DE AARDAPPELEN Handvest van de Landbouwstand. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Nog over het AALST 13 JULI 1963 Verschijnt iedere zaterdag 42',te JAARGANG Nr 2084 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. nog in het brandpunt van de belangstelling. In ons nummer van 22 juni had den we het over de betoging te Oudenaarde gericht tegen de on duldbare prijzenpolitiek van de regering ook inzake aardappelen. Gaan we ook in ons land toe standen beleven zoals we die in de televisie gezien hebben te Sint-Ma- lo in Bretanje, waar de boeren uit protest tegen de uiterst lage prijzen de wegen volgestrooid hebben met hun aardappelen zodat deze herschapen werden in een reus achtige brei door de auto's en schier onberijdbaar werden Het ziet er naar uit Men weet dat het Ministerie van Landbouw prijzenkommissies heeft ingesteld in de twee grote produc tiegebieden namelijk de beide Vlaamse provincies Oost- en West- Vlaanderen en de streek rondom Mechelen In deze kommissies ze telen afgevaardigden van de aard appelvoortbrengers en afgevaar digden van de handel. Zij moeten trachten een zo billijk mogelijke prijs voor de aardappelen vast te stellen. Om nu in deze beide voortbren- gingsgebieden de onderlinge me dedinging tussen de handelaars te voorkomen moet men tot een sa menwerking komen tussen deze twee gebieden. Dat stelsel heeft tot heden toe niet veel opgeleverd, en daarom liet men alweer het hekken aan de oude stijl hangen. Voor samenwerking is steeds, onder gelijk welk regiem goede wil nodig en die schijnt ver zoek te zijn geraakt. Inderdaad midden juni wos er in het Mechelse een handelsgroepering d i e systema tisch afweek van de overeengeko men prijs Het Ministerie van Land bouw had, na onderling overleg tussen de beide prijzenkommissies de prijs voor de Eerstelingen vast gesteld op 2,90 F. De bedoelde groe pering wou enkel 2,75 F geven en trok zich terug uit de prijskommis sie Mechelen. Dit had als gevolg dat de hande laars in Oost en West Vlaanderen ook hun verdere medewerking aan de prijzenbepaling gingen weige ren. Ze beloofden nochtans de door hun prijzenkommissie vastgestelde prijs van 2,30 F te zullen eerbiedi gen, maar nog dezelfde dag be paalde de bovengenoemde han delsgroepering de prijs op 2,25 F. Toen trad een van de belangrijk ste landbouwersorganisaties in het strijdperk en wist van verschillende handelaars te bekomen dat ze zich zouden houden aan de prijs door de prijzenkommissies vastgesteld op voorwaarde echter dat ook de betrokken handelsgroep Mechelen hetzelfde wou doen. Er werd dan een akkoord bereikt tussen de twee prijzenkommissies en de prijs werd vastgesteld op 2,20 F. Maar wat deed de handels groepering van Mechelen Ze deelde per telegram een paar uren later aan haar leden mede dat ze de prijs vaststelde op 1,80 F en na tuurlijk, van de weeromstuit, werd door de prijzenkommissie in de Vlaanders, die nochtans aanvan kelijk bereid was geweest ook 2,20 F uit te betalen nu de prijs ook op 1,80 F gesteld. Als dit aldus blijft voortgaan dan gaan we evenals in Frankrijk, ook nog prijzen van 1 F het kilo bele ven. Nu hebben we goed uit te va ren en te sakkeren tegen de aard appel-handelaars maar zolang de Regering er zich niet gaat mee be moeien en wel door het nemen van dwingende maatregelen staan we als Don Quichotte tegen molens te vechten. Wij menen dat men bij dergelij ke noodtoestanden met gerust ge moed de beginselen van vrijheid inzake vraag en aanbod aan zijn laarzen mag lappen en dat men niet moet terugschrikken voor het wapen van de staatstussenkomst. Dat is zeker niet strijdig met de en cycliek Mater et Magistra Wij vinden het echter wat pot sierlijk dat men hierover in een be paald landbouwblad alleen weet te schrijven Daarom klagen wij deze toestand aan zonder overi gens werkelijk doortastend op te treden en passende tegenmaatre gelen te eisen. De boeren zijn hier mee niet gediend en hebben lang genoeg aan de klaagmuur gestaan, zonder dat iemand er meelij mee had. Trouwens wij vragen geen meelij, enkel rechtvaardigheid en recht op een menselijk bestaan. Wij vinden het nog veel onge paster te schrijven De produ centen uit het betrokken gebied dienen voor zichzelf uit te maken in hoeverre zij hun eigen belangen en die van hun standgenoten die nen door hun produkten nog lan ger tegen gedrukte prijzen te ver kopen Dat komt erop neer dat men de producenten in de steek laat en hen dan op de koop toe nog hui- (Zie vervolg onderaan hierneven.) (llde bijdrage). Een vijfde minimumnorm is het beginsel van het veranderlijk kapi taal. Dit betekent dat de coöpera tieve vereniging over een vlottend kapitaal dient te beschikken (ge volg van het vrije in- en uittreden van de leden) 6) het beginsel van het persona lisme en van het acapitalisme, na melijk uitbetaling aan de houders van maatschappelijke aandelen van een beperkte intrest In geval van terugtrekking van de leden terugbetaling van ten hoogste hun maatschappelijke aandelen ,- in ge val van ontbinding van de vereni ging onbaatzuchtige overdracht aan andere landbouwcoöperatie ven of unies van coöperaties van het geheel of van een gedeelte dat ten minste de helft bedraagt van het verschil tussen het nettoactief en het maatschappelijk kapitaal 7) het ristornobeginselverdeling van de jaarlijkse overschotten on der de vennoten naar rata van de omvang van hun verrichtingen met de coöperGtie tijdens het afge lopen boekjaar 8) bovendien zijn de maatschap pelijke aandelen op naam en en kei vatbaar voor overdracht mits toestemming van de Raad van Be heer. Anderzijds mag men de nood zaak niet uit het oog verliezen de coöperatieve verenigingen te groeperen in ruimere organen. Men dient, met name naar Frans voorbeeld coöperatie unies en fe-t deraties op te richten. De coöperatie unies zijn coöpe ratieve groeperingen van coöpe raties die zorgen voor de aankoop, het opslaan, de gemeenschappe lijke verkoop voor rekening van aangesloten organen. Ze voorzien in de kwantitatieve of kwalitatieve ontoereikendheid van de produk tie of van de grondstoffen die aan hun leden moeten geleverd wor den. Ze verrichten voor rekening van chelachtig de les gaat spellen. Dat vragen de boeren niet, ze vragen passende, doeltreffende maatrege len, die ook wel eens hard mogen zijn. Een openbare aanklacht vol staat niet, wanneer er geen straf vonnis op volgt. De regering moet in deze aangelegenheid tussenbei de komen. coöperatieven voor dienstverstrek king, zoals coöperaties voor ge meenschappelijk gebruik van ma terieel reparatiediensten (hierbij wordt in hoge mate, zij het op een wijze die kan verantwoord worden afgeweken van het uit sluitingsbeginsel). Zij gaan over tot verrichtingen die alleenstaande coöperaties welke in voorkomende gevallen niet groot genoeg zijn niet kunnen uitvoeren bewaring en verwerking van vlees, vruchten en groenten, valorisatie van vlees- afval, enz. Gemengde unies van landbouw coöperaties en van verbruiksvere- nigingen dragen bij tot de normali sering en de moralisering van de markten. Van hun kant streven de federaties van landbouwcoöpera ties een zedelijken beroepsdoelna. Zij verdedigen de stoffelijke en zedelijke belangen van de aange sloten coöperatieve verenigingen, beslechten gebeurlijke geschillen tussen coöperatieve verenigingen in der minne (scheidsgerecht), staan deze laatsten met raad en daad bij in hun organisatie en wer kingsaangelegenheden, oefenen geregeld toezicht uit op gans hun boekhouding, voeren propaganda ten gunste van de ontwikkeling van de landbouwcoöperatie en legqen zich toe op hun opvoeden de taak. De federaties van landbouwcoö peraties worden in hun actie ge steund door een Nationaal Cen trum voor Landbouwcoöperatie. We zullen thans een woord zeg gen over de manier waarop het landbouwkrediet zou moeten gere geld worden. De organisatie hier van dient door de wet te worden geregeld. Er dient een onderscheid te wor den gemaakt tussen a) privaatrechterlijke instellin gen, namelijk de plaatselijke fond sen voor onderling landbouwkre diet, de gewestelijke fondsen voor onderling landbouwkrediet en het gemeenschappelijk waarborgfonds van de gewestelijke fondsen voor landbouwkrediet die burgerrech telijke coöperatieve verenigingen moeten zijn met een veranderlijk kapitaal en ledenaantal. De gewestelijke fondsen voor onderling landbouwkrediet zijn ge groepeerd in een nationale federa tie. Dit beroepsorgaan is ermee be last ze te vertegenwoordigen op [Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Wen kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1