Tien jaar na de dood van Stalin. ENGELAND Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt en de Gemeenschappelijke Markt. AALST 23 MAART 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2069 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Stalin stierf tien jaar geleden. Vijf jaar geleden werd hij op het Rode Plein te Moskou uit het mausoleum, waar hij naast Lenin opgebaard lag, weggehaald en in de scha duw van de muren van het Krem lin begraven. Men was van oor deel dat de man niet waardig was naast Lenin in een praalgraf te lig gen en dagelijks de zwijgende en eerbiedige hulde van duizenden te ontvangen. Alleen dat feit wijst er reeds op dat er sinds de dood van de rode diktator in Rusland zeer veel ver anderd was. Aan de verafgoding van Stalin werd een einde gemaakt en meteen aan vele andere din gen die tijdens het leven van de man schering en inslag waren. Het grootste deel van de dwang arbeiderskampen, die zo talrijk wa ren ten tijde van Stalin, werden af geschaft. Met Beria werd ook de geheime politie geliquideerd en kwam er voor de sovjet burgers grotere rechtszekerheid. Weldra gebeurde het niet meer dat mensen 's nachts of bij het ochtendkrieken van hun bed werden gehaald om voor goed op geheimzinnige wijze te verdwijnen. Om herhaling van dergelijke praktijken te voorkomen werden belangrijke wijzigingen aange bracht in het wetboek. Op Beria na, werden politieke tegenstanders niet meer geliquideerd het leven werd hen niet ontnomen, men ont nam hen enkel het politiek bestaan. Voroshilov, Malenkov, Molotov leiden een leven van welstellende burgers, maar politiek gezien is hun leven ten einde. De Russen hebben het beter, veel beter, dan ten tijde van Stalin. Het werkelijke loon van de arbeiders is met drie vijfde toegenomen. De breuk met Tito werd weer ongedaan gemaakt en aan de sa tellieten werd grotere bewegings vrijheid gegeven. Tussen China en Albanië enerzijds, en de Sovjet- Unie anderzijds kwam er een op zienbarende breuk ze werd ech ter niet veroorzaakt door Rusland, maar wel door de twee voornoem de landen die trouw wilden blij ven aan de strakke Stalinistische richtlijnen. Aan het Vatikaan wor den poeshandjes gegeven en het heeft er wel de schijn van dat men het met Rome op een vergelijk zou willen gooien. Het lijdt dus geen twijfel dat er, sinds Kroutchev aan het bewind kwam, en onder zijn impuls, heel wat veranderd is in de Sovjet- Unje, en wel ten goede. De man heeft niets weg van een dogmati cus en staat met zijn beide voeten in de werkelijkheid. Het is beter naar Zwitserland te gaan om te le ren goede uurwerken te maken dan er zelf slechte voort te bren gen.» zegde hij onlangs. Velen stellen zich echter de vol gende vraag In hoever is de man te betrouwen Is dat allemaal geen taktiek die gevolgd wordt om later beter te kunnen toeslaan Kroutchev is immers een over tuigd kommunist gebleven en hij voorspelt dat in een naaste toe komst het kommunisme alle kapi talistische regimes begraven zal De liberalisering van 't regime die hij heeft bewerkstelligd zou dan ten slotte niets anders zijn als een soort lokaas om in vele andere lan den kommunistische regimes aan de macht te brengen. Kijk maar eens, zegt men, naar hun uitge breid spionagenet en aan hun over bezette diplomatieke diensten in het buitenland. Het blijft natuurlijk mogelijk dat Kroutchev met zulke machiavel listische bedoelingen rondloopt, maar we geloven er niet veel van. Het is eerder waarschijnlijk dat de versoepeling van het regime in Rusland verder zijn gang zal gaan en, zo de toenadering tussen het Oosten en het Westen in de gang van de geschiedenis ligt, de toege vingen vooral van het Oosten zul len komen. Dat zal niet van van daag op morgen gebeuren, maar dat het gebeuren zal is goed mo gelijk. We mogen bovendien ook niet uit het oog verliezen dat er ook in het Westen een steeds sterker wor dende tendenz naar staatsinmen ging of een zekere graad van kom munisme tot uiting komt. Nationa lisering van bedrijven, kosteloze gezondheidsverzorging, verplich te ziekteverzekering, algemeen pensioen voor ouden van dagen, vestigingswetten, enz. zijn als zove le uitingen van de opgang naar een zekere vorm van communisme, die in verschillende landen reeds tot werkelijkheid is geworden. Zijn de belastingswetten die steeds tal rijker en strenger worden tenslotte niet bedoeld als een algemene ni vellering van de volkswelvaart. Het is niet uitgesloten dat beide strekkingen dichter bij elkaar ko men in de naaste toekomst en dat alsdan het ogenblik zal komen tot besprekingen met het doel de we reldvrede eens en voorgoed te be stendigen. Sinds, omwille van de houding van Frankrijk, de toegang van En geland tot de Gemeenschappelij ke Markt (G.M.) ontzegd werd, ten minste voorlopig, zijn de ge moederen, aanvankelijk erg opge hitst, enigszins tot bedaren geko men, zodat het mogelijk wordt be zadigd over de toestand te spre ken. In verband met deze gebeur tenis rijzen er inderdaad heel wat vragen die zouden dienen beant woord te worden, maar tot nog toe onopgehelderd bleven. Het weze vooraf gezegd dat het hoogst wenselijk zou zijn indien Engeland tot de G.M zou kunnen toetreden, maar dan op voorwaar de dat het zich zonder voorbehoud zou aansluiten bij het Verdrag van Rome, zoals dit tot nog toe werd aangenomen en geïnterpreteerd door de zes. Men zal zich nog wel herinne ren dat, toen anderhalf jaar gele den, Engeland het verzoek deed om toegelaten te worden, de geestdrift betreffende deze aan vraag niet zo bijster groot was en dat, vooral Dhr Spaak, er toen her haaldelijk de nadruk op legde, dat dit zou kunnen gebeuren op voor waarde dat Engeland ook met de politieke doelstelling van de G.M. de politieke eenmaking van Eu ropa-zou akkoord gaan. Indien dat toen door Dhr Spaak, en ook door anderen, herhaalde lijk gezegd werd, moet het wel zijn dat men niet zo heel zeker was dat Engeland alle voorwaarden, ook de politieke doelstelling, zou aan vaarden. Is men er nu helemaal zeker van De Fransen twijfelen er aan, en er bestaat wel reden toe. Dat de huidige Premier Macmil lan een overtuigd Europeaan is, moet ogenschijnlijk niet betwijfeld worden. Maar welk is de positie van Macmillan in Engeland Voor het ogenblik is zij niet sterk, en ve len geloven dat bij volgende ver kiezingen, de tegenpartij, Labour, weer aan bod zou komen. Nu is de overgrote meerderheid van Labour tegen de toetreding van Engeland tot de G.M. gekant. Zou het dan voor de G.M. een ver sterking betekenen, en een voor deel, binnen een goed jaar opge schept te zitten met een partner, die principieel tegen het lidmaat schap gekant is Er valt dus wel iets voor te zeggen dat het beter is te wachten tot de toestand in En geland zelf opgeklaard is. Is het bovendien wel zo zeker dat Engeland, zelfs indien Frankrijk zijn veto niet gesteld had, lid zou geworden zijn van de G.M. Men kan er» aan twijfelen, vooral wan neer menbedenktdatde landbouw problemen die de grote struikel steen vormden voor de toetreding, verre van opgelost waren. De En gelse landbouwers zijn en blijven gekant tegen de G.M. en het is niet zeker dat Engeland over deze tegenstand zou heengestapt zijn, door de voorwaarden van de zes te aanvaarden. Men heeft wel beweerd dat de moeilijkheden voor 80 opgelost waren, maar men vergeet er bij te voegen dat de overblijvende 20 juist al de grote struikelstenen wa ren waarover nog geen akkoord kon bereikt worden. Het is bijge volg niet zo zeker dat het tot een akkoord zou gekomen zijn, indien Frankrijk geen oppositie had ge vormd. Na de mislukking der onderhan delingen met Engeland kreeg men de indruk, bij het lezen van sommi ge commentaren en bij het horen der uitspraken van sommige poli tici, dat de G.M. nu aan de voor avond van het failliet stond. Waar om Tot op 't einde van 1962 was ie dereen het erover eens dat de G.M. een groot sukses was geworden en dat alle zes landen er reeds groot voordeel bij hadden ondervonden. Waarom zou dat nu opeens veran derd zijn De zes kunnen zeer goed voortgaan, ook zonder Engeland, aan de verdere uitbouw der G.M. Men heeft bovendien nooit gere kend op een zo vroegtijdige toetre ding van Engeland. Is men dan vergeten dat Enge land nooit heeft willen toetreden tot de Gemeenschap voor Kolen en Staal Dat het bij de aanvang geen deel heeft willen uitmaken van de G.M. Dat het tegen de G.M. de EFTA heeft opgericht, de Europese Vrijhandelszone, een gemeenschap van zeven tegen de G.M. Met andere woorden, ware En geland nu tot de G.M. toegetre den wist men heel eenvoudig niet welk vlees men in de kuip kreeg. Er valt dus wel iets te zeggen voor de houding van Frankrijk laat ons wachten en toezien hoe de politie ke toestand in Engeland evolueert. Frankrijk had natuurlijk een an dere methode dienen te gebruiken om zijn standpunt te verdedigen. Een perskonferentie is niet het ge schikte forum om dergelijke delika- (Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1