WÊm UUZUN Beroering omtrent de Zuivelkwestie. Nog 160 km rijden na bandenpech mm Staking van mclklevering te Wachtebeke* (Vervolg van le bladzijde) BEMEST/MG onkruid - VER DEL Q/'/YQ GROND - verbeter/mg IN GRAANGEWASSEN Afdoende vernietiging van de windhalmj(pluimgras) en gelijktijdige bestrijding van legervoetziekte, slakken en tarwevlieg. IN WEILAND Vernietiging van onkruiden en ongedierte (zoals emelten) en tevens bestrijding van grashoest, maag- en darmwormen en leverbotziekte. Vraagt verdere inlichtingen aan SOCIÉTÉ BELGE D'ELECTROCHEMfE N. V. Langerbrugge Erergea. (Vervolg van le bladzijde) pprn voor iedereen. - Verze- VJCLLJ keringen. - Erfeniszaken. Adh. Van den Eeckhaut. De Etting Erondegem, tel Aalst 25191. hebben dat iederen de wet op haar toepasselijkheid in concreto zou kun nen beoordelen, wat met de wet op de gelijkwaardigheid niet eens hef geval is omdat men zich daar al te veel met theoretische beschouwingen blijft bezighouden. Benevens de duistere praktijken inzake voorkoopwet menen wij dat het de wet ontbreekt aan een funda menteel beginsel, namelijk dat er een maximum zou moeten vastgesteld worden bij de verkoop van deze ver pachte gronden. Wij geven er ons rekenschap van dat dit niet zo gemak kelijk gaan zal omdat men in onze maatschappij nog door dik en dun in alles het beginsel van vraag en aan bod wenst te zien toepassen, maar nooit zullen onze boeren-pachters het tegen spekulanten kunnen halen, in dien men zijn toevlucht tot dit dras tisch middel niet wenst te nemen. Trouwens een boer die naar de leuze van wij gaan mee met onze tijd zich rationeel wil inrichten heeft zeer veel kapitaal nodig om in zijn zaak te steken. Er dient in ieder geval paal en perk te worden gesteld aan het ontnemen van grond aan de boeren. Men stelt immers vast dat ondanks alle ratio nalisatie, verbetering van infrastruc tuur, technische vooruitgang en verhoging van de produkiviteit de stijging van de landbouw- produktie, over de gehele wereld be schouwd, beslist onvoldoende is. Al dus heeft een van de diensten van het Amerikaans Ministerie van Land bouw uitgemaakt dat de gezamelijke landbouwproduktie voor 1963-64 over de gehele wereld, behalve in Oost- Europa, iets groter zal zijn dan in de vorige oogstperiode maar dat ze on voldoende is om gelijke tred te hou den met de aangroei der wereldbe volking. Immers deze ,produktiever- hoging wordt op nog geen 1 be raamd, terwijl de wereldbevolking per jaar met ongeveer 2 toeneemt. Er zal dus altijd moeten «geboerd» worden ook wanneer de huidige vorm van het landbouwbedrijf een heel an der uitzicht zou aannemen. Men zal er nog zo licht niet in slagen te pro duceren zonder bodem. Wanneer dan de vraag wordt gesteld of men niet te wild omspringt met de grond die voor deze verschillende doeleinden, hiervoren opgesomd, ter beschikking gesteld wordt en of men soms niet beter zou doen hiervoor landbouw grond van mindere kwaliteit in be slag te nemen, dan mag men met gerust gemoed deze vraag bevesti gend beantwoorden, leder van ons dient maar eens rondom zich te zien en dan zal hij kunnen vaststellen dat op zijn dorp vaak de beste landbouw gronden hiervoor gebruikt werden. t menlijk eigendom zou worden en blijven. Een coöperatie is bijgevolg niet het eigendom van de directeur of het bestuur, zij is en blijft het ge zamenlijk bezit van de leden-coöpe- rateurs zelf.... De leden die met de leiding van de coöperatie belast worden, moeten er zich van bewust zijn dat zij dit bestuursambt waar nemen, niet om er persoonlijke voordelen uit te trekken, maar om de belangen van alle leden te behar tigen. Zo zien ook wij inderdaad de wer king en de taak van een coöperatief en het A.B.S. zal niet versagen in zijn strijd tegen de schijncoöpera- tieven en de gebeurlijke misbruiken. Noch slaaf, noch bedelaar mag de boer zijn, Een vrij en welvarend man moet hij wezen 3. Deze ééndagsstaking wil ook het vertreksein geven voor een be stendige druk tot het uiteindelijk doorvoeren van een daadwerkelijke sanering in de drie takken van de zuiveldistributie, nl. het ophalen, het verwerken en het bezorgen aan ver bruiker. In dat verband willen wij enkel, naast talrijke andere, op een paar punten de nadruk leggen Het moet definitief gedaan zijn met het verlenen van toelagen voor het fabriceren van melkpoeder dat ofwel niet gefabriceerd wordt, ofwel naderhand terug dient opgelost te worden in comsumptiemelk. Bij deze sanering hoort ook, en zeker niet in de laatste plaats, het onmiddellijk stopzetten van de Ne derlandse botersmokkel, die in de Euromarktbesprekingen blijkbaar van zeer bijkomend belang scheen te zijn, maar die in bepaalde perioden onze binnenlandse markt totaal ont reddert. Wij herhalen het nogmaals met na druk als de openbare diensten die botersmokkel niet kunnen beletten, dan moeten de noodlottige gevolgen er van door de openbare diensten bekostigd worden en niet door het Landbouwfonds, dat door het geld van de veehouders wordt gespijsd. Of is het schandaal van de boter smokkel nog niet groot genoeg, dat men nu dagelijks enorme tankers room en consumptiemelk officieel de Frans-Belgische grens ziet over steken Dit geeft blijk van een to taal, maar dan ook een totaal onaan vaardbaar gebrek aan coördinatie op de binnenlandse zuivelmarkt. 4. Het jonge, dynamische Boeren- Syndikaat wil door deze staking aan de drie grote landbouworganisa ties en aan de regering duidelijk maken dat er jaren genoeg gepraat en gebedeld is dat nu eindelijk het ogenblik is gekomen om te handelen. 1964 moet worden het jaar van de eisen, het jaar van de actie, het jaar van de verwezenlijkingen, in één woord het jaar van de werkelijke pariteit Het heeft lang genoeg geduurd dat de boeren het slachtoffer zijn van de vervalste index-politiek, dat men de boeren met loze beloften heeft in slaap gewiegd. Er moet ein delijk iets gedaan worden, de boeren dienen zich bewust te worden van hun macht en deze dan ook op het gepas te ogenblik weten te gebruiken De Goodyear Tire and Rubber Com pany uit Akron (Ohio) heeft onlangs een nieuwe automobielband op de markt gebracht. Een wagen die met een stel dergelijke banden is uitge rust kan na bandenpech nog gerust 160 kilometer verder rijden vooral eer tot herstelling te moeten over gaan. Tevens worden aldus de geva ren van plots bandenpech bij grote snelheid en de ongemakken en risi- ko's, verbonden aan het noodgedwon gen herstellen van de band aan de rand van de weg uitgeschakeld. De band werd ontworpen volgens het principe van de «dubbele kamer» Hij bestaat in feite uit twee boven elkaar liggende banden die tegelij kertijd met dezelfde pomp worden opgeblazen. Wanneer de buitenband het begeeft kan de automobilist nog een goed eindje op de binnen-* re serve »-band blijven rijden. De nieuwe band, die Lifeguard Safety Spare is gedoopt, is ver vaardigd uit polyestervezels die hem de weerstand van nylon en de soe pelheid van rayon bezorgt. De binnenband bestaat uit een kleine luchtkamer met 'n honiggraat vormig loopvlak dat precies in de ge wone buitenband past. Bij het sprin gen van de buitenband blijft de bin nenband het gewicht van het voer tuig dragen. Een ingebouwd alarm stelsel waarschuwt echter de be stuurder, die dan bij de eerstvolgen de herstelplaats de band kan laten herstellen. 3*5*

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2