Reglementsontduikingen Struktuurverandering Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt in de Landbouw* bij de Eur* Econ» Gemeenschap. AALST 26 OCTOBER 1963 Verschijnt iedere zaterdag 42<„te JAARGANG Nr 2099 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sia&dsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Deze week werd door een hoog staand kenner van de landbouw vraagstukken in een Brusselse krant erop gewezen hoe het helemaal niet alles koek en ei is bij de zes le den van de Europese kommissie. Met hem nemen we grif aan dat het niet altijd zonder bezwaren gaat om bij uiteenlopende en vaak tegenstrijdige belangen onder de Zes een gemeenschappelijk beleid te vinden. Dat moet wel een Her- cu'es-arbeid zijn maar wat we moeilijk kunnen aanvaarden is, dat, wanneer een reglement tot stand is gekomen, de leden van de Zes zonder boe noch ba te zeggen, in hun land afwijkende beschik kingen daarvan zouden mogen ne men. Wij zijn misschien naïeve, maar dan toch eerzame mensen en me nen nog altijd dat een overeen komst dient nageleefd te worden, ook dan wanneer het op het inter nationaal vlak nog niet zo gerede lijk gaat, afdwingende maatrege len te treffen. Wat voor een gewo ne burgerman geldt, moet ook gel den voor een Staat, die zich tot iets verbonden heeft. Indien het nu nog ging over kom- munistische landen dan zouden wij het nog kunnen begrijpen. Zij heb ben andere zedelijke opvattingen dan wij en een eerloosheid of een leugen die dienstig is voor de partij, is geen eerloosheid en is geen leugen. Dat legt dan ook uit waarom de Sovjet-Unie van de 52 internationa le overeenkomsten er juist twee heeft nageleefd. Maar ons goede, oude West Europa, met zijn tradi tionele zedenleer En toch Aldus had Frankrijk moeilijkheden in zijn tuinbouw. Om zijn uitvoeroverschotten aan abrikozen, tomaten en perziken kwijt te spelen, besloot de Franse Regering de vervoeronkosten voor 50 t.h. ten laste te leggen van de FORMA (Fonds d'Oriëntation et de Régularisation des Marchés Agri coles; (Fonds voor richtingaanwij zing en regeling van de landbouw markten). Dit is uitdrukkelijk in te genstrijd met artikels 92 en 93 van het verdrag dat hierover aange gaan werd. De heer Vredeling, Nederlands lid bij het Europees Parlement heeft dan ook tot de Kommissie de vraag gesteld Is het waar dat de Franse rege ring weigert een einde te stellen aan het stelsel van uitvoersteun aan groenten en fruit en dit niette genstaande ze hiertoe officieel ver zocht werd door de Kommissie. In dien dit juist is, wat is de Kommissie voornemens te doen en over welke middelen beschikt ze om dergelijke inbreuken tegen verdrag en re glementen te doen ophouden Wedden dat men niet zal durven optreden tegen Frankrijk? Er wordt veel gepraat en laten we maar zeggen gekletst over de totstand koming van het ene of verenigde Europa en zelfs van nog ruimere verbanden, maar in de praktijk ziet heter daarmee maar treurig uit. Bij sommigen is het maar een voor wendsel om zich te onttrekken aan hun verplichtingen als lid van hun eigen volksgemeenschap. In dat verband kunnen we ver wijzen naar sommiqe klachten, in naam van de zogezegde Rechten van de Mens bij het Parlement van Straatsburg. We denken daarbij ook aan de werkzaamheden van Jong-Europa in ons land. Nu weten wij wel dat het in de lijn ligt van de geschiedenis dat er grotere reentsverbanden moeten ontstaan. Het begon immers met de strijd van man tegen man, toen werd het een strijd van gemeenten en steden, dan van graafschappen en hertog dommen en eindelijk van staten onder elkaar. Als we De Gaulle mogen gelo ven zijn we nog niet veel verder geraakt en Frankrijk geeft erin ie der geval een klinkend voorbeeld van op landbouwgebied. Het grote euvel zit hem hierin, dat er geen geschikt dwangmiddel, buiten oor log dan, onder de staten kan ge vonden worden, dat werkelijk doeltreffend is. Economische dwangmaatrege len Och kom, er worden dan al tijd staten gevonden die er alle belang bij hebben stiekem hun voordeel te halen uit dergelijke toestanden. Wij herinneren ons nog te goed de economische sancties tegen Italië, ten tijde van de strijd in Abessinië, om te kunnen gelo ven dat de huidige bedreigingen tegen Zuid Afrika, bijv. inzake de de apartheid veel zullen uithalen. De oude Romeinen wisten het al en zeiden: "Quid leges sine mori- bus Wat kunnen de wetten uit halen, wanneer de zedelijkheid ziek is Men doet maar zijn plicht, wanneer men zich zelf verplicht in zijn geweten. Anders maakt men van de eerste gelegenheid gebruik om er zich aan te onttrekken. Er is zich, vooral in de na-oorlog- se periode, in de landbouw een struktuurverandering aan het vol trekken, die niet aan de aandacht van onze landbouwers ontsnappen mag. Want ze brengt met zich mede een herziening van de uit- batingsvoorwaarden der gronden, evenals een noodzakelijke veran dering in de infrastruktuur van het platteland, dit wil zeggen, van de voorzieningen die, buiten de gron den, ten goede komen aan de landbouw en plattelandsgemeen schap, zoals de verkeersmiddelen, het vervoer, de diensten, de ener giebronnen, de uitrusting voor de afzet van de voortbrenging, enz. In het augustusnummer van Landeigendom wijdt Dhr G. Si mon een studie aan dit vraagstuk, die we, ten behoeve van onze le zers even willen toelichten. Eertijds was elke stijging van de bevolking in de eerste plaats een gevolg van de stijging der land bouwbevolking. Tengevolge van de uitbreiding van de nijverheid in de 19e eeuw, en van de motori satie in de 20e eeuw is daarin een verandering gekomen. De landar beiders verdwijnen, terwijl de me chanisatie een betere bewerking van de gronden mogelijk maakt. Dank zij de machine kan meer en beter, en met veel minder volk, voortgebracht worden. Zo waren er in 1929 in ons land nog maar ongeveer 1.000 land- bouwtractoren in 1950 waren er reeds 9.000, in 1962 meer dan 52 000. Hetzelfde geldt voor de pik- dorsers (4.000 in 1962) en voor de melkmachines (37.000 in 1962). Een dergelijke ontwikkeling brengt met zich minder personeel en groter voortbrengingsvermo- gen, wat het verdwijnen van klei nere bedrijven ten voordele van de grotere in de handwerkt. In 1856 waren er bestendig meer dan één miljoen personen in de landbouw werkzaam, of ongeveer 46 van gans de werkende be volking. In 1962 waren het nog 272 000 personen, of 7,7 van de werkende bevolking. Het aantal landbouwbedrijven van meer dan één hectaar daalde van 292 000 in 1929 tot 199.000 in 1959. Deze ontwikkeling gaat steeds verder haar gang. Het aantal trac toren, bijvoorbeeld, kan nog min stens met 50 toenemen. Vele van de bedrijven zijn bezet door oudere gezinnen (55 van de be- drijfshoofden zijn ouder dan 50 jaar) en voor vele kleine bedrijven is de toestand benard. Het is duidelijk dat de huidige strekking in de landbouwstructuur niet gunstig is voor de kleine be drijven deze gaan achteruit in dien ze al niet onleefbaar gewor den zijn. Ze nopen bovendien de kleine landbouwer tot een dag taak die niet meer in verhouding staat tot zijn inkomen. De toekomst behoort aan de ge mechaniseerde en gespecialiseer de bedrijven. De kleine bedrijven zullen bijgevolg genoopt worden op min of meer korte termijn zich om te vormen, zich te hergroepe ren of zich door andere bedrijven te laten opslorpen. Hierin is juist de aan gang zijnde struktuurher- vorming van de landbouw gele gen. Dit verschijnsel is trouwens niet eigen aan ons land, zelfs niet aan Europa, het is een wereldverschijn sel aan het worden. We kunnen er niet aan ontsnappen, en moeten bijgevolg ons best doen het in goede banen te leiden, er daarbij zorg voor dragend dat de platte- landstruktuur aan deze nieuwe toe stand worde aangepast. Inderdaad, indien de kavelin deling en de landbouwwegen, de waterhuishouding en de bodem- struktuur niet afgestemd worden op een intensieve, gemechaniseer de landbouw, bestaat er gevaar dat de vrijkomende gronden, door het opgeven van kleine bedrijven, een andere dan een landbouwbe- stemming krijgen. Zo zou uiteinde lijk ons landbouwareaal gevoelig verminderen, wat de algemene welvaart van hel land zeker niet zou ten goede komen. We mogen geen land worden zo als Engeland, bijvoorbeeld, dat voor zijn voeding in hoofdzaak op de invoer is aangewezen. In geval van nood kunnen we nog ons zelf bedruipen, en dat moet, met het oog op het algemeen belang zo blijven. Een gezonde landbouw zal steeds tot de essentiële bestandde len van de volkswelvaart blijven behoren. Het is dan ook noodzakelijk dat de landbouw- en plattelands infrastructuur zouden aangepast worden aan de nieuwe toestand die zich aan het vormen is. De Koornbloem -töonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Mm kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelve a Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1