De mislukte oogst ONZE LANDBOUW Weekblad Rechtskundige Dienst. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt in Rusland* BURELEN in Kamer en Senaat* AALST 19 OCTOBER 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42>,te JAARGANG Nr 2098 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven doar de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25.93. O. CAUDRON. Wij ontlenen volgende gegevens aan het bekende Duitse tijdschrift Der Spiegel dat een paar jaar geleden fel in de kijker kwam. Het had destijds in Duitsland het aftreden van de Minister van Landsverdediging als gevolg. Men weet dat in de maand sep tember in Moskou en in andere steden van de Sovjet-Unie het brood gerantsoeneerd werd en dat het Kremlin besloot de leemte in de balans van de levensmidde len aan te vullen door de aankoop van miljoenen ton tarwe in Kana- da, de Verenigde Staten en Austra lië. Dit tekort aan graan schijnt niet uitsluitend de schuld te zijn van de rampspoedige droogte die in Rus land deze zomer geheerst heeft. Ook Kroetsjev's landbouwexperi- ment schijnt er voor een groot ge deelte de oorzaak van te zijn. Tegen het verzet in van ervaren landbouwbiologen schafte hij de in Rusland traditionele akker gras land economie af, een ontwikke lingsgang waarvoor de landbouw in het Westen tientallen van jaren heeft nodig gehad. Deze akker- grasland economie bestaat hierin dat het land een tijdlang braak blijft liggen en dat men daarna klaver en luzerne gaat verbouwen en dit gedurende verschillende ja ren. Het land wordt aldus van zijn onkruid gezuiverd, de bodemstruc tuur en de vruchtbaarheid verbe teren en in de derde faze gaat men dan over op tarwe- of hakvruch- tenverbouwing. Nu meende hij zijn heil te zullen vinden in het verbouwen van maïs en suikerbiet. Ziehier zijn cijfers Volgens het nieuwe plan kon den 41 miljoen ha meer onder ae Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 20 oktober tus sen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST ploeg komen. Bij een minimum op brengst van 30.000 kg maïs, 20.000 kg suikerbieten en 20.000 kg paar- denbonen per ha moest dit twaalf miljoen ton vlees opbrengen en dat zei Kroetsjev is juist wat we nog nodig hebben om de stand van de Verenigde Staten te be reiken. De vroegere voorstanders van het akker grasland-systeem moesten inbinden en de landbouw kundigen die dit niet wilden doen vielen in ongenade. Nu bedroeg de graanoogst van 1962 weliswaar 147,5 miljoen ton maar het vooropgesteld plan, of 163 miljoen ton, werd dus verre van bereikt. Er kon immers te wei nig kapitaal worden belegd ook al omdat er teveel moest be steed worden aan de ruimtevaart plannen. In 1962 bedroeg het tekort op het plan aan meststoffen 30 miljoen ton, op de akkers van de kolcho zen ontbraken 1,5 miljoen trekkers, 800 000 vrachtwagens en 350.000 maaidorsers. Daarbij kwam nog de stille weer stand van miljoenen kolchozen- boeren tegen het nieuwe verbou wingsstelsel. Ze vreesden immers dat ze hun voornaamste bron van inkomsten, de private veefokkerij, zouden verliezen wanneer ze het door hen gebruikte grasland dat meestal aan de kolchozen toebe hoorde, moesten omploegen om er maïs, bonen en erwten op te ver bouwen. De boeren die van hun grasland werden verdreven begonnen brood te hamsteren om het aan het vee als voeder te geven. De regering beantwoordde dit met een veror dening, waarbij de private veehou derij beperkt werd. Bovendien werd een wet uitgevaardigd waar bij het voederen van brood aan het vee strafbaar werd gesteld met dwangarbeid of gevangenisstraf tot drie jaar. Men kon dan in de pers een hele lijst aantreffen van berichten over de bestraffing van broodhamste- raars. De droogte van deze zomer (in Rusland tenminste) onthulde de afmetingen van de landbouwramp. Thans wreekte zich de afschaffing van het akkergrasland-stelsel dat dan toch de natuurlijke herstel mogelijkheden van de bodem begunstigd had. Tegelijkertijd werd het duidelijk waarom de Sovjet-dictator zoveel (Zie vervolg onderaan hierneven Een volksvertegenwoordiger stel de aan de Minister van Landbouw de ietwat ongewone vraag waar mee men echter in deze tijd dat de gevallen van kanker zo veel vuldig voorkomen, toch rekening moet houden. Volgens berichten welke onlangs in de pers verschenen zouden in de landbouwsector, met het oog op het doden van insecten of de bevorde ring van de groei van de landbouw- voortbrengselen in sommige geval len kankerverwekkende stoffen worden gebruikt. Kan de heer Minister mij mede delen of in dit verband in ons land wettelijke voorschriften werden uit gevaardigd en of hij deze, in be vestigend geval, voldoende acht Kan de heer Minister mij een bondige samenvatting van de des betreffende voorschriften meede len En hier volgt het antwoord van de Minister. België beschikt over een vrij jon ge reglementering (koninklijk be sluit 31 mei 1958) op het bewaren, de handel en het gebruik van on- kruiddodende en plantenartsenij- kundige voortbrengselen. Artikel 3 van dit besluit bepaalt dat elk dergelijk voortbrengsel, al vorens het in de handel wordt ge- gelegen acht aan een overeen komst met het Westen en een ver mindering van de drukkende be wapeningslast. Op de akkers van Sovjet Rusland werd de oogstnoodtoestand uitge roepen. De regering verbood het vermelden in de pers van berich ten hierover ën voor de eerste maal sinds het einde van de oorlog be gonnen weer lange rijen aan te schuiven voor de bakkerijen. Zelfs de oude Russische gewoonte, in de restaurants kosteloos brood bij de maaltijden te geven viel ten offer aan de broodrantsoenering. In de uitstalramen van de bak kerijen kan men zien hoeveel brood er mag verkocht worden twee ki lo's roggebrood of een kilo wit brood per persoon. En nu is het wel een spel van de ironie dat men in de uitstalramen van de boekhandels een nieuw werk ziet liggen uitgegeven door de staatsuitgeverij van Moskou, namelijk het zevende en laatste boekdeel van de marathonrede van Chroetsjev over de toestand in de landbouw van de Sovjet Unie. bracht, erkend moet worden door de Minister van Landbouw. Bovendien bepaalt artikel 4 van dit zelfde besluit dat de Minister de erkenning geeft op raadgeving van een "erkenningscomité,, in wiens schoot, buiten de ambtenaren van het Ministerie van Landbouw, een ambtenaar van het Ministerie van Volksgezondheid en het Gezin en een ambtenaar van het Ministerie van Arbeid zetelen. Deze twee laatste ambtenaren, waarvan de eerste raadgever is bij het Institituut voor Gezondheid en bestudering van de besmettelijke ziekten en de tweede hoofdgenees heer-bestuurder bij het Beheer van Arbeidsgezondheidsleer en genees kunde, waken in het biezonder op de maatregelen ter bescherming van de bevolking en van de ge bruikers van de voortbrengselen die aan een onderzoek moeten on derworpen worden. Bij het indienen van een aan vraag om erkenning moet de aan vrager de volledige samenstelling van het voortbrengsel neerleggen, inbegrepen de aard van de ge bruikte kleurstof. Het ligt voor de hand dat geen enkele erkenning zou kunnen gegeven worden voor een voortbrengsel waarvan het ge bruik een gevaar zou betekenen wegens het feit dat het zou bekend zijn wegens zijn kankerverwekken de werkzaamheid. Een ander volksvertegenwoordi ger had het over de verpachting van gronden die aan de Commis sies van Openbaren Onderstand behoren. Deze gaan, volgens hem gepaaid, met volledig ongewone toestanden, die op wanbeheer gaan lijken. Enerzijds geschiedt die verpach ting bij een aanbesteding waarvan het bedrag niet kan worden ge ëerbiedigd daar er bij de wet een grens wordt opgelegd. Anderzijds verschillen de lastkohieren en de maatstaven op grond waarvan die verpachting geschiedt van ge meente tot gemeente, zodat een goed dat aan een huurder onder bepaalde omstandigheden wordt toegewezen aan een andere wordt geweigerd. Kan de Minister mij zeggen of er door zijn ministerie bijzondere be palingen zijn uitgevaardigd en of hij het redelijk vindt dat tot een aanbesteding wordt overgaan En (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1