recht van voorkoop. Dc Opfok van Kweekkalveren Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De wet op het AALST 9 MAART 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2067 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. II In onze vorige bijdrage hebben we gezien welke verplichtingen de eigenaar heeft tegenover de pach ter, bij het te koop stellen van de verpachte eigendom. Wat gebeurt er nu wanneer de eigenaar deze verplichtingen niet naleeft, met andere woorden, welke sanctie staat er op het krenken van de rechten van de pachter in dezen Voor de pachter staan twee wegen open ofwel houdt hij er aan eige naar te worden ofwel wenst hij schadeloos te worden gesteld om dat men hem de kans niet gegeven heeft eigenaar van het verpachte land te worden. In het eerste geval kan I ij eisen dat hij in de plaats zou worden ge steld van de koper in het tweede geval kan hij een schadevergoe ding eisen die gelijk zal zijn aan 20 t.h. van de verkoopprijs of 1/5 dus van deze prijs. In dit geval moet hij voor de rechtbank van het arron dissement van de ligging van het goed, een vordering inleiden zo wel tegen de verkoper als tegen de eerste koper. Hij zal er best aan doen dit door een advocaat te laten beredderen want, vooreerst kan hij zelf niet voor die Rechtbank verschijnen moet hij zich laten vertegenwoor digen door een avoué of pleitbe zorger en verder moeten er proce- duurzaken worden geregeld die hijzelf onmogelijk of uiterst moeilijk kan op orde stellen. Hier geldt dan ook de stelregel schoenmaker blijf bij uw leest. De wet zegt immers dat de eis slechts ontvankelijk is (door de Rechtbank kan in aanmerking ge nomen worden) na inschrijving van het exploot van vordering op de kant van de overschrijving van de betwiste akte en in voorkomend geval op de kant van de overschrij ving van de laatst overgeschreven titel. We gaan hier niet verder op in omdat we geen leergang van rechtspleging, waaraan onze land bouwers toch niets hebben, wen sen te geven. De pachter, nu koper geworden, betaalt aan de eerste koper de prijs terug die hij heeft betaald. Hij neemt de verplichtingen over van de eerste koper zoals die blij ken, uit de beschikkingen van de authentiekè akte (praktisch de notariële akte). Misschien komen, buiten de koopprijs, nog andere lasten er bij maar daartoe is de pachter-koper slechts gehouden, wanneer deze lasten werden inge schreven of overgeschreven voor aleer zijn exploot van dagvaar ding werd ingeschreven. Het gaat hier over inschrijving of overschrij ving ten kantore van de heerhy potheekbe waarder. Hoe lang mag de pachter lief hebber koper of eiser in schade vergoeding wachten en de kat uit de boom kijken? Niet te lang want zowel de vordering tot indeplaats stelling als de vordering tot scha deloosstelling (waarvoor hij zich enkel tot de vorige eigenaar-ver pachter moet wenden, vermits hij er in berust dat de eerste koper eigenaar blijft) verjaren reeds na drie maanden te rekenen van af de datum van de toewijzing, wan neer de verkoop publiek is doorge gaan en eveneens na drie maan den te rekenen van de dag waar op de eigenaar aan de pachter kennis heeft gegeven van zijn in zicht te verkopen, op de manier die we in ons vorig artikel behan deld hebben. Welk is nu de termijn van de verjaring, wanneer de eigenaar verzuimd heeft de pachter in ken nis te stellen van zijn inzicht In dat geval is de termijn twee jaar. Deze begint te lopen na de overschrijving ten hypotheekkan toor van de akte van verkoop. Wanneer de rechtbank de vor dering van de pachter tot inde plaatsstelling van de eerste koper inwilligt dan duidt ze voor het vér lijden van de akte van verkoop een notaris aan, waarover partijen zich hebben accoord gesteld of, bij ont stentenis hiervan, een door de rechtbank ambtshalve aangestel de notaris. De kosten van de akte moeten betaald worden door de pachter die nu eigenaar wordt. Om nu anderzijds te verduidelij ken wanneer geen recht van voor koop bestaat gaan we ons nu be zig houden met die gevallen opdat onze lezers dit zouden weten en geen ijdele hoop koesteren. Er is geen recht van voorkoop wanneer de pachter het goed niet zelf en persoonlijk in bedrijf neemt en dit evenmin uitgebaat wordt door een van zijn afstammelingen of van zijn bloedverwanten in op gaande lijn (vader bijv.) door zijn echtgenoot of echtgenote, dooreen aangenomen kind, een broeder, een zuster, een schoonbroeder, een schoonzuster, een neef of een nicht. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) Het kweken van kalveren, vereist meer zorg en kennis, dan als regel wordt aangenomen. Een eerste vereiste is uitsluitend te beginnen met gezonde krachtige kalveren, afstammend van gezonde ouders die de hoedanigheden bezitten om aan hun nakomelingen de ge wenste eigenschappen mee te geven. Het is grote dwaasheid en altijd verliesgevend, wanneer men op goed geluk af de kalveren bestemt voor toekomstige produktiedieren. De tegenwoordige kosten van kweken zijn dusdanig hoog, dat ze nooit verantwoord zijn tenzij dan voor goede dieren. Kalveren van minder goede produktiehouders kunnen beter, als ze een goed type hebben, voor de mesterij bestemd worden en als ze daarvoor onge schikt zijn, voor de slacht worden afgezet. Uitgaande dus van voor het doel geschikte dieren, zal men de voeding en verpleging moeten aanpassen aan de daarvoor onontbeerlijke vereisten. In het kort zullen wij deze schematisch behandelen. Direct na de geboorte van het kalf, slijm uit de neus en mond verwijderen, goed droog afwrijven en het op een schone frisse, niet te koude of tochtige plaats brengen. Direct daarna zal men de moeder geheel of gedeeltelijk uitmelken en het kalf 1/3 liter biestmelk geven met een uitgekookt bierflesje. Men vergete niet dat het geven van voldoende biest van uitzonderlijk belang is. De biestmelk bezit eigenschappen die onontbeerlijk zijn in de eerste levensdagen. Allereerst werkt het licht afdrijvend, waardoor de darm spoedig wordt geledigd, want hoewel de vrucht gedurende de dracht geen voedsel opneemt langs de mond, is de darm bij de geboorte niet ledig, doch gevuld met een speciaal soort mest die bestaat uit ingedikte gal en afgestorven darmcellen. Gedurende de dracht begint de lever van het kalf te werken en komt er onder andere regelmatig gal in de darmen, die daar wordt ingedikt. Ook de afbraak en de groei van nieuwe cellen heeft voor de geboorte plaats en het zijn deze stoffen die bij de geboorte het zo genaamde darmpek vormen, hetwelk zo spoedig mogélijk moet worden verwijderd en waarvoor een spoedige opname van biest noodzakelijk is. De biestmelk bevat een belangrijke hoeveelheid vitaminen en mineralen die voor het organisme van het hoogste belang zijn en medewerken om het darmslijmvlies volledig uit te bouwen. Een be langrijke eigenschap is ook, dat biestmelk een grote hoeveelheid afweerstoffen bevat die voor de verdediging van het leven van het kalf onontbeerlijk zijn. De koe heeft zich gedurende haar leven door herhaaldelijk contact met ziektekiemen uit haar omgeving, die na de geboorte ook het leven van het jonge kalf bedreigen, beschut door de vorming van afweerstoffen in haar bloed. Deze afweerstoffen worden gedurende de droogstond op het einde van de dracht in aanzienlijke hoeveelheid in de uier opge stapeld en in de biestmelk overgebracht. De eerste melk, die na de kalving gemolken wordt bevat dus een zeer belangrijke voor raad van deze afweerstoffen die onder geen enkele andere vorm te verkrijgen zijn. Hieruit volgt dus dat men zonder dringende noodzaak de moeder voor de geboorte van het kalf niet moet uitmelken, omdat anders het belangrijkste medicijn en afweerserum verloren zou gaan. Zo mogelijk geve men het kalf de eerste vierentwintig uren in vier tot vijf maaltijden van de biest, bij voorkeur direct gemolken uit de moeder. Uit het voorgaande blijkt dat men zeker de eerste week de kalveren biest en melk van de eigen moeder moet geven en wel in minstens drie maaltijden per dag. Na dè eerste of tweede week kan men geleidellijk overgaan op kunstmatige melk (KORAMELK) omdat hiermede uitstekende resultaten worden bereikt en de opfokkosten belangrijk worden verlaagd tegenover het lang verstrekken van melk. Na de eerste week geve men de kalveren ook gelegenheid aan wat goed hooi te knabbelen en na de tweede week worden kalverenkorrels in het dagelijks rantsoen opgenomen. (Zie vervolg 2' bladzijde le kolom). De Koornhloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zei ven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1