heffing op de invoer van varkens De toestand van de landbouwers Weekblad Rechtskundige Dienst. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt in Duitsland. BURELEN AALST 17 OOGST 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2089 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Over de afschaffing van de tussen de E. E.G.-landen. Het kernkabinet voor economi sche en sociale samenordening heeft een verzoek gericht tot de E.E.G.-kommissie om de heffing op varkens tussen de landen van de Gemeenschap af te schaffen. Deze heffingen waren nooit be doeld als een beschermingsmaat regel ten voordele van de Belgische kwekers, maar een tijdelijk middel om tot een gemeenschappelijke landbouwpolitiek te komen door gelijkschakeling van de voortbren- gingskosten. De maatregel die de regering getroffen heeft, lijkt duidelijk inge geven te zijn door indexoverwe gingen en zal als gevolg hebben dat de mededingingsvoorwaarden op een kunstmatige wijze worden scheef getrokken ten nadele van onze varkensfokkers. De Neder landse varkens, die nu reeds goed koper worden ingevoerd zullen door de afschaffing van de heffing ineens een nieuwe en bijkomende voorsprong bekomen van 2,50 F per kilo op voet. Wij vragen ons dan ook af of het kernkabinet bij het nemen van deze beslissing wel voldoende re kening gehouden heeft met de enorme tegenslagen van de kwe kers, die in de laatste maanden af te rekenen hadden met allerhande varkensziekten en een uiterst stren ge winter die een groot sterftever lies aan jonge biggen meegebracht heeft. Wij stellen ons dan ook de vraag of het verzoek van de Regering erop gericht is om een tijdelijke o' een vaste beslissing van de E.E.G. Kommissie te bekomen in verband met het afschaffen van de heffing. Een derde vraag is of er wel af doende maatregelen zullen getrof fen worden bij een ongewone prijsinstorting, die onvermijdelijk het gevolg zal zijn van deze han delwijze en waarvoor de Regering de volle verantwoordelijkheid draagt. De Regering tracht zich te ver dedigen door volgende stelling in te nemen. Toen het Ministerieel Comité voor Economische Samen- ordening de beslissing heeft ge nomen aan de Europese Economi sche Commissie de afschaffing te vragen van de heffingen op de in voer van levende varkens en var kensvlees in karkassen, afkomstig uit landen die lid zijn van de Ge meenschappelijke Markt heeft het Comité rekening gehouden met de algemene toestand der Belgische en Europese markt opeen ogenblik dat de ontwikkeling van de bin nenlandse prijzen een peil had be reikt dat als ongewoon werd be schouwd. De gemiddelde prijs van het var rensvlees die zich gedurende zes maanden rond het gewone peil van 25/26 F had bewogen, had in derdaad, tijdens de maand juni het peil van 32,25 F en zelfs 37,50 F be reikt op de markt van 27 juni. Om een algemene verhoging van de vleesprijs in de groot- en klein handel te voorkomen en een ge wone marktvoorziening, zonder een brutale stopzetting van onze gebruikelijke uitvoerhandel te be gunstigen moest het Ministereel Comité voor Sociale en Economi sche Samenordening, na eerst de afschaffing te hebben beslist van de bijzondere rechten die geïnd worden bij de invoer van versne den stukken varkensvlees, van waar deze ook mogen komen, re delijker wijze deze maatregel aan vullen door de afschaffing in 't vooruitzicht te stellen van alle be' lemmeringén die er nog bij de in voer bestaan en aan de Commissie van de Europese Economische Ge meenschap de afschaffingen van de heffingen vragen. We onthouden uit deze verdedi ging alleen maar dat de Regering niet kon verdragen dat de varkens fokkers door de verhoging van de prijs per kilo op voet een zekere vergoeding zouden krijgen voor hun geleden verliezen. Vreesde ze werkelijk dat het hun te goed naar het vlees zou gaan en dat ze brooddronken zouden worden Er zijn dus wel degelijk index overwegingen mee gemoeid ge weest. De oogappel van de rege ring de arbeidersstand, moest weer eens onder de arm worden genomen en begunstigd worden. De Regering beweert dat deze beslissing slechts van voorlopige aard is en dat zij wordt opgeheven zodra de prijzen weer normaal zijn. Vooreerst weten wij dat in België alleen het voorlopige vrij be stendig is en ten tweede weten wij nu wat de Regering onder een «ge wone» prijs verstaat, namelijk een prijs die niet lonend is voor de var kensfokkers. Het zal onze lezers aanbelangen te vernemen dat het «economische mirakel» In Duitsland daar voor de landbouwers vrij karig geweest is met het uitstrooien van zijn manna. Dit blijkt uit een vergadering van de voornaamste landbouworgani satie in het begin van de maand juni te Bonn gehouden. Daar werd met veel kracht de nadruk gelegd op de eis van de Duitse landbouw- stand: ofwel hogere prijzen voor onze voortbrengselen ofwel het toekennen van staatstoelagen. Er werd opdracht gegeven aan het bestuur, juist zoals bij ons, een plan uit te werken voor het verze keren van een hogere winstgeving van het landbouwgezinsbedrijf. Er werd ook gestemd over een aktie programma dat de landbouwers de mogelijkheid zal schenken hun eisen kracht bij te zetten. De voorzitter, de heer Rehwinkel stelde in zijn toespraak vast dat de economische toestand in de land bouw de jongste jaren verslecht was, terwiil in de andere sectoren prijzen en lonen gestegen waren. Volgens officiële berichten had den de landbouwarbeiders slechts 62 kunnen verdienen van het loon uitbetaald aan ambachts werklieden die hiermee konden vergeleken worden. Terwijl de voortbrengingsprijzen van de landbouw sinds jaren op hetzelfde peil waren gebleven, wa ren in de overige economische sectoren de prijzen gestegen, ten gevolge van een verkeerde econo mische politiek. Het verschil in het inkomen tus sen deze verschillende sectoren zal dit jaar nog groter worden, indien er eindelijk niets beslissends ge daan wordt inzake prijsstijging, da ling van de onkosten en compen satietoelagen De moderne indu striële maatschappij heeft een zwa re schuld op zich geladen. Ondanks alle inspanningen en alhoewel het aantal mensen die in de landbouw bedrijvig zijn bijna met de helft verminderd is, moeten de boeren thans aan de Bondsre gering, Parlement en openbare me ning de vraag stellen moeten wij er mee ophouden en het land braak laten liggen lang wordt afgerost De boeren eisen een aanvulling van de landbouwwetgeving die dan automatisch tot een inkomen compensatie moet leiden. Bene vens de hulpmaatregelen van het Groene Plan, waarvoor voor 1963 ongeveer 2,5 miljard Duitse Mark op de Bondsbegroting staan inge schreven en waarover ons blad reeds vroeger geschreven heeft, eisen de landbouwers volgende maatregelen 1) Prijsverhogingen van melk, boter, eieren,junderen, zwijnen en andere produkten 2) Vermindering van de prijs van meststoffen, beschermingsmiddelen van planten, machines, landbouw- alaam, vrachtwagens, brandstof en electriclteit 3) Vermindering van de belastin gen en van de intresten 4) Bestendige toelagen voor de verzekering tegen ongevallen 5) Staatshulp voor de verbete ring van de marktorganisatie 6) Versnelde verbetering van de landbouwstructuur. Al met al heeft naar de mening van Rehwinkel de landbouw per jaar ongeveer vijf miljard Duitse se Mark meer nodig dan thans om tot een vergelijkbaar inkomen met de ander sectoren te komen. Stellen we als slot nog eens vast dat bij de landbouwers, ongeacht de staatsgrenzen, overal ongeveer gelijke vraagstukken oprijzen en dat naast de officiële internatio nale inrichtingen, zoals de E.E.G. ook internationale private land bouworganisaties als zeer wense lijk zouden voorkomen, die zich dan uitsluitend met de landbouw zouden bezig houden. Wie slaat de hand aan de ploeg (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom) Rehwinkel vroeg aan de afge vaardigden Zouden we nu niet eindelijk ons tanden tonen en ons te weer stellen, zoals zelfs de tam ste hond dat doet, wanneer hij te Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 augustus tus sen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. De Xoornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 'a jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER IDe medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1