Het Groene Plan 1963 Algemene Vergadering Weekblad voor en door de Landbouwers Duitsland. Arbeid adelt Rechtskundige Dienst Verslag van de jaarlijkse van de S. M. Redt U Zeiven. BURELEN AALST 6 APRIL 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42vte JAARGANG Nr 2071 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nt 14.25.93. O. CAUDRON. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 voortbestaan verzekeren van land bouwbedrijven van een gemiddel de grootte op basis van samenwer king in het gezin opgebouwd. Ten derde wil men de Duitse landbou wer in staat stellen het hoofd te bieden aan de ongenadige concur rentie op landbouwgebied die over enkele jaten in de schoot van de Europese Economische Gemeen schap zal losbranden, wat de afzet en de marktprijzen betreft. Inderdaad vanaf 1 januari 1966 moeten de besluiten van de Raad van Europese Ministers volgens het statuut van de E.E.G. steeds geno men worden bij meerderheid van stemmen. Dit betekent dat de ver tegenwoordiger van een bepaald land steeds in de minderheid kan gesteld worden zodat men zich, bijv. tegen heug en meug zal moe ten neerleggen bij de prijs van graangewassen die gebeurlijk te laag zou liggen. (Zie vervolg 4' bladzijde 1kolom.) De vergadering gehouden in ons lokaal De Korenbloem op 31 maart werd voorgezeten door de voorzitter van de beheerraad de heer Robert D'Hondt. De voorzitter opende de zitting en dankte de aandeelhouders voor hun opkomst en vooral voor hun trouw aan Redt U Zeiven. Hij richtte een dankwoord tot al len die medewerken tot de voor uitgang van de vennootschap en wees op de goede uitslagen van het boekjaar. De heer Frans Wynant, afgevaar digd beheerder, gaf lezing van het verslag van de beheerraad, dat eenparig werd goedgekeurd, waar na de heer Gerard Van de Velde, voorzitter van de toezichtsraad, lezing gaf van de balansrekenin gen en van het verslag van de raad van toezicht. De verschillende posten van het bilan werden toegelicht door de heer Caudron, bestuurder, die een uitgebreid overzicht gaf over de gang van zaken en wees op de grote reserven welke de vennoot schap bezit, vooral in waardevolle eigendommen. Bij afzonderlijke stemmingen werd door de vergadering goed keuring verleend aan de voorge stelde bilan en aan de verdeling der winsten en werd ontlasting ver leend voor het mandaat van be heerders en toezichters. Na dit officieel gedeelte werd het woord genomen door de heer Caudron die vooral de nadruk leg de op de strijd die over het ganse land wordt gevoerd voor lotsver betering van de land- en tuinbou wers, een strijd die door onze ve reniging en ons blad De Koorn bloem sinds 45 jaar ononderbro ken wordt doorgezet. Hij wees op de studie dcor hem gemaakt en in het verslag van de beheerraad opgenomen over de verschillen in de opgang tot lots verbetering van twee klassen der samenleving de landbouwers en de werknemers. Terwijl de lonen van af 1914 tot nu 150 maal hoger liepen werden de verkoopprijzen der landbouw- produkten geen 50 maal duurder I Hij zette iedereen aan zijn plicht te doen als landbouwer en als Redt U Zeiver en drukte de hoop uit dat alle Redt U Zeivers trouw zullen blijven aan hun vereniging die in de strijd voor de lotsverbetering van de landbouwersklas haar spo ren heeft verdiend. Hiermede kwam het einde der vergadering en werden de winst aandelen uitbetaald. Hier volgt het Verslag van de Beheerraad. WAARDE AANDEELHOUDERS, Het is onze taak en het ligt in de gebruiken ieder jaar verslag te ge ven over het verlopen boekjaar. Alvorens hiermede te beginnen moeten wij eerst ons gedacht zeg gen over de algemene toestand op landbouwgebied. Het jaar 1962 zal in de annalen van de landbouwgeschiedenis ge boekt staan als het jaar waarop de boerenkrijg is begonnen. De economische toestand van de landbouwers is de laatste jaren stilaan maar zeker slechter gewor den terwijl bij de andere klassen der bevolking een merkbare ver betering intrad. Dit is niet enkel het geval in ons land, maar in al de landen van West Europa en wellicht vdn de ganse wereld. De boerenstiel is op onze dagen een bedrijf waar mensen niet en kel 10 en 12 uur per dag zware arbeid doen, maar daarenboven niet de helft van het loon ontvan gen dat hun redelijker wijze toe komt. Die toestand kan niet langer worden geduld en de landbouwers moeten naar middelen uitzien om van de regeringen maatregelen te bekomen die hun een redelijk loon waarborgen. Een opstandige beweging ont stond het eerst in Frankrijk en sloeg over naar België waar de mis noegdheid met de dag groeide. In Wallonië werden menigvuldi ge manifestaties gehouden. De boeren wilden verbetering in hun toestand, ze wilden een menswaar dig bestaan, zoals de andere stan den der bevolking. Ook in het Vlaamse land werden de koppen bijeengestoken en wij mogen hier met fierheid verklaren dat Redt U Zeiven, in afspraak met (Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom) Het blijft altijd interessant, ook inzake landbouwbeleid, eens over de staatsgrenzen te kijken, om te zien wat er elders voor de land bouwersstand gedaan wordt. Daar in West Europa, men mag wel zeg gen in alle landen ervan, de toe stand van de landbouwbevolking verre van rooskleurig is, komt men gemakkelijker tot gegronde verge lijkingen. Uit de door de Bondsregering voor de «Bundestag» of Parlement, neergelegde bescheiden, blijkt dat voor steunverlening aan de land bouw een bedrag van 2,4 miljard mark, in onze munt nagenoeg 30 miljard F voorzien is. Sedert het opmaken van het eerste groene plan komt men tot een gezamen lijk bedrag van 13 miljard markof 162,5 miljard Belgische F ter be schikking van de landbouw ge steld. Hierbij dient men dan nog te re kenen subsidies, kredieten en vrij stellingen van belastingen die sa men 20 miljard mark of 250 miljard Belgische F belopen. En dit ondanks het feit dat het tekort door de Duit se boeren in hun bedrijf geleden op zowat 900 miljoen mark gedu rende de jongste jaren beraamd wordt. De landbouwersstand wordt dus in Duitsland, dat nochtans bij uit stek een nijverheidsland is, niet op gegeven. Men tracht dus aan de landbouw een gezonde basis te geven. Toch is er nog geen pari teit bereikt. Door dispariteit of het tegengestelde van pariteit, ver staat men 't verschil van inkomen tussen de nijverheid en de koop handel aan de ene kant en de landbouw aan de andere kant. Sinds de oorlog hebben dan ook 1 miljoen mensen in Duitsland de landbouwersstand vaarwelgezegd. Gedurende het jaar 1961-1962 be droeg dit verschil per tewerkge stelde persoon 2.300 mark of 24.150 Belgische F. Voor 1962 63 verwacht men zich aan slechts een lichte vermindering. De Minister van Fi nancies heeft niet geaarzeld het nieuwe rekordcijfer ten voordele van de landbouw in zijn budget op te nemen. Wat wordt met het Groene Plan beoogd Vooreerst aan de landbouwbe volking een passend inkomen ver schaffen. Ten tweede wil men het Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 21 april tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. ledereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1