Handvest van de Landbouwstand. Hef vraagstuk der landbouwoverschotten Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Nog over het in de Verenigde Staten en in Europa. AALST 1 JUNI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42,te JAARGANG Nr 2079 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van da Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de Lbouwersvereniging flEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (6de bijdrage). Het heeft geen zin hervormings beginselen op te stellen indien niet kan voorzien worden in de werk tuigen gelast met de toepassing van deze beginselen en met het uitoefenen van toezicht. De zogenaamde officiële verte genwoordiging van de landbouw berust thans op een verouderde en ondoelmatige regeling. Aan deze toestand dient verholpen te wor den door de oprichting van Land bouwraden, die hoofdzakelijk zul len samengesteld zijn uit bedrijf- houders die om de vier jaar door de landbouwers zelf gekozen wor den bij persoonlijke en geheime stemming dus op democratische wijze. Deze worden bijgestaan door vakkundigen in de landbouw en door een rechtskundige, welke door de Koning worden benoemd. Iedere Landbouwraad brengt ad viezen uit en doet aanbevelingen betreffende de richting van het landbouwbeleid. Hij vaardigt, on der de verantwoordelijkheid van het Centraal Bestuur, reglemente ringen uit voor de toepassing van de bepalingen welke opgenomen zijn in de algemene wet op de om schakeling, de vernieuwing en de aanpassing van de landbouw. Naast de Landbouwraden zullen er Paritaire Comités worden opge richt. Dit Paritair Comité zal kan- tonsgewijze worden opgericht. Het is dan het organisme dat het dichtst bij de landbouwwereld staat. Buiten een door de Koning benoemd rechtskundige, zal het eigenaars en pachters groeperen die eveneens om de vier jaar door de landbouwbedrijfhouders wor den gekozen. De Paritaire Comités zullen waken op de naleving van de door de landbouwraden getrof fen beslissingen en hun eigen be voegdheid zal biezonder ruim zijn op het gebied van de pachtover eenkomsten. Zo zullen ze de overeenkomsten en akten tot wijziging hiervan moe ten bekrachtigen, toezicht hebben op de plaatsbeschrijvingen, bij be twisting tussen pachters en ver pachters zal men voor hen in ver zoening komen en indien deze niet tot stand komt zullen zij erover uit spraak doen, ze zullen de redenen van opzegging kunnen beoordelen enz. Tegen een beslissing zal geen hoger beroep mogelijk zijn. Men kan hierbij aanmerken dat de Vrederechters van heel wat ge schillen zouden ontlast worden, evenals de Rechtbanken van Eer sten Aanleg voor welke thans de zaken in hoger beroep worden ge bracht. Daar zitten onbetwistbaar voordelen in, onder meer dat de zaken door mensen uit het bedrijf zouden beslecht worden en dat men geen maanden of jaren, in hoger beroep, zou hoeven te wachten al vorens zekerheid te hebben. Dit legt dan ook de aanwezigheid van een rechtskundige in hun midden uit. We hebben gezien dat de land bouw een belangrijke sociaal eco nomische sector in de algemene maatschappelijke structuur vormt. Om een einde te maken aan de economische en sociale achteruit- stelling ten overstaan van de ande re categorieën van werknemers, om de landbouw geheel en harmo nisch in te schakelen in het bedrijfs leven van het land, ook om zijn concurrentiemogelijkheden zo bin nen en buiten onze grenzen op te voeren, moeten de doeleinden van het landbouwbeleid worden be paald, gericht, samengesteld en nagestreefd onder de verantwoor delijkheid van de Minister van Landbouw, door een Bureau voor Landbouwordening en oriëntatie dat mede instaat voor een land bouwbeleid op lange termijn. De beginselen van de ordening dienen in verschillende opzichten een zekere graad van soepelheid te vertonen, met inachtneming van het eigen karakter van de land- bouwproduktie, de vraag naar le vensmiddelen en de aan de boe renstand eigen gebruiken. Het Bureau voor Landbouworde ning en -oriëntatie treedt op in overleg met de Commissie van de Europese Economische Gemeen schap, met de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling en met de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Naar het voorbeeld van wat door de meesten van onze partners in de E.E.G. werd verwezenlijkt stelt het Bureau een eerste vierjarenplan op voor de omschakeling, de ver nieuwing en de aanpassing van ons landbouwbestel. Het eerste plan voor economische en sociale ontwikkeling dient zowel uit een nationaal als uit een op de gemeen schap gericht ooqpunt op institu tionele grondslag uitgewerkt te worden. (Zie vervolg 2' bladzijde 4' kolom). Het probleem der landbouwover schotten is een vraagstuk dat sinds jaren om een oplossing vraagt, maar waartegen men nog geen af doend middel gevonden heeft. Het bestaat sinds verscheidene tiental len jaren, vooral dan in Amerika, maar het zal zich binnen kort ook stellen in Europa, wat de toestand nog ingewikkelder zal maken. Einde 1962 bedroegen de land bouwoverschotten in de Verenigde Staten 37 miljoen ton (80 van de wereldstocks) koren en 70 miljoen ton (98 van de wereldstocks) an dere granen. Deze enorme stocks zijn een rechtstreeks gevolg van de Amerikaanse landbouwpolitiek die aan de landbouwers een vast be paalde prijs waarborgt voor hun voortbrenging, hoe groot deze ook vreze. Deze waarborg bestaat voor acht verschillende gewassen. De eerste bedoeling van deze maatregel was natuurlijk aan de landbouwers 'n menswaardig inko men te verzekeren, onafhankelijk van de schommeling der marktprij zen, maar hij had ook als gevolg dat de landbouwers zoveel moge lijk voortbrachten zonder rekening te houden met de opslorpingsmo gelijkheden van de markt Een der gelijk verschijnsel zien we trouwens ook in Nederland wat de melksec- tor betreft. In de States heeft men nu op ver schillende wijze getracht de gevol gen van deze toestand te onder scheppen, echter zonder noemens waardige uitslagen. Zo heeft men de te bewerken en te bezaaien gronden beperkt, ze met 25 miljoen ha verminderd (13 maal de oppervlakte van ons land); maar dank zij de vooruitgang op landbouwgebied Inzake bemesting, ziektebestrijding, zaadveredeling en mechanisatie kwam weldra de voortbrenging weer op haar vroe ger peil. Anderszijds heeft de regering ge tracht de afzet in het buitenland te bevorderen met de overschotten te leveren tegen lagere prijzen of te gen leningen op lange termijn, vooral ten voordele van de onder ontwikkelde gebieden, maar dat bleek weldra een te zware last voor de schatkist. Op een bepaald ogenblik heeft men willen terugkeren naar de vrije markt voor de tot nog toe be schermde gewassen, maar de weer slag hiervan op de landbouwers was zodanig dat men voor een te kort aan opbrengst kon vrezen, zo- j dat de bevoorrading van het land in gevaar kwam. De overschakeling der voort brenging van granen op groenten en fruit, waarvan men denkt dat er steeds voldoende afzet zal kunnen gevonden worden, blijkt volgens de Amerikaanse regering tenslotte nog een van de beste oplossingen, zo de landbouwers in die richting willen meewerken, wat niet zeker is, gezien het toch altijd een over schakeling betekent van het zeke re naar het onzekere. Europa kan tegenover dit vraag stuk niet onverschillig blijven, daar het zelf in een naaste toekomst met overschotten zal af te rekenen heb ben en dus ook naar afzetmogelijk heden zal dienen te zoeken. Op dit ogenblik dekt de Europese voort brenging 95 van het verbruik, en men verwacht dat in 1965, gans het verbruik zal gedekt zijn, met reeds een licht overschot, dat de volgen de jaren zal toenemen. Bij de vast stelling der prijzen zal de Gemeen schappelijke Markt hiermede die nen rekening te houden. Deze prij zen zullen niet van aard mogen zijn dat ze de voortbrenging opdrijven. Voor sommigen kan het wellicht wel verwonderlijk blijken dat we in onze Westerse wereld opge schept zitten met een dergelijk vraagstuk of probleem, dan wan neer er op vele plaatsen in de we reld nog honger geleden wordt. Er worden enorme kapitalen besteed om de onderontwikkelde gebieden vooruit te helpen. Zo men nu eens een gedeelte van dit geld gebruik te voor het opkopen van de voor handen zijnde stocks om voldoende eten te kunnen geven aan de hon- gerleidenden. Zo eenvoudig is het echter ook weer niet. De bevolkingen van de ze gebieden, die over het alge meen aan het arbeiden geen broer tje dood hebben, moeten zelf leren de hand aan het werk zetten. En dit zou wel eens op de lange baan kunnen geschoven worden, wan neer hen de gebraden kiekens in de mond komen gevlogen. Het komt er dus ook op aan de aange boren luiheid van die mensen niet in de hand te werken, want dan komt er nooit een oplossing. Uit dit alles moge blijken dat het systeem der gewaarborgde prijzen, zoals het toegepast wordt in de V. S. A., en ook in Holland, een politiek is die met veel voor zichtigheid moet toegepast worden, wil zij niet tot grote moeilijkheden aanleiding geven. De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1