Struktuurher vorming en in de landbouw. De kippenoorlog in cijfers. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor $ti door de Landbouwers BURELEN Arbeid adelt AALST 21 SEPTEMBER 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42-,te JAARGANG Nr 2094 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de landsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Alles wijst er op, dat de reeds 10 jaar aan gang zijnde verminde ring van het aantal landbouwbe drijven en dus van het aantal boe ren, eerder sterker dan geringer zal worden. Maar anderzijds wijst niets er op dat zowel de persoon lijke als de maatschappelijke ge volgen daarvan iets anders behoe ven te betekenen dan een gezonde verschuiving, die bij een redelijk verstandig beleid tot ieders en al ler welzijn kan worden aange wend. Het aantal mensen dat in de landbouw werkt neemt ook in de Europese Gemeenschap voortdu rend af. De nijverheid oefent een steeds grotere aantrekkingskracht uit. Dit geeft aanleiding tot heel wat vraagstukken, met name op gebied van de herscholing. Hoe groot de trek uit de landbouw naar andere sektoren is, blijkt uit volgende cijfers. Van 1954 tot 1961 nam de be roepsbevolking van de landbouw in België af met 71.500, in Duitsland met 985.000, in Frankrijk met 1.051.000, in Luxemburg met 1.000 en in Nederland met 73.000 mensen. In de Europese Gemeenschap is de beroepsbevolking van de land bouw dus met meer dan drie mil joen personen verminderd. De meeste van deze mensen gingen over naar de nijverheid De nijverheidsontwikkeling van West-Europa kan de bestaande on gelijkheid tussen de landbouwsek- tor en de andere sektoren van het maatschappelijk leven nog ver groten indien geen aangepaste maatregelen getroffen worden. Alleen door het voeren van een gemeenschappelijk landbouwbe leid, waarbij het struktuurbeleid, het marktbeleid, de handelspoli tiek en de sociale politiek met el kander in evenwicht worden ge bracht, zal het mogelijk zijn de landbouwers een redelijk levens peil te verschaffen, dat niet bij dat van de andere sektoren ten achter blijft. Maar de invoering van een ge meenschappelijk landbouwbeleid kan voor talrijke landbouwers gro te veranderingen betekenen. Ten gevolge van de ekonomische ont wikkeling zullen zij hun bedrijven op oordeelkundige wijze dienen in te richten en aan te passen aan de nieuwe omstandigheden. Niet voor iedereen zullen dergelijke aanpas singen gemakkelijk zijn sommi gen zullen hulp nodig hebben om de nieuw ontstane moeilijkheden te overwinnen. Het Verdrag van Rome laat er geen twijfel over bestaan dat de Gemeenschap daarbij een verant woordelijkheid draagt een land bouwsector, die niet voldoende lo nend is voor de mensen die er in werken, en het naast elkaar be staan van rijke en arme gebieden zouden spanningen binnen de Ge meenschap kunnen veroorzaken, wat reeds in zekere mate het ge val geweest is. Hulp van de Gemeenschap. De E.E.G. Commissie heeft tot taak de struktuurverbetering van de landbouw te bevorderen en daartoe de nodige maatregelen te treffen. Dat betekent dat zij de bie- zondere doelstellingenen de hoofd lijnen van dit structuurbeleid moet vaststellen. De regeringen van de zes landen kunnen dan kiezen hoe zij aan dit struktuurbeleid zullen medewerken. Belangrijk is dat de Gemeen schap financiële bijstand kan ver lenen. Daardoor kan zij bevorde ren dat in het bijzonder die plan nen worden uitgevoerd die passen in het structuurbeleid. Dat zijn dus voorstellen in gebieden waar er achterstand in de ontwikkeling ontstaat of aanwezig is. Voor het tot stand brengen van structuurverbeteringen zijn grote geldbeleggingen nodig. Maar ook zal tegelijkertijd het bedrijfskapi taal moeten toenemen. Het is wel duidelijk dat de landbouwers daar zelf niet steeds in voldoende mate over beschikken. Juist in die ge bieden waar structuurverbeterin gen het meest noodzakelijk zijn, is kapitaal doorgaans het minst aan wezig. Door het oprichten van een Europees Fonds voor de struc tuurverbetering in de Landbouw zal de Gemeenschap kunnen be vorderen dat het benodigde kapi taal tegen gunstige voorwaarden beschikbaar komt. Het Fonds zal zelf geen leningen verstrekken, maar het zal steun kunnen verle nen als de rentelast op een opge nomen lening bijzonder zwaar drukt en als het de landbouwers niet mogelijk is aan gewone aflos singsplichten te voldoen. Zo zal dit Fonds onrechtstreeks belangrijke steun kunnen verlenen aan de ver betering van de landbouwstruc tuur in de Europese Gemeenschap. Onze lezers zullen het ons ten goede willen houden dat wij het nogmaals over deze aangelegen heid hebben. Het loont werkelijk de moeite dat wij er ons mee bezig houden, zoals blijken zal uit vol gende beschouwingen waarmee ook de dagelijkse kranten zich druk bezighouden. Trouwens in verband met de bedreiging van weerwraakmaatregelen vanuit de Verenigde Staten heeft dit vraag stuk meer dan een uitzicht. Er zijn in ons land, tienduizenden fok-vermeerderings-en produk- tiebedrijven, ontelbare poeliers, meer dan zeshonderd ultra moder ne kippenslachterijen en kleinhan delaars. Ten grondslag tot de Bel gische pluimveeteelt staan tiental len graaninvoerdeis en honderden graanhandelaars, ruim 2.000 vee voederfabrikanten en duizenden veevoederhandelaars. De pluim veeteelt bekleedt bij ons de vierde of de vijfde plaats in het nationaal inkomen en is zelfs belangrijker dan het hoogovenbedrijf. Deze en verdere gegevens ont lenen wij aan een artikel uit een Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 22 sept. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5. te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geenuitzonderingen kun nen gemaakt worden. dagblad, dat zich op ernstige bronnen steunt. De Belgische kip- penvoortbrenging - in hoofdzaak in het Vlaamse land beloopt jaarlijks 60.000 ton aan slachtkip- pen, 9C00 ton aan kuikentjes en 18.000 ton aan soepkippen. Slechts 6.000 ton daarvan is vorig jaar uit gevoerd, in hoofdzaak naar Duits land, in EEG-verband het enige land dat nog voor jaren een open markt zal zijn en een jaarlijkse in- voerbehoefte heeft van ruim 200.000 ton. De overige 81.000 ton slachtkip- pen worden in ons land verorberd, zodat het jaarlijks verbruik per hoofd op ongeveer negen kilo wordt geraamd, Daarmee staan we slechts één kilo onder het verbruik in Frankrijk, maar zes kilo boven Nederland, terwijl Duitsland 5,5 ki lo, Spanje 1,5 kilo en Italië 3 kilo per hoofd en per jaar naar binnen speelt. Amerika nu zit opgescheept met een teveel aan graan en een teveel aan kippen, die er niet zoals bij ons, maar volgens nijverheidsbe ginsel gefokt worden. Wanneer Amerika naar Europa nog meer kippen kan uitvoeren, dan slaat het twee vliegen in één slag want dan voert het tevens het produkt van het graan, namelijk de kippen uit. Weet men wel dat vorig jaar al leen reeds, volgens de gegevens van een deskundige meer dan 620.000 ton pluimveevoeders uit Amerika langs Antwerpen werden aangevoerd Het zal dus niet blij ven bij een kippenoorlog maar het wordt bovendien nog een graan- oorlog. Waarom nu hebben de EEG-par- ners besloten heffingen toe te pas sen op het Amerikaanse pluimvee Het is vooreerst een vraagstuk van zelfbehoud maar er kunnen ernsti ge redenen worden aangevoerd die moeilijk, wat hun gegrondheid betreft, kunnen weerlegd worden. Bij de berekening van de sluis- prijzen, dat is de kostenbecijfering om één kilo kip te maken, kwam men bij ons tot nagenoeg 24 F, in Amerika op 16 F. De kippenteelt zit daar immers in handen van de graanvoortbrengers en alles wordt er op nijverheidsschool gedaan. Dan komt er ook nog een kwestie van gezondheid bij. Bij ons heeft het Ministerie van Volksgezondheid, een ganse lijst van voortbrengselen, in Amerika gebruikt voor het voederen van de kippen, ten strengste ver boden onder meer hormonale voe- (Zie vervolg 2C bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaart Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt. U Zelven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1