PLANT AARD APPELEN. Weekblad Wij en de onderontwikkelde landen. Twee soorten Weidekoekjes. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Een onderzoek bij onze leden inzake de aankoop van AALST 31 OOGST 1963 Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2091 Bekeer Zeebergkacri 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven doer de Lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUBRON. Tot hiertoe hadden wij de moed niet over de aankoop van plant goed te spreken. De slechte prijzen van de eetaardappelen en de mo gelijke onverkoopbaarheid van de oogst, zoals dit het geval was in de lente van dit jaar, deed ons waar lijk wanhopen over de toekomst van de aardappelteelt. En toch komt de tijd dat moet worden beslist, in de eerste plaats door de landbouwers en tenslotte door deze die moeten uitzien om de planters aan te kopen. Het gaat er niet enkel om te weten hoeveel plantgoed beno digd is, maar ook welke variëtei ten de voorkeur krijgen. Tot overmaat van ongeluk moe ten wij vaststellen dat de in het vooruitzicht gestelde prijzen van plantgoed vrij hoog zijn, en dat zij ■voor bepaalde soorten en maten zelfs hoger zijn dan verleden jaar op hetzelfde tijdstip. Wat gaan wij doen is de vraag die de kwekers en wij zelf ons stel len. Zullen er veel of weinig aard appelen worden geteelt in de lente 1964 en welke soorten Maar wel ke vrucht komt dan in de plaats van de aardappelen Want het gaat niet op minder aardappelen te planten wanneer wij geen vruchten hebben die be ter opbrengen om in de plaats te zetten. Het is een feit dat er in de lan den van de Europese Economische Gemeenschap (EE.G.) een over vloed aan eetaardappelen wordt voortgebracht, waarvan een grote hoeveelheid een buitenlandse ko per moet vinden. België, Holland en Duitsland zijn grote voortbrengers en de laatste jaren ook Frankrijk Al deze landen hebben aardappelen te veel en zoeken uitwegen om hun oogsten te plaatsen. Deze uitwegen worden af en toe gevonden en in de loop van verle den winter en lente bestond er veel kans om uit te voeren en dit aan lonende prijzen. Wij weten dat op dat ogenblik onze Minister van Economische Zaken de uitvoer verboden heeft, wat dan ook de oorzaak was dat tienduizend ton verkoopbare eet aardappelen bleven liggen in de kuilen. Wat zijn dit jaar de vooruitzich ten voor uitvoer Naar wij verne men zijn deze beperkt en gebeu- ren er kleine verzendingen naar Zuid-Amerika, en dit dank zij de toelagen van het landbouwfonds. Komen er meer uitwegen Dat kunnen wij verhopen maar niet bevestigen. De laatste dagen werden vrij hoger prijzen voor de eetaardap pelen betaald. De oorzaak ligt in het feit dat een merkbaar mindere opbrengst wordt voorzien. Ook zal de ziekte een groot deel van de oogst naar de dierenvoeding ver wijzen. Intussentijd komen wij nader bij de oogsttijd en worden reeds bin nen een maand de eerste planters verscheept. De Hollandse verkopers schijnen nog niet erg toegeeflijk en vragen, vooral voor de kleine planters in de maten 28/35 en 28/40 zeer hoge prijzen. Zal hierin verandering komen in de nabije toekomst Dit zal af hangen van de vraag. Tot hiertoe is er nog geen spraak geweest van vraag vanwege de kwekers in België. Wel zijn kleine aankopen gedaan door enkele in voerders, maar hoe het verder zal vergaan kan niemand voorzeggen. Het is een feit dat inzake aan koop van pootgoed, voorzichtig heid geboden is. De hoogste prij zen hebben het meest kans tot da ling. De kwekers moeten ook weten welke soorten zij verkiezen te plan ten. De oogst van de halflate en late aardappelen staat voor de deur en nu kunnen de landbouwers zich uitspreken over de opbrengsten, de verkoopbaarheid, de weerstand tegen de ziekte en meer, van de verschillende variëteiten. Het bestuur van Redt U Zeiven wenst het oordeel te kennen van haar leden in deze aangelegen heid. Daarom wensen wij volgende vragen te stellen met de hoop de antwoorden van zoveel mogelijk belanghebbenden te ontvangen. 1. Denkt U voor de lente 1964 meer of minder aardappelen te planten, of blijft U bij dezelfde op pervlakte 2, Welke soort eetaardappelen verkiest gij en welke klassen en maten. Wie zendt ons per omgaande een antwoord op deze vragen In ons nummer van 10 augustus 1963 verscheen een opmerkens waardig artikel, waarin tot slot ge zegd werd Dat zij die gedurig spreken van de onderontwikkelde landen, van de miljoenen mensen die honger lijden, dat deze orga nismen die met dit vraagstuk bezig zijn, de weg zoeken om onze voort brengselen daarheen te brengen We zouden nu graag hierover uitweiden en er enkele beschou wingen aan vast knopen. Steller van dit artikel heeft dit zeker niet bedoeld als een vrome wens maar werkelijk gewild dat er komaf zou aangemaakt worden en daar om willen wij dit vraagstuk onder de loep nemen met zijn kanten en abouten om in notarisstijl te spreken. Wanneer we dit geval aansnij den spreken we om zielkundige re denen (de pas ontstane Afrikaanse onafhankelijke staten bijvoorbeeld, zijn vrij kittelorig) misschien liever van minder ontwikkelde of ont wikkelingslanden dan van onder ontwikkelde landen, alhoewel de zaak er in feite geen ander uitzicht door krijgt. Wat zijn de feiten Uitgaande van de huidige bevolkingsstand van de wereld mogen we redelij kerwijze aannemen dat, behoudens een volledige vernieling door een atoom- of waterstofbom, over on geveer 35 jaar de wereldbevolking zal verdubbeld zijn en dus circa 6 miljard mensen zal tellen (of zowat tienmaal de huidige bevolking van China). 1. Voor Melkvee met vol gende inhoud 14 verteerbaar eiwit en 4 °/o vet. 2. Voor Mestvee met een inhoud van A. 16 verteerbaar eiwit en 3 vet. B. 11 verteerbaar eiwit en 3 vet. Daar de aanwas in de ontwikke lingslanden belangrijk groter is dan bij ons, zullen dan in de ont wikkelde zones ongeveer 1 miljard mensen leven en in de rest van de wereld 5 miljard mensen een ellen dig bestaan voortslepen. Ondanks de daling van de landbouwbevol king in ons deel van de wereld is de landbouwproduktie sinds de oorlog gestegen met 40 per hoofd van de bevolking. Tussen haakjes gezegd bewijst dit dat dank zij het aldus geweldig gestegen opbrengstvermogen onze landbouwers zich kunnen dood werken niet zoals vroeger omdat ze zich afsloofden en lichamelijk geknakt waren voor hun tijd, maar omdat ze teveel voortbrachten en de prijzen daardoor gevoelig de den dalen. In Afrika, in het Verre Oosten, in Zuid Amerika is de landbouwvoort- brenging per hoofd echter gedaald. Dat wil zeggen dat de inspannin gen van de Verenigde Staten en Europa toch niet voldoende zijn om daar zo te helpen, dat men zichzelf kan helpen. Dat is geen kwestie van schenkingen en technische raadgevingen. Het is een kwestie van koopkracht van deze landen. De vraag is immers hoe zij kun nen betalen wat zij voor hun op bouw, hun infrastructuur, voor de bestrijding van hun honger nodig hebben. Het komt vaak voor dat deze landen grondstoffen uitvoe ren waarvan de prijzen veelal ge daald zijn, terwijl de goederen die zij moeten invoeren duurder zijn geworden. De verliezen van deze landen zijn groter dan alle gelde lijke en technische hulp die wij met zoveel trots verlenen. Hiev moet dus een uitweg worden ge zocht. Alvorens het daarover te hebben mogen wij ons wel eens afvragen wat de rijke landen, de overont- wikkelde landen zouden wij ze ditmaal mogen noemen, aanzet zo kwistig met hun kapitaal om te springen om de ontwikkelingslan den ter hulp te komen. Ondanks alle hoogdravende gevoelerig- ronkende zinnen wordt hun hou ding zeker niet ingegeven door christelijke naastenliefde en al evenmin door menslievend samen horigheidsgevoel. De vlag dekt hier niet de lading. Wanneer Amerika instaat voor de dagelijkse voeding van de kin derbevolking van Kaïro in het {Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem \bonnementsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bi) de briefdragers. Postcheckr. S. M Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zondei aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1