BEDENKINGEN Z. H. Paus Paulus VI Weekblad Rechtskundige Dienst Voor ea door de Landbouwers Arbeid adel bij een radiospreekbeurt. op bedevaart naar Palestina. BURELEN AALST 18 JANUARI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2111 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 1 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 jan. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. 'Z e vervolg 2: bladz. 1' kolom j «sfcSP"- ÊSj Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bi) de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonr er aanduiding der bron is verboden Wij hebben een dezer dagen met aandacht geluisterd naar een radio toespraak van de heer Van Hemel- rijck, voorzitter van de Belgische Boe renbond, en we zouden er graag wat kommentaar op geven. In het begin van zijn toespraak heeft hij een vrij zwart gekleurd ta fereel geschetst van de huidige toe stand in de landbouwsektor en wel licht heeft hij daarbij nog geen zwar te kleuren genoeg gebruikt. Wij heb ben daar bij herhaling reeds op gewezen nog onlangs in ons nummer van 4 januari met het hoofdartikel van de Beschouwingen van een nuchtere boer Ook Van Hemelrijck stelt vast dat van 1950 af tot heden de aktieve arbeidskrachten in de landbouw terwerkgesteld met niet minder dan 250.000 eenheden ver minderden, waardoor de tewerkstel ling in deze bedrijfsaktiviteit op 13 jaar praktisch gehalveerd werd. Hij zei verder dat over zeer korte tijd zich op vele bedrijven ook goed leefbare bedrijven dit probleem scherper en scherper zal stellen en het de landbouw meer en meer aan de nodige arbeidskrachten zal ont breken. Daarna doet hij een beroep op de ouders, op de hoofden van landbouw scholen, op de standsorganisatie om tegen de daardoor geschapen heer sende geestesgesteltenis in te gaan. Hij beweert, ondanks alles, ver trouwen te hebben in de toekomst en somt dan op waarom vertrouwen in de toekomst hoogstnodig is want, zegt hij zonder vertrouwen in stof felijke toekomstmogelijkheden ko men ook alle hogere menselijke waar den in het gedrang Het is natuurlijk een waarheid zo groot als een koe en niemand zal hém daarbij tegen spreken. Wij hadden echter graag willen horen welke argumenten hij kon aanvoeren om aan te tonen dat dit vertrouwen gewettigd is. Daarvan hebben we echter niet veel verno men. Hij maakt er zich trouwens wat al te gemakkelijk van af met de be wering dat om het defaitisme, waar onder zovelen gebukt gaan suksesvol te bestrijden het immers niet vol doende is dat er goede ekonomische perspektieven zouden zijn voor dege- nèn die met hun tijd meegaan een gunstig maatschappelijk en politiek klimaat is ten minste even noodza kelijk Volkomen juist, Meneer van He melrijck, maar denkt u niet dat u met dit te zeggen een flater van belang begaat Denkt u in gemoede dat een dergelijk gunstig maatschappelijk en politiek klimaat zonder ekonomische verbeteringen mogelijk is Wij zijn geen Marxisten en geloven dan ook niet dat de hele levensbeschouwing noodzakelijker wijze een juiste weer spiegeling zal zijn van de ekonomi sche toestand, maar wij weten toch ook dat een menswaardige stoffelijke toestand, zoals Sint-Thomas dat zegt, onontbeerlijk is om een goed zede lijk leven te leiden. Wij durven zelfs veronderstellen dat Meneer Van He melrijck de stellingen van de grote godgeleerde, die Sint-Thomas is, heel wat beter zal kennen dan wij. De voorzitter van de Boerenbond heeft ook nog gezegd dat elke re gering de Boerenbond op haar weg zal ontmoeten, telkens zij door onbe zonnen maatregelen dit vertrouwen opnieuw schokt Maar de Boeren bond heeft in de loop van verleden jaar toch meer dan eens de gelegen heid gehad de regering op de kneu kels te tikken wegens maatregelen die regelrecht tegen de belangen van de boeren gekant waren Het is toch niet voldoende voorstellen te doen om een belasting op margarine te heffen om daarna weer gauw in zijn schelp te kruipen bij de eerste tegenweer en alles te laten vallen wat maar vallen wil. Trouwens zijn toespraak wemelt van tegenstrijdigheden. Natuurlijk moet hij wel beginnen met het wie rookvat te zwaaien voor de huidige bewindvoerders, ledereen weet wat de almachtige partijtucht betekent in ons land. Wanneer hij zegt Waar de re gering goed op weg scheen om dit gunstig klimaat tot stand te bren gen en begrip had aan de dag gelegd voor vele rechtmatige eisen van de boeren- en tuindersstand moet (Vervolg 2' bladz. onderaan 1' kolom). De triomfantelijke bedetocht van Z.H. Paus Paulus VI door Palestina, waar hij al de plaatsen bezocht die in het leven van O.L. Heer een be langrijke rol hebben vervuld, zal on getwijfeld in de geschiedenis van de Kerk als een zeer uitzonderlijke ge beurtenis geboekt blijven. Men kan zich ongetwijfeld afvragen hoe het mógelijk was dat in de loop van haar negentien eeuwen lange geschiedenis, na de H. Petrus, geen enkel van de meer dan 250 pauzen die de Kerk gehad heeft, op bede vaart ging naar het Heilig Land, om daar bij de bron van de Kerk en het Geloof kracht en bezfeling te gaan zoeken voor de zware taak die de Voorzienigheid hen op de schouders had gelegd. Voor de laatste pauzen golden natuurlijk de gans bijzondere politieke omstandigheden ontstaan tengevolge van de gebeurtenissen in 1870 toen de pauselijke staten bij Italië ingelijfd werden maar tevoren hadden de pauzen volledige vrijheid van beweging, waarvan ze regelmatig gebruik gemaakt hebben om buiten de grenzen van hun land te gaan, nooit echter naar Palestina. Hierbij dient natuurlijk rekening gehouden met het feit dat de Heilige Plaatsen vele eeuwen lang in handen geble ven zijn van uitgesproken vijanden van het Geloof en de Kerk, maar dat geldt dan weer niet voor de Pauzen die gedurende de eerste eeuwen van onze tijdrekening het bestuur van de Kerk in handen hebben gehad. Nu, wat er ook van zij, de daad van Paulus VI is er des te verdienstelijker om. Alles wijst er overigens op dat we op een keerpunt staan in de geschie denis van de Kerk, en dat zowel Pau lus VI als Johannes XXIII de geschie denis zullen ingaan als de grote be werkers van een vernieuwing waar aan de Kerk en het apostolaat onge twijfeld behoefte hadden. Het Tweede Vatikaans Concilie, door Paus Johan nes bijeen geroepen en onder het bestuur van Paulus VI voortgezet zal ongetwijfeld op het leven van de Kerk een onuitwisbare stempel drukken. Dat de huidige Paus de naam van Paulus VI verkoos is ongetwijfeld niet te danken aan een toevallige ingeving Het is geen roekeloze veronderstel ling te menen dat het feit dat de H. Paulus een groot wereldreiziger was hiertoe heeft bijgedragen. De Apostel Paulus heeft tot driemaal toe, van Oost naar West en van West naar Oost het Romeinse wereldrijk afge reisd om het Woord Gods te verkon digen. Na zijn derde apostelreis is hij naar alle waarschijnlijkheid ook nog naar Spanje, en vervolgens naar Kre ta gegaan, alvorens de marteldood te sterven. Koos Paulus VI deze naam omdat hij de voetstappen van zijn Heilige Patroon wilde drukken Wie weet Het is in ieder geval zeker dat de goede Paus Johannes, die niet alleen een heilige was, maar ook in zekere mate een Ziener en een Profeet, ver schillende malen voorspeld heeft dat zijn opvolger de pelgrimsstok zou op nemen om verschillende delen van

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1