De Techniek van de Ruilverkaveling hik Verlangt ge sterke flink opgroeiende KALVEREN Gemeente Schoonaarde Kleine Aankondigingen Landbouwers, Tuinbouwers, 3. De classificatie van de gronden. Uitvoering. door J. M. BERCE, Ingenieur bij de Dienst Cultuurtechniek voor de Afdeling Ruilverkaveling en Bodemverbetering van de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom. III. Gebruik door het ruilverkavelingsko- mité van het voorontwerp van classi ficatie Het voorontwerp van grondclassifi- catie wordt ter beschikking gesteld van het Ruilverkavelingscomité. Dit document betekent voor het Comité een objectieve basis om op te wer ken en is tevens van aard om zijn taak in aanzienlijke mate te verlich ten. Het Comité bestudeert het voor ontwerp en vergelijkt het met zijn eigen opvattingen omtrent de cultuur waarde van gekende gronden. Hiertoe is het noodzakelijk dat het comité zich op het terrein begeeft. Deze ter reinverkenning laat toe het voorontwerp nader in te stu deren en eventuele vergissingen erin te verbeteren het voorontwerp te wijzigen in functie van de maatstaven, eigen aan het te herverkavelen gebied, voornamelijk in verband met de schatting van de geschiktheids- waarde (wt), de relatieve belang rijkheid van iedere teelt en de wijze waarop de gronden in waar- dezones worden gegroepeerd de speciale gronden te klasse ren, d.w.z. de gronden waarvan de cultuurwaarde niet op de hierbo ven beschreven manier kan bere kend worden sterk vergraven ter reinen, zones met bronnen, zeer steenrijke plaatsen, dijken, afge schafte wegen. Ingeval men niet over een bodem- kaart beschikt, dan wordt er door een bodemkundige van de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landei gendom 'n vlugge terreinverkenning gedaan waarbij een matig gedetail leerde bodemkaart wordt opgemaakt waarop bij benadering de verschillen de grondsoorten worden afgelijnd. Tevens vormt deze bodemkundige zich hierbij een idee nopens de cul tuurwaarde van deze gronden. Dank zij dit werk is het mogelijk de bespre kingen van het Comité nuttig te ori ënteren. HET BEPALEN VAN DE EXPLOITATIEWAARDE VAN DE GRONDEN. De exploitatie- of gebruikswaarde van een grond vloeit voort uit een serie factoren, onafhankelijk van het bodemprofiel, waardoor de exploita tie van die grond bemoeilijkt wordt, ofwel omgekeerd, waardoor deze ver gemakkelijkt wordt de helling, het bosrandeffect, de ligging (afstand) t.o.v. de bedrijfszetel, de toestand van de toegangswegen. De helling. Het hellend karakter van een terrein brengt gewoonlijk een vermindering van de exploitatiewaar- de mede en dit om reden van de moeilijkheden bij machinaal bewer ken en oogsten, om reden van het erosiegevaar, en wegens de exces sieve drainering, dit laatste als ge volg van de overvloedige oppervlak kige afvloei van het neerslagwater. De helling heeft een. geringere in vloed op de rentabiliteit van de ex ploitatie van grasland dan van akker land. Inderdaad, op grasland is erosie minder te vrezen en de grondbewer kingen zijn er minder talrijk. Er weze nochtans opgemerkt dat dit onder scheid steeds geringer wordt, aange- gezien ook het grasland in een ratio nele bedrijfsvoering steeds meer mechanisch onderhoud vergt. Ander zijds, door de steeds verder schrij dende mechanisering voor alle teel ten, zal de helling en het oneffen zijn van het terrein steeds meer en meer de classificatie van de gronden beïn vloeden. Bosrandeffect. De aanwezigheid van een beboste zone vermindert in belangrijke mate de landbouwwaarde van de nabije gronden. De nadelige invloed van bos laat zich gelden door het beletten van de zonbe- straling door het groeien van de boom wortels in de ondergrond van na bije beteelde gronden waardoor moeilijkheden kunnen ontstaan bij de bewerking en waardoor voe dingsstoffen aan de grond worden onttrokken ten nadele van het cultuurgewas door wildschade aangericht door dieren die in het bos schuilen. Ook talnds, schaarhoutaanplantin- gen en bomenrijen voor zover ze alle blijvend zijn kunnen in bepaalde opzie,hten met bos gelijkgesteld wor den. Het bosrandeffect is des te ster ker naarmate het bos, of de hindernis in het algemeen, hoger wordt. Het kan zich doen gelden tot op een af stand van ca. 40 m. Hierbij moet ech ter rekening gehouden worden met de ligging of de richting van het ter rein t.o.v. het bos of de hindernis. Aldus zijn de gronden gelegen ten noorden van het bos het meest bena- deligd. Afstand tot de bedrijfszetel. Met deze factor dient rekening te worden gehouden op voorwaarde dat hierin geen verandering komt door de ruilverkaveling en op voorwaarde dat deze afstand werkelijk het normale te boven gaat, bijv. waar de boerde rijen in één of twee kernen gegroe- perd staan neemt men aan dat de ruilverkaveling alle percelen nabij de exploiterende hoeve zal leggen, zodat de factor afstand zijn belang zal ver loren hebben. Op te merken valt ver der dat, naargelang een grond min der geschikt is voor de teelten welke in die streek voorkomen, de afstand tot de bedrijfszetel een grotere rol zal spelen in de rendabiliteit en bij gevolg op de exploitatiewaarde van die grond. De toestand van de toegangswe gen. Bij de classificatie van de gronden dient men gewoonlijk geen rekening te houden met de toestand van de toegangswegen, aangezien een van de doeleinden van de ruilver kaveling erin bestaat moderne land- bouwwegen aan te leggen, meestal met verhard wegdek, zodat alle ka vels gemakkelijk te bereiken zijn. Voor het bepalen van de exploita tiewaarde in de praktijk schat het Comité, bij het doorkruisen van het terrein, de invloed op de productivi teit van de gronden van de belang rijkste factoren die de exploitatie- waarde bepalen en stelt voor elk van deze factoren een correctieschaal op. Er werd reeds op gewezen dat deze correcties meestal een vermindering van waarde betekenen voor de be trokken grond. Een aantal van deze factoren die de exploitatiewaarde bepalen zijn meetbaar en hun invloed op de pro ductiviteit van de gronden kan tame lijk nauwkeurig bepaald worden. Dit is bijvoorbeeld het geval met de hel ling en het bosrandeffect. Andere factoren, zoals expositie, de topogra fische ligging, het microreliëf, het erosiegevaar voor zover niet afhan kelijk van de helling, de aanwezigheid van rotsblokken of het voorkomen van kleine onderwaterschietende de pressies, doen zich meestal voor als speciale gevallen en hun invloed moet afzonderlijk door het Comité be paald worden bij een bezoek ter plaatse. (Vervolg en slot toekomende week.) Dan moet U ons speciaal kal- vermeel gebruiken. Het is een volledig voeder wel ke de groei en ontwikkeling der jonge dieren verzekert en bevor dert. Nadien voedert men ons jong- j veemeel Nr 1 speciaal voor groei j of Nr 2 speciaal voor vetaanzet. Op maandag 27 januari a. s., te 19 uur, ons jaarlijks teerfeest, welke zal doorgaan, bij Vlaeminck Gust., Dorp, Schoonaarde. Algemene vergadering, gevolgd door eetmaal en tombola. Inschrijven bij de zaakvoerder Frederik Govaert, Schuitepias, 21, Schoonaarde. TE KOOP BEN KOPER van wilgen- en ca nadabomen. Zich wendenMeka- nieke Klompenmakerij, Oude Den- dermondsebaan, 27, Krokegem, Asse. TE KOOP Alle soorten paarden- getrekken en rijzadels. Gareelma kerij De Pelsmaeker Willy, Ninove- straat, Nr4, Haaltert. (bij de statie) Te koop met waarborg in okkasie: Zaaimachien l,25m, l,60m en l,75m Meststofstrooiers van soorten, Braakmachienen alle maten en mo dellen, Ploegen, Hooiers, Raken, enz. Et. VAN HOECKE, machienen, LEUPEGEM, Tel. 055/31729. TE KOOP Metalen verplaatsbaren bak oven, voor 8 broden, bij Mevr. Richard Caudron, Is. Meyskens- straat, 95, Wemmei. Tel. 7835.10. Met de DIEPVRIEZER ZENITH Voor de verbetering van uw woning en uw bedrijf... U kunt een lening hekomen bij de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom op lange termijn aan verminderde rentevoet met of zonder levensverzekering, dank zij het Landbouwinvesteringsfonds. Inlichtingenbij de Nationale Maatschappij voor de K'eine Land eigendom, Guldenvlieslaan, 72. Brussel 6, often zetel van de erkende maatschappij voor de K.L.E, van uw streek. "V hebt U steeds in huis VERSE GROENTEN fruit, vlees, vis, enz. tegen de goedkoopste prijzen. Alle soorten frigo's en COMBINES IN VOORRAAD. Vraag ons inlichtingen, J. VAN POUCKE - ZONEN Oosthoek, 49, Wakken Tel: (09) 76.81.77

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5