KIPPENGESCHIEDENIS. Weekblad Nog over de heffing op het ingevoerde varkensvlees. Rechtskundige Dienst. Voor en door de Landbouwers Hoe zit het eigenlijk met die BURELEN Arbeid adelt AALST 24 OOGST 1963. 42ste JAARGANG Nr 2090 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sfesndsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. In ons nummer van 17 augustus jongstleden hebben wij een hoofd artikel gewijd aan dit belangrijk vraagstuk datinlandbouwmiddens trouwens terecht veel onrust had verwekt. We zijn thans verheugd dat onze Regering, meer bepaald de Minister van Economische Za ken Spinoy van een kale reis is thuisgekomen. We vernemen inderdaad dat de kommissie van de E.E.G. niet zou ingegaan zijn op de vraag van de Belgische Regering om verminde ring of zelfs afschaffing te bekomen van de heffingen binnen de Ge meenschap op het varkensvlees. De kommissie van de E.E.G. is de mening toegedaan dat dergelijke maatregel geen oplossing zou bren gen aan het vraagstuk van de varkensmarkt vermits deze in alle landen beïnvloed wordt door de schaarste. Samen met nog andere landbouwbladen hopen we dan ook dat onze regering hierdoor zal ingezien hebben dat het niet op gaat dergelijke middelen te ge bruiken om de index naar omlaag te drukken ten koste van de land bouw. Onze hoop kan ook wel ijdel blijken want deze politiek wordt met zoveel hardnekkigheid ge volgd dat er meer dan een uitbran der zal nodig zijn om hieraan een einde te stellen. Het doet ons dan ook een uitzon derlijk genoegen dat de heer Van Hemelrijck met wiens landbouw- inzichten we het niet altijd eens zijn, vooral waar hij deze met han delsbelangen tracht te verbinden, in een vraag aan de Minister van Economische Zaken en Energie de vinger op de wond legt en de stap van de regering in verband met de heffing op het ingevoerde varkens vlees in vergelijking brengt met wat inzake de aardappelpolitiek gebeurde. Hij heeft hier werkelijk spijkers met koppen geslagen wan neer hij zegt Uit deze tekst (namelijk over de afschaffing van de heffingen op het ingevoerde varkensvlees) blijkt dat de regering nog steeds een index politiek blijft voeren ten koste van de landbouw. Reeds tijdens de wintermaanden, toen de vorst be lette de ruime aardappelvoorraden op de markt te brengen, werd om gelijkaardige overwegingen de uitvoer van aardappelen naar niet- E.E.G. landen stopgezet, wat onbe twistbaar de vrije prijsvorming be lemmerde. Na het wijken van de vorst scho ten de prijzen der aardappelen den dieperik in, zoals te voorzien was, zonder dat de regering op doeltref fende wijze kon ingrijpen om dit onheil voor de voortbrengers te voorkomen. Kan de Minister mij meedelen welke vergoedende maatregelen hij overweegt indien na gebeurlijke inwilliging van het verzoek bij de E E.G. overheden, de varkensprijzen na die van de aardappelen instorten Gelukkigerwijze zal er van die inwilliging niets in huis komen maar we hebben de indruk dat Van Hemelrijck met zijn vergoe dende maatregelen de Minister van Ekonomische Zaken en Energie fijntjes voor de mal heeft willen houden Sinds wanneer zou die heer zich veel gaan bekommeren om de landbouwbelangen, wan neer hij merkt dat zijn collega van landbouw zelf er zich niet erg druk om maakt. Toch moet ons nog iets van de lever. Herhaaldelijk stellen we vast dat de volksvertegenwoordigers en se natoren die voorgeven de belan gen van de boeren te behartigen wantoestanden in het regeringsbe leid aan de kaak te stellen, goed op de hoogte blijven van de wer kelijke toestanden en ze met de vinger aanwijzen, maar, als puntje bij paaltje komt in hun schelp kruipen en bourgogne laten waai en- Is het zo niet gebeurd met dat fameuze voorstel van De Boodt op de margarine dat intussen een roemloze dood gestorven is en be graven werd zonder bloemen noch kransen zelfs niet vanwege de indieners van het wetsontwerp Wanneer gaan we het eindelijk beleven dat de vertrouwenskwes tie gesteld wordt op landbouwza ken en dat de Regering erover tuimelt Alleen dan zullen we kunnen zeggen dat er ook nog verteqen woordigers van de landbouwers in beide vergaderingen zitten en dat ze haar op hun tanden hebben. Zolang dit niet gebeurt laten we. ons niet paaien door doekjes voor het bloeden. De onenigheid tussen de Europe se Economische Gemeenschap en de Verenigde Staten over de be handeling van de Amerikaanse uitvoer van slachtpluimvee naar Europa kan slechts naar billijkheid beoordeeld worden in het ruime kader van het algehele handels verkeer tussen de twee gebieden. In dit verband dient men twee be langrijke feiten voor de ogen te houden. Ten eerste, dat zowel de waarde als de omvang van de handel in slachtpluimvee gering zijn. Vol gens de officiële gegevens van de Amerikaanse regering vertegen woordigt de uitvoer van Ameri kaanse slachtkippen minder dan 4 van de totale Amerikaanse voortbrenging. Zelfs in het beste jaar 1962 be droeg de uitvoer van Amerikaans slachtpluimvee naar de EEG min der dan 53 miljoen dollar, vergele ken met 1400 miljoen dollar voor de totale uitvoer van Amerikaanse landbouwvoortbrengselen naar de Gemeenschap in hetzelfde jaar. In het totaal beliep de waarde van de Amerikaanse uitvoer van alle soor ten goederen naar de Gemeen schappelijke Markt 4452 miljoen dollar. Ten tweede moet de ontwikke ling van de handel in slachtpluim vee gezien worden tegen de ach tergrond van de algemene strek king in het handelsverkeer tussen beide gebieden. De uitvoer van Amerikaanse slachtkippen naar de EEG steeg van 2,7 miljoen dollar in 1958 tot 52,6 miljoen dollar in 1962. Gedurende dezelfde periode nam de uitvoer van alle landbouw voortbrengselen die tot nu toe val len onder het gemeenschappelijk beleid van de Gemeenschap (gra nen, varkens en varkensvleespro- dukten, slachtpluimvee, eieren, Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 augustus tus sen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de ZeebergkaaiJ5, te AALST groenten en fruit) toe van 227,8 mil joen dollar tot 509,1 miljoen dollar Met uitzondering van het slacht pluimvee is geen onenigheid gere zen over de andere voortbrengse len, waarvoor nog steeds afzetmo gelijkheden worden gevonden bin nen de Gemeenschap, sinds het gemeenschappelijk landbouwbe leid in het midden van 1962 van kracht werd. Ten derde moet er de nadruk op gelegd, dat de markt voor slacht kippen in Europa zich gedurende de laatste vier a vijf jaren met uit zonderlijke snelheid heeft ontwik keld. Aangezien zich deze markt in voortdurende uitbreiding bevindt, dienen de veranderingen in han delsstromen niet uitsluitend te wor den toegeschreven aan de mate van bescherming, doch ook aan 'n aantal andere invloeden (verande ringen in smaak, toenemende tech nische vaardigheid, veranderingen -in de vraag van de verbruikers) waarover hierna meer bijzonder heden. De Gemeenschap^markt voor goedkope slachtkiekens, die met behulp van grondige wetenschap pelijke en nijverheidsmethoden worden voortgebracht, is eerst on langs ontstaan. Zoals uit de hoger vermelde cijfers over de Ameri kaanse uitvoer van slachtpluimvee naar de EEG blijkt, hebben de Amerikanen deze markt in 1958 geopend en sindsdien tot ontwik keling gebracht. Tegelijk met de stijging van de levensstandaard in Europa is het patroon van de vraag aan het veranderen. Gesteld tegenover mededingende prijzen heeft de verbruiker vaak het verse Europese slachtkieken verkozen boven de diepvries slachtklp uit de Verenig de Staten. Bovendien werden de grote voor raden diepvries kippen, welke door Amerika juist voor de toepassing van het gemeenschappelijk land- bouwbeleid'wareningevoerd, eerst zes maanden later verkocht. Het feit dat dit voedsel minder-aan- trekkelijk geworden was, verhaast te nog de strekking naar het ver bruik van verse slachtkiekens. Hoewel de Amerikaanse uitvoer ders op grond van ruimere erva ring en technische bekwaamheid aanvankelijk in het voordeel wa ren ten opzichte van de Europese voortbrengers, hebben deze laat- {Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem \bonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Ztlven Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn I Het overnemen van artikelen zonde' verantwoordelijk voor hun bijdragen 1 aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1