Handvest van de Landbouwstand. levenskrachtige boerenstand. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Nog over het Pleidooi voor behoud van een AALST 4 MEI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2C75 Beheer Zeehergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage) De benarde geldelijke toestand van onze landbouwsector komt tot uiting bij de ontwikkeling van de schuldenlast die op de landbou wers drukt. De drie voornaamste landbouwinstellingen voor land bouwkrediet in ons land, namelijk de landbouwkantoren van de Al gemene Spaar- en Lijfrentekas, het Nationaal Intituut voor Landbouw krediet, de Centrale Kas voor Land bouwkrediet van de Belgische Boe renbond en de hierbij aangesloten (Raiffeisen of Landbouwkassen) moeten het hoofd bieden aan steeds stijgende behoeften. We zullen hier maar twee getallen naast elkaar stellen om hiervan een denkbeeld te geven, want ze zijn welsprekend genoeg. Terwijl in 1950 de door deze instellingen toe gekende en nog uitstaande lenin gen 4.244.865 000 F bedroegen was dit aetal in 1961 tot 11.173.366.000 F geklommen of bijna verdriedub beld. Maar deze gegevens omvat ten niet de volledige schuldenlast van de landbouwers. Zij vermelden niets over de le ningen die aan de landbouwers werden toegestaan door de Natio nale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom, door de notarissen en de instellingen van hypotecair krediet, door de voornaamste bank instellingen als daar zijn de Bank van de Société Générale de Bel- gique, de Bank van Brussel en de Kredietbank, welke over gespecia liseerde diensten voor landbouw krediet beschikken, door de lever anciers van kunstmeststoffen, za den, veevoeder, plantenfarmaceu- tische voortbrengselen, door priva te personen en door het Landbouw- beteggingsfonds. Dit Fonds opgericht bij de wet van 15 februari 1961 verleent een jaarlijks bedrag van 100 miljoen F dat alleen dient voor onrechtstreek se hulp zoals de vermindering van de rentevoet van leningen welke door daartoe erkende organismen zijn toegestaan en het verlenen van bijkomende waarborgen. On danks de stijgende schuldenlast moderniseert zich de nationale landbouw maar al te traag. Spij tig genoeg gebeurt dit niet altijd op oordeelkundige wijze. Volgens het Ministerie van Eco nomische Zaken en Energie be droegen de in deze sector verrich te gezamenlijke beleggingen aan marktprijs berekend 4 miljard 324 miljoen in 1959 en slechts 3 miljard 685 miljoen in 1960 Dit stemt over een met respectievelijk 4,24 en 3,65 t.h. van de beleggingen door pri vate personen gedaan in de eco nomie van het land. De ontwikkeling van de verhou ding tussen de beleggingen in de landbouw en de gezamenlijke be leggingen vertoont geen duidelijk afgetekende strekking, maar wijst niettemin op een langzame en on betwistbare aftakeling. In dit ver band moet men wel vaststellen dat de inspanningen van de landbouw en van de overheid geringer zijn dan bij de andere leden van de Europese Economische Gemeen schap. Dit is ten zeerste te betreu ren en er dient krachtig te worden ingegaan tegen elke vorm van traagheid in de huidige omstan digheden. Het landbouwbedrijf in ons land heeft een uitgesproken gezinska rakter. Inderdaad heeft de alge mene landbouwtelling van 15 mei 1959 uitgewezen dat er toen 195.456 bedrijven van 1 ha en meer waren in bedrijf genomen door beroepslandbouwers, beroepstuin ders en andere landbouwers en tuinders die voortbrengen voor de verkoop. Hiervan waren er 93.221 van 1 tot minder dan 5 ha of 47,7 52 583 van 5 tot minder dan 10 ha of 26,9 35.165 van 10 tot minder dan 20 ha of 18 8.340 van 20 tot minder dan 30 ha of 4,3 3.965 van 30 tot min der dan 50 ha of 2 1.867 van 50 tot minder dan 100 ha of 1 en eindelijk maar 309 van ten minste 100 ha. 74,6 van de bedrijven hadden een oppervlakte van minder dan 5 ha 92,6 minder dan 10 ha 96,9 minder dan 20 ha en 98,9 minder dan 30 ha. Anderzijds vormt de verbouwde oppervlakte niet het kenmerkend teken voor het gezinsbedrijf, want dit wordt gegeven door de arbeids- verrichting door het gezin en de behoorlijke beloning ervan. De tuin bouwbedrijven en de bedrijven welke dierlijke voortbrengselen in de enge betekenis van het woord verwerken, vertonen eigen econo mische en maatschappelijke be- drijfskenmerken. De in ons land nog talrijke aan vullende bedrijven mogen niet worden gelijkgesteld met land bouwbedrijven die door «beroeps- (Zie vervolg onderaan hier neven.) DE TIJD, het weekblad voor economische voor lichting, uitgegeven door de diensten van het Vlaams Econo misch Verbond, heeft in zijn nummer van 19 april 1963 een bijdrage gewijd aan de boerenstand. Wij vinden deze bijdrage van groot belang en wij willen dit overnemen in ons blad, teneinde onze lezers voor ogen te brengen hoe men in nijverheids- en handelskringen over dit vraagstuk denkt. Hier volgt de bijdrage Roel Houwink liet een boek ver schijnen onder de titel Verdwij nend Volk De Nederlandse au-, teur en kunstenaar tekent in dit boek de verschillende boerenty- pen waarbij hij vooral een keuze deed uit de oude boeren in een deel van Zeeland en een deel van Gelderland. Elke boer die wordt beschreven wordt door een foto aan de lezers voorgesteld. Hoewel het oordeel over de verschillende typen in een milde geest is gegeven— de schrij ver toont zich als iemand die een grote liefde gevoelt voor dit oude boerenras zullen toch diverse personen bij het vinden van hun portret en bij het lezen van het verhaalde in dit boek, dit maar am per leuk vinden. Als van u gezegd wordt een slimme boer, een gesloten karak ter, een eenzaam rotsblok, aan de grens van het dulden, klei en zand, het masker, enz., dan zal men zich wel eens afvragen of men werke lijk juist is getekend en zal men al licht proberen voor de vrouw dit boek maar wat verborgen te hou den. Maar als men boven zijn portret ziet staan schoonheid van de ou derdom, ernst en kracht, onbollige boer, levend beeldhouwwerk, één die geen twijfel kent, een blijmoe dige, een mens kijkt ons aan, in dienende arbeid vergrijsd leven, die zijn kruis draagt, vadertje enz, dan krullen de lippen wel wat bij die lof. Het geheel wil een beeld geven van een oud boerenras, zoals wij dit ook in Vlaanderen kennen, ge boren en getogen op de boerderij- landbouwers» worden uitgebaat, alhoewel zij meestal een niet te miskennen maatschappelijk en eco nomisch belang hebben. In een volgend artikel zullen we aantonen dat deze bedrijven een onmiskenbaar tekort aan op brengstvermogen vertonen. en en daar oud geworden. Inder daad bij het zien der foto's en het lezen van de tekst zegt men Ja, zó zijn ze. Zó zijn er nog. Maar ze zijn aan het verdwijnen. Roel Houwink laat er de volgen de ontboezeming op volgen. De boer is niet meer alleen boer zoals voorheen. Hij is er koopman, za kenman bij geworden, onderwor pen aan de internationale concur rentie en rationalisatie. Dit wijzigt de mens, de boer. Houwink slaakt dan deze verzuchting Als de laag van deze dienstbare boeren koppen verdwijnt, loopt ons volk een kwade kans om in het moeras der internationale confectiemen- sen te verzinken En zeker, zij verdwijnen. In Wal lonië verdwenen de laatste 10 jaar 21 van de boeren in Vlaande ren in de laatste jaren 18 t.h. er zijn gemeenten bekend waar in 3 jaar tijds 25 t.h. van de boeren verdwenen in gans het land van 1961 op 1962 verdwenen 6.000 land bouwbedrijven. Economische zwakheid en gren zeloze onteigeningen dunnen ze uit... Duizenden kleine en ook wel grotere boeren houden hun hart vast bij het volgen van de ontwik keling in de landbouw in Europa en dan natuurlijk in de eerste plaats in eigen land, dus bij ons thuis. In E.E.G.-verband loopt nog niets gesmeerd wat veredelingsvoort- brengselen betreft. Daar zijn talrij ke voorbeelden van. Doordat Duitsland de verordeningen en de geest van het Verdrag van Rome niet respecteerde kelderden vorig jaar de eierprijzen onvoorstelbaar. Wat in jaren niet meer was voor gekomen gebeurde er was prac- tisch geen afzet meer. Vele teleur stellingen ook in verband met de internationale zuivelhandel. Italië hinderde de boterinvoer, West- Duitsland de invoer van melkpoe der, Frankrijk treuzelde met de opheffing van de kaasheffing t.o.v. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1