landbouwvraagstukken* Een vergelijk op de EEG-Conferentie Weekblad Voor ezi door de Landbouwers Arbeid adelt Beschouwingen van een nuchtere boer over de Auto-bestuurder AALST 4 JANUARI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2109 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 0 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. GEVRAAGD voor onze vervoer diensten bekwaam Regelmatig dagwerk en goed loon. Zich aanbieden S.M. Redt U Zei ven, Zeebergkaai, 5, Anlst Telef. 242.67. Wat kunnen onze landbouwers en tuiniers van al deze overeenkomsten verwachten (Zie vervolg 2' bladz. 1' koloirt I De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelvea Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen yan artikelen zonr'er aanduiding der bron is verboden Zoals iedereen heb ik in de pers en radio de besprekingen gevolgd welke doorgingen te Brussel tussen de ge zagvoerders en ministers van de lan den der Europese Economische Ge meenschap E.E.G. Ik vernam dan hoe er gezocht en gebabbeld werd en hoe de vertegen woordigers van de naties hun best deden om de lakens zoveel mogelijk langs hun kant te trekken. Er werd geredeneerd en gerekend, gezucht en in 't haar gekrabbeld om toch maar een oplossing te vinden van het landbouwvraagstuk. Men tracht er iets op te vinden om de boeren het leven mogelijk te maken, om ze braaf te houden op hun velden en in hun stallen, want zij zien het gevaar voor een algehele ontvolking van de landbouwsector. Maar nooit zullen zij een oplossing vinden zolang de lonen op de index worden aangepast en de index bijna uitsluitend door de prijzen van de landbouwprodukten wordt beïnvloed. Het is een feit dat een zeer klein deel van het huidige loon der werk nemers naar de eetwaren gaat en het overgroot deel naar de andere be hoeften van het gezin. Noemen wij maar enkel huisves ting, meubelen, kleding en alle mo gelijke moderne tuigen als televisie, radio, koelkasten en meer, welke een doorsneewerknemer bezit soms ook wel motos of autos, scholing der kinderen, enz. enz. Maar dat heeft geen tel bij de in dexberekening van de kleinhandel in ons landeken en het zijn bijna uit sluitend de voedingswaren, die voor het grootste deel door de Belgische land- en tuinbouwers aan de markt worden gebracht, die in aanmerking komen bij de samenstelling ervan. Wij herhalen voor de zoveelste maal dat de berekening van de index in ons land de grote fopperij van onze eeuw mag worden genoemd. Ik moet nog een andere beschou wing hieraan toevoegen. Als men nagaat wat er moet wor den gedaan om een oplossing te vinden voor het landbouwvraagstuk en aan de boeren en tuinders een loon te verzekeren dat hen toelaat te leven, en aan de andere kant de lonen en voordelen vaststelt van de werknemers; dan vragen wij ons af of al de moeite van de regeerders geen boter aan de galg zal zijn, en of het grootste aantal van de kleine en middelmatige boeren de pijp aan Maarten niet zal geven en aanlanden in de fabrieken en op de werken waar hen zonder veel beslag een hoog en zeker loon wordt gewaar borgd. Wij horen bijna wekelijks hoe vele kleine en zelfs middelmatige boeren hun beroep of vak opgeven en gaan werken. Wij zien hoe de kinderen van onze boeren een ander vak aanleren en de boerderijen verlaten, zodat in vele bedrijven alleen nog de ouders over blijven die zo goed het kan de boer derij tot verder orders in leven hou den. Komt niet zeer spoedig de dag dat geen enkel sterveling nog wordt ge vonden om het boerenberoep te be oefenen Ik zie hier wat er op mijn dorp en in het ronde gebeurt zodat ik niet zeer optimistisch gestemd ben en ik binnen een tiental jaren een ware ommekeer in het leven der natie vrees. Grootwarenhuizen doden de klein handelaar, wiens kinderen ook loon- trekkenden worden. De nijverheid doodt de landbouwer die nooit de prijs zal krijgen voor zijn waren noch een loon voor zijn arbeid, kapitaal en zorgen. Ik hoop dat ik ongelijk krijg en dat mijn zwartkijkerij alleen maar een voorbijgaande nachtmerrie zal blij ken te zijn. Het heeft te Brussel weinig ge scheeld of dat vergelijk kwam niet tot stand en de onderhandelingen werden zonder meer afgebroken. Het bleek dat de Ministers van Landbouw bijna uitgeschoven waren op de margarine. Wij wisten reeds dat Mansholt een tegenstander was van maatregelen tegen de margarine-trust, want dat had hij ons te Leuven op de bijeenkomst van Vlaamse en Nederlandse land bouwbelangstellenden al verteld, of schoon zijn argumentatie niet erg overtuigend klonk in de meeste oren Nu heeft ook de Nederlandse Minis ter van Landbouw zijn rapier getrok ken om de belangen van Unilever en consoorten, die hij bedreigd achtte te verdedigen. Dit is wel een heel vreemde Minister van Landbouw In Nederland bestaat een onafhan kelijke Boerenpartij, die bij de jong ste verkiezingen, te midden van de reeds bestaande politieke versnip pering en verzuiling die daar heerst, toch de strijd als landbouwstand heeft aangebonden en wel met op merkelijk welslagen. Wij geloven niet dat ze de Minister nu in hun hart zullen dragen als ze dit ooit al zou den gedaan hebben. Ook bij ons heeft een machtige boerenorganisatie eens een bevlie ging gekend en een belasting op de margarine voorgesteld maar de zo genaamde verdedigers van de boe- renbelangen in Kamer en Senaat hebben toen al heel gauw bij de eerste tegenstand het hazenpad ge kozen. Dan was het toch nog beter geweest alles te laten rusten en geen ijdele verwachtingen te ver wekken, want nu komen die dappere ridders toch maar bekaaid uit die historie. We zouden thans aan onze lezers de hele tekst van de officiële mede deling over dit vergelijk kunnen mee delen, maar we menen het oprecht, wanneer we zeggen dat ze er niet veel zouden aan hebben en wel om verschillende redenen. Vooreerst is het een vergelijk, wat betekent dat de tekst vrij algemeen en vaag werd gehouden omdat ei genlijk niemand gewenst heeft iets wat voor hem van wezenlijk belang was toe te geven. Op de tweede plaats wordt erin gezegd als inlei ding dat de Raad van de Ministers besloten heeft onderstaande op lossingen of teksten in hun beginsel aan te nemen wat, voor de toe komst, de deuren wagenwijd open stelt voor heel wat gekibbel en mug- gezifterij. We halen slechts een voorbeeld hiervan aan namelijk de verordening houdende de geleidelijke totstand brenging van een gemeenschappe lijke ordening van de markt voor melk- en zuivelprodukten. Deze verordening beoogt dit doel te bereiken door de instelling van een stel sel van heffingen overeenkomend met het verschil tussen de in de Lid staten waargenomen marktprijzen door de instelling van een in terventieregeling voor de Gemeen schap voor wat betreft boter en room door de Lid-Staten te machti gen rechtstreeks steun aan de voort brengers te verlenen ingeval de marktprijzen genoemde producenten geen inkomen zouden verschaffen dat overeenkomt met het inkomen dat uit de richtprijs voor melk zou moeten voortvloeien. Dit stelsel van bijstand moet ech ter geleidelijk worden aangepast zo dat de overgang naar het stelsel van de eindperiode zonder schokken ge schiedt. Te dien einde zal de Com missie tot de belanghebbende Lid- Staten, en met name tot de Bonds republiek Duitsland en tot Luxem burg, een aanbeveling richten van 1966/67 af de omzetting van die steun aan te vatten door de prijzen geleidelijk aan te passen op basis van de gemeenschappelijke richt prijs voor melk die voor het eerst in 1966 zal worden vastgesteld

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1