Beroering in de Panamese Kanaalzone. VAN DE HAK OP DE TAK. GRATIS WÊÊÊÈÊÈÈ '4* DE KOORNBLOEM - 25 ian. 1964 GROTE PRIJSKAMP (25.000 fr. prijs) voorbehouden aan de landbouwers die de stand 831 van de THOMASSLAKKEN bezoeken in de Heyzel Paleis 4 Gratis deelnemingsformulier te bekomen bij alle Meststoffenhandelaars. Thomsslakken 47, Montoyerstroat, Brussel 4. ik De Republiek Panama, en meer be paald de Kanaalzone, kende een week geleden ernstige en bloedige moei lijkheden, de belangrijkste sinds de kanaalzone er onder Amerikaans toe zicht staat. De Panamezen zien inder_ daad met lede ogen dat een der wel varendste gedeelten van hun land aan hun toezicht en beheer ontsnapt, dit ingevolge een akkoord in 1904 met de Verenigde Staten gesloten, waarbij het beheer van het kanaal en een zone van 10 mijlen roild het ka naal voor onbepaalde tijd aan de Ver enigde Staten werd afgestaan mits eenmalige betaling van 10 miljoen dollar en een jaarlijkse rente van 250.000 dollar, rente die in 1936 op 430.000 dollar werd gebracht, en na dien in 1955 op 1.930.000 dollar (Pa nama vroeg toen 5 miljoen dollar). Tot in januari 1963 waren de Ame rikanen volledig heer en meester in de kanaalzone. Sindsdien, dank zij een akkoord gesloten tussen president Kennedy en president Chiara van Pa nama, erkennen de Verenigde Staten de Panamese souvereiniteit over de zone, maar behouden voor zich het beheer van het Kanaal. Als uitwendig teken van deze overeenkomst en sou vereiniteit zouden vanaf 10 januari van dit jaar op 16 verschillende plaat sen van de zone samen de Panamese en Amerikanse vlaggen gehesen wor den. Dat de Amerikanen zich niet he lemaal aan dit akkoord hielden werd een der oorzaken van de recente bloedige onlusten. Panama is eigenlijk een arm land met betrekkelijk weinig natuurlijke rijkdommen. De Panamezen zijn nu de overtuiging toegedaan dat hun toestand er veel zou op vooruitgaan indien zij zelf heer en meester waren over het kanaal, dat, jaar in jaar uit, vier miljoen dollar winst oplevert, op papier, maar in werkelijkheid, waar schijnlijk gevoelig meer. Het is nochtans zeer twijfelachtig dat de Amerikanen ooit het toezicht over het Kanaal uit de handen zullen geven. Eerst en vooral omdat zij het krachtens een kontrakt en mits be taling in handen gekregen hebben en dit voor onbepaalde tijd, en ver volgens omdat het Kanaal een zeer grote strategische waarde heeft. Het zou volstaan dat een andere Fidel Castro in Panama heer en meester zou worden opdat naar aanleiding van een mogelijk internationaal con flict, het Kanaal niet meer zou kun nen gebruikt worden, zodat schepen en oorlogsschepen verplicht zouden zijn de grote omweg langs de Straat van Magellan aan het meest zuide lijke punt van Zuid-Amerika te maken om van de Stille Oceaan naar de At lantische te varen of omgekeerd. Pa nama is voor het ogenblik nog wel een der rustigste republieken van Centraal Amerika, maar toch ligt 't in een gebied dat aan voortdurende po litieke schommelingen onderhevig is. Het is dan ook te voorzien dat de huidige moeilijkheden eenvoudig zul len leiden tot een nieuwe verhoging van de jaarlijks door de Amerikanen uit te betalen rente. Het voorbeeld van de nationalisa tie van het Kanaal van Suez door Egypte heeft natuurlijk aanstekelijk gewerkt op de gemoederen van de Panamezen, vooral van de studenten, die de huidige moeilijkheden hebben uitgelokt. Maar, in tegenstelling met wat gebeurde in Egypte, is de Pana mese kanaalzone streng bewaakt door het Amerikaanse leger, en men ziet niet goed in wat het kleine en slecht bewapende Panamese leger tegen deze troepen zou kunnen uitha len. Als de Amerikanen er willen blij ven, wat zeer waarschijnlijk is, zullen zij er blijven. Panama mag overigens niet vergeten dat het zeer veel aan Amerika te dan ken heeft. Niettegenstaande enkele pogingen om onafhankelijkheid te verwerven in de loop van de 19e eeuw, zijn de Panamezen hierin slechts geslaagd in 1903 dank zij de steun van het Amerikaanse leger en vloot. De opstandelingen konden zich aldus vrij maken van 't Colombiaan se gezag. Tot dan toe waren ze een provincie van Colombia. Indien nu het Kanaal een bron van inkomsten is geworden voor de Ver enigde Staten, blijft het toch dat de verwezenlijking van het Kanaal slechts mogelijk was dank zij Ameri kaans kapitaal, aanvankelijk gestort in een onderneming waarvan het suc ces verre van zeker was. De Fransen die met ingenieur de Lesseps aan het hoofd met de onderneming begonnen waren leden op een ellendige wijze schipbreuk. De affaire van het Panama-kanaal werd een der grote financiële schandalen der vorige eeuw. De levensstandaard van het Pana mese volk is ver van schitterend. Dat is waar. Panama is een van de onder ontwikkelde gebieden van Centraal Amerika. Maar toch vinden ongeveer tienduizend Panamezen (op ongeveer één miljoen inwoners) een zeer be hoorlijk bestaan als werknemers in de kanaalzone. Het is in geen geval zeker dat dit nog het geval zou zijn bij een gebeurlijke nationalisering gepaard met de terugtrekking van het Amerikaans leger en beheer. De ge schiedenis van de nationalisatie van het Suez-kanaal, evenals die van de onafhankelijkheid van verschillende Afrikaanse Staten in de laatste jaren, is onder dit opzicht zeer leerrijk. Vermelden we tenslotte, als docu mentatie, dat er jaarlijks ongeveer 12.000 schepen door het Panama-ka naal varen wat ongeveer 57 miljoen dollar oplevert aan doorvaarrechten. Een groot gedeelte hiervan moet na tuurlijk besteed worden aan het on derhoud van het Kanaal en aan de be taling van de tewerkgestelde Ameri kanen en Panamezen. Het is niet meer te loochenen dat ook de Amerikaanse gangsters over een zeker gevoel voor humor beschik ken. Zo kreeg de 28-jarige Miss Betty Czapski van beroep kassierster in een bijhuis van een grote bank te Detroit, een briefje onder haar neus gescho ven waarop zij met stomme verbazing volgende oproep op haar menslie vendheid las U kunt een leven redden het uwe. Dit is namelijk een overval. Miss Betty liet dan ook onmiddel lijk haar goed hart spreken en over handigde prompt de inhoud van de kas 365 dollar. Het moet gezegd worden dat de overheid van de Colombiaanse pro vincie Antoquia er met de ruwe voe ten doorgaat, zoals alleen mogelijk schijnt in de onderontwikkelde Zuid- Amerikaanse republieken. Zo werd vorige week beslag ge legd op honderd taxi's, die openbaar verkocht werden omdat de eigenaars ervan met Kerstmis geweigerd had den klanten te vervoeren. Bovendien werden nog 200 taxichauffeurs tot be langrijke geldboeten veroordeeld om dat zij, eveneens met Kerstmis, de rittenprijzen verhoogd hadden zonder hiertoe machtiging ontvangen te heb ben. Van paardenmiddelen gesproken. En wij houden maar niet op ons te verbazen. Zo heeft Radio Moscou meegedeeld dat er in de Russische stad Charkoff een negenjarig meisje ontdekt werd dat in staat is een bedrukte bladzijde te lezen met de punt van haar blote elleboog en met behulp van haar schouder. Verder zou dat wonderkind, steeds volgens radio Moscou, in staat zijn foto's te onderscheiden door, geblind doekt, haar vingers er enkele centi meters boven te houden. Reeds eerder was in de Sovjet-Unie een vrouw bekend die kleuren kan on derscheiden door de huid van haar vingertoppen. Dit kan de kleine Lena Blinznoff ook. Haar moeder stelde zulks vast toen ze de ogen van haar dochtertje afdekte en haar vroeg zwarte en witte schaakstukken uit elkaar te onderscheiden. Als gevolg van verdere oefeningen is de kleine Lena er reeds in geslaagd met haar blote tenen de kleuren van potloden te onderscheiden. De grootste opscheppers ter wereld zijn beslist te vinden bij de duiven melkers, de vissers en de jagers. Wanneer zij het hebben over hun liefhebberij wel te verstaan, want voor de rest kunnen het doorbrave lui zijn. Wanneer men hen iets hoort ver tellen daaromtrent, dan moet men hun heldendaden of hun uitslagen steeds met het nodige voorbehoud aanhoren. Het blijkt echter dat thans aan een Amerikaanse jager, uit Cuero, Texas, een schot gelukt is waarop de groot ste opscheppers jaloers mag zijn: hij heeft namelijk drie herten met één schot neergeveld. De kogel ging door de halzen van de twee eerste dieren en trof de der de in de kop. En dat op een afstand \iar\ 150 meter. Aan de betrouwbaarheid valt niet te twijfelen. Het gebeurde immers in tegenwoordigheid van drie getuigen. Een vreedzaam naast mekaar leven i/an man en vrouw zal wel nergens beter tot uiting komen dan in 't dorp je Hosjoe, gelegen in Midden-Zweden Oordeel zelf maar. Op 1 januari 1964 bedroeg het be volkingscijfer van het dorp 1117 man nen en 1117 vrouwen. In 1963 werden geboren 22 jongens en 22 meisjes. Er overleden 6 mannen en 6 vrouwen. Verder kwamen er 115 nieuwe man nen en 115 nieuwe vrouwen het dorp bewonen. Wie doet het hen na In het ziekenhuis van Bergzabern in West-Duitsland is een jonge man van 25 jaar overleden nadat hij, als gevolg van een weddingschap, er in gelukt was een hele fles brandewijn in drie teugen leeg te drinken. Rudolf Kilian, een benzinepomp houder uit Würzburg (Duitsland) is een man van orde en regelmaat. Ie dere morgen klokslag half acht, stapt hij de deur uit. Nu vorige zaterdag had hij zich echter verslapen. Maar precies te half acht ontplofte zijn benzine-tank door een onbekende oor zaak. Indien hij zich niet verslapen had, ware hij een vogel voor de kat geweest. Wij hebben steeds geweten dat slapen gezond is.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 3