ZAAIGRANEN burelen voor de lente. Rechtskundige Dienst E ---V:® I DE KOORNBLOEM - !5 feb. I9l4 (Vervolg van le bladzijde) 1900 Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 23 lebruari tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Eens de lente in aantocht moeten de landbouwers de"ken aan hun teeltplan vooral voor wat betreft de keus van de te ten Welke dgeerst°°'welke soort haver of zomertarwe zullen wij zaaien 7 Welke soort beten zullen wij het best planten Hebben wij het nodige veredeld zaaigraan voor deze variëteiten Bft zijn de redeneringen die ons landbouwers in de eerstkomende da9ewfgenvenihierna°Uenkele aanduidingen over de meeste soorten lentezaden die zullen voorhanden zijn Haver alle gekende soorten zullen beschikbaar zijn, onde^®r H van Gembloers, Condor, Phoenix, Breva, Marne, Zo-e, VUlor Seegold. Orion, Noire de Moyencourt. enz. Ook een nieuwe _n veelbelovende soort Marino genoemd. Zomergerst voor veevoeder Herta, Piroline. oor e at* (•o-ii Carlsbera, Balder, Union, Ingrid, enz, Zomertarwe Carpo, Filby, Juffy, Pnoebus, Uaby, enz\ Voederbeten. Hier hebben we de gekende soorten Oodab, Agro (groenkraag halve suikerbeet), Avero (roze groenkraag halve SUlk^loGuwberilasn«8eU9 nil. W d«. not, deze week uw bestellingen II MMtti m e--,. - "Vr" 'fi slaagde volkomen en de fijngemalen ertsen van de staalnijverheid kwa men in 1890 aan de markt onder de naam van Thomasslakken of metaal slakken. Ook verkreeg men fosfoorzuur door het bewerken van ruwe fosfaten met zwavelzuur, ten einde de opneem baarheid door de planten van de vruchtbaarmakende fosfoorzuur te verkrijgen. De proeven begonnen in 1840. Deze meststof kwam in de handel in het jaar 1865 onder de naam van superfosfaat. opgericht en de voortbrengsten ble- Het was rond 1880 dat de landbou wers in Belgie in staat waren regel matig stikstof, potas en fosfoorzuur- meststoffen, de 3 onmisbare grond stoffen voor 'n normale plantengroei aan te kopen en te gebruiken. Potasmeststoffen waren vlug vol doende in den handel omdat de potaszouten niet enkel in Duitsland maar ook in Frankrijk en Spanje wer den gevonden. Ook de grondstoffen voor fosfoor- zuurmeststoffen waren eveneens ge makkelijk te betrekken. Ertsen in West-Europa en ruwe fosfaten in Noord-Afrika leverden de nodige voorraden. Enkel stikstofmeststoffen waren niet voldoende voorhanden en hier door zeer duur. Het is dan dat de we tenschap aan het zoeken is gegaan en weldra tot de ontdekking kwam dat bij de fabrikage van lichtgas en cokes ook een zeer rijk stikstofmest kon worden vervaardigd. De ammo- niaksulfaat was ontdekt en kwam in den handel. Dit was rond het jaar Kort daarop vonden de Noorse ge leerden de kalksalpeter of kalknitraat waarin de stikstof uit de lucht werd vastgelegd en bruikbaar gemaakt voor de opneming door'de planten. Vele jaren nadien volgde de Am moniaknitraat die ten slotte vele van de reeds bestaande stikstofmesten in de schaduw zou stellen Tot daar enkele woorden over de geschiedenis en het ontstaan van de kunstmeststoffen die aan de land bouwers, maar meer nog aan de gan se mensheid onschatbare diensten hebben bewezen. Aan deze kunstmesten danken wij de grote oogsten die niet enkel in staat waren de steeds groeiende mensenmassa te voeden maar ook aan de landbouwers een beter be staan te verzekeren. De geschiedenis van gefabrikeerde kunstmest is een verhaal zoals vele andere, maar wat daarrond is afge speeld is niet in een paar bijdragen te beschrijven. ken weldra zo groot dat een overpro duktie ontstond welke een grote concurrentiestrijd tussen de verko pers ontketende. leder fabrikant poogde zijn mest stoffen aan de man te brengen en de prijzen werden meer en meer gedrukt Terwijl alle voortbrengselen van de nijverheid in prijs stegen bleven de prijzen van de stikstof gelijk of daal den, wat door de landbouwers met genoegen werd bestatigd. Het waren vooral de invoerders die de strijd ontketenden en uitheemse stikstofmesten aan lagere prijzen dan deze die door de inlandse fabrikanten werden gevraagd op de markt brach ten. Zo kwamen wij tot het jaar 1964 en heden is in de voortbrengst en de verkoop van stikstofmesten een zichtbare kentering waar te nemen. Zeggen wij eerst dat de fabrikatie- mogelijkheden van stikstofmesten be perkt zijn, tegenover de voortbreng sten van potas en fosfoorzuurhouden de meststoffen die zeer vlug kunnen opgedreven worden. Men is de laatste jaren en nog meer in de laatste maanden in de oosterse landen en vooral in Rusland en China tot de bevinding gekomen dat de oogsten onvoldoende opbrach ten zodat deze landen verplicht wa ren massa's hoeveelheden graan in Amerika en Australië te kopen. Men weet ook in genoemde landen dat enkel het toevoegen van grotere hoeveelheden kunstmest de meerop brengst kan bevorderen. Potas en fos- foorzuurmesten hebben deze landen ruim in voorraad. Enkel stikstof ont breekt, zodat men aanstuurt op de aankoop van grote hoeveelheden stik stofmeststoffen in de westerse lan den. Er zijn dus zeer onverwachts grote afnemers opgedoken en de voortbren gers die tot nu toe alle moeite had den om hun goederen te plaatsen krijgen een kans. De onderlinge konkurrentie op de westerse markten zal weldra verzwak ken of verdwijnen en in plaats van een overproduktie krijgen wij in de toekomst een normale marktverhou ding, om niet te spreken van over vloedige vraag die in de plaats zal komen van het overdadig aanbod wel ke wij tot hiertoe hebben gekend. Het zal van belang zijn de wending te volgen welke deze verandering in het spel van vraag en aanbod kan te weegbrengen. Indien wij niet onmiddellijk hoger prijzen krijgen zal toch de scherpe mededinging tussen voortbren- eetwaren, vooral granen, om die men senmassa te voeden, temeer daar op dit ogenblik nog honderde millioenen stervelingen ondervoed zijn en dus meer voedsel verlangen. Men spreekt van alle soorten syn thetische eetwaren, en wellicht komt daar ook een oplossing. Naar onze mening evenwel kan de oplossing gevonden worden door het normaal gebruik van kunstmest in het oosten en in de minder ontwikkelde landen. Moesten alle gronden dezelfde op brengsten geven als deze van West Europa of van Noord Amerika dan kregen wij een overvloed die zou op wegen tegen gelijk welke aangroei van de bevolking wat dan ook een inzinking van de prijzen der landbouw- produkten zou voor gevolg hebben. Zodat kunstmest voor onze streken rijkdom, maar ook armoede kan scheppen. Velden'uitgebreide studies en ge- gers worden uitgeschakeld, omdat de j. uraan nmtfir kan zun dan het aanbod. weldige kapitalen zijn nodig geweest om tot het vervaardigen van kunst mest en vooral van stikstofmest te komen. Daarbij kwam de propaganda om in vele landen en werelddelen aan de boeren het gebruik van kunstmest aan te raden en hun door proeven te bewegen het kunstmest te gebruiken Als gevolg van de grote vraag naar stikstofmesten werden in de wester se landen tal van vraag groter kan zijn dan het aanbod Dan komt wellicht de beurt aan de fabrikanten om hun wetten te stellen en hun prijzen te bepalen. Van bepaalde zijden werd meer maals gewezen op het gevaar van de overbevolking die geen gelijke tred houdt met de grotere opbrengsten van eetwaren. en in oe wesier- De wereldbevolking groeit met rap stikstoffabrieken pe schreden en er dient gezorgd voor i f /SWIV.- fct X v 'v 't.' :i:é f #.7 - KALKCYANAM1DE doelmatig aangewend bestrijdt gelijktijd.g legervoet- ziekte, slakken en de tarwevlieg. Uitvoerige dokumentatie is kosteloos te bekomen b,j SOC1ETE BELGE D'ELECTROCHIMIE n. v. Langerbrugge-via-Evergem

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2