Het familiebedrijf hk vernicti9t £^±1: 1 i W Wh ZAAIGRANEN in de landbouw* Paleis 10 wordt de lusttuin van de 2de Internationale Landbouwweek. KALKCYAIWWE voor de lente. (Vervolg van produktie met minder onkosten en minder moeite tot stand te brengen, alsook om per eenheid input een gro tere en betere output te bekomen. Zonder twijfel speelt de mechanisa tie daarbij een heel bijzondere rol. De moderne land- en tuinbouwexploi- taties worden uitgerust met een stij gend aantal machines en werktui gen, waardoor voor de aanwezige arbeidskrachten de arbeidscapaciteit en de -produktiviteit worden verveel- vuldigd. De geschetste ontwikkeling, die nauw in verband staat met die van de evolutie van de actieve bevolking in de land- en tuinbouw, heeft een paar belangrijke nevenaspecten, nl. de groeiende nood aan techni sche bekwaamheid en specialisatie van de landbouwers alsmede de stij gende kapitaalsbehoefte in de land en tuinbouw; én scholing en voor lichting én kapitaalsvoorziening die nen tot op zekere hoogte voor de land- en tuinbouw specifiek te zijn, zodat ze ook aan specifieke condities van het land- en tuinbouwberoep zou den kunnen voldoen; de immer groter wordende on derlinge verwevenheid van de land bouw en de andere sectoren; niet alleen zijn landbouw, handel en in dustrie in groeiende mate op elkan der aangewezen, maar het werk- en woonmilieu van de mensen, die in die verschillende soorten sectoren werken worden meer en meer een geheel. In deze periode van de geschiede nis waarin de landen met elkaar nau- le bladzijde) wer verbonden worden in het kader van economische of politieke gehe len, gebeurt aldus ook een diepgaand integratieproces tussen landbouw, handel en industrie. Moge dit proces voor hen die in de landbouw werken, gunstig verlopen. Moge ook de inter nationale economische en politieke intregratie voor hen een weldaad zijn. Een manifestatie als een Interna tionale Landbouwweek is zeer ge schikt om de evoluties die aan gang zijn in een voor de landbouw gun stige zin te beïnvloeden. Onder de deelnemers moet de stand van de Nationale Zuivel dienst bezocht worden. Hij omvat - Een afdeling voor het ver bruik van Belgische melkpro- dukten waar de bezoeker ge woontegetrouw, van een glas melk, yoghurt, cacaomelk of van een roomijsje komt genieten. - De tentoonstelling in minimum formaat onder de titel De Bel gische Zuiveleconomiedie een didactisch overzicht geeft van de Belgische zuivelsector. Deze tentoonstelling zal vervol gens door de zorgen van het Mi nisterie van Nationale Opvoe ding en Kuituur in de voornaam ste centra van het land voorge steld worden ten behoeve van de scholen (Vervolg van nen mogen dus gerust naar omhoog gaan. Hij zal echter desnoods een prijsstop invoeren en dan natuurlijk op de eerste plaats op de landbouw- produkten omdat die de grote schul digen zijn. U hebt dus goed gehoord, Boeren De arbeiders mogen in de fabriek nog meer gaan verdienen, maar uw prijzen voor melk en boter en vlees mogen niet worden opge trokken, maar moeten eerder dalen Nochtans is iedereen er over 't ak koord dat ook het familiebedrijf moet kunnen leven in de EEG. Laat ons echter eens nagaan wat het be drag is van de gezamenlijke jaarlijk se staatstoelage (in 1962) die per kop aan de in de landbouw werkzame personen geschonken werd. In Bel gië bedroeg dit bedrag ongeveer 3.750 F. In Italië wordt dat 5.000 F., in Frankrijk 15.000 F, in West-Duits- land 21.000 F. en in Nederland niet minder dan 37.000 F. (volgens gege vens in Der Spiegel van 20 no vember 1963). Men kome dus niet aandraven met het geleuter over te kleine bedrijven die dienen samengesmolten te wor den en over niet-leefbare bedrijven gedoemd om te verdwijnen. Uit het voorbeeld van West-Duitsland heb ben we gezien dat daar nog kleinere bedrijven dan bij ons heel goed kun nen in stand worden gehouden, wan neer de regering een handje wil toe steken (een regeringsbijdrage van 21.250 F. vergeleken met de 3.750 F. van bij ons). Nochtans moet dit hier mogelijk zijn, wanneer voor het leger wat minder straaljagers worden aan- le bladzijde) gekocht die na korten tijd dan nog maar de waardfe van oud schroot blij ken te hebben. .Het is hoog tijd dat er zou worden uitgezien naar krachtdadige midde len en dat er met de vuist op tafel moet geslagen worden. Daarom vin den wij het dan ook verkeerd dat De Boer de staking van de melk- leveringen zoals te Wachtebeke ge beurd is in zijn nummer van 25 jan uari afkeurt. Hij vindt dat men zich daarvoor aan het verkeerd adres heeft gewend, namelijk tot de mel- kerij. Volgens die krant had men zich op het vlak van de overheid moeten stellen. Maar wanneer die Overheid sinds jaren in gebreke blijft haar plicht voor de boeren te doen, dan doet men er best aan zich te wenden tot de personen met wie men in rechtstreeks contact komt, die dan wel zullen zorgen dat dit ook aan hogerhand bekend geraakt. Kan men trouwens zeggen dat een bestuurder van een melkerij die te vens Senator is, niet tot de Overheid behoort Wat De Boer zijn ogen uitsteekt is het feit dat het Alge meen Boerensyndikaat zich hiervoor ingespannen heeft. Daarom heeft men de mond vol van het ondoel treffend optreden van enkele onver- antwoordelijken die er enkel op uit zijn dat er over hen zou gesproken, geschreven en gefilmd worden Dat het zover gekomen is heeft de Boerenbond enkel te wijten aan zijn eigen ondoeltreffend optreden sinds tientallen van jaren. w A en verhoogt uw opbrengst 1 met minstens 500 kg graan per ha Eens de lente in aantocht moeten de landbouwers denken aan hun teeltplan vooral voor wat betreft de keus van de teel ten en van de soorten. Welke gerst, welke soort haver of zomertarwe zullen wij zaaien Welke soort beten zullen wij het best planten Hebben wij het nodige veredeld zaaigraan voor deze variëteiten Dit zijn de redeneringen die ons landbouwers in de eerstkomende dagen zullen bezig houden. Wij geven hierna enkele aanduidingen over de meeste soorten lentezaden die zullen voorhanden zijn Haveralle gekende soorten zullen beschikbaar zijn, onder meer Hoop van Gembloers, Condor, Phoenix, Breva, Marne, Zonne, Vigor, Seegold, Orion, Noire de Moyencourt, enz. Ook een nieuwe en veelbelovende soort Marino genoemd. Zomergerst voor veevoeder Herta, Piroline. Voor de mou terij Carlsberg, Balder, Union, Ingrid, enz, Zomertarwe Carpo, Filby, Juffy, Phoebus enz. Voederbeten. Hier hebben we de gekende soorten Godai», Agro (groenkraag halve suikerbeet), Avero (roze groenkraag halve suikerbeet), Gelba (lange gele), Peragis, enz. Landbouwers stelt niet uit en doet nog deze week uw bestellingen MHBMBiinMHHamHBBi >K - 1 si Nj 3. v r- - - 4 *■- •-* "H --v.--" ,4t: M KALKCYANAMIDE doelmatig aangewend bestrijdt gelijktijdig legervoet- ziekte, slakken en de tarwevlieg. Uitvoerige dokumentatie is kosteloos te bekomen bij SOCIETE BELGE D'ELECTROCtHftUE n. v. Langerbrngge-vra^Evergem

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2