Per Crucem ad Lucem. Zalig en Vrolijk Paasfeest Over de achterstand van onze landbouwers» Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel Aan al onze Lezeressen en Lezers wensen wij een AALST 13 APRIL 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42<„te JAARGANG Nr 2072 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 i Aalst Voor de Ontwikkeling en de Stasadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr H.25.93. O. CAUDRON. Per Crucem ad Lucem is een Latijns gezegde dat, letterlijk ver taald, betekent Door het Kruis naar het Licht maar waarvan de diepere betekenis ons leert dat de weg naar het ware geluk gaat langs het kruis, het lijden. Elke vreugde veronderstelt een vooraf gaande ontbering. Men is gelukkig omdat men iets kreeg en bezit, wat vroeger ontbrak. Gericht naar de hemel, staat dan ook elk men senleven in het teken van het lij den onder al zijn verschillende vormen. Het is omdat het leven ons geen voldoening schenkt, ons niet de ware en volkomen vreugde geeft, dat we naar een beter en schoner leven verlangen, dat we hongeren naar de hemel. Zonder lijden ver geet men maar al te gemakkelijk dat dit leven ten slotte enkel een overgang is naar het eeuwige. Non est dolor sicut dolor meus leert ons de liturgie van de Goede Week Er is geen lijden gelijk aan het mijne met andere woor den er is geen mens die ooit gele den heeft of lijden zal zoals Chris tus geleden heeft. De Zaligmaker heeft ons een voorbeeld willen ge ven, Hij is ons willen voorafgaan, en wel op zulke wijze, dat nooit iemand zal kunnen zeggen meer geleden te hebben dan O L. Heer. Dat belicht een der aspekten van het lijden van Jezus. Het was gruw zaam en afschuwelijk, zowel zede lijk als lichamelijk. Zedelijk omdat, menselijker wijze gesproken, heel het schone leven van de Messias uitliep op een mislukking licha melijk omdat de pijnen van de krui siging onmenselijk waren. Men hoeft zich de details van de krui siging maar even in de geest voor te stellen om een rilling van af schuw in zich te voelen. Met betrekking tot dit goddelijk lijden heeft men dan ook gespro ken van de stultitia crucis de waanzin, de dwaasheid van het kruis Was het wel nodig dat Chris tus zó veel leed, wanneer één drup pel van zijn bloed voldoende zou geweest zijn om het mensdom te verlossen Tenslotte staan we hier voor een groot mysterie. Wel kan men zeg gen dat, om uit te boeten voor alle zonden van het mensdom - en er zijn er afschuwelijke onder voor alle lafheden waarvan sommige onnoembaar zijn, voor alle haat, die soms grenzeloos is, er een zoen offer van oneindige waarde ncdig wasmaar dat legt ons niet uit waarom O L. Heer het smartelijk ste en het smadelijkste van alle of fers wilde brengen. Tenzij... En hier willen we op een ander aspekt van het Lijden Christi wij zen. Het was nodig dat op Gol gotha, te Jeruzalem, in gans Pales tina niemand er maar een ogen blik zou kunnen aan twijfelen heb ben dat Jezus gestorven was, op dat de werkelijkheid der Verrijze nis des te duidelijker zou worden. De gruwel van het Kruis moest de dood als gevolg hebben. Niemand mocht kunnen staande houden dat Christus niet werkelijk gestorven was, en bijgevolg de verrijzenis gans natuurlijk zou worden. En dat is van kapitaal belang voor het Geloof. De Verrijzenis is de hoeksteen van gans het gebouw. «Zonder de Verrijzenis» zegde reeds Sint Paulus is ons geloof ijdel. Voor dezen die Christus zelf niet gekend hebben, die geen ge tuigen zijn geweest van zijn mirake len, was er een onomstootbaar be wijs nodig van zijn goddelijkheid. Dat is de Verrijzenis. Het goddelijk lijden moest bijgevolg zo zijn dat de dood er noodzakelijk op volgen moest. De Verrijzenis leert ons ook het uiteindelijk doel van het lijden de verlossing, de verheerlijking. Na alle lijden komt onvermijdelijk eens de vreugde de vreugde van een Maric-Magdalena toen ze stond voor het open graf en in de hof van Golgotha reeds de verrezen Chris tus ontmoette, en zot van vreugde naar de apostelen liep met de ver lossende uitroep Resurrexit Hij is verrezen de vreugde van de apostelen die, vescholen na de vernederingen van het Lijden en het Kruis, in de Verrijzenis de kracht vonden om nu, zonder eni ge vrees Christus te gaan prediken aan de Joden en de Romeinen, en om later zelf het martelaarschap te ondergaan. Na lijden komt verblij den, na regen komt zonneschijn. Het is omdat Christus verrezen is dat honderdduizenden christenen in de eerste eeuwen van onze tijd rekening de kracht en de moed had den spot, vervolging, folteringen en martelaarschap te ondergaan. Het is omdat Christus verrezen is dat de kleine kerk van Jeruzalem is uitgegroeid tot een wereldgods dienst van vijf honderd miljoen Katholieken, of van een miljard Christenen Indien men er de afge scheurde christene godsdiensten bijrekent. Het is omdat Christus verrezen is dat allen die onder het lijden ge bukt gaan de hoop en het betrou wen kunnen en moeten hebben, datjer ook aan hun lijden eens een (Zie vervolg onderaan hierneven.) Onze boeren voelen dagelijks aan den lijve dat het hen niet voor de wind gaat. En indien ze klaarte zagen opdoemen in die troosteloze toestand dan zou het, in afwach ting, nog draaglijk zijn, omdat hoop doet leven Dit is echter niet het geval en er zal ook geen verandering in komen zolang niet op een krachtig en doelbewust landbouwbeleid wordt aange stuurd. Een Kaderwet. Er werd onlangs een wetsvoor stel neergelegd voor een kader wet strekkende tot een radikale omschakeling in de landbouw. In de memorie van toelichting worden de oorzaken van de ach terstand van de landbouwers on omwonden met de vinger gewe zen. Vooreerst wordt gezegd dat het landbouwbeleid dat in ons land steeds gevoerd werd... kortzichtig is geweestNooit werd een enkel wezenlijk landbouwprobleem op gelost. De landbouwstructuren zijn verouderd en werden elders reeds achterhaald. Dit was eveneens het geval met de bodemontginning. De markt voor de afzet van landbouw producten bleef altijd onzeker. Dan komt nog daarbij het aanzienlijke bedrag van de pachtprijzen en andere oorzaken meer. De landbouwers producenten einde zal komen, hetzij hier op de wereld reeds, hetzij hiernamaals. Ook voor hen komt verblijden na lijden, ook voor hen is het Kruis de weg naar het Licht. Resurrexit Hij is Verrezen Maken we van deze Pasen gebruik om O. L. Heer te bedanken voor de Verlossing, voor de lessen die Hij ons gaf, en vooral omdat Hij ons door Zijn Verrijzenis de grote en rustige verzekering gaf dat we met Hem op het goede pad zijn. stonden volkomen afhankelijk ten overstaan van de handelaars en ten overstaan van de traditionele beroepsorganisaties. In dit verband wordt zelfs een hard woord gezegd dat velen onaangenaam in het oor moet klinken dez9 beroepsorga nisaties hechten meer belang aan de financiële voordelen van enkele uitverkorenen dan aan dat van hun leden Wij durven zelfs nog ver der gaan en aan de kaak stellen dat het ons ongehoord lijkt dat bijv. lokale hoerengilden een bezoek organiseren aan margarinefabrie- ken in volle werking.... die toch hun rechtstreekse mededingers en doodgravers zijn. Laten we thans, steeds aan de hand van de memorie van toelich ting van dit wetsvoorstel de econo mische toestand van de landbouw in België nader onderzoeken. Wat is het bedrag dat door onze landbouw wordt besteed in kapi taal in vergelijking met het natio naal inkomen Volgens de bekende economist, Fernand Baudhuin, Professor aan de Leuvense Universiteit kan het gezamenlijk nationaal inkomen op 2.215 miljard F worden beraamd. In de landbouw nu worden tussen 300 a 310 miljard F belegd wat dan neerkomt op ongeveer 14 °/0 van het nationaal inkomen. Hoe ziet er nu de ontwikkeling van het land bouwinkomen uit Tussen de jaren 1950 en 1960 nam het nationaal inkomen met 62,8 toe, terwijl dit voor het landbouw inkomen slechts 15,6 bedroeg. Nochtans stijgt het bruto inkomen van land en tuinbouw geleidelijk en dit ondanks de prijsdaling bij de produktie. Deze stijging is dan te danken aan de vermeerdering van de produktie en de produktiviteit die haar oorzaak heeft in het aan- wenden van intensieve en geratio (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaara Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1