Handvest van de Landbouwstand. Weekblad Een ongewone Wereldmarkt Rechtskundige Dienst. Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Nog over het voor landbouwvoortbrengselen. BURELEN AALST 15 JUNI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ote JAARGANG Nr 2081 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (8e bijdrage). Het landbouwbeleid dat de voor het hiervoren omschreven doel noodzakelijke middelen moet aan wenden beoogt 1) het opvoeren van het op brengstvermogen in de landbouw dank zij de ontwikkeling en de veralgemening van de technische vooruitgang, door de rationele ont wikkeling van de opbrengst te verzekeren, ten einde het aanbod af te stemmen op de afzetmogelijk heden en door het beste gebruik te waarborgen van de opbrengst- factoren, met name de arbeids krachten 2) het verbeteren van de binnen- en buitenlandse afzet en van de produktieprijzen door de uitoefe ning van een actie, die onder meer gericht is op de middelen tot het in de handel brengen van de pro- dukten, door beroep te doen op de ware coöperatie 3) de produktiekosten te vermin deren door coöperatieve actie en gemeenschappelijke uitbating ,- 4) de strenge bescherming en de verbetering verzekeren van de voor de landbouw bestemde gron den. 5) de modernisering van het in gebouwen belegde onroerend ka pitaal en de oordeelkundige uit rusting van de bedrijven te verze keren (bedrijfskapitaal), nl. door kredietverlening op termijn, rente voet-, terugbetalings- en waarborg- voorwaarden, die aangepast zijn aan de eigen kenmerken van de landbouwbedrijvigheid 6) het onderling landbouwkre diet en, derhalve, de eigen finan ciering van de landbouw te ont wikkelen 7) de produkties die het meest aangepast zijn aan de voorwaar den van iedere streek te richten en aan te moedigen 8) een gezinsbedrijfstype te be vorderen en te begunstigen, dat van aard is de moderne opbrengst en handelstechnieken onder de beste voorwaarden aan te wenden en de volledige benuttiging van de werkkrachten en van het kapitaal van de bedrijfsleider mogelijk te maken. Hetlandbouwbeleid inzake struc turen streeft naar de vermindering van de produktiekosten, naar een betere aanwending van de pro duktiefactoren en vooral van de werkkrachten. De aangeprezen hervormingen beogen in hoofdzaak het voortbe staan en de bevordering van het leefbaar en doelmatig werkend gezinsbedrijf, datbeschouwd wordt als bedrijfseenheid en eenheid van inkomen en dat gebeurlijk, in een zeer gespecialiseerde vorm door de coöperatie aangevuld wordt. Dit soort ondernemingsformule is immers het best geschikt om te vol doen aan de vereisten van de mo derne landbouw, althans in West- Europa. Een moderne opvatting van het gezinsbedrijf stelt voorop dat men niet zozeer aan het bedrijf zelf en de daaraan verbonden technische problemen denkt dan wel aan de mens, de bevorderaar en de be werker van ieder produktieproces. Het gezinsbedrijf dient gezien te worden enerzijds in het licht van de vooruitgang die een verhoging van het opbrengstvermogen der werkkrachten met zich brengt en anderzijds in het licht van de diep gaande hervormingen die de alge mene groei in de landbouwsector teweegbrengt. Om een met deze groei overeenstemmende doelma tigheid te behouden, dient het ge zinsbedrijf zich aan de technische vooruitgang aan te passen. Dit moet een dynamische inslag heb ben. Uit een in verscheidene Europe se landen door de Europese Orga nisatie voor Economische Samen werking ingesteld onderzoek, blijkt dat een landbouwbedrijf, om le vensvatbaar te zijn, twee arbeiders volledig te werk moet kunnen stel len gedurende 2.400 a 3.000 uren per jaar. Naargelang van de ontwikke- lingsstaat van de landbouw, de kwaliteit van de zones, de aard rijkskundige ligging van de land bouwbedrijven ten opzichte van bepaalde afzetmogelijkheden, de met de landbouw verwante voor zieningen van sommige gewesten enz., zal de oppervlakte die nodig is voor een rendabele tewerkstel ling van twee arbeidskrachten vanzelfsprekend aanzienlijk schom melen. Het is eveneens duidelijk dat het begrip gezinsbedrijf mettertijd zal ontwikkelen, niet alleen tengevol ge van de technische vooruitgang, maar ook van de verbeterde le venswijze van alle standen van de maatschappij (het persoonlijk in komen op zijn minst gelijkwaardig en injminder tijd verdiend). j (Vervolg 3C bladz. onderaan 1' kolom). De Europese Economische Ge meenschap is in de wereld de grootste invoerder van landbouw- produkten en wordt daarna direct gevolgd door Engeland. Zelfs zon der de aansluiting van Engeland is het landbouwbeleid van de E.E.G. reeds van grote invoed op de we reldmarkt, maar wanneer ook En geland nog tot de E E.G. zou toetre den, zou zich daarmee een gebied vormen, dat voor verschillende pro- dukten drie vierden van de wereld- invoer op landbouwgebied voor zijn rekening zou nemen. Maar de wereldmarkt voor land bouwvoortbrengselen vertoont thans geen gezond beeld, daar de prijzen er ver beneden de kosten van voortbrenging liggen. Zo be dragen, bijvoorbeeld de wereld marktprijzen van tarwe en suiker onderscheidelijk 70 en 40 van de kostprijs, terwijl de wereldmarkt prijs van vlees overeenkomt met ongeveer 45 van de normale prijs. Dank zij een dergelijke toestand helpt de rest van de wereld, waar onder de E.E.G.Engeland aan goedkope voeding (Engeland heeft praktisch geen landbouw en is voor zijn voeding bijna totaal af hankelijk van de invoer), en ver schaft aan Rusland en China de mogelijkheid, bij mislukking van hun landbouwrevolutie, goedkoop landbouwprodukten op de wereld markt te kopen. Een ander gevolg is dat arme en zelfs rijke uitvoer- landen gedwongen worden hun voortbrehging geleidelijk te beper ken, waarbij arme landen, zoals bij voorbeeld Argentinië, het ergst ge troffen worden. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 23 juni tus sen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Terwijl de wereld honger lijdt, heeft men dus een stelsel opge bouwd dat fataal moet leiden tot een vermindering van de voort brenging van voedingsmiddelen in de wereld. Men brengt inderdaad niet voort om met verlies te verko pen. Men zou er zich moeten reken schap van geven dat door op deze weg voort te gaan een ernstige landbouwrevolutie wordt voorbe reid. Een afwentelen van de land bouwoverschotten op de ontwikke lingsgebieden, kan aan deze lan den wel een tijdelijk voordeel ver schaffen, maar het lost voor de voortbrengende landen het prijzen- probleem niet op, wel integendeel, daar deze landen niet bij machte zijn winstgevende prijzen te beta len. Daarbij dient men zich af te vra gen of een dergelijke vorm van hulpverlening op lange termijn wel te verrechtvaardigen is, daar op die wijze de nodige eigen kracht inspanning van die landen eerder wordt verzwakt dan versterkt. Voorts moet worden voorkomen dat op deze wijze een nieuwe dui delijke afhankelijkheidsverhouding wordt geschapen, die door de na tionalistische leiders van jonge sta ten zeker niet wordt begeerd. Verder kan het ook moeilijk een normale toestand genoemd worden dat de regeringen van de voort brengende landen de overschot ten van de landbouwers tegen winstgevende prijzen opkopen, om ze daarna met groot verlies op de wereldmarkt aan de man te bren gen. Hoe er aan dit alles een oplos sing moet gebracht worden is een zeer moeilijke vraag en we begrij pen zeer goed dat de landbouw- onderhandelingen op Europees of op wereldvlak niet van een leien dakje lopen. Er komen hierbij zo vele dingen om de hoek kijken. Bij het neerschrijven van deze enkele overwegingen was onze be doeling dan ook alleen de aan dacht van onze landbouwers op de bestaande problemen te vestigen. Dergelijke vraagstukken worden niet opgelost met betogingen en redevoeringen, maar wel met ern stige onderhandelingen tussen de landbouwers en hun regeringen enerzijds, en tussen de verschillen de regeringen anderzijds. De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1