Acht miljoen boeren te veel Handvest van de Landbouwstand. Burelen en Magazijnen gesloten. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Nog over het AALST 20 JULI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42bte JAARGANG Nr 2085 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lcmc 1 gegeven door de lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Enkele maanden geleden liet zich Professor Coppée, de Vice-Voorzit ter van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, deze uitspraak ontvallen tijdens een voordracht in Den Haag. Er zouden volgens hem in de Europese Economische Ge meenschap (dus in de zes landen te zamen) acht miljoen boeren te veel zijn, en hij voegde erbij dat de be perking inzake voortbrenging van kolen slechts kinderspel zou zijn vergeleken bij de beperkingen op landbouwgebied die de volgende jaren zouden noodzakelijk blijken. Het is mogelijk dat Professor Coppée over gegevens beschikt die een dergelijke pessimistische uitspraak rechtvaardigen, toch zou men voorzichtig dienen te zijn met dergelijke uitspraken. Voorgaande jaren heeft de Hoge Autoriteiteit voor Kolen en Staal ook voorge houden dat er veel te veel kolen voortgebracht werden, en op grond hiervan werden bij ons en elders vele mijnen gesloten. Waartoe een dergelijke onvoor zichtige politiek geleid heeft, heb ben we de voorbije winter aan den lijve kunnen gevoelen Stel u voor dat de Europese Ge meenschap op landbouwgebied een gelijkaardige politiek zou gaan volgen, tot welke katastrofale gevolgen dit zou kunnen leiden op gebied van de voedselvoorziening. Inzake landbouwprodukten is te veel toch nog te verkiezen boven te weinig Zo er in de Europese Gemeen schap acht miljoen landbouwers moeten verdwijnen, dan betekent zulks ook het wegvallen van vele bedrijven, waarvan de weerslag diep zou aangevoeld worden, niet alleen door de landbouw bevol- king, maar ook in vele andere sek toren en eveneens op de arbeids markt. Het is waarschijnlijk dat in de landbouw, evenals in de andere takken van de economische bedrij vigheid, zich verdere aanpassingen zullen voltrekken, en dat de bewe ging die we sinds jaren vaststellen verder zal uitdeinen, of ze echter een dergelijke katastrofale vorm zal aannemen valt te bezien. Wen selijk blijkt het echter in geen ge val, en het zou zeker een zeer ge vaarlijke politiek zijn van de Ge meenschap indien ze maatregelen zou treffen om dit doel te bereiken. Wat is nu de toestand op land bouwgebied Ousy, in zijn studie L'Agriculture et le Marché Com mun geeft de volgende cijfers België 345.000 10 Duitsland 4 781.C00 20% Frankrijk 5.135.000 26% Italië 6.691.000 35% Luxemburq 35.000 26 Nederland 509.000 12 De 6 landen 17.496.000 24% Naar de vooruitzichten van Pro fessor Coppée zou dus het aantal landbouwers in de Gemeenschap met de helft moeten verminderen. Aldus zou het percentage van de Verenigde Staten dicht worden be naaerd, waar de landbouwers 12% uitmaken van de totale aktieve be volking. Hier weze echter onmiddellijk aan toegevoegd dat, zoals uit bo venstaande cijfers blijkt België niet in de eerste plaats bedoeld wordt. Bij ons bedraagt de oppervlakte landbouwgrond reeds meer dan 5 hectaren per aktieve arbeidskracht en zulks met een dichte veebezet ting. Deze verhouding kan niet als slecht worden bestempeld en be hoedt ons ook voor scherpe daling in de toekomst. Maar wat de Gemeenschap in haar geheel betreft, indien de Amerikaanse verhouding als een ideaal wordt beschouwd, en men dit zal trachten te bereiken door allerlei bestuurlijke en door de opgelegde maatregelen, dan is de vrees gegrond dat de gemeen schap der zes een sociale ver gissing zou begaan, het zou de om schakeling betekenen van de land bouw, daar waar deze nu het fami liaal bedrijf als grondslag heeft. Daarom kan men de zwartgallige uitlatingen van Dhr Coppée als ongelukkig beschouwen. Er be staan vele redenen om te twijfelen aan de gegrondheid en de om vang van zijn voorspelling; ook op het gebied van de kolenmarkt werden reeds ernstige vergissin gen begaan dit weze een aan sporing tot voorzichtigheid inzake landbouwbeleid. Indien het verkeerd is onze boe ren de Euromarkt voor te stellen als een Eldorado, moet men hen an derzijds ook niet de schrik op het lijf jagen. (12de bijdrage). Ditmaal zullen we het hebben, althans als inleiding, over de we tenschappelijke uitrusting van de landbouw. E)e wetsbeschikkingen die onlangs getroffen werden over het kultureel verlof kunnen ook van toepassing zijn voor onze landbou werszonen en het is goed dat we dit niet uit het oog zouden verlie zen, doch daarbuiten los van het onderwijs in dagscholen moet de technische vak en economische opleiding van de landbouwers zo spoedig mogelijk opgevoerd en veralgemeend worden. Een inspanning tot betere inrich ting en samenbundeling dringt zich op en daartoe moet een Na tionaal Centrum voor Landbouw onderzoek opgericht worden. Het is zaak dit onderzoek uit te breiden onder meer op het gebied van de landelijke economie (boekhouding en beheer van de bedrijven, het in de handel brengen van de produc ten en het onderzoek van de afzet cjebieden....) evenals op dat van de voortbrenging van dieren en voe der. De verspreiding van de vooruit gang op landbouwgebied moet worden bevorderd onder leiding van een Nationale Raad voor Landbouworganisatie door de uit breiding van studie- en voorlich- tingsgroepen samengesteld uit landbouwers (cfr. Centres d'Etu- des techniques et agricoles in Frankrijk) en de versnelde uitbrei ding van het kader van de land- bouwtechnici en monitors (een de zer laatsten per gemeente of vere niging van gemeenten). Er moet een verband worden ge- In overeenstemming met de van kracht zijnde voorschriften betref fende de wettelijke feest en rust dagen, zullen we onze magazijnen en burelen sluiten op maandag 22 juli e.k. Onze zaakvoerders en kliënten worden verzocht daar rekening mee te houden. legd tussen het onderwijs, het land bouwonderzoek en het doordrin gen van dit alles tot bij de land bouwers Dit contact is inderdaad onontbeerlijk. Het mag echter niet berusten op de goede wil van de enkelingen doch het dient op een organische en administratieve leest te worden geschoeid. Laten we het nu hebben over een uiterst dringend vraagstuk, namelijk dit van de landbouw markten. Vooreerst weze opge merkt dat het, om zeker tot een lotsverbetering van de landbouw te komen - zonder aan de belangen van de andere arbeiders te scha den en ook zonder dat doel tegen te werken door een soms kortzich tige politiek inzake het indexcij fer van de kleinhandelsprijzen der voedingswaren - ten zeerste ver eist is dat de Minister van Econo mische Zaken en de Minister van Landbouw samen worden belast met de reglementering en de ge zondmaking van de economische activiteiten waarvan de landbouw zijn uitrusting en zijn grondstoffen betrekt, evenals van de activiteiten die erin bestaan de landbouw- of voedingsvoortbrengselen te kopen, te verwerken en te verdelen. Het is van belang dat gezorgd wordt voor evenwicht tussen vraag en aanbod naar landbouwproduk ten, met name door een oordeel kundige gerichtheid van de voort- brengsten (taak van het Bureau voor Landbouwordening en oriën tatie, hierin bijgestaan door het Oriëntatie-, Regularisatie- en Ga rantiefonds voor de landbouw markten) en door de bevordering van de verkoop zowel in het bin nen als in het buitenland. Bij het richting geven aan cultu ren en teelt dient natuurlijk te wor den uitgegaan van de mogelijkhe den inzake de afzetgebieden, zo dat een goede kennis van deze af zetgebieden van aanzienlijk be lang is. Dat richting geven is on mogelijk 1) indien de verdelingstelsels, op enkele uitzonderingen na, verward, willekeurig en verouderd blijven 2) indien de voortbrengers van landbouwprodukten zich niet. groe peren, er niet toe gebracht worden zulks te doen en weigeren zich te onderwerpen aan gedragsregelen waardoor het hun mogelijk wordt gemaakt een werkelijke macht op de markt te veroveren (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem \<fp\ Abonnementsprijs 96 fr. janrs Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. Ni. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Verhouding tot Aktieve land- en totale aktieve tuinb. bevolking bevolking

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1