Aangepaste Voeding Het Loonbedrijf Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt is noodzakelijk voor het Vee» in de Nederlandse landbouw» AALST 26 JANUARI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42<,te JAARGANG Nr 2061 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In onze tijd van scherpe con currentie op alle gebied, zowel in nijverheid als in landbouw en han del, zullen het enkel deze zijn die het best hun vak kennen en het meest oordeelkundig zullen uitba ten die de kop boven water zullen houden. Het gaat niet meer op hard te werken en dagen te maken van 12 en meer uren, het is vooral no dig het vak te kennen en aan te passen aan de nieuwste vindingen. In de nijverheid is men soms verplicht goede machienen als oud ijzer te verkopen omdat nieuwe uitvindingen meer en beter werk afleveren. Altijd beter en moder ner is de wet van de nij veraar, zo niet wordt hij onder de voet gelo pen door vakgenoten die zich on middellijk aanpassen aan de nieuwste manieren van werken. In de handel gaat het evenzo en ieder handelaar is verplicht de nieuwe doenwijzen te volgen, en onkosten van installatie en meer te maken welke op 't eerste zicht als verspillingen kunnen aanzien worden, maar die door de omstan digheden noodzakelijk blijken. Hij moet ook zoeken deze koop waren aan te bieden die het best door de klanten worden gegeerd en zal deze aan de laagst moge lijke prijzen weten aan te kopen om ook op zijn beurt voordelige prijzen te kunnen maken. Voor de landbouwer bestaat er geen ander wet en ook hij is ver plicht van niet enkel met de han den maar vooral met het hoofd te werken. Hij moet weten hoe hij zijn vel den moet bezaaien en vooral be mesten.. Hij moet weten wat stik stof en potas. wat fosfoorzuur en kalk betekenen bij de bemesting van de verschillende gewassen. Voor de veevoeding zijn tal van nieuwigheden aan het licht geko men. Terwijl men voor dertig jaar amper sprak over eiwit en vet in de voeding, moet men nu weten wat vitaminen en mineralen zijn en welke grote rol zij spelen in de dierenvoeding. Het volstaat niet meer op goed valle t uit aan de dieren de eer ste de beste ruw- en krachtvoeders voor te zetten, men moet weten wat ieder dier nodig heeft van ieder der hoofdelementen. Indien dit niet oordeelkundig gebeurt zal men met veel uitgaven minder goede of slechte uitslagen boeken. Om al deze reden kregen de samengestelde melen zoveel af trok, juist omdat deze voeders, wanneer zij door een gewetensvol fabrikant worden bereid, al de no dige grondstoffen naar een juist berekende dosis bevatten. De kwekers die verlangen zelf hun samenstellingen op basis van eigen granen te maken moeten de voedingsleer goed instuderen en zorgen dat de verschillende ele menten als eiwit, suiker, zetmeel, sporenelementen, mineralen en vitaminen, enz., op een goed bere kende manier in de voeders aan wezig zijn en in een gepaste ver houding voor ieder dier. Een passende voeding geven aan de verschillende soorten vee, als melk- en mestvee, jongvee en kalvers is waarlijk een kunst ge worden en dit moet bovendien op ernstige proeven berusten. Voor het melkvee moet worden gezorgd, niet alleen voor de melk- gifte, maar eveneens voor de in standhouding van de lichaams- voorwaarden. Sommige dieren die geen oor deelkundige voeding ontvangen worden mager, alhoewel hiervoor niet altijd een reden bestaat. Het zal eerder een gebrek zijn in de voeding dat hiervan de schuld draagt. Voor kalveren en opgroeiende dieren moet in de eerste plaats worden gezorgd voor de bevorde ring van de groei en de vorming van een gezond en krachtig ge stel, en bij de samenstelling van de rantsoenen dient hiermede reke ning gehouden. De samenstelling der rantsoenen moet berusten op zeer ernstige be rekeningen zoniet wordt veel ver loren gevoederd en krijgt men verkeerde uitslagen wat op onze dagen niet meer mag gebeuren. Met de aantocht van de econo mische gemeenschappen zullen de kwekers die niet genoegzaam on derricht zijn en nog voort gaan op verouderde doenwijzen onder de voet worden gelopen door meer geschoolde en moderne vakmen sen uit binnen en buitenland. Onze kwekers moeten hiermede rekening houden en de nieuwe wegen op alle gebied en vooral op gebied van veevoeding ten vlugste inslaan. De sterk groeiende mechanisa tie in de landbouw met zijn gespe cialiseerde, ingewikkelde en vaak kostbare machines en werktuigen roept problemen op die door de individuele boer vaak riet meer alleen tot oplossing zijn te bren gen. Samenwerking is noodzake lijk. Naast de reeds jaar en dag be staande vorm van boeren- (buren) samenwerking bestaat de coöpe ratieve vorm, die in veel gevallen van grote waarde is gebleken. De derde vorm van samenwerking, die in de laatste jaren een snelle uitbreiding vertoont, is die via het loonbedrijf. Het loonbedrijf had aanvanke lijk niet veel te betekenen en werd veelal beschouwd als een oplos sing voor noodgevallen, maar is in de loop der jaren, zij het dat streeks gewijs grote verschillen kunnen bestaan, tot een belangrijk bedrijf uitgegroeid. De kansen van hst loonbedrijf liggen bepaald gunstig door de grote vlucht, die de mechanisatie op de boerenbedrijven, groter dan 3u ha, heeft genomen en door de vele werkzaamheden, die door vakkundig personeel te bedienen zwaar materiaal nodig maken. In niet geringe mate werkt ook de re gelmatig groter wordende schaar ste aan land arbeidskrachten ten voordele van het loonbedrijf. Op de kleineremeestal gezins bedrijven - zijn de mogelijkheden vanzelfsprekend geringer, hoewel in dit geval, al naargelang men zich daar realiseert dat in deze be drijven slechts één zoon kan aan blijven en er meer naar gestreefd wordt om met grotere eenheden te werken (minder gewassen op gro tere percelen), de mechanisatie een belangrijker rol zal gaan spe len en dus ook het loonbedrijf meer kansen zal krijgen. Op de zuidwestelijke akker bouwgebieden wordt voorlopig gemiddeld 150 tot 200 gulden loon werk per ha verwacht, terwijl dit voor het gebied van kleinere, ge mengde bedrijven van 10 tot 30 gulden bedraagt. De grootte van de loonbedrijven zal in belangrij ke mate afhangen van de ligging, de leiding en het kapitaal (1 gul den 14 fr.) Er zijn loonbedrijven die gespe cialiseerd werk uitvoeren (spuiten, stomen) en er zijn er ook die het landbouwbedrijf in al zijn behoef ten trachten te voorzien. Tegen over het gebruik van enkele spe ciale machines in het eerste geval, staat in het tweede geval een kom plete set van machines en werk tuigen. Als sprekend voorbeeld kan hier het maaien vermeld wor den waar het loonbedrijf op het werk verschijnt met trekkers, maai ers, zelflossende wagen en even tueel een blazer of transporteur om het gemaaide gras in de silo te bergen. In het gebied van de kleinere gemengde bedrijven zal de inven taris van het loonbedrijf vanzelf sprekend meestal eenvoudige werktuigen inhouden. Hier wer ken dan vaak loonbedrijven met een kleinere bezetting (1 a 2 man). In deze kategorie van landbouw bedrijven speelt burenhulp vaak nog een grote rol. Deze hulp ech ter neemt al naar gelang de be hoefte aan loonwerk stijgt, af. Het loonbedrijf is uiteraard een seizoenbedrijf terwijl bovendien niet alle landbouwbedrijven veel zijdig zijn. Er komen vele gespecia liseerde bedrijven voor, zoals bij voorbeeld de typische graslandbe- drijven. In een dergelijk gebied zijn de loonbedrijven kwetsbaar daar de vraag naar loonwerk tot slechts enkele perioden per jaar beperkt blijft en in deze gevallen zal het voor het loonbedrijf moei lijk zijn tot een verantwoorde ar- beidsbezetting te komen. De behoefte aan loonwerk neemt toe het aantal en de verscheiden heid van de loonbedrijven is groot. Toch houdt dit niet in, dat daarom de tarieven opgedreven kunnen worden. Men is er zich bij het loon bedrijf goed van bewust, dat bij te hoge prijzen de landbouw tot zelf aanschaf van machines zal over gaan Integendeel, er wordt bij het loonbedrijf steeds meer gestreefd naar een blijvender vorm van sa menwerking met de landbouw. De landbouw heeft het loonbedrijf no dig en omgekeerd is dit evenzeer het geval. Het is in dit geval echter nodig dat de betrokken partijen weten wat ze van elkander te verwach ten hebben. Het loonbedrijf zal in de eerste plaats goed werk op het meest ge- scnikte tijdstip moeten kunnen le veren. Het zal zich zo goed moge lijk aan de behoeften van de land bouw moeten aanpassen en moe ten trachten, door verhoogde ar beidsproductiviteit, de mechanisa (Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom De Koornbloem •Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1