Weekblad Handvest van de Landbouwstand. Burelen en Magazijnen gesloten. BOERENBETOGING Rechtskundige Dienst. I Voor en door de Landbouwers De welgelukte te Oudenaarde* BURELEN Arbeid adel t Nog over het AALST 22 JUNI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42i,te JAARGANG Nr 2082 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (9e bijdrage). De verwerving van de eigendom van het gezinsbedrijf kan gebeuren door erfopvolging of door aankoop. De landbouwer moet eigenaar zijn van zijn voornaamste werkinstru ment de grond. Wij verwijzen hiervoor ook naar onze artikels in voorgaande nummers van ons blad verschenen over het recht van voorkoop. Er komt echter nog meer kijken. Men moet de versnippering van de gezinsbedrijven vermijden door middel van geschikte bepalingen, inzonderheid door de aanpassing van de erfopvolging en van het be lastingstelsel, toekenning bij voor keur van het gezinsbedrijf in volle eigendom aan de overlevende echtgenoot of aan elke erfgenaam in rechte lijn, toekenning in bijko mende orde en bij voorkeur van de woon- en bedrijfsgebouwen, sa men met een recht van voorkoop of van voorpacht op de andere percelen, invoering van de arbeids overeenkomst met uitgesteld loon ten voordele van de kinderen die een rechtstreeks of werkzaam aan deel hebben gehad in de uitbating, zonder ooit een loon of een deel in de winst op te strijken, zodat dit uitgesteld loon dan tegenover de andere erfgenamen een schuldvor dering op de nalatenschap wordt, vrijstelling van successierechten ten voordele van erfgenamen die een landbouwbedrijf van het type gezinsbedrijf overnemen om het daadwerkelijk in bedrijf te nemen. Men moet de oprichting van le vensvatbare en doelmatige gezins landbouwbedrijven bevorderen, ook met kleinere bedrijven door uitbreiding leefbaar te maken, door verminderingen van het re gistratierecht toe te passen op de overgang van onroerende goede ren die tot doel hebben gezinsland bouwbedrijven te vormen of vor ming ervan voor te bereiden,- door beperking van overheidswege van de verkoopwaarde van de gron den ,- door het verlenen aan de landbouwers van kredieten tegen gunstvoorwaarden, door overname bij vererving of aankoop van grondeigendommen, door inbe- drijfstelling van door jonge gezin nen beheerde bedrijven, door mo dernisering en uitrusting van le vensvatbare landbouwbedrijven. Men dient de samenvoeging van bedrijven en zelfs van beroepen te verbieden, indien zij de omvang van een gezinsbedrijf overtreffen. Men moet de overgang van de grond bevorderen in handen van degene die hem bebouwt, door de beperking van overheidswege van de pachtprijs van de gronden die bij ons veel te hoog ligt en die dringend in Verhouding moet ge bracht worden met de opbrengst- waarde. Ook aan het pachtstatuut zou er moeten gedokterd worden. De ver eiste herziening moet geschieden met het doel de toegangsmogelijk heden van de uitbater tot de grond eigendom te verbeteren en inmid dels ervoor te zorgen dat de pach ter zijn beroep in de best mogelijke voorwaarden kan uitoefenen. In dien men orde wil brengen in de landbouwsector dan moet men, om te beginnen, alle pachtovereen komsten in het land op dezelfde lijn stellen, door op een bepaald ogenblik, wanneer de omschake- lingswet wordt uitgevaardigd, een nieuw beginpunt vast te stellen. Dank zij deze maatregel moet het mogelijk zijn slechts modelpacht overeenkomsten over te houden, de bedragen van de pachtprijzen tot een normaal peil te brengen, de rechten van de huurder te bevesti gen en ten slotte de vervaltijden voor de ingebrüikneming van de ercelen van hetzelfde landbouw- edrijf eenvormig te maken. (Zie vervolg 2' bladzijde 2' kolom). Ten einde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel verlof ge ven voor de WEEK van 1 tot en met 6 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz. De Bestuurder. Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 6 juli niet verschijnen. In ons blad van verleden week hebben wij de oproep opgenomen uitgaande van het A.B.S. voor de betoging van 16 dezer te Ouden aarde. Alhoewel deze oproep zeer laat tijdig werd medegedeeld hebben tientallen Jandbouwers uit ons ge west niet geaarzeld en togen ver leden zondag naar Oudenaarde om op te stappen in de betoging die onder alle oogpunten als zeer gelukt mag worden genoemd. Honderde traktoren reden in de stoet en duizende boeren gaven uiting aan hun misnoegen over de onverantwoorde maatregel door de regering getroffen inzake uit voerverbod van eetaardappelen, alsmede over de gehele landbouw politiek van ons staatsbestuur. Het is niet de eerste maal dat wij onze lezers attent hebben gemaakt op het feit dat wij het volstrekt niet eens zijn met de landbouwpolitiek welke door onze regeerders ge volgd wordt, meer in het biezonder dan over de politiek inzake het aardappelbeleid. Wij verwijzen in dit verband naar het artikel ver schenen in De Koornbloem van 20 april 1963. Onze lezers die met zorg ook de oude nummers bewaren zullen er goed aan doen dit artikel nog eens te herlezen. Wij hebben er toen op gewezen dat er volstrekt geen re den was om tot die onzalige maat regel van het verbieden dat er aardappelen zouden uitgevoerd worden naar de landen die geen lid zijn van de E.E.G., over te gaan. Wij herhalen hier nogmaals dat noch de voorbije winter, noch de feitelijke voorraad aan aardappe len deze maatregel kunnen wetti gen. In bepaalde streken zijn er op dit ogenblik zelfs zoveel aard appelen in voorraad dat ze als veevoeder worden verkocht tegen de prijs van 30 en 40 centiem het kilo. In de omliggende landen is de winter al even guur geweest als bij ons en toch hebben onze nabuur landen het onnodig geacht hun toevlucht te nemen tot verbodsbe palingen van uitvoer van eetaard appelen. Wij begroeten dan ook met volle sympathie de indrukwekkende be toging die verleden zondag te Ou denaarde heeft plaats gehad en wij sluiten er ons volledig bij aan, maar wij betreuren enkel en alleen dat deze betoging wel minstens drie maanden te laat komt. Een protest op tijd gehouden is tien maal zoveel waard als een uiteen zetting van grieven die achter de feiten nahinken. Wij hebben de opschriften gele zen en kunnen ze volledig beamen, maar wij weten niet of ook de on dergrond van de verbodsbepalin gen werd aangeraakt, namelijk de bezorgdheid door alle middelen te bereiken dat het index-cijfer niet zou stijgen en daar ligt nochtans de knoop van de ganse geschie denis. Weer blijkt hieruit dat in ons land de arbeiderssector heel wat meer wordt beveiligd dan de landbou werssector. Wij hebben er niets aan dat men uitpakt met een overigens zeer theoretische wet op de pari teit, wanneer in de praktijk blijkt dat men voortgaat de arbeiders stand als een troetelkind te behan delen. In verband hiermede stippen we aan dat het voorstel gedaan door Van Hemelrijck en consoorten een belasting te stellen op de margari ne eenparig verworpen werd door de socialistische mandatarissen die wel hoog opgeven met hun Hand vest voor de Landbouwersstand maar het gemelde voorstel nu naar de scheurmand schijnen te verwij zen. Hoe de zaak nu ineenzit hebben wij zoals vermeld uiteengezet in (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 23 juni tus sen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5. te AALST. O De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden,

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1