recht van voorkoop» LAN DBOU WBEVOLKING Weekblad De wet op het Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Rechtskundige Dienst BURELEN bij ons en elders» AALST 2 MAART 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2066 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. I. In het Staatsblad van 14 febru ari 1963 Is de wet verschenen van 1 februari 1963 betreffende het recht van voorkoop ten gunste van de huurders van landeigendom men. Deze wet krijgt haar plaats midden het rechtsdomein van de geldende pachtwet en betekent er een zeer belangrijke wijziging en aanvulling van. Wanneer de algemene toestand in de landbouw gunstiger wordt, zodat de boer over meer inkomen zou kunnen beschikken, dan be staat er kans dat de oude leuze boerenland in boerenhand ein delijk verwezenlijkt wordt. Wij stel len ons dan ook voor er meer dan een artikel aan te wijden. Het beginsel is dus het volgen de Wanneer een in pacht gege- .ven eigendom te koop wordt ge Steld dan geniet de pachter het recht van voorkoop. Hier wordt dus verondersteld dat de pachter gelegenheid krijgt dit recht van voorkoop uit te oefenen, met an dere woorden dat hij kennis zou krijgen van het voornemen van de eigenaar het goed te verkopen. Practisch betekent dit dat de pachter op de hoogte moet worden gesteld van het inzicht van de ei genaar, wanneer deze uit de hand wil verkopen. Gaat de verkoop publiek door dan worden er uiter aard wel publiciteitsmaatregelen genomen, die de pachter dan ook wel bereiken. Dus bij verkoop uit de hand, mag de eigenaar slechts daartoe overgaan aan iemand an ders dan de pachter, nadat hij aan deze laatste kennis heeft gegeven van de prijs en de voorwaarden waartegen hij bereid is het goed te verkopen. Deze kennisgeving wordt dan gelijkgesteld met een aanbod van verkoop. Hoe moet de pachter nu hande len, wanneer hij van plan is het aanbod te aanvaarden Binnen een termijn van dertig dagen na de kennisgeving moet hij aan de eigenaar op zijn beurt kennis ge ven van zijn aanvaarding van het aanbod. Eerst na deze termijn mag de eigenaar verkopen uit de hand maar niet tegen een lagere prijs of gunstiger voorwaarden aan een derde zonder instemming van de pachter. Inderdaad moet er eerst zeker keid zijn dat zijn pachter niet be reid is deze lagere prijs of gunsti ger voorwaarden te aanvaarden De instrumenterende ambtenaa (dus doorgaans de notaris) die een akte van verkoop heeft verleden uit de hand aan iemand anders dan de pachter, moet aan de pach ter hiervan kennis geven binnen een maand na de registratie. Onzes inziens is die verkoop dan wel definitief wanneer de pachter van zich niet meer laat horen, maar we zullen verder zien dat, wanneer de pachter toch zijn recht laat gel den, hij in de plaats kan worden gesteld van de koper en dus zelf koper wordt, uiteindelijk ahhans. Gaat het nu niet over een ver koop uit de hand maar over een openbare verkoop, dan moet de instrumenterende ambtenaar min stens veertien dagen te voren aan de pachter kennis geven van plaats, dag en uur waarop de ver koop zal doorgaan. Wanneer dan het opbieden ge eindigd is en vooraleer nog de koop wordt toegewezen, moet hij in het openbaar de vraag stellen of de pachter of de persoon die hij in zijn plaats volmacht heeft gege ven zijn recht van voorkoop wenst uit te oefenen, natuurlijk tegen de laatst geboden prijs. Wanneer de pachter weigert dit te doen, dus uitdrukkelijk dit zegt, wanneer hij afwezig is of wanneer hij wel aanwezig is maar er het zwijgen toe doet, wordt de verkoop voortgezet. Wanneer er herver koop is, tengevolge van het recht van hoger bod jwij denken hier bv. aan de wetgeving inzake fail lissement) dan moet dezelfde ken nisgeving acht dagen te voren aan de pachter worden gedaan en bij de zitting van herverkoop moet dezelfde vraag in het openbaar aan de pachter worden gesteld. Wanneer nu het goed door ver scheidene pachters gemeen schappelijk gepacht wordt, dan moet beaoelde kennisgeving aan alle exploitanten van het goed ge daan worden. Dit is geen louter theoretisch geval, want na de dood van de pachter bijv. kunnen zijn erfgenamen wel gemeenschappe lijk blijven pachten. Voor het recht van voorkoop gel dig te kunnen uitoefenen moet er dan een geschreven akkoord wor den opgesteld ondertekend door alle mede-pachters waarin gezegd wordt dat het recht van voorkoop zal uitgeoefend worden door één of door verscheidene van de pach ters. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom In een in 1962 door de Verenigde Naties uitgegeven studie over de woonproblemen van de Europese landbouwers, vinden we enkele al gemene gegevens betreffende de landbouwbevolking van Europa, die onze lezers waarschijnlijk wel zullen interesseren. Het zijn ele menten van een sociologie van het landbouwleven in Europa, die, ten minste wat ons land betreft nog al tijd te schrijven blijft. 1. Procent van de bevolking ac tief in de landbouw betrokken, en procent van de bevolking wonend in gemeenten die als landbouw centra kunnen beschouwd worden, en die dus niet noodzakelijk allen landbouwers zijn. 2. Samenstelling van de in land bouwcentra wonende bevolking, wat landbouw en nijverheid be treft. 3. Jaarlijks inkomen in deland bouwsektor vergeleken bij de an dere sektoren in Engeland 93 West-Duitsland 93 Denemarken 83 Oostenrijk 63 Griekenland 56 Finland 52 Noorwegen 52 Ierland 48 Italië 44 België 40 België schijnt er dus op dit ge bied zeer slecht aan toe, en komt aan het staartje. Wanneer een nij- verheidsarbeider 100 fr. inkomen heeft, dan moet de landbouwer zich tevreden stellen met 40 fr De statistiek gaat over het jaar 1951, maar de toestand is er sindsdien waarschijnlijk niet op verbeterd. Het inkomen van de arbeiders werd steeds groter, terwijl dit van de landbouwers stationair bleef of verslechtte. 4. Deel van de landbouwbevol king in het nationaal inkomen in vergelijking met haar plaats in het geheel der bevolking. België 12 9 Denemarken 24 21 Frankrijk 27 16 Italië 30 17 Luxemburg 26 12 Spanje 50 26 Sovjet-Rusland 42 30 E-geland 6 4 USA 12 7 Deze tabel laat ons toe vast te stellen dat het deel van de land bouwbevolking in het nationaal inkomen nergens in verhouding staat met haar plaats in het ge heel der bevolking. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 3 maart tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zclven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonde' aanduiding der bron is verboden. In de landbouw In landbouw- Oost-Europa Middell. zeegebied West-Duitsland Frankrijk Luxemburg Zweden Zwitserland België Engeland betrokken centra levend van van 50 tot 75 50 tot 75 40 tot 50 60 tot 70 29 35 Tl 43 26 42 20 34 16 64 12 37 6 20 Finland Polen Luxemburg Spanje België Frankrijk Werkend in de landbouw 67 73 46 43 27 27 Werkend in de nijverheid 18 11 j 29 53 75 Procent Procent in de in het bevolking nat. inkomen

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1