Het Franse Mirakel. De strenge winter. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Raadgevingen aan alle veehouders. AALST 19 JANUARI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2060 Beheer Zeebergkaai 5, Aaist Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Wie had durven voorzien dat wij een winter zouden doormaken zoals wij er thans een kennen Iedereen was min of meer over tuigd dat de strenge winters tot het verleden behoorden en juist daarom werden door vele lieden de fout begaan weinig of geen voorzorgen te nemen. Dit geldt voor stedelingen als voor boeren, voor handelaars, als voor winkeliers en werklieden. Wie heeft dat kunnen voorzien en wie heeft zich gewapend en de voorzorgen genomen die een strenge winter dienen vooraf te gaan Nemen wij maar de kolenaan- voer die in veel streken totaal mank loopt zodat sommige perso nen lastig de nodige brandstof kunnen kopen. In vele takken van de handel is het al niet beter en het is te hopen dat de weerman vlug tot betere gevoelens komt. De landbouwers en vooral de veehouders moeten opletten en wij willen enkele inlichtingen ge ven die hun nut kunnen hebben inzake bevoorrading van voeders. Zoals iedereen weet zijn de voe derkoeken sinds maanden vrij duur, maar tot hiertoe en niette genstaande het vriesweer, is hier in weinig verandering gekomen, omdat de vraag vanwege de kwe kers nog niet groot was. Het is evenwel te vrezen dat deze vraag de eerste dagen zal toenemen en dan bestaat er veel kans dat hogere prijzen wor den gevraagd. Toch menen wij dat de kracht- voeders niet tot zotte prijzen komen omdat de aanvoer uit vele landen kan worden verwacht. Het is niet alleen Amerika, maar ook Afrika, Azië en sommige Europese landen die grondstoffen kunnen aanvoe ren. Slechter is het gesteld met de ruwvoeders en hier zien wij ons verplicht onze leden speciaal voor te lichten. Wij willen dit zo onpar tijdig mogelijk doen en wij vragen aan de belanghebbenden ons niet verkeerd te begrijpem of niet te denken dat er handelsbelangen mede gemoeid zijn. Naar onze mening komt er een aanzienlijk gebrek aan deze ruw voeders die gewoonlijk op de markt komen zoals hooi, pulp, be ten, vlaskaf en meer. De lieden die genoegzaam be ten of kuilvoeder bezitten en deze goed hebben kunnen bewaren, mogen gerust zijn, maar de andere moeten opletten en van nu af een raming maken van de ruwvoeders die van nu tot de weidegang no dig zijn. Zij doen goed de voorraden te overzien die beschikbaar zijn op de hoeve, alsmede een schatting te maken voor wat moet voorzien worden als onontbeerlijk van nu tot de lente. De markttoestanden voor ruw voeders zien er uit als volgt Hooi, stro en vlaskaf zijn reeds duur, maar hebben kans nog meer in de hoogte te lopen en ten slotte uitgeput te geraken. Droge pulp is bij de voortbren gers bijna totaal uitverkocht. Hol land en Duitsland, de twee voor naamste leveraars, kunnen niets meer verkopen. Voor t ogenblik komen nog zeer kleine hoeveelheden uit Spanje en wij kennen geen ander land dat nog pulp kan aanbieden In ons land zelf zijn de voorra den van droge pulp zeer klein en zullen vlug uitgeput zijn. Hoe het gesteld is met de beten weet iedereen en deze zullen zeer worden gevraagd. Van andere ruwvoeders zoals wortelen van witloof of gedroogde suikerijwortels, waarvan beperkte hoeveelheden uit Polen werden in gevoerd, zijn de voorraden zeer beperkt. Wij moeten onze raadgeving aan de veehouders herhalen over zie de stocks waarover gij kunt be schikken en indien U deukt te kort te komen wacht dan niet om de nodige ruwvoeders aan te kopen, zolang dit nog mogelijk is. Afslag is ook niet te voorzien in de krachtvoeders, maar hier be staat minder gevaarvoor schaarste, iets wat wel het geval kan zijn voor de ruwvoeders, die toch seizoen- produkten zijn en niet regelmatig kunnen voortgebracht worden. Voor de varkens- en kiekenvoe ders voorzien wij geen grote schommelingen, tenware het vries weer ons nog meer parten speelt en de aanvoer moeilijk wordt. Deze zullen ten andere door de speling der invoerheffingen voer (Zie vervolg onderaan hierneven.) Na driemaal in één maand ge stemd te hebben, na het ergste ge vreesd te hebben met betrekking tot Cuba, en bijna in een oorlog te zijn gekomen met Monaco, von den de Fransen de tijd om aan ern stiger dingen te denken de kerst geschenken en de wintersportva kantie. De Fransman is geen sportieve- ling, dus gaat hij skiën. Het is hem onverschillig of hij de hellingen af daalt volgens de regelen der kunst, of eraf rolt als een sneeuwbal. Het belangrijkste is frisse lucht te hap pen, zo bruin mogelijk terug te ko men, en als een deskundige te kunnen spreken over schuss, Chris tiana, bochten, enz. De wintertreinen zijn bomvol vertrokken, en de schouwen lagen boordevol met geschenken. De winkels lagen vol speelgoed, etens waren, merkwaardige en nutte loze voorwerpen, die even zoveel uitstekende cadeautjes waren voor diegenen die niets verlangen en ook niets nodig hebben. Het was weer een Kerstmis, waarvan de overvloed iedere vreemdeling, die Frankrijk heden ten dage bezoekt, onmiddellijk in het grootste deel ongedaan wor den gemaakt. Ziedaar de inlichtingen die wij naar onze mening verplicht zijn te geven aan onze leden en lezers. Het is aan hen de passende ge volgtrekkingen te maken en naar goeddunken te handelen. OPGELET Wij schreven deze bijdrage op 15 januari en op dat ogenblik scheen het weder naar dooi te ke ren. Maar op dit ogenblik komen wi tot de bevinding dat generaa de winter een nieuw offensie heeft ingezet, zodat wij bijna met zekerheid kunnen zeggen dat een merkoare opslag te voorzien is voor alle voeders, vooral voor de granen. Het zijn vooral de moeilijkheden van het vervoer die een grote rol spelen. Hogere vervoerkosten en ook hogere onkosten van ontvangst in Antwerpen kunnen de prijzen in het binnenland zeer bezwaren. Indien de scheepvaart verder gestremd blijft zal het zeker zijn dat alle voeders en vooral de gra nen merkelijk duurder zullen wor den. het oog zal springen. De Fransen zijn er aan gewend. Zij vragen zich niets meer af. Maar de ekonomen, de specia listen, de politici en diplomaten buigen zich over de cijfers van het achtste wereldwonder 3,5 miljard aan deviezen en goudre serves in 1962 dan wanneer de Franse schatkist op 1 juni 1958 nauwelijks 200 miljoen bevatte een overschot op de betalingsba lans van 578 miljoen dollar voor het eerste halfjaar 1962, een stij ging van 5,6 procent voor de in dustriële produktie en een verho ging van de landbouwproduktie met 5 vergeleken bij het voor gaande jaar. Frankrijk leent niet meer, het betaalt vervroegd terug, en leent zelfs aan de hele wereld. Waar vandaan dit wonder Moet men dit alles op rekening schrijven van de V® Republiek, op de dynamiek van het Europa van de Gemeenschappelijke Markt, of op de erfenis van de 4® Republiek De meningen hierover zijn sterk verdeeld. Men bestrijdt elkaar met juiste en min juiste cijfers, ar gumenten en rapporten, want der gelijke zaken kan men nu een maal niet met kalmte bespreken. Men moet over de rust van de specialisten van de O.E.S.O. be schikken om te kunnen schrijven de in- en externe financiële on evenwichtigheden, die de vooraf gaande periode gekenmerkt heb ben, mogen niet leiden tot een mis kenning van het belang van de in spanning die toch eveneens heeft plaats gehad om een bevredigen de struxtuur op te bouwen, het in dustriële en agrarische apparaat te moderniseren, en de reële pro- duktiekosten te verminderen. De gemiddelde Fransman echter gelooft nauwelijks de statistieken, die hem verzekeren, dat zijn levens standaard in elf jaar tijds met 43 procent gestegen is, dat de salaris sen dit jaar met 11,5 procent zijn op getrokken, en de prijzen slechts met 5,2 procent. Zo'n loonzakje is vaak veel lichter dan men zich voorstellen kan, en in ieder geval nooit vol genoeg om alle onkosten te dekken van een beschaving, waarin vakantie een vitale nood zaak is en een ijskast noodzakelijk. Hij erkent echter, dat 1962 een re delijk goed jaar was, ook voor de wijngaarden. Kerstmis 1962 was ook een Kerst mis van vrede. Voor het eerst, sinds negen jaar, hoefde geen enkel ge zin zien zorgen te maken over een zoon in Algerië onder de wapenen. (Zie vervolg 2® bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaara Men kan zich abonneren op de postkantoren en bi) de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1