Belgische Landbouw* Speciale Kredieten. rente van 1,75 o/o BOERENSTAND Weekblad Voor en door de Landbouwers Verbouwers van graangewassen Waarheen gaat onze Arbeid adelt De huidige toestand van de AALST 5 OCTOBER 1963 Verschijnt iedere zaterdag 42i,te JAARGANG Nr 2096 Beheer Zeebergkaai 5, Aaist Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Volgens besluit van de heer Minister van Landbouw kun nen de zowel voedergranen als tarwe, speciale kredieten bekomen tegen een en op basis van 6.000 F per hectare of 60 F per are graan gewassen die aangegeven werden bij de telling van 15 mei 1963. De voorschotten worden verstrekt door het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet, Jozef II straat, 56, te Brussel. Aanvragen kunnen rechtstreeks gericht tot genoemd Instituut of tot de S. M. Redt U Zeiven, Zeebergkaai, 5, te Aalst, en dit vóór 15 October e. k. Terugbetaling vóór 30 september 1964. Wij zijn ter beschikking van de belanghebbenden voor alle mogelijke inlichtingen. (Vervolg) Wij geven hierna een samenvat ting van de vraagstukken die in de landbouw gesteld worden en waar van wij er uiteraard der zaak reeds vroeger enkele besproken hebben in onze krant, naargelang er zich daartoe een passende gelegenheid voordeed. Er is vooreerst een onbevredi gend inkomen, te kleine verdien sten ondanks de sterk gestegen voortbrenging die te danken was aan de doorvoering van een be tere techniek en een grotere ratio nalisatie. De hoofdoorzaak van de te ge ringe winsten in de landbouw moet wei gezocht worden bij de wan verhouding welke er bestaat tus sen vraag en aanbod. Een groot aanbod, gevolg van het hogere opbrengstvermogen en een te klei ne vraag om de voortbrengselen te kunnen afzetten. Een andere moeilijkheid is een tekort aan marktstudies. Men mag immers zo maar niet in het wilde weg voortbrengen, zonder zich te bekommeren om wat er op de markt vooral gevraagd wordt. In de landbouw heeft men zich hier over nog te weinig bekreund en zou men een voorbeeld moeten nemen aan wat hiervoor in de nij verheid gedaan wordt. Daar is het begrip marktonderzoek en vooruit zicht sinds lang een vertrouwd be grip geworden. Is men eenmaal aan een ernstige marktstudie toe, dan volgt daaruit logischer wijze dat men kan gaan denken aan een vaste programme ring van de voortbrenging en dan heeft men meteen een houvast om te weten welke richting men met de voortbrenging moet opgaan. Er bestond natuurlijk reeds een handelsapparaat hiervoor maar het was niet aangepast aan de af metingen van de nieuwe markt die zich ontzaglijk uitgebreid heeft. Het is dus zaak dit handelsappa raat op nieuwe voet te schoeien en het aar de huidige handelsom standigheden op grote schaal aan te passen en volwaardig te maken. Er is dan ook nog het feit dat de boer, wegens de vooruitgang van de techniek, meer en meer aan zijn bedrijf gebonden is en er dus niet meer zo los van staat als vroeger. Hij moet immers daardoor al zijn beschikbaar kapitaal in zijn zaak kunnen beleggen, wat vroeger niet het geval was. Deze vier vraagstukken kan de boer, zelfs de georganiseerde boer niet op zijn eentje oplossen en dat moet hij ook trachten te begrijpen tegen zijn neiging om op eigen houtje alles af te handelen in. Zij kunnen slechts opgelost worden mits een doelgerichte en overtuig de samenwerking tussen de open bare besturen, de georganiseerde landbouw en de afzonderlijke be drijfsleider. Het landbouwbeleid beschikt, om in te kunnen werken op de ge schetste toestand over volgende middelenhet prijs en marktbe leid, het handelsbeleid, het struk- tuurbeleid en het maatschappelijk beleid. Het prijs- en marktbeleid moet aangepast zijn aan de aard van het voortbrengsel, aan de wijze waarop de vraag naar het voort brengsel ontstaat en aan de wijze waarop uit de wederkerige wer king tussen deze beide omstandig heden de prijs en inkomstenvor ming ontstaan. Hierbij is het van uitzonderlijk belang de reakties van de verbruiker van dichterbij te bestuderen. Het handelsbeid is een voor naam hulpmiddel bij het verwe zenlijken van het beoogde prijs- en marktbeleid. Men dient er zich van bewust te worden dat het handels beleid moet rekening houden met het feit dat de prijzen van bepaal de landbouwvoortbrengselen op de wereldmarkt op zeer korte tijd kunnen verschillen van het enkele tot het veelvoud. De eenvoudige vrijstelling van het handelsverkeer in landbouw voortbrengselen kan dus het vraag stuk van de wanverhouding tussen vraag en aanbod niet oplossen. Hiertoe zijn wereldakkoorden over de voortbrengselen noodzakelijk. Naast het feit dat hot struktuur- beleid een gunstige weerslag heeft op de arbeids en levensvoorwaar den van de boer, dient men er op bedacht te zijn dat het voortbren- gingsvermogen er grondig kan door gewijzigd worden. Waar men deze uitslag bereikt door inwerking op de infrastruktuur en op de struk- tuur, dient men weer eens rekening te houden met de bestaande wan verhouding tussen vraag en aan bod. (Zie vervolg 4bladzijde 1kolom). De kippenoorlog tussen de Ver enigde Staten en de Gemeen schappelijke Markt is slechts een van de vele landbouwvraagstuk ken waarmede de meeste regerin gen af te rekenen hebben, maar die in de grond allemaal eenzelfde oorzaak hebben, namelijk het ver dwijnen van de kleine landbouw- uitbatingen. In de Verenigde Staten brengen 100 000 grote op nijverheidsgrond slag ingerichte landbouwbedrijven evenveel voort als 2,6 miljoen min der grote en minder goed uitge ruste bedrijven. Deze laatste heb ben bovendien veel te liiden van de overproductie veroorzaakt door de grote ondernemingen, overpro ductie die aan de Amerikaanse be lastingbetaler ieder jaar ongeveer 10 miljard dollar kost (500 miljard BF) Dit onder vorm van toelagen, stockages, verkoop onder de lo nende prijzen, kosteloze uitvoer als hulp aan onderontwikkelde gebie den, enz. Sedert enkele jaren hadden som mige bedrijven in de Verenigde Staten een lonende oplossing ge vonden in een naar de spits ge dreven kippenvoortbrenging, waarvan de afzet voor een groot deel naar Europa ging. Maar voorbeelden trekken, en ook in het Europa van de Ge meenschappelijke Markt ging men belang stellen in de kippenk.week op grote schaal, een specialiteit waarop vele kleinere bedrijven overschakelden, bij zover dat men nu bij ons kippen van betere kwa liteit leveren kan tegen schappe lijke prijzen, alhoewel niet zo goed koop als de Amerikaanse kip. De Europese voortbrengers vroe- qen dus dat de G.M maatregelen zou treffen om hun afzet te verze keren door het heffen van hogere invoerrechten op de Amerikaanse kippen Vandaar gramschap van de USA en bedreiging met het ne men van tegenmaatregelen. Hoe dit eindigen zal is vooralsnog niet geweten. De kippen zijn bovendien niet de enige bekommernis van de kleine en middelmatige Europese land bouwer. Ook de tomaten, de abri kozen, de appelen, de artisjoken, de wijn, de melk, enz. liggen hem (Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom De Koornbloem abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt Li Zelven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen vau artikelen zonder aanduiding der bron Is verboden.

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1