Een Verslag van de Verenigde Naties. LANDBOUWFONDS landbouwvraagstukken. Weekblad Arbeid adelt Belangstelling rondom Voor en door de Landbouwers Toestand en vooruitzichten op landbouwgebied einde 1962* Wat gebeurt er met de miljoenen van het AALST 30 MAART 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2070 Beheer Zeebergkoai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging ÜEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage en slot). De eieren. De handel in eieren onderging gedurende de jongste jaren de in vloed van twee faktoren een gro te schommeling in de prijzen en de steeds dalende lijn van de invoer in West-Duitsland. Tengevolge van de schommeling der prijzen was de voortbrenging zeer onevenwichtig. De stijgende lijn werd op het einde van 1960 gebroken tenge volge van de zeer lage prijzen die in 1959 aan de voortbrengers be taald werden. Maar einde 1960 en begin 1961 gingen de prijzen dan weer de hoogte in, om weer te da len in de derde trimester van 1961, wanneer de jonge hennen van 1960/61 aan het leggen gingen. Deze waren al te talrijk tenge volge van de prijsstijging die zich in het begin van het jaar had voor gedaan. Zo kwam er weer een overvloed aan eieren en vielen de prijzen begin 1962 op het laagste niveau dat ze sedert de oorlog ge kend hadden. Normaal kon men dus voorzien dat er weer minder eieren te broeden zouden worden gelegd, en dat einde 1962 een be trekkelijke schaarste zou ontstaan met prijzen die weer de hoog te ingaan. Naast deze cyclische schomme lingen in de voortbrenging van de uitvoerende landen van West Eu ropa, stond men in de Oost Euro pese uitvoerende landen voor een gestadige stijging van de voort brenging, stijging die zich ook voordeed in West-Duitsland. Zo verminderde de invoer in West Duitsland voortdurend, dan wanneer in het verleden dit land een der grote en gestadige afne mers was geweest. In 1962 vermin derde de invoer in West Duitsland nog met ongeveer 7 Bovendien staat het verbruik van eieren in dit land reeds zeer hoog, zodat er in die richting geen verbetering van de toestand meer te verwachten valt. Zo er geen andere afzetgebie den gevonden worden zal hier mede door de voortbrengers die nen rekening gehouden te worden, wil men weer geen sterke daling van de prijzen, tengevolge van oververzadiging van de markt, te gemoet gaan. Het vlees. Ingevolge de verbetering van de levensstandaard stijgt het ver bruik van vlees in de meeste lan den van Europa. De voortbrenging volgde deze tendens maar met een ritme dat sterker was dan dit van het verbruik. Er werd dan in 1961 minder runds- en varkensvlees ingevoerd, terwijl de uitvoer ervan enigszins hoger lag dan in 1960. Deze gunsti ge ontwikkeling van de uitvoer is gedeeltelijk te wijten aan het feit dat de invoerende Europese landen zich nu bij voorkeur bevoorraden in Europese landen en minder in extra Europese gebieden, terwijl ook de uitvoer naar de Verenigde Staten toenam. De voortbrenging van varkens vlees is ook in 1962 blijven stijgen, maar deze van runds en kalfsvlees kende een stilstand, daar de prij zen, tengevolge het grote aanbod, in 1962 lager kwamen te liggen dan in 1961, en dit in bijna alle West- Europese landen. Tot op het einde van 1962 bleef de aanvoer flauw. De prijzen voor varkensvlees die in het begin van 1962 een inzinking kenden, gingen weer enigszins naar omhoog in de tweede helft van het jaar. Toch stijgt de veestapel nog voortdurend in alle West Europese landen, zodat men zich voor 1963 weer aan een groter aanbod van vlees verwachten mag. Ook in Oost-Europa staat men voor een zelfde tendens, vooral sedert Rus land de prijzen voor het vlees te betalen aan de kolkhozen met 35 verhoogd heeft. Wat nu" de handel Oost-West betreft, zowel wat levend vee en vlees betreft, viel er in 1961 een daling waar te nemen ten over staan van 1960. De uitvoer van bacon echter, van Polen naar het Verenigd Koninkrijk, kende nog een stijging, terwijl die van Hongarije een daling kende. In de richting West-Oost valt er aan te stippen dat Frankrijk grote hoeveelheden runds en kalfsvlees kon uitvoeren in 1961 en deze tendens zich handhaafde in 1962. Zou het waar zijn dat onze bloemmolens afvallen uitvoeren naar het buitenland aan prijzen die circa 150 fr. de 100 kilos lager liggen dan de prijzen die in het binnenland moeten betaald worden Zou het mogelijk zijn dat het landbouwfonds 2 fr. en meer per kilo bijiegt om aan de maalders een behoorlijke prijs te waarborgen Is het om de molenafvallen aan prijs te houden dat wij voor het buitenlandse kortmeel en zemelen een inkomrecht moeten betalen van 38 fr. per 100 kilos En dat alles om de bloem en het brood aan een zoete prijs te houden, en de kwekers die in- en uitlandse afvallen moeten kopen nog meer uit te schudden Als dat waar is dan worden de boeren hier tweemaal gefopt Ten eerste wordt het landbouwfonds leeggezogen. Ten tweede worden de prijzen van alle molenafvallen en voeders ingevolge de invoerrechten met 38 fr. bezwaard. Dat is landbouwpolitiek op zijn Belgisch In het nummer van 23 februari van dit jaar hebben we in ons blad de houding aan de kaak gesteld van het VBN (Verbond der Belgi sche Nijverheid) ten opzichte van de toestanden in de landbouw, die we niet aarzelen als ten hemel schreiend te betitelen. Gezegd verbond had in een mo tie, waarin het zich uitsprak tegen het beginsel van de pariteit blijk gegeven van veel onbegrip en, la ten we maar zeggen, kwade wil. Dit was dan wel een averechtse belangstelling waarmede onze landbouwers volstrekt niet gediend waren. De motie Jwas in zulke bewoor dingen opgesteld dat ook anderen het wat al te bar vonden en onder meer ingenieur C. Boon, Ekono- misch adviseur van de Boerenbond en Buitengewoon Hoogleraar aan de Leuvense Universiteit er een artikel aan wijdde. Dit schijnt niet in de smaak te zijn gevallen van de heren van het VBN, naar blijkt uit de Land- bouwtribune van het blad De Standaard van 19 maart 1963. Ingenieur Boon zegt daarin dat hij een schrijven ontving... waar in (hem) het verwijt gemaakt wordt slechts enkele gedachten uit de nota van het verbond in verband met de landbouwpariteits wet weer houden te hebben Mijnheer Boon geeft dit grif toe maar voegt er aan toe het is Inderdaad zo dat ik uit sluitend stilhield bij de ideeën die mij het meest ergerden Verder tracht hij echter een ver zoenende toon aan te slaan wat hem echter niet altijd lukt, want, op een bepaald ogenblik, zegt hij ik ben er toch niet zo erg zeker van of we elkaar volledig begrepen hebben Inderdaad blijkt uit de brief van het VBN dat zij er het in de eerste plaats op aanleggen de landbouwers over te schakelen naar andere beter betaalde aktivi- teiten. Er wordt dus bevestigd wat wij in ons artikel van 23 februari voor hielden, dat het Verbond van de Belgiscne Nijverheden het er op aanlegt jonge landbouwers naar de fabrieken te draineren en geen zier bekommerd is om de oplossing van het probleem zelf met een gaaf behoud van de landbouwersstand zelf. Wel wordt er gebazeld over andere middelen (dan de pari- teitswet), zoals een beleid met spe cie vervolg 2e bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zclven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1