land- en tuinbouwers. BEROERING W eidekoek j es weidekoekjes Voor en door de Landbouwers Weekblad Over het ouderdomspensioen voor in landbouwmiddens* Arbeid adelt Rechtskundige Dienst. BURELEN AALST 10 OOGST 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42'„te JAARGANG Nr 2088 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 We geven hierbij de voornaam ste bepalingen van deze wet die dan toch reeds in de Kamer is ge stemd en waarover we in ons vo rig nummer reeds enkele biezon derheden hebben gegeven. Vooreerst een woord over het bedrag van de bijdragen die zul len moeten betaald worden. Dit bedrag wordt bepaald in verhou ding tot de bedrijfsinkomsten en beloopt per drie maand 1) 1,25 t.h. van het gedeelte van de bedrijfsinkomsten dat 120.000 F niet te boven gaat ,- 2/ 0,25 t.h. van het gedeelte der bedrijfsinkomsten dat 120 000 F te 'boven gaat. De driemaandelijkse bijdrage voorzien onder 1 mag niet kleiner zijn dan 375 F, dus minimum 1.500 F per jaar. De aanvullende bijdrage voor de inkomsten boven de 120.C00 F mag niet meer zijn dan 1.500 F. Voor bijkomende activiteiten wer den speciale beschikkingen inge last. Iedereen zal dan ook onder vinden dat de bijdragen merkelijk verhoogd werden. Onze landbou wers zullen er zeker over in de wol ken zijn, nu ze toch reeds zoveel kunnen opzij leggen Nu over het bedrag van de pen sioenen. Dit bedraagt per jaar de formidabele som van 24.GC0 F voor een gezin. Als schrale troost komt erbij dat deZe som kan verhoogd worden voor uitgesteld pensioen. Voor de andere gerechtigden (alleenstaanden niet in gezinsver band) is dit bedrag 16.000 F. Dit pensioen gaat in op 65 jaar of 60 jaar naargelang het een man of een vrouw betreft. Deze bedragen Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 augustus tus sen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. worden toegekend bij bewijsleve ring van een volledige loopbaan. Weduwepensioen om recht te hebben op een overlevingspensi oen moet de weduwe ten minste 1 jaar gehuwd geweest zijn met de zelfstandige, behalve wanneer ze een kind ten laste heeft en tenmin ste 45 jaar oud is. Een weduwe die nog geen 45 jaar oud is kan pensioen genieten wanneer ze arbeidsongeschikt is (66 t.h) of een kind opvoedt voor hetwelk ze gezinsvergoeding ont vangt. Dit pensioen wordt berekend volgens de loopbaan van de man en kan niet hoger zijn dan 16 000 F per jaar. Aanpassingsvergoeding deze vergoeding wordt toegekend aan de weduwe die geen recht heeft op het overlevingspensioen. Het bedrag van deze vergoeding is gelijk aan de uitbetaling voor een enkel jaar van het overlevings pensioen. Ze trekt dit dus slechts één jaar. Een weduwe die een overlevingspensioen geniet, ver liest dit recht wanneer ze her trouwt. Wanneer ze het overle vingspensioen genoten heeft gedu rende ten minste 10 maanden dan ontvangt ze een aanpassingsver goeding gelijk aan het bedrag van twee jaar overlevingspensioen. In ons vorig nummer hebben we reeds een woord gezegd over het onderzoek naar de bestaansmidde len. We kunnen er thans nog dit aan toevoegen Voor een volledi ge loopbaan wordt het totaal pen sioen toegekend wanneer de be staansmiddelen de som van 12 500 F niet overtreffen voor de andere pensioengerechtigden bedraagt deze kom 8.0 0 F. Het ouderdomspensioen wordt verminderd met net bedrag dat deze inkomstengrenzen te boven gaat. Er bestonden vroeger een, aantal vrijstellingen, bijv. voorde goederen met een kadastraal in komen lager dan 3.000 F. Deze vrij stellingen bestaan thans niet meer, wat dus een verslechtering is. Zelfstandigen die na de pensi oengerechtigde leeftijd verder hun beroepsbezigheid blijven uitoefe nen, zullen een solidariteitsbijdrage moeten betalen indien hun inko men de 12 500 F te boven gaat. Wie voor 30 juni 1963 een zelfstandige aktiviteit heeft waargenomen in Kongo kan deze wet inroepen. Langs pers en radio, ook langs de televisie, kregen wij nieuws over de betogingen van landbouwers te Roeselare en te Bergen. De boeren zijn dus niet zinnens de wapens neer te leggen en wij getuigen dat zij overschot van ge lijk hebben. Als wij vaststellen welke prijzen betaald worden voor de voort brengselen van onze land- en tuin bouw dan is het niet nodig een pen op papier te zetten om een bereke ning te maken, dan kan men gerust verklaren dat er voor het werk van boer en tuinier niet veel overschiet. Nemen wij maar de eetaardap pelen. Deze worden bij de kweker gekocht aan 0,60 F tot 1 F per kilo. Een hectare die 25.000 kg ver koopbare knollen geeft is verre van slecht. Als de plaag verder gaat zal dit overdreven zijn, maar berekenen wij op die basis en dan krijgen wij 25 000 X 0,70 17.500 F. Als wij de bedragen van het dure plantgoed tellen bij die van de pachtprijzen en de meststoffen en daarbij de onkosten van het sproeien dan kan men te weten komen hoeveel de boer voor zijn werk, risico en kapitaal zal ont vangen. De prijzen van de voedergranen zijn, ingevolge de maatregelen van de Europese Economische Gemeen schap in prijs gedaald. De gerst die verleden jaar in augustus circa 400 F aan de boer werd betaald en in de loop van het Als gevolg van verschillende vragen kunnen wij onze leden aanbieden prima 14 verteerbaar eiwit en 4 vet, verpakt in kartonnen dozen van 25 kilos. De koekjes zijn beschikbaar en kunnen seffens worden afge leverd. Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN jaar tot 430 a 440 F steeg zal op 't ogenblik een hele sprong naar be neden hebben gemaakt. Men spreekt in sommige streken van 350 tot 360 F aan de boer te be talen. De opbrengsten van de voeder- granen tallen bovendien gewel dig tegen,, en zullen zeker 20 beneden de gewone schattingen liggen. Vele landbouwefs in onze streek hebben zich de laatste tijd toege legd op de kweek van augurken die verleden jaar een goede winst hebben gegeven, maar nu inge volge invoerbeperkingen van an dere landen op 1/3 of 1/4 van de prijs zijn gedaald. Tijdens de veiling der laatste dagen werden prijzen genoteerd van 8 en 3 F het kilo waar verle den jaar 28 en 23 F werd bekomen voor dezelfde kwaliteit. Bij de kiekenkwekers gaat het niet beter. Terwijl de regeringen der E E.G.-landen maatregelen tref fen om onze vetmesters te bescher men tegen overtollige invoer van Amerikaanse slachtkiekens, roe pen de Amerikaanse mesters moord en brand en zijn velen verplicht hun bedrijvigheid stop te zetten. De regering aldaar is erg boos op de westerse bewindvoerders en zal nu als tegenmaatregel invoer- taksen heffen op de invoer van West-Europese artikelen, onder meer op wijn, bloembollen, vlas, tapijten en meer. Het wordt tussen genoemde lan den een ware kippenoorlog, waar van de gevolgen niet te overzien zijn. Het is dus niet alleen in Europa, maar ook in Amerika en in een groot deel van de beschaafde we reld dat dezelfde moeilijkheden oprijzen. Iedere regering tracht de boe ren in leven te houden, maar dat komt dan altijd ten koste en ten nadele van landbouwers en kwe kers uit andere landen. De algemene toestand voor de land- en tuinbouwers, evenals voor de kwekers, is dus niet rooskleurig om niet te zeggen hopeloos. Als geen oplossing wordt gevon den zullen de hoge Pieten, als Pro fessor Coppée hun zin krijgen en zullen er meer dan acht miljoen boeren de ploeg vaarwel zeggen en niet langer de paria's der sa- Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem \bonnecnentsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Hedi U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn I Het overnemen van arti verantwoordelijk voor hun bijdragen j aanduiding der bron 1 elen zonder verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1