Inzake gebruik van kunstmest minder kilos verslepen Plantaardappelen. MARINO Droge Pulp Mededeling Rundvee- en Varkensmarkten Eiermarkt 21 jan. 1964. Dc nieuwe haversoort Er is sinds enkele jaren een nieu we strekking waar te nemen inzake de fabricage en het gebruik van kunst mest. De meest vooruitstrevende land bouwers vragen meer en meer kunst mest met een hoge inhoud aan vrucht- baarmakende bestanddelen omdat ze verkiezen zo weinig mogelijk gewicht te moeten verslepen en uit te strooi en. De invoerders en fabrikanten van meststoffen houden hiermede meer en meer rekening en regelmatig wor den de kunstmesten verrijkt. Inzake superfosfaat werd zelfs wet telijk tussengekomen omdat de wet gever wist dat sommige handelaars superfosfaat verkochten van zeer laag gehalte. Voor sommige boeren is het steeds in orde als de prijs maar laag is, maar hier werd wette lijk paal en perk gesteld aan vele misbruiken en mag nog slechts super fosfaat van minimum 18 worden gefabriceerd en verhandeld. Kon men het zelfde bereiken in zake verkoop van potaszout waardoor slechts 40 aan de markt zou ko men, dan waren wij weer een stap nader tot de gezondmaking van de handel in meststoffen. Hetzelfde geldt voor de metaalslak ken welke verkocht worden met een inhoud die schommelt tussen de 13 en 19 fosfoorzuur. Hier ook zijn misbruiken mogelijk omdat slechts met de ontleding ter hand met zeker heid de rijkheid van de meststof kan worden verzekerd. Inzake hogere titels voor de mest stoffen wordt steeds verder de inge slagen weg gevolgd en komt steeds Wij geven hierna de beschrij ving van deze variëteit zoals zij voorkomt in de Nederlandse ras- senlijst. Op vruchtbare gronden een hoog opbrengend ras. Heeft kort en stevig stro. Goede korrelkwali teit, wordt gevraagd als kippen- haver. Vrij vlot ontwikkelend, iets fijn en steil groeiend gewas. Is weinig bladrijk. Zeer goede dekviucht. Stelt hoge eisen aan de grond: vraagt eèn flinke stikstofbemesting. Goed hamgetal. Het fijne stro is behoorlijk veerkrachtig. Rijpt vroeg en mooi gelijk af. De korrel is wit, vrij groot, kort en goed gevuld. in papieren zakken is in magazijn beschikbaar. rijker kunstmest in de handel. De fabrieken Kuhlman fabriceren sinds veel jaren de superfosfaat 30%. Nu zal ook de firma Moreels te Gent superfosfaat van 30 fosfoorzuur aan de markt brengen. De stikstoffabrikanten blijven niet achterwege en fabriceren nu Ammo- niaknitraat 26 onder de naam van Belnitral. Hetzelfde gebeurt met de samen gestelde meststoffen die steeds met hoger inhouden worden aangeboden Waar vroeger de totale inhoud aan stikstof, fosfoorzuur en potas 10 tot 15 bereikte wordt dezelfde nu op gevoerd tot 30 en 40 Dit alles teneinde werk en moeite voor de landbouwer tot een minimum te herleiden en ook om de kostprijs te drukken. Als men nagaat dat verpakking en vervoer even duur zijn voor de arme als voor de rijke kunstmesten zal men vlug begrijpen dat deze laatste per eenheid veel minder zullen kos ten. De landbouwers hebben er alle be lang bij meer en meer over te gaan tot de aankoop van rijke kunstmest stoffen en zich niet te laten verlei den door de lage prijs per honderd kilos. De goedkoopste meststoffen zijn hier zeker de duurste. Voor ontwikkelde landbouwers hoeft dit niet gezegd, maar het dient gezegd en herhaald voor deze die nog steeds met de bekrompen gedachten van het goedkope bezield zijn en weinig rekening houden met de wer kelijke waarde der goederen. ■■mnnBmnnK amamsBmmm De Vereniging van Technische in genieurs in de Zuivel- Landbouw- en Voedingsbedrijven, heeft de eer be langhebbenden uit te nodigen tot de eerste voordracht in de WINTERCY- CLUS 63-64, welke zij inricht in sa menwerking met de Rijkshogere Technische School voor Landbouw en Landbouwindustrieën en de Studen ten groepering van deze school. Deze voordracht gaat door op vrij dag 31 januari 1964, om 16 uur stipt in de Konferentiezaal der Rijksland bouwhogeschool te Gent, met als spreker De heer J. DUPONT, Volksverte genwoordiger, Voorzitter van de Na tionale Zuiveldienst en lid van de Landbouwkommissie van het Europe se Parlement over Hoe ver staan we met de Europese Landbouw- en Zuivelpolitiek. Gezien het aktueel belang van het onderwerp, wordt een grote opkomst verwacht. In magazijn beschikbaar Bijna alle soorten. Verwacht Bintje Friesland Bintje Denemarken Eerstelingen Gineke Lori Gezien het [open weer zullen de verzendingen hernemen en komen eerstdaags alle planters beschikbaar, GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt Extra grote 1,35-1,55 fr Bruine 1,80-1,90 fr. Grote 1,20 1,25 fr Bruine 1,55 1,65 fr. Middensoort 1,10 1,20 fr. Bruine 1,35 1,45 fr. Kleine 0,95 1,C5 fr. Richtprijs op tournée Extra grote 1,20 fr. Grote 1,10 fr. Middensoort 1,00 fr. Kleine 0,80 fr. Verslag van de Prijzenkommissie Marktbeschouwingen De markt kende heden morgen een eigenaardig verloop. De producen tenmarkt bleef tamelijk prijshoudend voor witschalige eieren en kwoteer- de dan ook onveranderde prijzen voor deze waar. De groothandelsmarkt echter was flauwer gestemd dan vorige week met een afslag van 2,5 tot 7,5 ct. al naar gelang de gewichtsklas. Deze flauwe stemming is alleen te wijten aan de steeds voortdurende toestand op de uitvoermarkt en dit niettegen staande het feit dat ingevolge de be slissing van de Euromarktcommissie er sedert 20 januari maatregelen ge troffen werden om bij de invoer in de Euromarkt van eieren van derde landen een extra heffing vast te stel len. De reden waarom deze maatre gelen op de markt van heden, in te genstelling met sommige verwachtin gen, geen einde gesteld heeft aan de afslag der laatste weken, ligt klaar voor de hand. Inderdaad, tus sen het tijdstip dat deze maatregel gekend was en de datum waarop de heffing definitief van kracht werd, hebben de invoerlanden van de EEG nog met bekwame spoed alles in het werk gesteld om kolossale hoeveel heden eieren uit de derde landen in te voeren aan 't oude heffingsregime m.a.g. dat de behoefte van de Duitse en Italiaanse invoerders in 't begin van deze week praktisch onbedui dend was. De Commissie stelt verder vast dat de zeer lage eier prijzen der laat ste week, in de meeste gevallen in de kleinhandelssector, m.a.w. aan de verbruiker, niet ten volle toegepast worden. Het ware gewenst dat deze aanpassing zo spoedic mogelijk kon doorgevoerd worden wat gezien de zeer lage prijzen op dit ogenblik het verbruik der eieren, niet alleen in ons land maar ook in de ons om ringende landen ontegensprekelijk in ruime mate zou bevorderen. Ten slot te dient onderlijnd dat voor de eerste maal sedert vele maanden de ver koop van bruinschalige eieren van daag bijzonder zwak was. Zo uitge sproken flauw dat er een prijsdaling van 40 a 50 ct. per ei genoteerd werd. Dit is weliswaar een uitzonder lijke instorting van de prijs maar men mag niet uit 't oog verliezen dat de meerwaarde die er de laatste maan den voor de bruinschalige eieren be taald werd, niet helemaal verrecht- vaardigd was. Aangevoerde hoeveelheden 1.460.000 eieren. BROEDEIER VEILIN G Aangevoerd 46.000. Verkocht 43 500 (2,50 d 4,20 fr.) Botermarkt558 kg. - 90 g 92 fr. Tendens van de markt lichte daling. Zwijnen 40-41 fr. Biggen 60-70 fr. Kalveren 45 - 55 fr ta Aikderlecht voor dexa week. Varkens In totaal werden 2310 dieren ter markt gebracht wat neerkomt op een minaanvoer van 228 stuks, in vergelijking met de vorige week. Ondanks er terug ingevoerd werd was de marktstemming stijgend. Prijs per kg extra vleesvarkens (buitengewoon): 41-44,5 fr.vlees varkens 39 40 fr. ,- half-vette varkens 37,5-38,5 fr.vette var kens of varkens boven of onder het qewicht 36 37 fr. zeugen 31 37 fr. Hoornvee Met 4052 stuks kwamen er 52 dieren meer op de maikt dan vori ge week. De goede kwaliteit was prijshoudend terwijl voor de min dere de verkoop eerder kalm ver liep. De prijzen Ossendikbil 55 64 tr; goed ge vormde 45-53 fr. ;60 t.h, t pbrengst: 35 43 fr. 55 t.h. opbrengst 28 33 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 24 28 fr. ,- 50 t.h. opbrengst20 22 fr. Vaarzen dikbil55 64 fr. goed gevormde 45-53 fr.60 t.h. op brengst: 35-43 fr.55 t.h. opbrengst 27 33 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst i 35 43 fr. ,- 55 t.h. opbi engst 28-33 fr. zware 30 37 fr.worstdieren 14-19 fr. Kalvermarkt Er werden 506 stuks ter markt ge bracht wat 185 minder betekent te genover vorige week. De prijzen bleven vast voor de beste dieren. Op te merken dat de buitenlandse kopers in Nederland minder hoge prijzen betaalden. Dit zou een nieuwe toestand in 't leven kunnen roepen. Prijs per kg. levend gewichtdik bil 80 tot 89 fr.,- zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 64 tot 70 fr.; goed gevormde 56 tot 62 fr; gewo ne 44 tot 51 fr minderwaardige 39 tot 42 fr.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 4