Beroering omtrent de Zuivelkwestie. Jan zonder Land. Weekblad Rechtskundige Dienst. Voor door de Lcmdhotiwers Arbeid adelt BURELEN Staking van melklevering te Wachtebeke. AALST 25 JANUARI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2112 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stosdswerdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr M.25,93. O. CAUDRON. (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag^|26 januari tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom De Koornbloem Abcmnementsprijs 120 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Van de zijde van het Algemeen Boerensyndikaat A.B.S. kregen wij een mededeling welke wij volgaarne in ons blad weergeven. Door het aktiekomitee A.B.S-Waas- land was het ordewoord gegeven aan de melkleveraars van de coöpe ratieve melkerij van Wachtebeke op vandaag, vrijdag, 17 januari hun melk thuis te houden en ze pas morgen te leveren. De melkproducenten wilden op die wijze hun mistevredenheid uiten over het feit dat van de beloofde sanering in de zuivelsector niets in huis is gekomen. Hoewel deze staking niet speciaal gericht was tegen de melkerij van Wachtebeke of de persoon van haar directeur dhr. senator Scheire, had deze laatste gemeend beroep te moeten doen op een klein leger rijkswachters, met jeeps, overval wagens, celwagen, enz. De tractoren, die van 's morgens de toegang tot de melkerij hadden afgezet, werden gedwongen de toe gang vrij te maken en de samenge stroomde boeren werden uiteenge dreven met matrakslagen en geweer kolven. Bijzonder een adjudant van de rijkswacht scheen hier bijzonder veel genoegen aan te beleven. De melkophalers, waarvan ver schillende meenden thuis te blijven, werden door de rijkswacht per jeep aan hun huis afgehaald en op hun ronde begeleid. Blijkbaar waren er nog "enkele boeren die het orde woord niet hadden opgevolgd, zodat toch een kleine hoeveelheid melk kon worden aangevoerd. Het optreden van de melkerij- directeur senator Scheire werd door de boeren en de inwoners van Wach tebeke scherp afgekeurd. Algemeen was men van oordeel dat het op zijn minst ongepast was dat dhr. Scheire, die toch ook burgemeester is te Wachtebeke, zulk een massa rijkswachters had opgeroepen tegen zijn eigen mensen en bovendien toe liet dat ze op zulke hardhandige wij ze door de rijkswacht werden be handeld. Het hierbij ingesloten manifest werd aan de stakers en aan de direc tie van de melkerij overhandigd. MANIFEST aan de voorzitter en de leden van de beheerraad, aandeelhou ders en melkleveraars van de zui velfabriek WACHTEBEKE aan de leden van het A.B.S. en aan alle boeren-melkveehouders. Deze ééndagsstaking is een alarm kreet, het heffen van boerenhanden voor een dreunende vuistslag op de tafel van de regeringskringen en de landbouworganisaties Deze ééndagsstaking is een vorm van voortzetting van onze betogingen en tevens de inzet van een meer directe actie tot het. bekomen van sociale rechtvaardigheid en econo mische gelijkberechtiging van de boerenstand in't algemeen. Deze staking is niet uitsluitend of speciaal tegen deze instelling ge richt, maar wil de uitdrukking zijn van een misnoegdheid van de boe ren-melkveehouders op velerlei ge bied 1. Het A.B.S. kan zich niet akkoord verklaren met een voorwaardelijke en bedriegelijke melkprijsverhoging van 0,20 F per liter. De melkveehou ders eisen dat hun melk betaald wordt volgens de huidige kostprijzen en zijn van oordeel, rekening gehou den met een fatsoenlijke arbeids- vergoeding en de afschaffing van de compensatiepremies, dat de voorop gestelde prijs 4 F in de zomer en 4,50 F in de winter, geenszins over dreven, maar zeer redelijk is. Het A.B.S. zal alles in 't werk stellen om deze prijs desnoods af te dwingen. 2. De boeren-coöperateurs willen hun inrichting weer terug in eigen handen krijgen, volgens de zeer ge waardeerde normen uiteengezet in het laatst verschenen januari-num- mer van Onze Gids waaruit wij woordelijk aanhalen Die steentjes waren voor velen'zuurgewonnen cen ten, die ze niettemin voor hun zaak veil hadden omdat hun zuivelfabriek of hun veiling een noodzakelijkheid geworden was voor hun levensbe- staan, maar ook omdat ze hun geza- Mensen die zich niet veel meer herinneren van de geschiedenisles sen die ze ook in de lagere school gehad hebben, zullen wellicht deze veelbetekende naam toch nog onthou den hebben. Ik heb altijd medelijden gehad met de man die zo genoemd werd, ook omdat hij later ergens op een brug bij een samenkomst om met zijn vijand een overeenkomst af te sluiten verraderlijk vermoord werd. Dit was nu toch geen naam voor een prins die, vooral in die tijd, zo wat als volledige éigenaar over uit gestrekte gebieden moest kunnen heersen. Nu weet ik niet of Jan zon der Land heilig geworden is maar als hij zoals ik hoop, een heilige gewor den is, dan denk ik dat weldra veel boeren hem, in de plaats van Sint-lsi- dorus van Sevilla, als hun patroon zullen mogen aanroepen. Het is inderdaad zo dat de grond- oppervlakte die nog ter beschikking van onze landbouwbevolking geble ven is, schrikbarend en geregeld ver mindert. De laatste tellingen geven weer een vermindering aan van bijna 10 000 ha op een jaar tijd. Landbouw gronden worden ingenomen door de zich steeds verder uitbreidende nij verheid door de uitgroei van de steden en dorpskommen, door de uitbreiding van het wegennet, voor vliegvelden, sportterreinen, ont spanningscentra enz. Grond is een voorwerp geworden van speculatie en wordt in de nabijheid van steden, nij verheidscentra, vacantieoorden en grote wegen voortijdig aan zijn nor male bestemming onttrokken om hem voor speculatie beschikbaar te hou den. In ongeveer twee op de drie gevallen behoort de grond niet aan hem die van zijn uitbating moet Ie- ven. Geld van niet-boeren wordt in landbouwgrond veilig geïnvesteerd. Wel is er een wetgeving ontstaan (denken we aan de wet op de voor koop) om de betrekkingen tussen de eigenaar en de gebruiker van de grond te regelen en te trachten de boer eigenaar van zijn grond te laten worden, maar er heeft zich al een stelsel van de meest verscheidene praktijken ontwikkeld om deze wet geving te ontduiken. Daarbij komt nog dat onze boeren de duurste grond van de E.E.G. gebruiken namelijk de duurste in aankoopwaarde en de duur ste in pachtprijs. Dit heeft natuurlijk ongunstige ge volgen op de kostprijs van de pro- dukten. Dit zijn de vraagstukken waaraan de Stichting-Lodewijk de Raet op 25 januari 1964 te Gent in de Rijksland bouwhogeschool een studiedag ge wijd heeft onder de titel Bodembe leid. Nu hebben wij in vroegere num mers van onze krant ettelijke artikels geschreven over de wet op de voor koop, die onze lezers dus wel in haar grote trekken kennen. Ze zullen ech ter ook opgemerkt hebben dat er tal van uitzonderingen op voorzien zijn en uit latere artikels is gebleken dat men alles deed wat men maar kon om deze wet te ontkrachten. Daarom zouden we graag zien dat een van onze parlementairen een vraag zou richten tot de Minister van Landbouw aangaande de feitelijke toepassing van deze wet. 't Bekomen van deze inlichtingen is zeker geen heksenwerk. Men dient enkel aan de notarissen te vragen in hoeveel ge vallen bij de verkoop van een ver pacht stuk land, sedert het van' kracht worden van de wet op de voorkoop, het land aan de pachter is verkocht geworden. Dit zou maar heel normaal zijn. Trouwens in andere wetten in verband met de landbouw- stand staat het beginsel zelf in de wet geschreven dat jaarlijks een ver slag dient te worden opgesteld over de toepassing, bijv. in de wet op de pariteit of gelijkwaardigheid. In dit geval zou men daarbij het voordeel

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1