Handvest van de Landbouwstand. Ontwikkeling inzake opvoeding Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Nog over het in de Verenigde-Staten. AALST 11 MEI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42-„te JAARGANG Nr 2076 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (3de bijdrage). In de kleine landbouwbedrijven wordt zeker gedaan aan een ver doorgedreven opdrijving van de bedrijfsmethoden, waarvan de be standdelen zijn de hoge vrucht baarheidsgraad van de landbouw gronden, hun kenmerkende bedrij vigheid als verwerkers van plant aardige tot dierlijke voortbreng sels, een beter gebruik van de be schikbare arbeidskrachten. Als maatstaf geldt dan de waarde van de eindvoortbrenging per hectare bewerkte landbouwgrond. Niettemin zijn het juist de kleine bedrijven die zich in de meest be narde economische, maatschappe lijke en geldelijke toestand bevin den en dit omdat ze hogere voort- brengingsonkosten hebben, name lijk betrekkelijk zwaardere lasten aan arbeidskrachten en kapitaal. In 1960-1961 heeft men, volgens het Rijksstation voor Landbouw- huishoudkunde te Gent het inko men aangestipt van de gezinsar- beid per eenheid van arbeids kracht. Als eenheid wordt aan vaard het werk van een volwassen arbeider die jaarlijks 2.700 uren ar beid levert. Hieruit blijkt dat de gezinsarbeidskrachten met minder dan 25 ha, in bedrijf (dus de over grote meerderheid) in de huidige omstandigheden geen normaal loon ontvangen voor een arbeid die nochtans zwaar en zeer ver scheiden is. Aldus bedraagt voor bedrijven van 7 tot 10 ha het inkomen van de gezinsarbeid per eenheid van ar beidskracht slechts 23,87 F per uur, terwijl het voor de bedrijven van minder dan 7 ha zelfs tot 20,17 F per uur daalt. Niet alleen echter op maatschap pelijk huishoudkundig gebied, ook op maatschappelijk gebied is onze landbouw uiterst achterlijk. De landbouwer is slecht beschermd te gen alles wat de levensstandaard van zijn gezin kan verlagen. Hij loopt steeds het gevaar buitenge woon zware bedrijfsverliezen te lij den in zijn oogst, omdat hij volledig afhankelijk is van de willekeur van de weersomstandigheden. Onder zijn vee kunnen ziekte en dood te keer gaan Voor het gan se gebied van de maatschappelij ke zekerheid wordt de landbou wer als een vrij arbeider be schouwd. Aldus worden de kleine en middelgrote landbouwers, die eigenlijk geen vrije arbeiders zijn, in de categorie van de zelfstandi gen gerangschikt Omdat hij onder heel wat ongunstiger omstandig heden leeft dan de andere arbei ders uit de nijverheid, wordt de landbouwer gedwongen zware lasten te dragen terwijl de tegen prestaties in vergelijking met die van hand- en geestesarbeiders ui terst gering zijn. Om een voorbeeld te geven ont vangen de loonarbeiders thans als maandelijkse kindertoelage 1.019 F voor twee kinderen en 3.919 F voor vijf kinderen, terwijl de landbou wers, sedert de beslissing van de Ministerraad genomen op 7 decem ber 1962 in dezelfde gevallen, se dert 1 januari 1963 4C0 F en 2.650 F ontvangen, wat nog altijd een mer kelijk verschil is. Hoe is het nu tot heden toe ge steld geweest met het landbouw beleid in ons land Dit was er tot heden toe hoofdzakelijk op gericht de markt en de prijzen van de landbouwvoortbrengselen te rege len door de inlandse voortbren ging en het overeenkomstig ver bruik zoveel mogelijk met elkaar in evenwicht te houden. Daarom heeft men gepoogd door het uitoefenen van druk op de prijzen-de omvang van de op brengst van veeteelt en gewassen in een gepaste verhouding te hand haven. Het beleid echter dat op het stuk van graangewassen en teelt van suikerbieten werd ge voerd, bevoordeelt vooral de gro te bedrijven, terwijl de kleine be drijven voor hun inkomsten vooral aangewezen zijn op de opbrengst van de veeteelt. Een dergelijke politiek kan ge voerd worden, zolang de inlandse opbrengst de nationale vraag niet dekt. Men kan dan ervoor zorgen dat de opbrengstprijzen minstens zoveel bedragen als de kostprijzen. Men stelt richtprijzen voor de voornaamste landbouwvoortbreng selen tarwe, melk en boter, eie ren, levende runderen en varkens en men doet deze prijzen naleven door het treffen van verschillende maatregelen (tolrechten, vergun ningsrechten, contingentering en zelfs invoerverbod). Men bepaalt minimumprijzen bij de invoer, verplichte verwerking van inlandse tarwe in de meelstof fen, het opslagen van boter en vlees ter voorkoming van een prijs daling ingevolge een tijdelijke overproduktie naar gelang het sei zoen. (Zie vervolg onderaan hierneven.) De pioniers die de grondslagen gelegd hebben van de Verenigde Staten waren door de band gods dienstige mensen die hun wijsheid vooral putten uit de Bijbel, en meer speciaal uit het Oude Testament. Hun opvoeding was streng, ze be antwoordde aan de noden van die tijd, en was o.m. gesteund op het beginselHij die zijn kind bemint, spaart de roede niet. Zo stond het in de Bijbel. Deze methode heeft gedurende een paar eeuwen generaties van stoere mannen voortgebracht, rea listen die hard konden werken, vooral belang hechten aan de wer kelijkheid, zeer weinig aan theorie. Tot aan de eerste wereldoorlog was gestrengheid dan ook de alge mene regel inzake opvoeding. Na de eerste wereldoorlog kwam hierin geleidelijk verandering, vooral onder invloed van de wijs geer J. Dewey en zijn volgelingen. Vrijheid en demokratiein de school werden de ordewoorden van de dag. Er diende vooral gelet te worden op de ontwikkeling van Men verleent toelagen voor de vervaardiging van kaas, gecon denseerde melk, melkpoeder. Men kan een teruggave bezorgen aan de voortbrengers van melk en var kensvlees van een deel van de door het Landbouwfonds geïnde ontvangsten, welke voortkomen van de rechten geheven op de in voervergunningen voor voeder- granen. Een dergelijk beleid blijkt ech ter volstrekt ondoelmatig te zijn, zodra voor de landbouwvoort brengselen een afzetgebied in het buitenland moet worden gezocht omdat de verbruikers zelf in een zekere mate in hun behoeften aan voedingswaren hebben voorzien. Zelfs de steungelden voor de uit voer van sommige voortbrengse len, tarwe die niet door een maal derij verwerkt wordt of niet voor veevoeder bestemd is, eieren, kal veren, runds- en varkensvlees, blij ken onvoldoende te zijn om onze uitvoer zodanig aan te wakkeren dat onze verzadigdeinlandse mark ten er op doelmatige wijze door verlicht worden en om een koers daling te voorkomen. In een volgende bijdrage zullen we dan ook zien dat in ons land het landbouwbeleid nooit op lange termijn is uitgestippeld noch in eenklank is gebracht geworden. de persoonlijkheid, niet zozeer op het aanwerven van kennis Het eerste was doen, het tweede slechts een middel. Montessori en Pestaloz- zi werden de grote leermeesters. Kennis was bijzaak, voorbereiding op het leven hoofdzaak Het werd een tijdperk van ge makzucht. Programma's werden verlicht, gemakkelijke vakken kre gen voorrang op de moeilijke, de vrijheid van de leerling moest ge ëerbiedigd worden, zoniet zou hij kompleksenkrijgen, wat zijn toekomst in gevaar zou brengen. Het onderwijs diende vooral op het praktische leven afgestemd. Veel schoolwerk, en vooral ge heugenwerk. diende vermeden te worden. De onderwijzer mocht zijn wil niet opdringen aan de leerlin gen, hij moest met deze een de- mokratische samenwerking tot stand brengen. De straf was bijge volg uit den boze, zelfs de eenvou dige opmerking. Dat bracht psy chische schokken teweeg die heel het werk van de opvoeding in ge vaar brachten. Men moest met het kind praten en trachten het te overtuigen Het oordeel over de leerling moest niet geveld worden volgens vooropge stelde normen, maar volgens zijn persoonlijke gesteltenissen, onafge- zien van zijn prestaties in de klas. Eksamens, goede punten, bulletins, algemene rangschikking, werden dus uit den boze. Dat alles maakte de kinderen minder gelukkig, en gaf ze «kompleksen». Bijgevolg ook geen tucht op school, niets zou nadeliger zijn voor het kind. Al dezen die Amerika en de Amerikanen van dichtbij gekend hebben, weten dat vele ouders in de States er zo over dachten, en er hun houding op afstemden. Men voelde en wist wel dat de kinderen minder kennissen opdeden, maar dat was bijzaak. Hoofdzaak was dat ze hun eigen persoonlijkheid kon den uitleven. Anderen voelden wel het gevaarlijke van het systeem aan, maar het was moeilijk om te gen stroom op te roeien. En toch is er eindelijk reactie ge komen, en waarschijnlijk wel on der de invloed der prestaties van de Russen. De Amerikanen hebben aangevoeld dat de Russen hen gin gen voorbijstreven en dat heeft hun de ogen geopend. Er is nu geen spraak meer van dat de leerlingen onder de vakken (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1