Handvest van de Landbouwstand. f Z.H. Paus Joannes XXIII. Weekblad Bij het overlijden van ürbeid adelt Voor en door de Landbouwers Nog over het .AALST 8 JUNI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2C80 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging vein de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (7de bijdrage). De grote beginselen die het Bu reau voor Landbouwordening en- oriëntatie met het oog op het land bouwbeleid behoort te bepalen, moeten de volgende gebieden tot voorwerp hebben 1. De agrarische structuur die men dient vast te leggen in het ka der van gewestelijke plannen en de productiestructuren, dit zijn voornamelijk de bedrijfsstructuren, welke doorgaans niet aangepast zijn aan de hedendaagse vereis ten en een hinderpaal vormen voor de inkrimping van de kost prijzen der produkten, de rationelé uitbreiding en de gepaste afschrij ving van de beleggingen evenals voor de best mogelijke aanwen ding van de werkkrachten en van de grond. 2. De markten en de prijzen van de landbouwproducten. Wij moe ten onze mechanismen op het stuk van prijsbeleid en marktorganisatie aanpassen aan de regels van de Europese gemeenschap en een programma in werking stellen dat de Belgische landbouw alle kan sen van slagen moet geven wan neer de Gemeenschappelijke Markt volledig tot stand gekomen is. Het blijkt immers dat de vooruit gang van de produktie in onze landbouwsector niet gepaard gaat met een overeenkomstige vooruit gang van de economische organi satie (dit geldt ook voor het sociale terrein). Daardoor ontstaat een wanver houding tussen aanbod en vraag in de tijd en in de ruimte, in hoe danigheid zowel als in hoeveel heid. Anderzijds is de handelsweg voor de landbouwprodukten al te lang. Hij wordt trouwens steeds maar ingewikkelderen is niet afge stemd op de verovering van de buitenlandse afzetgebieden. 3. De sociale wetgeving waarop de gezamenlijke landbouwers recht hebben. Het Bureau voor Land bouwordening- en oriëntatie zal worden bijgestaan door een Oriën tatie Regelings en Waarborgfonds voor de landbouwmarkten (beleid inzake markten, afzetgebieden en landbouwprijzen) en door een land bouwfonds voor economische en maatschappelijke ontwikkeling (beleid inzake landbouwstructuren en maatschappelijk landbouwbe leid). Het ligt voor de hand dat op het landbouwbeleid van de regering een zeer strikt parlementair toe zicht nodig is. Dit is eveneens het geval voor de maatregelen die ge troffen en aangeprezen worden met het oog op de economische en sociale ontplooiing van de boeren stand. Daartoe zal de regering ieder jaar, ter gelegenheid van de be- spreking van de begroting van landbouw, aan het Parlement een Groen verslag voorleggen, waarin de economische en sociale toestand van de landbouwsector wordt beschreven en kennis wordt gegeven van haar plannen om de toestand van de landbouw te handhaven of te verbeteren reke ning houdend met de economische en maatschappelijke ontwikkeling van gans het land. We gaan thans over tot de alge mene beginselen van het land bouwbeleid en het na te streven doel. De landbouwpolitiek moet er naar streven de landbouw om te schakelen ten einde de landbou wers economische en maatschap pelijke voorwaarden en een le vensstandaard te bezorgen die ge lijkwaardig zijn aan die van de andere werknemers in ons land. Misschien zullen sommigen hier aanstoot nemen aan het woord werknemers omdat ze tuk zijn op hun zelfstandigheid, zoals de middenstander dit doorgaans is. We stellen echter vast dat vele landbouwers er heel wat zouden voor over hebben te kunnen leven op het huidige maatschappelijke vlak van de gewone arbeider. Hier mag geen misplaatste trots op het voorplan treden, want die tij den zijn thans wel voor goed voor bij Dergelijke houding doet ons te veel denken aan De arme edel man van Conscience. Hoe dient men dit te bereiken 1) men moet de landbouwpro ductie opvoeren maar vooral be ter inrichten Ze moet gericht wor den, rekening houdend met de ontwikkeling van de behoeften, met de natuurlijke bestemming van de gronden, met de vooruitzichten die de totstandkoming van de Eu ropese Economische Gemeenschap biedt en met de hulp die aan de ontwikkelingslanden moet ver leend worden. Tenslotte moet de hoedanigheid van de produkten worden bevorderd. (Vervolg 3' bladz. onderaan 1' kolom). De dood van deze grote kerk vorst heeft - alhoewel reeds lang verwacht over de hele wereld een ongemene weerklank gevon den. Dit algemeen meevoelen-zo wel door gelovigen als ongelovi gen - in het groot verlies dat de Kerk treft; bewijst tot welke ont zagwekkende figuur de H. Vader voor de hele mensheid uitgroeide. Dat hij, de eenvoudige boeren zoon zo hoog boven het alledaagse leven en bekrompenheid uitrees, lag hem in hoofdzaak aan zijn ruimdenkendheid, grootmoedig heid en goedheid. Hij waarvan al gemeen verwacht werd dat hij maar een onzijdig overgangs paus zou zijn is een echte revolu tionair geweest. Hij de zoon van eenvoudige noorditaliaanse boeren heeft de Kerk nieuwe prikkels gegeven en vooral de basiswet van het kristen dom, de wet van de naastenliefde waarmee het kristendom staat of valt terug op de voorgrond ge plaatst. Heeft hij niet onze bijzon dere aandacht getrokken op het zo nodige herstel der eenheid on der de kristenen Heeft hij geen brug geslagen tus sen Rome en het socialistische kamp Dit laatste is overigens wel een der meest opvallende ken merken van zijn pontificaat. Kroet- sjev zond in extremis een telegram met beste wensen voor Zijne Hei ligheid. Voor deze Paus, een genie dat zijne grootheid vooral putte uit zijn eenvoud en het haast tot een volmaakt gegroeid evenwicht tus sen geest en hart,-ging de naasten liefde vóór alles. Zijn vaderlijke genegenheid gold vooral de kleinen, de misdeelden, en de verschoppelingen. Hij hield van kinderen. Hij bezocht gevan genissen en beurde de gevange nen op. Als hij op zijn buitenverblijf in Castelgondolfo vertoefde hield hij er aan te voet tussen een haag van deze dorpelingenen boeren de kerk te verlaten om ze van mens tot mens een hartelijk woord te kunnen toesturen. Deze warme menselijkheid die van hem uit straalde onderscheidde hem het meest van zijn voorgangers. Heel het pauselijk ritueel en al de luister van het protokol - waaraan hij zich soms als tegen zijn zin scheen te onderwerpen - vermoch ten niet de glans van zijn goedheid en menslievendheid te doven. Wij herinneren ons nog ergens eens ge lezen te hebben hoe hij ten tijde dat hij nog nuntius was in Frankrijk op een ontvangst moest komen en hoe hij zich totaal op de achtergrond hield en zich omzeggens verborg. Deze reus van onze tijd hield niet van pronkers en mensen die zich zelf op de voorgrond plaatsten. Dat hij een revolutionair was in de ech te betekenis van het woord heeft hij ook bewezen door zijn zorg voor het missiewerk en de onderontwik kelde gebieden. Heeft Joannes XXIII geen tientallen nieuwe IN LANDSE bisschoppen benoemd en zo nogmaals de nadruk gelegd op het oordeel van Christus dat zeker in deze tijd van uizonderlijk belang blijft nl. dat alle mensen in de ogen van de Vader gelijk zijn. Dat hij ook speciaal op onze grote plicht voor de onderontwik kelde gebieden gewezen heeft strekt hem ook tot niet geringe ver dienste. De inzameling in eigen land Broederlijk delen tijdens de vasten gedaan was een nieuwe extra vorm van missioneringswerk. Zijn omwentelingswerk op het vlak van de hervormingen in de kerk zelf hebben opzien gebaard. Dat hij de leek terug op zijn werke lijke plaats in de kerk heeft gezet weet iedereen. Want de kerk dat zijn niet de priesters maar alle chris tenen. De priesters zijn alleen mid delaars. Dat hij verouderde en ver starde vormen in de hiërarchie van de kerk en in de uitoefening van de eredienst zocht te doen verdwij nen heeft hij bewezen door de sa menroeping van tweede Vatikaans Concilie. We hopen hartsgronaig en bidden ervoor dat zijn opzet on der de leiding van zijn opvolger moge slagen. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1