De nieuwe pensioenwet EETAARDAPPELEN. Magazijnen en Burelen gesloten. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt voor de zelfstandigen. Bewaring van AALST 30 NOVEMBER 1963. Verschijnt iedere zaterdag 42ste JAARGANG Nr 2104 Beheer Zeebergkaai 5, Aaist Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de landsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In de keuken van het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten te Wageningen. (Vervolg). (zie ons blad van 9 november). Het kadastraal inkomen wordt be rekend op twee derden van zijn be drag, wanneer de aanvrager het als hoofdverblijf betrekt. Deze verminde ring mag echter niet minder bedra gen dan 6.000 F of niet hoger liggen dan 7.500 F wanneer het huis zich in een gemeente bevindt van minder dan 5.000 inwoners. Het mag niet minder bedragen dan 8.000 F of niet hoger liggen dan 11.000 F indien het onroerende goed gelegen is in een gemeente van meer dan 5.000 maar minder dan 30.000 inwoners. Het mag niet minder bedragen dan 12.000 F noch hoger liggen dan 20.000 F in dien het onroerend goed gelegen is in een gemeente van 30.000 inwo ners of meer. Voornoemde verminderingen wor den daarenboven verhoogd met 1.000 F voor de echtgenoot en voor elk kind waarvoor de aanvrager kin derbijslag geniet. Hierbij dient opge merkt dat dit een aanzienlijke verbe tering betekent vergeleken met het vroegere stelsel. Vroeger was er in derdaad geen enkele dergelijke ver mindering voorzien voor het woon huis bewoond door de aanvrager. In het vroegere stelsel werd niets in re kening gebracht, wanneer het totaal van het kadastraal inkomen van de bewoonde of in bedrijf genomen goe deren een bepaald bedrag niet over schreed. Van zodra het kadastrale in" komen het voorziene minimum over schreed, werd geen enkele vermin dering meer toegelaten. Een andere verbetering die nu ingevoerd werd is dat er voortaan niets meer wordt in rekening gebracht voor de onroeren de goederen of gedeelten ervan die door de aanvrager of z'n echtgenoot in bedrijf worden genomen of waar van de staat of de aard de inbedrijfne- ming of de verhuring onmogelijk maakt. Vroeger was dit wel het ge val. Dit is vooral belangrijk voor de landbouwers die eigenaars zijn van oude gebouwen, die normaal niet meer kunnen in huur gegeven wor den. Voor de roerende kapitalen, al dan niet belegd, wordt een bedrag in re kening gebracht gelijk aan 4 van deze kapitalen ofwel hun werkelijk in komen, indien het deze som overtreft (vroeger was het tarief 5 Hoe zit het nu wanneer men af stand gedaan heeft van zijn goederen als een schenking of als 'n verkoop Wanneer dit gebeurd is binnen 10 jaar vóór de datum waarop de pen sioenaanvraag haar uitwerking heeft, dan wordt een inkomen in rekening gebracht dat wordt berekend op 4 van de verkoopwaarde van de goede ren op het ogenblik van de afstand. Vroeger was dit vastgesteld op 6 De waarde van de goederen nodig voor een landbouwbedrijf, wordt vast gesteld op een bepaald bedrag per ha dat verschilt naargelang de land bouwstreek. Voor de zandleemstreek en voor de leemstreek wordt de waarde per ha beraamd op 18.000 F. in geval van een schenking van on roerende goederen aan afstammelin" gen in rechte lijn, zonen, kleinzonen, enz. wordt, ongeacht het ogenblik waarop de afstand gebeurde, een som aangerekend gelijk aan de huur waarde, zoals die bepaald is in het reglement voor de onroerende be bouwde of niet-verbouwde goederen die verhuurd worden. In plaats van dus 'n bedrag te ne men gelijk aan 4 van de verkoop waarde van de afgestane goederen, houdt men in dit geval steeds reke ning met het aangepast kadastraal in komen van de goederen die afgestaan werden, vermenigvuldigd met 1,3 voor bebouwde onroerende goederen en met 1,6 voor onbebouwde. Indien de afstand (steeds kosteloos en aan afstammelingen in rechte lijn) heeft plaats gehad vóór 1 januari 1962, wordt de huurwaarde waarmee reke ning wordt gehouden, bekomen door het kadastraal inkomen op het ogen blik van de afstand te vermenigvul digen met 4,8 voor bebouwde onroe rende goederen met 5,5 voor onbe bouwde onroerende goederen. (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom). De luchtgekoelde bewaring van aardappelen heeft een grote vlucht genomen in Nederland. Werden er aan het einde van de veertiger jaren volop proefnemingen gedaan om een mogelijke gekoelde aardappeibewaar- plaats te ontwikkelen, thans, begin 1963, bedraagt het totale opslagver mogen van de ruim 2000 in Neder land gebouwde inrichtingen onge veer 650.000 ton. Een zeer belangrijk aandeel in de ze ontwikkeling heeft het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten te Wageningen gehad. Dit instituut, dat zijn oorsprong vond in de Commissie voor Aardap- pelbewaring, was aanvankelijk ge huisvest in enkele kamers van de bovenverdieping van een Wagening- se villa. Later, toen bleek welke be langrijke bijdrage deze groepering ging leveren aan de bewaartechniek, werd met gelden van het bedrijfsle ven een afzonderlijk instituut ge bouwd. Hier kon men met de beno digde apparatuur het vereiste opzoe- kingswerk verder ontwikkelen. Men verkreeg grote bekendheid, niet alleen in het binnenland, maar ook over de grenzen. Talloze deelne mers aan uitstappen werden rondge leid en vooral de bouwkundige afde ling had handen vol werk om archi tecten met bouwopdrachten voor be waarplaatsen van passende raadge- Ter gelegenheid van ons Sint Elooifeest zullen onze Burelen en Magazijnen gesloten zijn op maandag 2 december a s vingen te voorzien. Zijn nieuwe naam kreeg het insti tuut, toen het opslagvermogen in Nederland een grote omvang had ge kregen en zich nieuwe vraagstukken met betrekking tot de bewaring en de verwerking van aardappelen en enkele andere landbouwprodukten aandienden. Het za! een ieder bekend zijn, dat een aardappel een levend organisme is, dat om het vakkundig te zeggen bij voortduring wordt belaagd door allerlei ziekten en plagen. Het sorteren of uitkiezen van aard appelen, nauw verbonden aan de be waring omdat het meestal direct na de bewaarperiode plaatsvindt in de aan de bewaarplaats verbonden sor- teerinrichting, verdient veel aan dacht. In de eerste plaats staat vast, dat men de aardappelen na het be waren moet opwarmen tot een tem peratuur van plm. 15° Celsius. Doet men dit niet, dan komt dit de kwali teit zeker niet ten goede. Verder is er nog het personeelsprobleem, dat zich vooral in Nederland de laatste jaren zeer sterk doet gevoelen. Ne derland is de laatste 15 jaar sterk geïndustrialiseerd en deze nieuwe nijverheden hebben zeer veel landar beiders aangetrokken. De landbouw, die eveneens door de aard van de omstandigheden sterk gemechaniseerd is, zit tegenwoordig dun in zijn personeel. Dit heeft tot gevolg, dat men is gaan zoeken naar wegen om het arbeidsintensieve handlezen van de aardappelen na de mechanische sortering op maat te automatiseren. Het is teveel gezegd om nu reeds te beweren, dat er op dit terrein belangrijke uitslagen zijn geboekt. De richting waarin men werkt, staat echter duidelijk voor ogen en de jonge wetenschap van de electronica is thans ook betrokken bij het sorteren van aardappelen. 1 Z'e vervolg 2' hladz 1' kolom De Koornbioem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Wen kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S, M. Redt U Zeivea Handelsregister Aalst Nr H5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor bun bijdragen Het overnemen van artikelen zonde' aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1