want. beide vruchten waren gelukt en waren aan min of meer redelijke prijzen te verkopen. Ook de groen- tenkwekers deden het niet te slecht, uitzondering gemaakt voor enkele speciale teelten. Algemeen kan worden gezegd dat het tij nog niet gekeerd is en dat het nog altijd de hardste wer kers zijn-ik bedoel de kleine kwe kers- die het slechts worden be loond. Het beroep van kweker van ge lijk welke soort huisdieren is en wordt een vakmanschap. Wat zor gen, werk en kennissen zijn er niet vereist om als kweker in leven te blijven, het jaar rond te komen en op het einde van 't jaar wat ver diend te hebben En welke kapi talen zijn er niet nodig voor loka- De tepelhouders wordén na het wassen als regel in een loogoplos sing weggezet. Alles wordt op een luchtige plaats gehangen. Vaak wordt bij het staande type s avonds de machine alleen ge reinigd door de tepelhouders in een emmer met water te plaatsen en door het vacuum in de melk emmer te laten zuigen. Daarna wordt doorgezogen met een chlooroplossing. In de States wordt nog al veel uierontsteking aangetroffen. Dit kan een gevolg zijn van slecht machinaal melken, bv. door de machine te lang aan de koe te la ten, zodat het uierweefsel bescha digd wordt. Namelken geschiedt lang niet altijd. Bij goed machinaal melken is het ook niet noodzake lijk. De koeien wennen er betrek kelijk gauw aan. Het is een feit dat de eisen door de gezondheidsdiensten van de Verenigde Staten gesteld hoger liggen dandeze die in West Europa in zwang zijn. len, dieren en voeder, en die toch onontbeerlijk zijn voor 't beroep Daarentegen is deze die zich vooral toelegt op veldvruchten zekerder van een uitslag met veel minder zorgen, kennissen en ka pitalen. Ongelukkiglijk kan dat alleen gebeuren op grote bedrijven waar tientallen hectaren te bewerken zijn en waar de pachten over 't al gemeen veel lager liggen dan in de streken van kleine uitbatingen. Op de kleine boerderijen is dat niet te doen en is de boer verplicht zich vooral op dierenkweek toe te leggen. De landbouwpolitiek in ons land is de laatste twintig jaar steeds in t voordeel geweest van de grote bedrijven, van de graan- en de be tentelers, terwijl de kleine kwe kers veelal het gelag moesten be talen. Nemen wij de sinds jaren inge voerde minimumprijs voor de tar we en nu de laatste invoerrechten, waardoor de voeders zwaar wer den belast, in het nadeel van de dierenhouders. Het zal voor deze lieden geen hinderpaal zijn hoge voederprijzen te betalen op voorwaarde dat ook hun voortbrengselen aan behoor lijke prijzen van de hand gaan. Dit is evenwel niet het geval en vooral in het droevig jaar 1962 was hiervan geen spraak. Terwijl de prijzen welke de kwe ker van zijn producten kon beko men eerder omlaag gingen, vooral slachtzwijnen, eieren en slachtkie- kiekens, bleven de voeders aan hoge prijzen en vele zijn nog mer kelijk geklommen. Hierdoor werd de verhouding' totaal verbroken en zijn veel kwekers verplicht geweest minder voort te brengen of het bedrijf to taal te verlaten of om te schakelen waar dit mogelijk was. Een erge tegenslag bracht ons de late winter in het voorjaar waar door meer voeders als naar ge woonte dienden aangekocht en dit aan hoge prijzen. En de winter die wij heden doormaken zal zeker evenveel schade brengen aan de veehou ders. Maar zoals onze dichter-boer, Wortel junior zo schoon zegde in zijn nieuwjaarswens is alles niet slecht voor 1962 (Zie vervolg 2< bladzijde 1kolom Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar* Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1