De Opfok van Kuikens. COMPENSATIEPREMIES Magazijnen en Burelen gesloten. Weekblad Voor en door de Landbouwers Rechtskundige Dienst BURELEN tegen de gelijkheid voor de landbouw. over het oogstjaar 1961-62. Arbeid adelt AALST 23 FEBRUARI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2065 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Land 1 gegeven door de lbouwersvereniging ÜEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Vervolg en Slot) Groei en gezondheid worden daardoor sterk geschaad, terwijl te vens een goede gelegenheid wordt geschapen voor een flinke cocci- diose aanval. Let daar dus goed op, want vele kuikens worden in de overgangsperiode verknoeid. Een bak met scherp zand, fijne steentjes en grit is nuttig. Maar bo venal hebben de kuikens behoefte aan voldoende, fris en gezond drinkwater en aan een goede, evenwichtige en gezonde voeding. 3) De taak van de voederfabrikant. Het is bekend dat de laatste tijd grote vooruitgang gemaakt is in de voedingswetenschap. Allerlei verbetering an worden nagestreefd en het is de taak van de voederfa brikant die vooruitgang bij te hou den en de kweker een voeder te bezorgen dat in alle opzichten on berispelijk is, zodat een goede ge zondheid en een hoge productie bij de dieren wordt bereikt. Hiervoor is het onontbeerlijk dat de fabrikant technisch voldoende Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 3 maart tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. onderlegd is en voortdurend op de hoogte blijft van wat de weten schap heeft ontdekt. Nochtans mag hij al die nieuwigheden maar niet zo direct zonder verder onderzoek aannemen. Want het is reeds ge bleken dat de kwekers daar wel eens het slachtoffer van werden. De fabrikant mag de nieuwe vondsten, die de wetenschap heeft gedaan slechts dan in toepassing brengen, nadat hij, door gewetens volle proeven op een eigen proef bedrijf, vastgesteld heeft dat het hier werkelijk om een verbetering gaat die aangepast is aan onze binnenlandse veestapel en die voordeel bijbrengt aan de kweker. Wanneer deze voorwaarden zijn vervuld dan heeft de kweker er alle belang bij nauwkeurig de voorschriften van de fabrikant op te volgen en te werken in nauwe samenwerking met zijn leverancier. Steeds kan hij dan beroep doen op diens vakkennis, zodat tal van fou ten kunnen vermeden worden. De Voeding. Volg zo nauwkeurig mogelijk de aangegeven gebruiksaanwijzing en betracht hierbij de grootste zorg. Houdt de dieren ook regel matig goed in 't oog. De eerste twee dagen geve men wat gedroogd brood, beschuit, kuikenzaad of fijn gebroken maïs op papier en in bakjes, dicht bij de kunstmoeder. Ook de drinkbakjes worden bij de kunstmoeder ge plaatst. Na de derde dag geve men uitsluitend KweekkuiKens 1 in eet- bakjes. Dit opfokvoeder is een vol ledig voedsel (All mash), dat wil zeggen dat het alles bevat wat de diertjes nodig hebben. Het wordt onbeperkt ter beschikking van de kuikens gesteld gedurende de eerste 8 weken. Het is niet nodig en ook niet ge wenst bij kweekkuikens 1 kuiken- graan bij te voederen. {Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom Het Verbond der Belgische Nijverheid Zie dit belangrijk artikel op de 3de bladzijde van dit blad. In het Belgisch Staatsblad van 16 januari 1963 verscheen het Mi nisterieel Besluit van 28 december 1962 betreffende de toekenning van een toelage bestemd om de prijsstijging van de voedergranen te vergoeden. Daarmede is men teruggekomen op het door de Minister vroeger genomen besluit deze compensa tietoelage niet toe te kennen. Houdt men misschien rekening met de beroering de jongste tijd in het landbouwmidden ontstaan, zodat zelfs de Minister de vlag gaat strijken Wellicht troost hij zich met de gedachte dat het dan toch de laat ste keer is dat er van een dergelij ke maatregel spraak zal zijn. Inder daad is er, in het Kader van de Euromarkt, besloten geworden dat ieder land dat lid is van deze ge meenschap noch rechtstreekse noch onrechtstreekse voordelen mag toestaan aan de voortbren gers van de produkten waarvoor een georganiseerde markt bestaat. Voor het varkensvlees is dit reeds van toepassing en het zal ook voor het rundvlees niet lang op zich la ten wachten. Verder zullen de boeren ruim de tijd hebben hun berekening te ma ken volgens de gegevens die we hun hierna zullen verschaffen, want voor de weidestreek in de omgeving van Luik en die uit de Veenstreek (Fagne) is er een voor rangsbeurt voorzien. Alsof men ons nog eens extra wou aan het ver stand brengen dat we in België maar familie van het zoveelste knoopsgat zijn. Maar nu ter zake. Wie kan ge beurlijk zijn recht doen gelden op deze compensatiepremie Hij die als hoofdbedrijf een landbouwex- Ter gelegenheid van Karnaval zullen onze burelen en magazijnen gesloten zijn op dinsdag 26 februari e.k. De belanghebbenden gelieven hiermede rekening te houden. ploitatie van minstens 1 ha heeft en bij de telling van 15 mei 1961 een aangifte van bebouwingsplan gedaan heeft Daarbij moet hij, zich steunende op de gegevens van een bereke ning die we hierna laten volgen, kunnen bewijzen dat hij op zijn be drijf geen voedergranen in vol doende mate kan produceren voor zijn veestapel, zodat hij verplicht is voedergranen bij te kopen. Nu de voedergranen onderhevig zijn geweest aan een prijsstijging wil men in een zekere mate de boer hiervoor vergoeden. Hij moet dus beginnen met te beschikken over de gegevens van die hierboven vernoemde telling van 15 mei 1961. Men begint met rekening te hou den van de totale oppervlakte graangewassen (dus ook de tarwe, wat ons eerder onbillijk toeschijnt vermits het hier dan toch gaat om voedergranen). De totale opper vlakte wordt dan vermenigvuldigd met een bepaald cijfer dat ge steund is op de theoretisch aan vaarde opbrengst aan voedergra nen in die bepaalde landbouw streek. Iedere eenheid van dit cij fer wordt dan aangezien als over eenstemmend met 300 kg voeder granen. Voor de zand-leemstreek en voor de leemstreek zijn de cij. fers respectievelijk 5,8 en 5,3. Misschien heeft de ene boer veel tarwe gezaaid en een andere veel voedergranen maar met een teeltplan van, laat ons zeggen 10 ha, krijgen ze allebei, als ze in de zand en leemstreek wonen 10 ha X 5.8 of 58 punten, wat dan bete kent dat men veronderstelt dat ze 58 X 300 kg of 17.400 kg voederge wassen hebben geproduceerd. Nadat men punten heeft toege kend, begint men met punten af te trekken, d.w.z. gaat men bereke nen hoeveel ieder dier voor zijn voeding (1 punt 300 kg) nodig heeft. Aldus krijgt een piard 3,5 punten, een melkkoe 1,5 punt, an dere runderen 0,5 punt en de var kens ouder dan 8 weken ieder 2,1 punten. Dit coefficient van 1,5 geldt niet voor alle streken, maar wel o.a. voor de Zandleemstreek en voor de Leemstreek. Eens dat men bei de cijfers heeft, namelijk enerzijds het cijfer van de productie aan voedergranen en het andere cijfer van het verbruik, dan moet men nagaan welk cijfer het hoogste is. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem \bonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonde* aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1