Veeslachting op grote schaal De Persconferentie Weekblad Voor eft door de Landbouwers in Rusland. Arbeid adelt van de Minister van Landbouw op 2 dec* jL 42t,te JAARGANG Nr 2106 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Het schijnt Kroesjtsjov met zijn landbouwpolitiek bepaald niet voor de wind te gaan. In ons nummer 19 oktober jIhebben we reeds een ar tikel gewijd aan de mislukte graan oogsten en aan het feit dat strenge straffen werden gesteld op het voe deren van broodgraan aan het vee. Dat het nu ook met het vee aldus moest verlopen lag wel in de lijn der dingen. Er werd broodgraan gevoe derd wegens het tekort aan andere voedselvoorraden en indien dit nu niet mag, dan is de enig redelijke op lossing dat men het vee dan maar moet afslachten. Dat is dan altijd nog beter dan dat men maanden lang in de gevangenis moet gaan zitten om aan zijn rundvee, varkens of kip pen graan te hebben gegeven. En nu zouden wij er hier willen op wijzen dat wij dit bericht niet uit on ze duim zuigen. Het staat te lezen in een Russische krant, de Sovjets- kaja Russia In verband met de massale afslachting van vee ver noemt zij drie kollektieve boerde rijen in de streek van Koersk, bezui den Moskou op 500 km daarvandaan. Uit het kommentaar blijkt echter dat deze gevallen niet tot de streek van Koersk beperkt zijn maar zich o- ver heel het land hebben verbreid. Nu tracht de krant het zo voor te stellen alsof de boeren in een pa niekstemming verkeren en er maar op los slachten, zonder dat het ei genlijk nodig is. Een Russische boer zal wel niet zoveel verschillen van een boer over heel de wereld en voor zijn plezier geen beesten gaan af slachten. Toch durven ze schrijven Maar er zijn boeren die overdrijven en die, voer of geen voer, in het wilde weg afslachten kalveren, koeien, lammeren en speenvarkens. Met der gelijke uitersten worden aan de staat en de boerenbedrijven grote schade berokkend. Het gaat intussen nog veel verder. Wegens gebrek aan graan voor de mensen, neemt men nu zijn toe vlucht tot veevoeder om het aan de mensen te geven. Inderdaad, na en kele dagen geaarzeld te hebben zijn de bakkerijen te Moskou definitief begonnen met de verkoop van maïs- brood. Er is nog wel wit brood maar daarvoor dient men in de rij te gaan staat vanbij de opening van de bak kerijen. Daarnaast worden nu maïs- broden van 1 kg. en rond of recht hoekig zwartbrood verkocht. Wanneer het gebeurt dat de voor raad des avonds in sommige wijken totaal is uitverkocht, mobiliseren de huisvrouwen alle leden van het ge zin, die zich naar de naburige bakke rijen haasten, die men van verre al kan zien door de rijen wachtende mensen. In alle bakkerijen hangt een bericht aangeplakt waarin de aandacht wordt gevestigd op de ver hoging van het rantsoen dat aan ie dere koper geleverd wordt2 kg te gen 1 kg toen een maand geleden de broodkrisis ontstond. Wat moet het daar in Sovjet-Rus- land een Paradijs zijn Toch is het vreemd dat aan die gelukkige Rus sen zo weinig gelegenheid wordt ge boden om aan hun medemensen in Europa te komen zeggen hoe goed ze het daar hebben. Zo pas lazen we het bericht dat Kroesjtsjov verklaard heeft dat hij ervan afziet met de Verenigde Sta ten te wedijveren om het eerst de vlag te gaan planten op de maan. Een dergelijk «gezichtsverlies» moet een ernstige oorzaak hebben, want tot heden toe heeft Sovjet-Rusland niet weinig uitgepakt, vooral propa gandistisch dan, met zijn prestaties in de ruimte. Terecht trouwens want ook de Amerikanen moeten toegeven dat de Russen hen op dit terrein een heel eindje vooruit zijn. We moeten bij dit besluit ook niet denken aan tech nische redenen. Klaarblijkelijk liggen hier financiële redenen aan ten grondslag. De Russen kunnen hun centen nu best gebruiken om zowat overal in de wereld graan op te ko pen voor hun bevolking, die het toch al niet te breed heeft. Zelfs West-Duitsland, met zijn nieuwe kanselier Erhard, is nu ge neigd om graan te verkopen, name- (Zie vervolg onderaan hierneven). Voor een zeer talrijk en zeer aan dachtig gehoor van landbouwjourna- listen van iedere strekking en scha kering hield Minister Héger bij het begin van deze maand een conferen tie waarin hij het had over onze uit- voerpolitiek in het raam van een land bouwpolitiek die tot het offensief moet overgaan, indachtig de spreuk dat de beste verdediging nog altijd moet gezocht worden in een flinke aanval. Onze gemeenschappelijke land bouwpolitiek die erin bestaan moet een Europese markt te verwezenlij ken van het nationaal type, wat een grondige wijziging veronderstelt van onze handelspolitiek ten overstaan van derde landen, noodzaakt ons de traditionele methodes te herzien. Dit slaat eerst op de verdediging van on ze binnenlandse markt. Immers onze handelspartners (Nederland, Frank rijk, Italië) die, vóór de verwezenlij king van de E.E.G. hoofdzakelijk oor zaak zijn geweest van onze beperken de politiek, kunnen weldra vrij op on ze markt doordringen. Wij dienen ook rekening te houden met het ver werven van een redelijk aandeel der markten van onze EEG-partners en van de derde landen. De zowat op goed geluk af of lukraak in elkaar ge stoken inrichting van onze buiten landse handel moet plaats maken voor een rationele organisatie, ge grondvest op het economisch onder lijk 150.000 ton. Het is eigenlijk ook wat belachelijk aan de verovering van de maan te gaan denken, wan neer men in eigen land, op econo misch terrein, bijna geen grond meer onder de voeten kan krijgen. We moeten daaruit besluiten dat de gro te K dan toch niet helemaal ge speend is van zakelijk oordeelver mogen, alhoewel het bij de kommu- nisten heel zelden voorkomt dat po litieke doelstellingen, vooral op in ternationaal terrein, moeten wijken voor nog zo gezonde economische beschouwingen, want deze worden doorgaans graag opgeofferd wan neer men meent er politieke munt te kunnen uitslaan. zoek en de handelsprospectie van de markten, ondersteund door een stel selmatige propaganda-actie, die, al worden de onderscheidene aangepas te middelen toegepast niettemin een beste handelsrendabiliteit moet ver" zekeren aan onze beperkte geldelij ke middelen. Deze dynamische uitvoerpolitiek dient te steunen op a) het econo mische onderzoek (economie rese arch) op de buitenlandse afzetgebie den en b) de studie van de plaats der Belgische produkten (marketing re search) en van de voorwaarden om onze positie op deze markten te ver beteren. Deze taak moet toever trouwd worden aan het Landbouw Economisch Instituut. Daarna volgt de programmatie van de uitvoerbevorde- ring (export-drive)een taak die moet toevertrouwd worden aan onze dienst Handelsakkoorden De voorwaarden ter verwezenlij king van de uitvoerbevordering van land- en tuinbouwprodukten zijn te vinden a) in de samenwerking tussen de overheidsdiensten. Dit werd in ons land verwezenlijkt door de op richting in 1959 van de werkgroep Propaganda in het buitenland waarin afgevaardigden opgenomen werden van alle belanghebbende diensten van het Ministerie en verte genwoordigers van de Nationale Zui veldienst en zelfs van de Belgische Dienst voor Buitenlandse Handel.. Er is b) samenwerking nodig tus sen de handelsfirma's en de beroeps verenigingen van voortbrengers en uitvoerders. Hier zijn ze vooral aan gewezen op privaat initiatief want dit gebied ontsnapt volledig aan de werkingsmogelijkheden van de over heidsdiensten. Er moet c) samenwerking bestaan tussen de overheidsdiensten en de private sector. Aan de pers wordt re gelmatig dokumentatie overhandigd met een volledig verslag van de ini tiatieven genomen door de diensten van het Ministerie. Dit slaat dan voor al op jaarbeurzen, tentoonstellingen, contactdagen, enz.. Zie vervolg 2' bladz 1kolom I De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonde' aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1963 | | pagina 1