Bieren en Slachtkippen. Speciale Kredieten. rente van 1,75 o/o Vatikaanse Concilie. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Nog over Verbouwers van graangewassen De tweede Zittijd van het 42'.,te JAARGANG Nr 2097 Beheer Zeehergkaai 5, Aalht Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de ^landsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M,25.93. O. CAUDRON. Wij ontvingen van zeer De- voegde zijde de gegevens van een marktonderzoek over dit onder werp en zijn overtuigd dat onze lezers er belang zullen in stellen. Ziehier hoe de toestand zich in de verschillende landen voor doet. Vooreerst in België. Wat de slachtkippen betreft was de voortbrenging van 1962 vergele ken met die van 1961 met 13 gestegen en vergeleken met 1956 zou de stijging circa 126 bedragen. Wij moeten hier noch tans aan toevoegen dat onze in lichtingsbron niet dezelfde is voor de cijfers van 1956 als voor die van 1962. Wat de voortbrenging van eieren betreft, was zij in 1962 iets lager dan in 1961. In West-Duitsland ziet er de toestand als volgt uit. Voor de slachtkippen blijkt uit de verstrek te statistieken dat in 1962 vergele ken met 1961 de voortbrenging met 5 gestegen is, terwijl het verbruik per hoofd met 10% is toegenomen. Uit een vergelijking tussen de jaren 1962 en 1956 blijkt dat de voortbrenging gestegen is met 67 terwijl het verbruik per hoofd met 175 is toegenomen tussen de jaren 1957 en 1962. Uit deze cijfers schijnt men dus te mogen besluiten dat tot in het jaar 1962 de voortbrenging en het verbruik van slachtkippen in W.-Duitsl. zich voor de uitvoer- landen gunstig ontwikkelde. In 1963 schijnt hierin evenwel een kentering te komen. Uit statistische gegevens de laatste tijden opgemaakt, blijkt in derdaad dat in West-Duitsland de inleg voor slachtdoeleinden tijdens de eerste vier maanden van 1963 gestegen is met 33 en 39 ver geleken met hetzelfde tijdperk van 1962. Wat de voortbrenging van ei eren aangaat is deze tussen 1962 en 1961 gestegen met 15 ter wijl het verbruik per hoofd tijdens hetzelfde tijdperk slechts met 1 is toegenomen. Deze cijfers wijzen erop dat de uitvoerlanden reke ning moeten houden met een vrij sterke inkrimping van de afzetmo gelijkheden van eieren in West- Duitsland. Wat is nu de toestand in Frank rijk Vergeleken met 1961 is in 1962 de belangrijke voortbrenging van slachtkippen in Frankrijk gestegen met 4 (van 409.000 ton tot 425.000 ton, hetzij evenveel als de voortbrenging van Nederland, Ita lië en Duitsland samen). Vergele ken met 1956 is de voortbrenging in Frankrijk gestegen met 33 terwijl het verbruik per hoofd tus sen 1957 en 1962 met 21 is toe genomen. Hieruit blijkt dat de uitvoer van slachtkippen in Frankrijk belang rijk is geworden. Alles wijst erop dat die strekking in 1963 nog sterker tot uiting zal komen. In 1962 is de voortbrenging van eieren in Frankrijk met 11 toe genomen, vergeleken met de voortbrenging in 1961. Ook het verbruik per hoofd is gestegen met 9 In Nederland ziet er de toestand als volgt uit Voor de slachtkippen is in 1962 de voortbrenging met 17 geste gen vergeleken met 1961. Het verbruik is, weliswaar, ook geste gen met 25 maar blijft niettemin toch zeer laag en is niet bij mach te de gestegen voortbrenging op te vangen. De inleg van broed- eieren voor slachtkippen was tij dens de eerste zes maanden van 1963 20 hoger dan tijdens het zelfde tijdperk van 1962. Vergeleken met 1956 is de voortbrenging van slachtkippen in 1962 toegenomen met 131 Vergeleken met 1961 is in 1962 de voortbrenging van eieren toe genomen met 1 Volgens de in leg van broedeieren tijdens de eer ste 6 maanden van 1963 zou men zich in de eerstvolgende maanden mogen verwachten aan een stijging van de voortbrenging met 3 vergeleken met 1962. (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). Volgens besluit van de heer Minister van Landbouw kun nen de zowel voedergranen als tarwe, speciale kredieten bekomen tegen een en op basis van 6.000 F per hectare of 60 F per are graan gewassen die aangegeven werden bij de telling van 15 mei 1963. De voorschotten worden verstrekt door het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet, Jozef II straat, 56, te Brussel. Aanvragen kunnen rechtstreeks gericht tot genoemd Instituut of tot de S. M. Redt U Zeiven, Zeebergkaai, 5, te Aalst, en dit vóór 15 October e. k. Terugbetaling vóór 30 september 1964. Wij zijn ter beschikking van de belanghebbenden voor alle mogelijke inlichtingen. Er wordt op dit ogenblik te Rome hard gewerkt aan de oplossing van de vele vraagstukken die meer dan tweeduizend concilievaders te be handelen krijgen. Het is nog niet helemaal zeker dat alles geduren de deze tweede zittijd van het Con cilie zal kunnen afgehandeld wor den en een derde zittijd zou kun nen noodzakelijk worden. Bij de opening van deze tweede zittijd van het Concilie is het nog maals gebleken, hoezeer deze in ternationale godsdienstige samen komst in het brandpunt staat van de belangstelling van al dezen die bekommerd zijn om het godsdien stig leven van de mensheid, be- langstelltng die veel verder reikt dan de katholieke middens, en zelfs verder dan de christene godsdien sten. Tijdens de eerste zittijd van het Concilie waren er een veertigtal niet-katholieke waarnemers, nu zijn er in de tachtig en mogelijk zal hun aantal nog aangroeien. Men spreekt zelfs over de oprichting van een speciaal sekretariaat (onder scheiden van dit van Kardinaal Bea) voor de niet-christene gods diensten, zoals de joodse en de mo hammedaanse, en nog andere. Onder de waarnemers verleden jaar was er slechts één leek, name lijk de Franse professor en filosoof Jean Guitton, dit jaar zijn er een tiental, voornamelijk vertegen woordigers van de grote interna tionale organisaties, zoals de jeugd beweging, de vakbeweging, de Unesco, en andere. Alleen hieruit moge reeds blijken dat we met het huidig Concilie aan de vooravond staan van grote ver anderingen en verstrekkende be slissingen inzake geloof en zeden. Gedreven door de geest, die de goede Paus Johannesde ge dachte ingaf een Concilie bijeen te roepen, wil de Kerk zich aanpassen aan de noden van onze moderne tijd. Zelfs voor de meest oningewijden was het immers duidelijk geworden dat er een te grote afstand ontstaan was tussen de Kerk en haar geplo genheden, en het moderne leven, afstand die vooral sterk aange voeld werd in de missielanden. In zijn toespraak tot de Concilie vaders heeft Z. H. Paulus VI dan ook nog eens zeer duidelijk de voornaamste doelstellingen die het Concilie moet nastreven onderlijnd, namelijk de hervorming van de IZie vervolg 2' bladz 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaara Virn kan zich abonneren op de -ostkantoren en bij de briefdragers Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonde, aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1