KONINGIN FABIOLA Landbouwbelangen Weekblad Voor exi door de Landbouwers Arbeid adelt in Kamer en Senaat» AALST 27 JULI 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42>„te JAARGANG Nr 2086 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sftmdsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. O. CAUDRON. op bezoek in het land van Aalst. Onze lezers zullen langs pers en radio vernomen hebben dat Ko ningin Fabiola een bezoek bracht aan de streek van Aalst, dat zij de bloemenveiling bezocht en ver volgens de hopvelden van ons medelid de heer Feliciaan Van der Vorst te Aalst, evenals de bloe- menkwekerijen van de heren Moens te Moorsel en Buys te Hofstade. Het schijnt ons niet nodig deze door iedereen gekende gebeurte nis te beschrijven. Enkel willen wij het belang ervan onderstrepen en er enkele beschouwingen aan toevoegen. Vooreerst moeten wij onze vol doening uitspreken over dit be zoek en onzen dank betuigen aan hare Koninklijke Hoogheid Ko ningin Fabiola. Dit hoog bezoek is ene eer voor de streek en voor al voor de land- en tuinbouwers. Dat de belangstelling van onze Koningin naar deze bedrijvigheid is gegaan, waarvan de waarde en de belangrijkheid op economisch en sociaal gebied haar aandacht heeft gaande gemaakt, vervult ons met fierheid. Een zeer oude tak van onze nationale landbouw en een spe cialiteit van de streek van Aalst, namelijk de hopteelt, is een ko ninklijk bezoek waard. Het was eens de roem van Vlaanderen en Brabant in vervlogen eeuwen en het is hoog tijd dat van hoger hand meer belangstelling wordt betoond voor deze teelt. Hier geeft onze Vorstin een prachtige wenk aan de regering en aan de hogere leiding van het land. De bloemenkweek, slechts in 1890 begonnen te Moorsel door de gebroeders Muylaert, heeft een zodanige uitbreiding genomen dat zij wellicht de voornaamste en meest opbrengende teelt is van het gewest, verspreid over een twaalftal gemeenten rond Aalst, zodat onze streek de bijzonderste voortbrenger van snijbloemen in ons land is geworden. De veiling te Aalst zal zeker bijdragen tot betere afzet van de voortbrengselen en tot verdere uitbreiding van de bloemenkweek. Het bezoek van Koningin Fa biola aan de veiling en aan de kwekerijen is een steun voor deze tak van onze tuinbouw die naar onze mening nog een grote toe komst heeft. Dank zij de hogere levensvoor waarden van de bevolking wor den meer en meer bloemen ge kocht bij elke gelegenheid, zodat de voortbrenging gelijke tred mag houden met de vraag. Naar ons oordeel is er dan ook nog een grote toekomst voor onze ijverige bloemisten weggelegd. Bloemen en hop zijn de twee speciale teelten van het Aalsterse en hebben hun deel in de algeme ne economische welstand van ons land. Zij zijn daarenboven bij uitstek familiale bedrijven die op weinig grond veel handen werk geven en veel kunnen opbrengen. Dit alles wanneer kan gerekend worden op de medewerking van onze regeringen. Aalmoezen of toelagen worden aan de staat niet gevraagd. Enkel een erkenning van het belang dezer teelten waarmede ook reke ning moet worden gehouden bij het afsluiten van handels- en tol- overeenkomsten met andere lan den. De aandacht van de openbare besturen zal zeker worden gewekt door bezoeken zoals dit van onze Vorstin. Wij kunnen ook niet nalaten te vermelden met welke eenvoud en gemoedelijkheid onze Koningin zich heeft onderhouden met onze boeren en tuiniers en dit in de taal van het volk. Dit alles moeten wij op prijs stellen en hiervoor onze eerbied en dank betuigen aan onze bemin nelijke Koningin. Over de kwaliteitspremie voor 1962 voor de hop. De vraag werd gesteld of de Mi nister van Landbouw voornemens is een gunstig gevolg te geven aan de eis van onze hopplanters, die vragen dat hun een kwaliteitspre mie zou worden toegekend voor de gekeurde en aanvaarde hop van de oogst 1962, ongeacht of de hop goedkoop dan wel duur was. Ver mits het terzake gaat om een kwa liteitspremie en niet om een steun- premie, mag inderdaad ons inziens geen rekening met de prijs van de hop worden gehouden. Het antwoord van de Minister is ontkennend maar we laten het hierna toch volgen zoals de dien sten van 't departement het opge steld hebben om onze lezers te la ten zien in welke harlekijnskron kelingen (of gelijken ze op die van een paling een Minister zich weet te wringen. Het volgt hierna Het besluit, waarbij de teeltnor men en de voorwaarden werden vastgelegd waaraan de Belgische hop dient te beantwoorden werd genomen overeenkomstig de wens van de meerderheid der planters. Deze wensten inderdaad door dit middel hun opbrengst in betere voorwaarden te gelde te maken. In feite hebben wij door het nemen van dit besluit slechts de schikkin gen vastgelegd die reeds vroeger genomen werden door de vooruit strevende voortbrengers die hun taak, hun onmiddellijke en toe komstige belangen begrepen had den. Wij menen niet, dat het aange wezen is dat wij, praktisch gespro ken ons standpunt opdringen met bij deze controle een kwaliteitspre mie toe te voegen. Wat een komedie Dat opdringen van een kwali teitspremie waarschijnlijk tegen heug en meug van de belangheb benden, die deze met verontwaar diging zouden afwijzen omdat het hun toch zo goed gaat ?l! is wer kelijk om zijn latijn bij te verliezen... Onze landbouwwegen. In ons nummer van 20 juli jongst leden hadden we ons nogal twijfel achtig uitgelaten over de kwestie van het verbeteren van de land bouwwegen. Een andere senator, die, zonder het uitrukkelijk te zeg gen, blijkbaar onze mening deelt wou de Minister eens aan de tand voelen hoe het hiermee gelegen Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN was en stelde hem de volgende vraag Een gemeente waar de ruil verkaveling voor drie vierden zal worden uitgewerkt, zou de land bouwwegen, die op het overblij vende vierde liggen, ook willen verbeteren. Op de begroting van het depar tement van Landbouw zijn er voor 1963 kredieten uitgetrokken voor het verbeteren der landbouwwe gen naar het schijnt echter moet het besluit van de Regent van 2 juli 1949 daarvoor nog aangepast wor den. Zou deze gemeente nog dit jaar over dit krediet kunnen beschikken en op welk procent toelage zal er kunnen gerekend worden En het antwoord luidtDe proce dure met het oog op de wijziging van het besluit van de Regent van 2 juli 1949 betreffende de staatste- gemoetkoming i n z a k e toelagen voor de uitvoering van werken door de provincies, gemeenten, verenigingen van gemeenten, com missies van openbare onderstand, kerkfabrieken en verenigingen van polders of van wateringen is thans aan de gang. Te gelegenertijd zullen de ge meentebesturen ingelicht worden over de modaliteiten van toeken ning van toelagen voor de verbe tering van landbouwwegen. Uit die administratieve poespas kan enkel worden opgemaakt dat men poogt de goegemeente met een kluitje in het riet te sturen. Vooral dat tegelegenertijd is onbetaalbaar... Over de taks op de margarine. De Senaatskommissie van Ekono mische Zaken en van Landbouw is een paar weken geleden voor de tweede maal samengekomen om te beraadslagen over het wetsvoor stel, dat een taks van 10 F per kilo margarine wil instellen. Er werd gewezen op de wet van 1937, die de kontingentering van de voort brenging van margarine had inge steld om juist dezelfde redenen waarom thans dit wetsvoorstel werd ingesteld. Het is wel eigenaardig dat de se nator die toen hiervan een vurig voorstander was (De Winter) nu de grote tegenstander Is van dit voor stel alhoewel sindsdien de voort brenging van margarine verdub beid is. Bij de jongste publiciteits- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Nien kan zich abonneren op de i-stkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M Redt U Zclven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van ar aanduiding der bron tikelen zonder is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1