DE SUIKER Gemeenschappelijk Landbouwbeleid Weekblad Voor en door de Landbouwers in onze ekonomie* Arbeid adelt Rechtskundige Dienst BURELEN Hoever staan wij met het Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2063 Voor de Ontwikkeling en de landsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. AALST 9 FEBRUARI 1963. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 De suiker mag in België beslist als een basisvoedsel worden be stempeld. In alle bevolkingslagen is men zich trouwens hiervan be wust in tijden van internationale krisis, want het is deze koopwaar die de huisvrouwen allereeist op kopen. Of deze hamsterwoede ge rechtvaardigd is, dat is een andere zaak Een ding is echter zeker dat men aldus de markt ontwricht, hoewel de Belgische produktie en de bij de voortverkopers opgesla gen voorraden ruimschoots vol staan om al onze behoeften te dekken, en zelfs nog over te hou den. Dit bevestigde onlangs Dhr Rolin Jacquemyns tot de journalis ten die onlangs een bezoek brach ten aan een van de grote suikerfa brieken van ons land. Indien, zo verklaarde hij, elk ge zin op éénzelfde dag één kilogram suiker koopt, dan vertegenwoor digt dit 2,5 miljoen kg, hetzij een volume van 5 goederentreinen met elk vijftig wagens van 10 ton. Er stelt zich geen probleem van stoc kering, zo voegde hij hieraan toe, maar wel een van het aanvoeren van dergelijke hoeveelheden. Ter wijl het daggemiddelde van de le veringen op de binnenlandse markt normaal 250 a 300 ton be draagt, werden duizend ton per dag geleverd einde oktober, wan neer de vraag, omwille van de kri sis rond Cuba, geweldig toenam, Dit bewijst dat de verschillende raffinaderijen het onmogelijke heb ben gedaan om deze uitzonderlij ke vraag te bevredigen het be wijst eveneens dat hun voortbren ging en hun voorraden ruimschoots volstaan. Als kenmerk van de in trinsieke belangrijkheid van de sui kernijverheid in ons land, onder streepte Dhr Rolin-Jacquemyns dat de 24 suikerfabrieken en de 8 raf finaderijen kandijfabrieken in ons land jaarlijks meer dan 200 000 ton brandstoffen voor een waarde van bijna 120 miljoen frank verbruiken. Nu we het belang van de suiker industrie in België kennen, kunnen we even nagaan hoe suiker gefa briceerd wordt. In België is de biet de onmisbare grondstof. In de maanden oktober en november van ieder jaar is de bietenoogst in volle gang. Treinen en vrachtwagens komen elke dag op de iabrieken toe, en op elke zending wordt zorgvuldig controle uitgeoefend en stalen afgenomen. Na het opslaan in de silo's wor den de bieten er terug uitgedreven door de kracht van een water straal. Zo belanden zij in de wasse rijen en nadien in de bietwortel snijmachines, waar zij in dunne schijfjes worden gehakt. Pas dan kunnen de eigenlijke verrichtingen van het uittrekken van het suiker sap beginnen. De bietensnijdsels gaan in een apparaat, van het ene vak naar het andere, stroomopwaarts tegen twee gedeeltelijke waterstromen, waarin zij beurtelings en bij tussen pozen worden geworpen. Uitein delijk bekomt men aldus het ruwe sap - de sapoplossing naast de leeggezogen snijdsels Deze laatste worden geperst ten einde er het overtollige water uit te verdrijven. Aldus bekomt men de bietenpulp, die in deze staat een uitstekend veevoeder vormt. Het gefiltreerde sap wordt op gevangen, met kalk en carbonaat behandeld, nogmaals gefiltreerd en vervolgens tot het kookpunt ge bracht, waarna nog een derde fil treren volgt. Nu is het sap gezui verd en heeft het uitzicht van een doorzichtige, licht geelachtige vloeistof, die 12 a 13 suiker ver vat. Na het uitdrijven van het water bekomt men een dikke stroop of sap van goudgele kleur, die nage noeg uit 65 suiker bestaat. Deze stroop wordt geleidelijk verwerkt tot kristalsuiker. Hiertoe wordt zij opgezogen in apparaten, waarin zij onder vacuum wordt gekookt. Na dit koken komt uit de ketels een kristallijn deeg, dat bestaat uit suikerkristallen, die nog met stroop bekleed zijn. Om de kristallen van de stroop te scheiden wordt het produkt in centrifugale zwierders behandeld. Aldus bekomt men de suiker van de eerste worp, naast een hoeveelheid stroop, die nog suiker bevat, opnieuw behandeld wordt en dan suiker geeft van de tweede en de derde worp. (Zie vervolg 2' bladzijde 4' kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 10 februari tus sen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST II. Ik zal niet uitvoerig zijn op het punt van de wijze hoe het land bouwbeleid tot stand komt. In het algemeen houden wij zoveel moge lijk kontakt met het bedrijfsleven, met de organisaties, zodat een nau we samenwerking ontstaat met de veelvuldige nationale en interna tionale instanties. Het heeft ons verrast dat in zo korte tijd zo vele vertakkingen van het bedrijfsleven van de landbouw, van de handel, van de industrie zich hebben weten te verenigen in organisaties van Zes, die natuurlijk straks tot grotere organisaties zul len moeten worden uitgebreid in dien andere landen toetreden. Dat heeft ons de mogelijkheid gegeven om al deze vraagstukken te bespreken met de betrokkenen zelf. Het is niet mogelijk te confe reren met één nationale landbouw- of handelsorganisatie, de afzonder lijke organisaties moeten deze pro blemen gezamenlijk bekijken in het vlak van Zes. Wat de boeren betreft, in de COPA de organisatie van de Zes, die met haar wensen, haar verlan gens en haar advies tot ons komt. En op grond van deze hele ontwik keling zijn wij in de loop van dit jaar, als Gemeenschap, in staat ge weest belangrijke beslissingen te nemen, voornamelijk op het gebied van de organisatie van onze mark ten voor een aantal produkten Na moeilijke onderhandelingen' maar met de werkelijke wil om tot beslissingen te komen, is de Raad van Ministers op 14 januari van dit jaar er in geslaagd overeenstem ming te bereiken over een groot aantal uitermate belangrijke vraag stukken. Op dat moment is het mechanis me vastgesteld waarop onze mark ten zullen zijn gebaseerd voor een aantal belangrijke produkten het graan, het varkensvlees, de eieren, het gevogelte, groeten, fruit en de wijn. Dit was een eerst etape. Op het ogenblik zijn wij bezig met de tweede etape af te leggen, waarbij de zuivelprodukten, het rundvlees, de rijst aan de beurt ko men. En daarna volgen in een der de etape de plantaardige vetten en oliën en enkele andere produk ten, zoals tabak, enz. In feite is de eerste etape beslissend in die zin dat, door het aannemen van deze verordeningen en deze reglemen ten, wij de richtlijnen hebben aan geqeven en ook de basis hebben gelegd voor de volgende etape, voor de volgende produkten. Wat de volgende produkten be treft, daarvan kan ik U mededelen dat wij juist nu begonnen zijn met de eerste besprekingen. In deze week hebben wij de besprekingen gehad over de zuivel, over het rundvlees en over de rijst. De spe ciale comités werken op dit ogen blik om de beslissingen van de Mi- nisteraad, die in de komende maan den moeten worden genomen, voor te bereiden. Alvorens echter het marktmecha nisme voor deze produkten te ont werpen, was het noodzakelijk de richting van de ontwikkeling van onze politiek te bepalen. Daarbij hebben wij rekening ge houden met het typisch karakter van de West Europese landbouw: deze vertoont een groot onder scheid in produktieomsrandighe- den en daardoor ook een grote ver scheidenheid in produkten. Wij kunnen vaststellen dat de West- Europese landbouw in het alge meen gekarakteriseerd kan wor den als een typische veredelings- landbouw. Men treft er geen produktie van grondstoffen aan bestemd voor uit voer maar, integendeel, een invoer van stoffen die omgezet worden tot veredelde produkten. Dit wil zeg gen, dat de West Europese land bouw in de eerste plaats gebaseerd is op de veredeling van zijn eigen bodemvoortbrenging. In de tweede plaats kunnen wij vaststellen dat dit gebeurt overwe gend op het kleine bedrijf dit is het gezinsbedrijf. Reeds in de conferentie van STRESA hebben wij vastgesteld dat deze beide kenmerken de grond slagen van het landbouwbeleid voor West Europa moeten blijven. Dat wil zeggen een landbouw met een typische veredelingsproduktie waarvoor, zowel wat de bodem betreft alsook het klimaat. Europa zeer geschikt is en, in de tweede plaats een landbouw die gebaseerd blijft op het gezinsbe drijf. Wij zijn van mening dat dit niet alleen sociaal en politiek, maar ook economisch verantwoord is. Gedurende ruim 50 jaar zijn de markten volledig gescheiden ge weest. Dank zij deze gescheiden markten hebben zich allerlei pro- dukties ontwikkeld, die allen niet (Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom). Koornbloem )6 fr. 's jaar» nneren op de Ie briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden De Abonnementsprijs Men kan zich ab postkantoren en bij

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1