Handvest van de Landbouwstand. Pleidooi voor den Buiten. Weekblad Voor exi door de Landbouwers Arbeid adelt Nog over het Burelen en Magazijnen gesloten. AALST 27 APRIL 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2074 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsvet dediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Ne 14.25.93. O. CAUDRON. Wij gaan thans verder meteen korte bespreking van de toelich ting bij het wetsvoorstel. Er wordt een bespreking gegeven van het verloop van het indexcijfer van de prijzen van de landbouwvoedings- waren. Er blijkt daar een groot ver schil te bestaan in het verloop van de gemiddelde voortbrengingsprij- zen van de voornaamste landbouw- voortbrengselen en de gemiddel de voortbrengingskosten. Aldus komt men er toe een on gelijkheidsindexcijfer te bepalen dat overeenstemt met de in per- honderden uitgedrukte verhouding tussen deze beide prijzen. Wan neer we hiervoor uitgaan in 1951- 1952 van het getal 100 dan komt men in september 1962 tot het ge tal 66.3. Hieruit kan men weliswaar geen streng wetenschappelijk besluit ha len. Immers het indexcijfer van de prijzen van de landbouwvoort- brengselen houdt natuurlijk geen rekening met de schommelingen van een voortbrenging welke, op een kort tijdsverloop, afhankelijk is van de weersomstandigheden en, op langer tijdsverloop wellicht zal worden opgevoerd onder in vloed van de technische vooruit gang, waardoor het opdrijven en de op de rede gesteunde verbete ringen van verbouwing en veeteelt worden bepaald. Zo wordt evenmin bij het index cijfer van de voortbrengingskos ten rekening gehouden met de vermindering van het aantal land- bouwarbeidskrachten. Hierbij valt dadelijk op te merken dat het voor deel van die vermindering best had kunnen worden opgevangen door de verhoging van lonen, maatschappelijke lasten en uitga ven voor afschrijving in verband met de steeds verder doorgedre ven gebruikmaking van werktui gen, welke, economisch be- Wij berichten onze leden en verkopers dat onze burelen en magazijnen zullen gesloten zijn op woensdag 1 mei a.s. schouwd, voor afzonderlijke bedrij ven soms weinig verantwoord is. Ondanks deze belangrijkste pun ten van voorbehoud (waarbij men ook nog het toenemend gebruik van kunstmeststoffen, plantenartse- nijkundige samenstellingen, enz. zou kunnen vermelden) vertoont het ongelijkheidsindexcijfer een dermate sterke neiging tot ver slechten, dat men mag besluiten tot een betrekkelijke en, waar schijnlijk ook erge verminde ring van de koopkracht van de landbouwstand. De echte betekenis van dit be sluit wordt duidelijker wanneer wij onderstrepen dat tijdens 't vergelij kingstijdperk (1951 1952) dat door het Ministerie van Landbouw in aanmerking is genomen om het indexcijfer te bepalen, de land bouw in ons land reeds opgehou den had winstgevend te zijn, zoals blijkt uit de boekhoudingsuitkom sten bekend gemaakt door het Rijksstation voor Landbouwhuis houdkunde te Gent. Laat ons nu een vergelijking ma ken tussen het peil van de prijzen van de landbouwvoortbrengselen en van de kleinhandelsprijzen van de voedingswaren. In 1961 bedroeg het indexcijfer van de prijzen van de landbouwvoort brengselen 93 ten opzichte van 1951-1952 (dus ongeveer 98 tegen over 1953) terwijl het indexcijfer van de kleinhandelsprijzen van de voedingswaren steeg van 100 in 1953 tot 110,5 in 1961. Daarentegen heeft de landbouw geen voordeel gehaald uit de stij ging van de prijzen van de eetwa ren. De stijging van de uitgaven voor verbruik van eetwaren is, af gezien van de verhoging van som mige onrechtstreekse belastingen slechts te wijten en komt enkel ten goede aan de afdelingen verwer king en verhandeling. Verder zijn daar de boekhou- dingsgegevens verstrekt door het Rijksstation voor Landbouwhuis- houdkunde te Gent, dat nu werkt in het raam van het Landbouwhuis houdkundig Instituut. Het voert thans een onderzoek uit op de boekhouding in een wisselend aantal bedrijven die meest in Vlaanderen liggen. Hieruit blijkt dat na het dienst jaar 1948 1949 (de gevolgen van de tweede wereldoorlog op het ge bied van levensmiddelen voorzie- (Zie vervolg onderaan hierneven.) Het wordt hoog tijd alle krachten te bundelen voor het redden van de buiten. We zijn zo stilaan gewoon geraakt aan beschrijvingen van wat de wereld worden zal moest er ooit een atoomoorlog uitbreken. Hebt ge er echter al over nage dacht wat hij worden zal de dag dat de buiten helemaal zal overwoekerd zijn door woningen, fabrieken, autosnelwegen Een buiten zonder groene verge zichten, zonder bossen, zonder hei? Wat er gebeuren zal met onze we reld wanneer de vlucht van het land steeds verdere uitbreiding zal blijven nemen, en er niemand meer zal gevonden worden, buiten en kele «minus habens», om het land te bewerken en ons iedere dag vers voedsel te bezorgen En toch gaan we stilaan een dergelijke wereld te gemoet. In gans Europa nemen de stede lijke kernen steeds maar uitbrei ding. In ons eigen land zijn we er niet meer ver van af dat, bijvoor beeld, Brussel, Mechelen en Ant werpen, tot aan de Nederlandse grens, één grootstad zullen vormen. Vroeger werden de fabrieken ge bouwd in de onmiddellijke nabij held van de steden, nu zoekt men voor nieuwe nijverheden het plat teland op. Gans de Kempen wordt aangevreten, en het eens zo stille Limburg wordt één groot nijver heidscentrum. Grote verkeersaders en autosnel wegen doorkruisen in alle richtin gen het land, en daarbij komt dan binnen enkele jaren nog de reeds ning waren dan verdwenen) en met uitzondering van de oogst in het tussentijdsverloop 1950-1951 (de oorlog in Korea begon op 24 juni 1950) de zuivere opbrengstwaarde van het door hiervoren genoemde studiekantoor onderzochte be- drijfstype nooit lonend is ge weest, met andere woorden, dat in normale jaren de boekhoudkundi ge balans van dit bedrijfstype steeds met verlies werd afgesloten. Dit verschijnsel is des te ernsti ger, wanneer men er rekening mee houdt dat de gemiddelde opper vlakte van de onderzochte bedrij ven de door beroepsverbouwers in bedrijf genomen gemiddelde op pervlakte-deze bedroeg 7 ha 92 a in 1950 en 9 ha 30 a in 1959 - mer kelijk overtrof. Ons volgend artikel zal gewijd zijn aan de ontwikkeling van de schuldenlast en van de beleggin gen in de landbouw. veel besproken E3-weg en de auto baan van Wallonië. Maar elke kilo meter autoweg vraagt het offer van 5 tot 8 hektoren landbouwland of vrije natuur. En dan spreken we nog niet van de palen en pijlers die zo wat overal de plaats van de bo men komen innemen. En zo worden we stuk voor stuk beroofd van de voor onze zedelijke en lichamelijke gezondheid levens krachtige buiten. Weldra weten we niet meer waar naartoe om ergens rustig van de natuur genietend zuivere lucht in te ademen. Ga maar eens, tijdens de zomermaan den naar de kust of naar de Arden nen, en tracht er eens een rustig plaatsje te vinden om uit te rusten en te genieten I Ge komt van een kale reis terug In een nabije toekomst zullen België, Nederland, West Duitsland, het Noorden van Frankrijk, één grote opeenhoping vormen met aaneengrenzende bebouwde kom men, met wegen in alle richtingen, met fabrieken en nijverheidskom- pleksen tot in alle uithoeken. Bos en hei, kalme rustige buitens, zul len er praktisch niet meer te vin den zijn. Waar we ook gaan zullen we overgeleverd worden aan stof, vuile lucht en veel lawaai. Tot nog toe is den buiten onze redding geweest. Te lande lag onze gezondheid, van te lande kwamen de besten en de schoonsten en de sterkste uit ons volk. De buiten was en is ons rijkste en ons blijvend kultureel erfdeel. Indien we er niet in gelukken dit erfdeel te vrijwaren, dan zetten we de eerste stappen naar lichamelijk en kultureel ver val. Het gevaar is des te groter om dat dit teloorgaan van den buiten gepaard gaat met een steeds gro ter wordende vlucht van het land. De kinderen van onze landbou wersfamilies wijken uit naar de grootstad. Ze willen niet meer blij ven in een midden dat hen geen menswaardig bestaan waarborgt, enerzijds omdat de landarbeid niet meer lonend is. en anderzijds omdat de landelijke gemeenten al te lang verwaarloosd werden en verstoken bleven van de ontspan ningsmogelijkheden en de kuiture- le en sociale voordelen die de grootstad bieden kan. We verliezen dus te lande niet enkel grond, niet alleen een brok schone en vrije natuur, maar ook het levende bestanddeel, de mens die aan dit alles leven en vrucht baarheid gaf. (Zie vervolg 2' bladzijde le kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaarn Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zfjn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonde' aanduiding der bron is verboden O

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1