m Het vraagstuk van het drinkwater De Zuivelkwestie Weekblad Voor en door de Landbouwers op het platteland. Arbeid adelt in het midden van de belangstelling. AALST 1 FEBRUARI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2113 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg onderaan hierneven). De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden De winter brengt ieder jaar heel wat kopzorgen aan tal van landbou wers in verband met de bevoorra ding van hun bedrijf in drinkwater. Er bestaan reeds enkele wettelijke voorzieningen op dit gebied, maar zij zijn verre van voldoende. De meer derheid van onze boerderijen blijft nog verstoken van waterleiding, wat in die streken die arm zijn aan drink baar water in de ondergrond soms nijpende toestanden schept vooral in de winter. Dat heeft men verleden jaar soms op tragische wijze kunnen aanvoelen. Gezond drinkwater is niet alleen een noodzakelijkheid in verband met de volkgezondheid, maar heeft ook zijn invloed op de gezondheid en de voortbrengst van de veestapel. Het is dus nodig steeds opnieuw de aan dacht van de openbare besturen te vestigen op de bestaande wantoe standen opdat er krachtdadiger zou opgetreden worden voor aansluiting van onze boerderijen op de water leiding. Onlangs schreef Senator Sobry hierover een merkwaardig ar tikel, waarvan wij de bijzonderste gedachten voor onze lezers samen vatten. Hij begon met hulde te brengen aan de Dienst voor Boerderijbouw- kunde van het Ministerie van Land-, bouw die sedert 1958 voor 27.500 landbouwbedrijven tussenbeide kwam voor het aanbrengen van waterinstal laties onder druk daar waar drink baar water in de ondergrond aanwe zig was. Ook deden sommige provin ciale besturen lofwaardige pogingen om op dit gebied verbetering in de toestand te brengen. Dit was vooral het geval in West-Vlaanderen. Maar de strenge winter van verle den jaar heeft nog eens duidelijk aan getoond dat dit ailes verre van vol doende is en dat alleen een openbare waterbedeling een bevredigende op-' lossing brengen kan. In veie grote gemeenten wordt het bestaan van een dergelijke openbare waterleiding nu als de natuurlijkste zaak van de wereld beschouwd, maar de meerder heid der kleine gemeenten blijven er nog van verstoken, en hier zal er geen verandering komen indien er van overheidswege geen bijzondere inspanningen worden gedaan. Op dit gebied doet zich dezelfde toestand voor die destijds bestond voor het aanbrengen van de elektri sche leiding. Het aanbrengen van een elektrische leiding tot in de meest afgelegen hoeken van het plat teland scheen toen ook een onmoge lijkheid. Toch is men er in geslaagd het zover te brengen. Eenzelfde in spanning zou dienen gedaan te wor den met het oog op de drinkwaterbe deling. Zij is van nog groter belang dan deze van de electriciteit. Wat met de hulp van het Ministerie van Landbouw mogelijk was voor de elec triciteit moet ook mogelijk zijn voor het drinkwater. Het komt er op aan steeds op dezelfde nagel te blijven slaan. De landbouwers die de kosten van de aansluiting op de waterbedeling op zich willen nemen kunnen genie ten van de voordelen van het Land bouwinvesteringsfonds. Een lofwaar dige maatregel, maar van weinig praktisch nut, omdat vele landbou wers reeds verplicht zijn leningen aan te gaan om hun bedrijf leefbaar te houden of te maken. De zware kos ten voor aansluiting bij de waterlei ding kunnen er dan doorgaans niet meer bij. Is het overigens niet onrechtvaar dig de landbouwers te verplichten zelfs de kosten van een aansluiting te dragen, dan wanneer voor de burgers van steden en grote gemeenten deze kosten door de gemeenschap gedra gen worden. In sommige gemeenten werd de waterleiding ook langs landelijke we gen voorzien, maar de landbouwer is dan verplicht zelf in te staan voor aansluiting op de hoeve die niet zel den op een zekere afstand van de openbare weg gelegen is. Vooc deze laatste werken is nergens, noch van wege de staat, noch vanwege de pro vincie of vanwege de gemeente een tegemoetkoming voorzien. Met andere woorden, de landbou wers worden hier weer eens behan- In ons nummer van 25 januari 1964 hebben we een mededeling gebracht van het Algemeen Boerensyndikaat naar aanleiding van de proteststa king beperkt tot een dag tegen de melkerij van Wachtebeke bij" de afle vering van de melk. Het ging er daar zeer rumoerig aan toe en een ogen blik moeten de boëren die met ma trak en geweerkolf door de 500 op geroepen gendarmes zijn bewerkt geworden zich afgevraagd hebben of we nog wel in een demokratisch land leefden of dat er over nacht een hard handige junta of diktatuur, zoals in de eerste de beste Zuid-Ameri kaanse Staat, het heft in handen had genomen. Er bestaat kans dat de Slag van Wachtebeke de eeuwig durende roem zal blijven van sena tor veldmaarschalk Scheire. De boeren die vreedzaam kwamen beto gen in de nabijheid van de melkerij tegen een direkteur die vergeten was dat de melkerij niet zijn per soonlijke eigendom is, maar dat van de samenwerkende vennootschap zullen de Heer Senator nog wel lang dankbaar blijven gedenken vooral bij de eerstkomende verkiezingen. Een van de eisen van de boeren deld en beschouwd als tweederangs burgers. Om hierin te verhelpen, zo besluit Senator Sobry, is in de eer ste plaats een nauwe samenwerking tussen de departementen van land bouw en volksgezondheid vereist. Beide ministers zouden samen een plan moeten uitwerken voor subsi dieverlening aan kleine landelijke gemeenten die nog geen drinkwater voorziening hebben, en waarvan ook de reeds verbonden gemeenten zou den kunnen genieten voor aanslui ting van de afgelegen hofsteden. Er moet echter dringend gehandeld worden. De volksgezondheid en het welzijn van de veestapel eisen dit. Dat in onze tijd, in een beschaafd deel van de wereld, de mens over geen of over slecht drinkbaar water zou beschikken, is niet meer te aan vaarden. Deze middeleeuwse toe standen moeten eindelijk eens opge ruimd worden. betrof eveneens de prijs van de bo ter, zoals onze lezers gezien hebben en nu moeten wij vaststellen dat onze regeerders geenszins door hun handelwijze zinnens zijn aan de boe ren een redelijke voortbrengstprijs te waarborgen. Er lopen inderdaad hardnekkige ge ruchten dat de Regering overweegt indien het reeds geen feit gewor den is op het ogenblik dat dit arti kel verschijnt 1.000 ton Franse boter in te voeren. Hier zou dus wer kelijk weer eens goed voor de boe ren gezorgd worden de sluikhandel ondoeltreffend bestrijden voor de bo ter die uit Nederland nog altijd wordt binnengesmokkeld, ongetwijfeld met de oogluikende toestemming van de regering aldaar, en anderzijds 1000 ton boter uit Frankrijk invoeren. Niet zo slecht bedacht om de boeren te duvelen. Het tandem Spinoy-Héger zet er een goede vaart in om de prij zen van de landbouwprodukten te drukken door het nemen van deze maatregel om niet eens te spreken over het verbod van varkensvlees uit te voeren. Waarom zou de regering, zoals ze zelf beweert, dit willen doen Omdat gedurende ongeveer een week de prijs van de boter af zuivelfabriek (94 F) de richtprijs (93 F) overtroffen heeft. Dit scheen erop te wijzen dat er een zeker ge vaar dreigde voor een normale be voorrading. Maar het is al gauw ge bleken dat deze overdreven prijs en kel het gevolg geweest is van een vergissing bij de toepassing van de wet die de nummering van de verpak king oplegt. Dit is in ieder geval het besluit van de marktcommissie op woensdag 22 januari geweest. Nu hopen we maar dat de regering deze konklusie zal aanvaarden en niet met een ergerlijke voortvarendheid zal te werk gaan. Wanneer het gaat om het dienen van de boerenbelangen dan gaat ze met een ten hemel schreien de traagheid tewerk (denken we maar aan de compensatiepremies die nog altijd niet uitbetaald zijn ter wijl, wanneer het tegen de boeren belangen gaat de maatregelen met de grootste overhaasting genomen 'Z<e vervolg 2' hladz 1' kolora I

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1