Handvest van de Landbouwstand. LAND en OU w Burelen en Magazijnen gesloten. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Nog over het AALST 29 JUNI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42,te JAARGANG Nr 2083 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Gans de geschiedenis van de mensheid door heeft het vraagstuk van voeding en voortbrenging het wereldgebeuren beïnvloed. In vele gevallen werd het lot van volkeren er beslissend door bepaald. Het is de oorzaak of een aanspo ring geweest van volksverhuizin gen en oorlogen, van de ontwikke ling der techniek en van maat schappelijke hervormingen. Het is steeds een punt van belang ge weest in de politieke verhoudingen. Hadden in het verleden niet juist zij de politieke macht, die beschik ten over de sleutels van de graan silo's in het Egypte van Jozef, in het oude Rome van brood en spe len En worden ook nu de verhoudin gen in de wereld niet voor een groot gedeelte bepaald door de mate van voedingsbronnen, voort brenging en honger, door de ver houding tussen gebieden met over schotten en met tekorten Enkele eeuwen geleden kenden wij in onze gewesten nog de primi tieve landbouwmaalschappij, waar 80 van de bevolking op het land werkte. Slechts ongeveer een vijf de van de voortbrenging kwam op de markt voor de overige 20 van de bevolking. Pas in de laatste 200 jaar heeft zich in West Europa op dit gebied een grote verandering voltrokken. De betekenis van de landbouw daalde steeds minder mensen wa ren in de landbouw werkzaam, maar hun produktie was niet meer zozeer voor eigen gebruik dan wel voor de markt. Zo ontstaat een moderne nijverheids staat, waarin slechts 10 °/o van de bevolking voe dingsmiddelen voortbrengt en de rest in de nijverheids- of de dien- stensektor werkzaam is. Het overgrote deel van de we reld is echter nog ver van dit ont wikkelingspeil verwijderd, en wij zien er nog een toestand die ver gelijkbaar is met deze van dui zenden jaren geleden. Daar werkt nog 60 a 80 in de landbouw, daar kampt men met een tekort aan voeding en zelfs met honger. De hele wereld wordt zich nu stilaan bewust van de tegenstellin gen tussen rijken en armen tussen wat de Angelsaksers noe men de have's en de have not's Door de uitbreiding der verkeersmiddelen en door de snel- le opgang naar zelfstandigheid van deze gebieden heeft zich deze bewustwording verscherpt en is daarmede een vraagstuk van eer ste orde geworden. Het vraagstuk is zelfs aanzienlijk klemmender dan bij gelijkaardige toestanden in vroeger eeuwen, om dat de oplossing ervan beïnvloed wordt door het ideologisch politiek konflikt Oost West. En bovendien omdat thans de tijd een veel gro tere rol speelt. Waar vroeger met eeuwen kon worden gerekend, wordt het nu een kwestie van en kele tientüllen jaren. Hoe ziet er dan de toestand nu uit De wereldbevolking van nu bijna 3 miljard, zal in het jaar 2.000 de 6 miljard hebben overschreden. Van de drie miljard van nu is on geveer de helft onvoldoende ge voed en leeft in slechte voorwaar den. Hoe wordt deze verhouding aan het einde van deze eeuw De toename van de bevolking is im mers niet overal gelijk. Redelijkerwijze kunnen we aan nemen dat in het laatste gedeelte van deze eeuw de bevolking van de westerse landen met ongeveer 20-30 zal toenemen, deze van Azië (zonder Japan) met 150 en deze van Zuid Amerika met 180 Dat betekent dat de zes miljard van het jaar 2.0C0 voor 80 ZQ1 wonen in wat nu de minder ont wikkelde landen zijn, en slechts 20 *n de nu ontwikkelde landen. Dit moet U de belangrijkheid van het vraagstuk dat gesteld wordt doen begrijpen. Pas in de laatste jaren geeft de voortbrenging een gunstiger beeld ten overstaan van de bevolkings- aangroei de landbouwvoortbren- ging stijgt jaarlijks met 3 de be volking met 2 Tegen het einde van onze eeuw zal de graanvoort- brenging moeten verdubbelen, en die van de dierlijke sektor moe ten vertienvoudigen, wil er dan voldoende voedsel zijn voor de mensheid. Dat doet heel wat problemen rijzen. We moeten bereid zijn om financiële en technische hulp ter beschikking te stellen. En kennis De boeren van de gehele wereld behoren kennis te krijgen van wat de onze als vanzelfsprekend be schouwen. {Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom) (10de bijdrage) Er is niet veel grond in ons land en het is zaak er het beste gebruik van te maken. Ook de levensvoor waarden op het platteland dienen te verbeteren. Daarom wordt een Rijksdienst voor Reorganisatie en Herverkaveling van de Landelijke Grondeigendommen en voor mo dernisering van de landelijke wo ning opgericht, die, in verstand houding met het Bureau voor Land- bouwordening en -oriëntatie, in het bijzonder tot opdracht zal hebben alle handelingen uitte lokken en sa men te ordenen welke kunnen bij dragen tot de oprichtlnq van le vensvatbare gezinslandbouwbe drijven. Dit geldt eveneens voor de ruim telijke ordening van het platteland en van het kader waarin de land bouwbedrijven werken, voor de uitvoering van verkavelings- en ruilverrichtingen in der minne, voor de instandhouding en de ver betering van het grondbezit (ont ginning, afwatering, gebeurlijk be- vloeiïng, verbetering van de land bouwwegen, modernisering van de landelijke woning, drinkwatervoor ziening enz.) Dit gaat ook nog op voor de aan wending van de gronden op de best geschikte wijze, onder meer Ten einde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel verlof ge ven voor de WEEK van 1 tot en met 6 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz. De Bestuurder. Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 6 juli niet verschijnen. Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN door een ordelijke bebossing van de niet winstgevende gronden, evenals door een zo opbrengend mogelijke aanwending van het grondbezit. In dit laatste geval gaat het erom een economisch ver antwoorde keuze van teelten en methoden te doen. Natuurlijk moe ten wij op dit gebied vertrouwen stellen in de landbouwer, die vaak beter dan wie ook de mogelijkhe den kent van de door hen uit gebate gronden. Wanneer men nochtans de ken merken van de afzetgebieden en van de persoonlijke beroepsbe kwaamheid kent dient men ook re kening te houden met de weten schappelijke gegevens die worden verschaft door het in kaart brengen van de bodem (pedologische en fy- tosociologische (plantensociologi- sche) kenmerken. Het in kaart brengen van de bodemgeschiktheid komt neer op een transpositie of overdracht van de bodemkaart in economische en maatschappelijke gegevens. Al dus zal men steeds betere aanwij zingen kunnen geven omtrent de beste methoden voor het produk- tief maken van de bodem en dit zal uiterst nuttig zijn om een al te vaak voorkomende verspilling van goe de gronden tegen te gaan. De rijksdienst voor reorganisatie en herverkaveling van de landelij ke grondeigendommen en voor modernisering van de landelijke woning wordt opgericht met als kernbestanddeel de thans op dat gebied bevoegde diensten, die ech ter verspreid zijn over het Ministe rie van Landbouw of over parasta- tale instellingen. Hij beschikt over een recht van voorkoop dat in be paalde omstandigheden uitge oefend mag worden. De opdrachten welke de her waardering van de gronden vergt dienen enerzijds te worden samen geschakeld onder de leiding van een vereenvoudigde directie en anderzijds in grotere mate te wor den toevertrouwd aan instellingen die de werkelijkheid van meer na bij volgen. Aan de gemeenten en verenigingen van gemeenten kun nen daartoe ruimere bevoegdhe den en machten worden verleend, die zij in het raam van de het plan en met de hulp, de raadgevingen en de stoffelijke bijstand van de be voegde Rijksdienst behoren aan te wenden. {Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Postcheckr. S. M. Redt U Zrlvrn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zondei aanduiding der bron is verboden Abonnementsprijs 96 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers.

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1