Een Verslag van de Verenigde Naties. recht van voorkoop. Weekblad Arbeid adelt De wet op het Voor en door de Landbouwers Toestand en vooruitzichten op landbouwgebied einde 1962* AALST 16 MAART 1963. Verschijnt iedere zaterday 42t,te JAARGANG Nr 2068 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Uit dit verslag, zojuist gepubli ceerd door de Verenigde Naties, halen we de volgende gegevens wat de graan- en de melksektor be treft, om het dan een volgende maal te hebben over de eieren en het vlees. De Granen. De voorraden van brood- en voedergraan zijn in de uitvoe rende landen niet zo groot als het voorgaande jaar, niettegenstaande een uitzonderlijk goede oogst in Australië en een goede oogst in Kanada. Dit is vooral te wijten aan een minder goede oogst in de Ver enigde Staten en aan het feit dat de stocks in de meeste niet-Europe- se uitvoerende landen sterk geslon ken zijn. Volgers de ramingen zou de to tale graanoogst van Europa voor 1962 (Rusland niet inbegrepen) 161 a 164 miljoen ton bedragen, wat 8 meer zou zijn dan het voor gaande jaar. In 1962 was de graan oogst merkelijk groter in West Eu ropadan het voorgaande jaar, ter wijl hij op hetzelfde peil bleef in Oost-Europa, Rusland niet inbegre pen. In Rusland zelf was de oogst in 1962 buitengewoon goed, en bereikte er een rekordcijfer van 147,4 miljoen ton, dit is 10 miljoen ton meer dan het voorgaande jaar. De korenoogst 1962 in West Euro pa zou ongeveer 55 miljoen ton be dragen, wat 11 miljoen ton meer is dan in 1961. Er zal dus minder be hoefte zijn aan invoer, ook al lag de kwaliteit in verschillende lan den lager dan het voorgaande jaar, zodat een groter gedeelte als veevoeder zal moeten gebruikt worden. Ook in Rusland lag de ko renoogst hoger dan het voorgaan de jaar, terwijl hij op hetzelfde peil bleef in de overige landen van Oost Europa. Ook de voortbrenging der ande re granen ligt in Europa hoger dan het voorgaande jaar. Er is minder maïs dan in 1961, maar dit werd vergoed door een grotere oogst gerst. Ook op dit gebied zal Europa dus minder moeten invoeren dan het voorgaande jaar. Alhoewel Tchekoslovakije en Hongarije meer secondaire granen voortbrachten dan 't voorgaande jaar, bleef in de anderelanden van het Oost-blok de oogst op hetzelfde peil, zodat men voor die streken weer op in voer zal moeten rekenen. Wat de handel met het Oostblok betreft, was de uitvoer van het Westen naar 't Oosten van brood graan driemaal zo groot als voor gaande jaar die van de secondai re granen lag 29 hoger, De uit voer van het Oosten naar het Wes ten steeg met 4 In 1961/62 heeft Rusland 7,6 miljoen graan uitge voerd, waarvan 4,7 miljoen ton ko ren, naar alle delen van de wereld, en zal waarschijnlijk hetzelfde kun nen doen voor 1962/63. De Melkprodukten. De vraagstukken gesteld door de boterproduktie werden in 1962 niet opgelost. Door het vaststellen van kontingenten op de Londense markt werd een betrekkelijke sta bilisatie van de prijzen bekomen, maar bleven ook verschillende landen met grotere stocks zitten. Deze stocks zijn in omvang toegenomen, niettegenstaande verschillende andere landen meer boter hebben ingevoerd, er ook meer boter verbruikt werd, en de melkopbrengst minder groot was in verschillende landen tengevol ge van de droogte. Einde november bedroeg de stock boter in West-Europa 200.000 ton, wat 5 meer is dan in de overeenstemmende periode in 1961. Toch is het te voorzien dat gedu rende de winter deze stocks zullen verminderen. Men mag er zich niet aan ver wachten dat andere melkproduk ten de botermarkt zullen kunnen normaliseren. Het verbruik van kaas schijnt een hoogtepunt be reikt te hebben, terwijl de handel in melkpoeder reeds grote moei lijkheden ondervindt. In Oost Europa wordt de melk- produktie steeds opgevoerd om te kunnen voldoen aan de groeiende vraag tengevolge van een geste gen levensstandaard. Daar doen er zich dus momenteel geen moei lijkheden voort. In West Europa daarentegen is de stijgende melk- produktie van aard om de moei lijkheden in de zuivelsektor nog te vergroten. Veel landbouwers leggen erzich op toe steeds meer melk te kunnen afzetten omdat het regelmatig geld in kas brengt, wat niet het geval zou zijn bij overschakeling naar vleesproduktie. Om hen hiertoe aan te zetten zou het wellicht wen- (Zie vervolg onderaan hierneven.) (3de bijdrage en slot). De wet op het recht van voor koop is niet toepasselijk in de ge vallen bedoeld in art. 1774, par. 2,111 en par. 3 met inbegrip van het laat ste lid van art. 1774 van het Burger lijk Wetboek. Dit zijn allemaal artikels van de thans geldende pachtwet. We kun nen dit dan als volgt vrij bondig sa menvatten geen toepasselijkheid van de wet wanneer de verpachter de opzegging had gedaan om er gebouwen op te richten, wanneer het gaat over gronden waarvoor een overeenkomst werd aange gaan van minder dan één jaar (bijv. recht van aanplanting van een bepaalde vrucht voor minder dan één jaar, dus eigenlijk geen pachtgrond) bij onteigening voor openbaar nut, wanneer het grond is die eigenlijk bouw of nijverheids- grond is, wanneer er een arbeids overeenkomst werd afgesloten en het gebruik van de grond een be standdeel is van die overeenkomst, wanneer het over een onderver huurder gaat, wanneer het gron den betreft in huur genomen van de Maatschappij voor goedkope woningen of van de Kleine Land eigendom. Dit is dan nog het geval wanneer verpachter en pachter voor notaris of Vrederechter zijn verschenen en in onderling akkoord een einde aan de pacht hebben gesteld. En dan komt nog een geval van niet-toepasselijkheid van het recht selijk zijn een systeem van voor schotten in het leven te roepen. In sommige landen, zoals bijvoor beeld in West Duitsland, vermin deren de kleine ondernemingen (2 koeien) ten voordele van de grote, die doelmatiger kunnen be heerd worden en meer voortbren gen met minder kosten. Niettegenstaande de slechte weersomstandigheden is, ge durende de 10 eerste maanden van het jaar 1962, de melkproduktie in Noordwest-Europa nog toegeno men met 3 in vergelijking met dezelfde periode in 1961. Dit schijnt er op te wijzen dat de stijging van ongeveer 4 Per iaar- die men gedurende de vijf laatste jaren heeft vastgesteld, steeds haar gang gaat. Hoe de toestand er uit ziet op gebied van eieren en vlees, be handelen we een volgende maal. van voorkoop dat we toch van wat dichterbij willen bekijken, namelijk het geval waarin de eigenaar van de vrederechter machtiging ver krijgt het goed te verkopen, zonder dat het recht voorkoop wordt uit geoefend. De rechter verleent deze machtiging slechts indien de eige naar ernstige redenen heeft om de pachter te weren. Om de ernst van de aangevoer de redenen te beoordelen, laat de rechter zich onder meer leiden door de bepalingen van artikel 1775 van het Burgerlijk Wetboek betreffende de redenen van opzeg ging. Vooreerst dient gezegd te wor den dat de in artikel 1775 opgesom de redenen gedeeltelijk kunnen wegvallen omdat ze door een uit drukkelijke beschikking van de wet op het recht van voorkoop worden voorzien, bijv. de verkoop aan afstammelingen of bloedver wanten. Ten tweede zijn de opgesomde gevallen alleen als voorbeeld ge geven van een ernstige reden. Niets belet dus de vrederechter andere redenen op te geven die hij zelf als ernstig aanziet. Is dit niet wat ver gedreven Vooral wanneer men weet op welke tegenstand onze wet gebotst is, zodat er op het laatste ogen blik nog spraak geweest is van de wettekst nog maar eens te verzen den naar een commissie waar hij dan nog lang in diepvries had kunnen blijven alvorens wet te worden. De praktijk zal moeten uitmaken in hoever in dit geval een wezenlijk gevaar kon schuilen. We zullen de kat uit de boom moe ten kijken en scherp letten op onze zaak. Anderzijds heeft de wetgever van deze wet een wet van open bare orde willen maken, in deze zin dat partijen er zelfs bij overeen komst niet geldig kunnen van af wijken. Om de economisch zwak ke partij te beschermen moet er wel een duw worden gegeven aan de vrijheid, wil men de wet tot geen dode letter maken. Vooraleer de pacht een aan vang heeft genomen kan de pach ter dan ook geen afstand doen, zelfs bij geschreven overeenkomst, van zijn recht op voorkoop. Gedu rende de pacht evenwel kan hij dit doen maar dan worden er waar- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar* Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn 1 Het overnemen van artikelen zonder verantwoordelijk voor hun bijdragen 1 aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1